Autor Wątek: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego - cz. 1/2  (Przeczytany 111228 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kidslovefruit

  • Gość
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 21, 2010, 20:36:59 pm »
absolutnie się zgadzam.

Offline Xal

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 662
  • Płeć: Mężczyzna
    • Blog
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Perełka, Karmelka
  • Za TM: Pusia[*],Gapcio[*]
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 21, 2010, 20:51:43 pm »
Od momentu powstania SPK i Grupy Adopcyjnej udało się nam wyadoptować prawie 1000 królików i nie ukrywam przykro się czyta opinie o naszej niekompetencji, którą sobie wyrabiacie na podstawie postów  osób, które królików z GA nie otrzymały.

Azi nikt nie podważa waszych zasług ani nie zarzuca ( w każdym bądź razie ja) niekompetencji. Problem tkwi w tym, że być może procedury adopcyjne są zbyt skostaniałe. Istnieje przecież mechanizm kontroli poadopcyjnej. Czemu z niego nie można korzystać częściej?

Zamiast marnować czas na czcze gadanie jedźcie do schroniska po jakąś "króliczą bidę" ,bo one mają o wiele gorsze warunki niż nasze króliki i o wiele bardzie potrzebują domów. SPK nie ma monopolu na adopcje królików, dlatego jeżeli ktoś chce naprawdę pomóc zwierzakowi to pomaga jeżeli nie naszemu to innemu potrzebującemu.

Tego to już zupełnie nie rozumiem  :( Takie stwierdzenie podważa całą idee adopcji w SPK. A chodzi o to, że im efektywniejszy będzie system tym więcej będzie miejsc w DT oraz świadomość ludzi w sprawie opieki nad króliczkami.
"That there’s some good in the world,(...), and it’s worth fighting for."
Zdjęcia moich uszu (22.06.2013)
http://forum.kroliki.net/index.php/topic,9262.msg454719.html#msg454719 oraz https://www.flickr.com/gp/xal66/Z772HU

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 21, 2010, 21:05:22 pm »
Cytat: azi on Dzisiaj o 22:28:46
Zamiast marnować czas na czcze gadanie jedźcie do schroniska po jakąś "króliczą bidę" ,bo one mają o wiele gorsze warunki niż nasze króliki i o wiele bardzie potrzebują domów. SPK nie ma monopolu na adopcje królików, dlatego jeżeli ktoś chce naprawdę pomóc zwierzakowi to pomaga jeżeli nie naszemu to innemu potrzebującemu.

Tego to już zupełnie nie rozumiem  mutny Takie stwierdzenie podważa całą idee adopcji w SPK. A chodzi o to, że im efektywniejszy będzie system tym więcej będzie miejsc w DT oraz świadomość ludzi w sprawie opieki nad króliczkami.


Chodziło mi o to ,że po odmowie adopcji niektórzy od razu wylewają żale na forum, od razu pojawiają się "pomysły" naprawiania systemu adopcji, każdemu - a zwłaszcza tym co robią najwięcej rabanu wydaje się ze mają przepis na uzdrowienie "naszych chorych zasad". Czytając posty można odnieść wrażenie, że królik o którego ktoś się stara jest jedynym na świecie i że nasza odmowa to koniec świata.
Uważam,że jeżeli ktoś chce zapewnić dom króliczkowi to zawsze znajdzie jakiegoś bidoka do adopcji. Jeżeli nie odpowiada mu nasz system adopcji , to są inne sposoby na adopcje.

Offline Xal

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 662
  • Płeć: Mężczyzna
    • Blog
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Perełka, Karmelka
  • Za TM: Pusia[*],Gapcio[*]
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 21, 2010, 21:10:02 pm »
No, wreszcie wyważona wypowiedź :). Ja nie twierdzę, że zasady są chore, są jakie są i wierzę, że chodzi przede wszystkim o dobro króliczków. Ale z drugiej strony uważam, że zasady powinny być jasne i obiektywne, tak aby potencjalny właściciel mógł ocenić czy ma szansę na adopcję czy nie. Unikniemy wtedy takich dyskusji, rozczarowań i nerw.
"That there’s some good in the world,(...), and it’s worth fighting for."
Zdjęcia moich uszu (22.06.2013)
http://forum.kroliki.net/index.php/topic,9262.msg454719.html#msg454719 oraz https://www.flickr.com/gp/xal66/Z772HU

kidslovefruit

  • Gość
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 21, 2010, 21:14:38 pm »
Nie jestem w stanie zrozumieć jednak tego, że uznając czyjś dom za nieodpowiedni dla królika, jednocześnie proponuje się adopcję z innego źródła. Królik to królik. I kto jak kto ale Stowarzyszenie Pomocy Królikom powinno chyba jednak interesować się losem nie tylko tych królików, które spłynęły na jego stronę adopcyjną.

Kaśka K.

  • Gość
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 21, 2010, 21:15:27 pm »

Zamiast marnować czas na czcze gadanie jedźcie do schroniska po jakąś "króliczą bidę" ,bo one mają o wiele gorsze warunki niż nasze króliki i o wiele bardzie potrzebują domów. SPK nie ma monopolu na adopcje królików, dlatego jeżeli ktoś chce naprawdę pomóc zwierzakowi to pomaga jeżeli nie naszemu to innemu potrzebującemu.

Tego to już zupełnie nie rozumiem  :( Takie stwierdzenie podważa całą idee adopcji w SPK. A chodzi o to, że im efektywniejszy będzie system tym więcej będzie miejsc w DT oraz świadomość ludzi w sprawie opieki nad króliczkami.

Dokładnie. Podejście organizacji mija się z jej podstawowym założeniem. To przecież nie powinno chodzić o to, żeby przyjąć króliki pod opiekę SPK, wyleczyć i później trzymać w domach tymczasowych w nieskończoność mając PEŁNĄ ŚWIADOMOŚĆ tego, że są inne 'królicze bidy' (!!!) w schroniskach, które na takie domy tymczasowe w koszmarnych warunkach czekają! Przy takim podejściu sugeruję zmianę nazwy Stowarzyszenia, gdyż wprowadza ono w błąd nie tylko chętnych na adopcję, ale również ludzi, którzy przekazują 1% podatku lub inne dobrowolne datki, które mają pomóc bardzo potrzebującym królikom. A tu się okazuje, że te pieniądze powinni przekazać schroniskom, gdyż tam, w przeciwieństwie do SPK, sytuacja wygląda naprawdę źle.

Offline Xal

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 662
  • Płeć: Mężczyzna
    • Blog
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Perełka, Karmelka
  • Za TM: Pusia[*],Gapcio[*]
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 21, 2010, 21:21:31 pm »
Drogie Panie ! Proponuję szklankę zimnej wody. Rozumiem Twoje rozgoryczenie ale nie może to być usprawiedliwieniem tak ostrej wypowiedzi, z którą się nie mogę zgodzić. Chodziłoby raczej o uczynienie reguł adopcji bardziej transparentnymi i obiektywnymi (co już kilkakrotnie wspominałem). Liczę, że dyskusja pójdzie właśnie tym tropem.
"That there’s some good in the world,(...), and it’s worth fighting for."
Zdjęcia moich uszu (22.06.2013)
http://forum.kroliki.net/index.php/topic,9262.msg454719.html#msg454719 oraz https://www.flickr.com/gp/xal66/Z772HU

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 21, 2010, 21:22:26 pm »
W adopcjach nie ma "szablonu dobrego opiekuna". Do każdego podchodzimy indywidualnie.
Mówienie o zasadach żywienia i opiece to nie nasze wywyższanie się a edukacja. Sami dobrze wiecie ,że to że ktoś posiadał już królika nie oznacza,że go dobrze żywi czy o niego prawidłowo dba. Staramy się najlepiej jak potrafimy edukować opiekunów i zwracać uwagę na pewne rzeczy, ale jeżeli nasze uwagi , które czynimy w dobrej wierze i mając na celu tylko dobro zwierzaka są traktowane jako atak i niekompetencję, to ja już nie wiem co zrobić aby zadowolić malkontentów.

Kaśka K.

  • Gość
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 21, 2010, 21:33:21 pm »
Chciałabym zaznaczyć, że my jeszcze odpowiedzi negatywnej nie otrzymaliśmy (choć pewnie Azi jako koordynator już ją zna).

Królika z adopcji wybraliśmy świadomie. Chcieliśmy wiedzieć, czy umie załatwiać się do kuwety, czy nie boi się psa, i czy nie niszczy wszystkiego, co popadnie. W przypadku adopcji królików z allegro czy też innych źródeł bardzo trudno o szczerą opinię osoby, która królika chce się pozbyć. Jako że ja nie jestem pewna, czy umiałabym królika do kuwety przyuczyć, i czy potrafiłabym zapanować nad skrajnie niszczycielskim zachowaniem, od co najmniej 2 miesięcy śledziłam stronę adopcyjną, by mieć pewność, że jest to właśnie TEN królik, i że będziemy do siebie pasować. Jest to więc w pełni przemyślana decyzja, a nie kaprys. Myślę, że to o wiele bardziej świadczy o moim zaangażowaniu i dobrej woli niż usilne próby przypodobania się pośrednikowi. Wiem, że dużo ryzykuję jawną krytyką systemu adopcyjnego (obawiam się, że żaden królik - ze względu na 'dumę' GA - nie zostanie mi oddany), ale według mnie ta dyskusja powinna była się odbyć i może pomóc przy przyszłych adopcjach oraz wyciągnąć co poniektórych ze świata 'idealnych domków dla uszatych serduszek'.

kidslovefruit

  • Gość
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 21, 2010, 21:34:36 pm »
Może się mylę, ale problem nie dotyczy porad żywieniowych udzielanych przez SPK, ale systematycznego zniechęcania do adopcji. Ton rozmów ze mną na temat adopcji również sugerował, że lepiej by było gdybym się wycofała. Nie wiem jak się to ma do statutowego zapisu SPK o tym, że jego celem jest "prowadzenie intensywnych działań zmierzających do znalezienia nowych opiekunów niechcianym królikom".

To "indywidualne podejście" w sytuacji gdy o wszystkim decyduje generalnie jedna osoba oznacza w rezultacie, że adopcja zależy od widzimisię konkretnej inspektorki. A więc ten sam dom w jednej części polski może być niewystarczający, a w innej już do przyjęcia.


Offline Xal

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 662
  • Płeć: Mężczyzna
    • Blog
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Perełka, Karmelka
  • Za TM: Pusia[*],Gapcio[*]
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 21, 2010, 21:38:45 pm »
Zgoda. Taki "szablon" nie istnieje i nie może istnieć. Indywidualne podejście jak najbardziej wskazane. Ale - jeżeli dać wiarę informacją - wśród kryteriów pojawiają się np. zestawy audio czy dywaniki. W jednej sprawie nie mają one znaczenia a w innej (jak mogę twierdzić na podstawie posiadanych, pewnie skąpych, informacji) nie. I to jest problem. Czy tak trudno to dostrzec? Krytyka nie jest atakiem, atakiem jest krytykanctwo a jego tutaj chyba nie uprawiamy. Taką mam nadzieję. A zniechęcanie do adopcji to już nie wiem jak nawet nazwać. O ile taka sytuacja miała miejsce.
"That there’s some good in the world,(...), and it’s worth fighting for."
Zdjęcia moich uszu (22.06.2013)
http://forum.kroliki.net/index.php/topic,9262.msg454719.html#msg454719 oraz https://www.flickr.com/gp/xal66/Z772HU

Kaśka K.

  • Gość
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 21, 2010, 21:43:41 pm »
W adopcjach nie ma "szablonu dobrego opiekuna". Do każdego podchodzimy indywidualnie.
Mówienie o zasadach żywienia i opiece to nie nasze wywyższanie się a edukacja. Sami dobrze wiecie ,że to że ktoś posiadał już królika nie oznacza,że go dobrze żywi czy o niego prawidłowo dba. Staramy się najlepiej jak potrafimy edukować opiekunów i zwracać uwagę na pewne rzeczy, ale jeżeli nasze uwagi , które czynimy w dobrej wierze i mając na celu tylko dobro zwierzaka są traktowane jako atak i niekompetencję, to ja już nie wiem co zrobić aby zadowolić malkontentów.


To ja już podpowiadam - traktować ich jako ludzi dobrej woli. Nikt nie lubi być osądzany nie za swoje winy. Ja rozumiem, że jesteście wyczuleni na puncie swoich podopiecznych, ale warto trzymać się zdrowego rozsądku. Pouczanie 27letniej osoby o tym, że 'królik to żywe zwierzątko o rozumku niemowlaka' i trzeba o nie dbać jest chyba nie na miejscu.  

kidslovefruit

  • Gość
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 21, 2010, 21:46:56 pm »
Jakoś nie wydaje mi się, żeby było tak wielkim problemem to, żeby przy całym "indywidualnym podejściu" jednocześnie móc wyszczególnić sprawy, które absolutnie dyskwalifikują potencjalną osobę adoptującą:

- hodowanie węża,
- panele w mieszkaniu,
- sprzęt muzyczny,
- itp.

a następnie umieszczenie tego na stronie adopcyjnej. Oszczędzi czasu i nerwów wszystkim.

Offline Xal

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 662
  • Płeć: Mężczyzna
    • Blog
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Perełka, Karmelka
  • Za TM: Pusia[*],Gapcio[*]
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 21, 2010, 21:48:48 pm »
Kurcze! Przecież cały czas o tym pisze.
PS: Te przykłady to mam nadzieję dla żartu (chociaż kto wie)?
"That there’s some good in the world,(...), and it’s worth fighting for."
Zdjęcia moich uszu (22.06.2013)
http://forum.kroliki.net/index.php/topic,9262.msg454719.html#msg454719 oraz https://www.flickr.com/gp/xal66/Z772HU

Kaśka K.

  • Gość
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 21, 2010, 21:53:20 pm »
Kurcze! Przecież cały czas o tym pisze.
PS: Te przykłady to mam nadzieję dla żartu (chociaż kto wie)?

Te przykłady (prócz węża) wzięły się z mojej procedury adopcyjnej.

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 21, 2010, 22:06:18 pm »
Czy osoby tu piszące naprawdę myślą, że odmawiamy ludziom adopcji bo maja panele i sprzęt?
Jeżeli wyciągacie takie wnioski na podstawie argumentów jednej  i to rozżalonej strony, to pozostaje mi więcej nie zabierać głosu bo uważam że to strata czasu.

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 21, 2010, 22:15:07 pm »
azi, przepraszam bardzo, ale argument - "jednej  i to rozżalonej strony" - jest deprecjonowaniem drugiej strony dyskusji, nie ze względu na to co mówi, ale ze względu na to w jakiej jest sytuacji, a takie oceny zawsze mogą (ale nie muszą) być błędne. Szczególnie, że w tej sytuacji nie mamy tylko jednej rozżalonej strony, ale także kidslovefruit, która z powodzeniem adoptowała królika.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 21, 2010, 22:17:15 pm »
jeszcze zarzucono mi chęć znęcania się nad zwierzęciem (wykrzyknik!), gdyż p. 'konsultant' zauważyła, że mam w domu wieżę...
Ja tylko chcialam zapytac czy na wizycie przedadopcyjnej byl posrednik adopcyjny o ktorym piszesz 'konsultant' czy byla to jakas inna osoba?

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 21, 2010, 22:21:07 pm »
Tajniak, Kidslovefruit nie jest stroną w tym "sporze". Tylko komentatorem - tak samo jak Ty i ja - bo my nie znamy wszystkich faktów. To jak faktycznie wyglądała procedura wie tylko osoba, która chciała adoptować królika i pośrednik. Reszta zabiera głos w dyskusji, ale tylko spekuluje.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Odp: Dyskusja na temat systemu adopcyjnego
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 21, 2010, 22:21:41 pm »
Tocha, z tego co wnioskuję to musiała być inna osoba, ponieważ Kaśka K. jest z Warszawy, a pośrednik adopcyjny z Wrocławia.