Autor Wątek: Najlepsze granulaty na rynku  (Przeczytany 1008892 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Dyziodyzio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2520 dnia: Kwiecień 23, 2014, 16:55:05 pm »
A możecie mi napisać jak suszyć zielone? albo nakierować gdzie to napisane? jak przechowywać i ewentualnie ile podawać?
Czy teraz jak jest dużo zieleniny to mogę mu suchego nie dawać, tylko samo zielone? czy jednak te 2 łyżki zostawić? Mój królik siedzi w klatce, ma taką około 120x60. Co powinien mieć jako podłoże? Do kuwety sypiemy pelet, codziennie wymieniany, ale on często tez załatwia się w drugim kącie, z tym że nie zmieszczę tam drugiej kuwety.
Czy od niesterylizowanej samicy smierdzi?
Nasz to podobno samica, bo wyłam z nim u weta, naszego wiejskiego i ona stwierdziła ze to jednak samica i mówiła że jak nie mam więcej królików to nie sterylizować, że to jednak ingerencja.  A ten nasz królik czasem tak śmierdzi...

dziękuję za wszystkie rady, biorę je sobie do serca, bo chcę dla tego Drania jak najlepiej. Jak mój syn przyniósł go ze szkoły, to nie wiedziałam ze to takie drogie zwierzę... dopiero potem poczytałam i pouczyłam się :(  Myślę że mu u nas dobrze, bo znam los jego braci i sióstr, więc wydaje mi się że ten dobrze trafił
pozdrawiam

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2521 dnia: Kwiecień 23, 2014, 17:02:02 pm »
suszenie ziół - http://forum.kroliki.net/index.php/topic,5218.0.html

co do klatki - pamiętaj, że królik musi być wypuszczany na 2-3h dziennie, dobrze, że klatkę ma dużą.

Samice trzeba sterylizować!! Tu dział na ten temat: http://forum.kroliki.net/index.php/board,23.0.html

zapoznaj się proszę ze stroną http://www.miniaturkabeztajemnic.com/ . Znajdziesz tam odpowiedzi na wiele pytań.

W razie wątpliwości pytaj.

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2522 dnia: Kwiecień 23, 2014, 17:09:04 pm »
A możecie mi napisać jak suszyć zielone? albo nakierować gdzie to napisane? jak przechowywać i ewentualnie ile podawać?
Czy teraz jak jest dużo zieleniny to mogę mu suchego nie dawać, tylko samo zielone? czy jednak te 2 łyżki zostawić? Mój królik siedzi w klatce, ma taką około 120x60. Co powinien mieć jako podłoże? Do kuwety sypiemy pelet, codziennie wymieniany, ale on często tez załatwia się w drugim kącie, z tym że nie zmieszczę tam drugiej kuwety.
Czy od niesterylizowanej samicy smierdzi?
Nasz to podobno samica, bo wyłam z nim u weta, naszego wiejskiego i ona stwierdziła ze to jednak samica i mówiła że jak nie mam więcej królików to nie sterylizować, że to jednak ingerencja.  A ten nasz królik czasem tak śmierdzi...

dziękuję za wszystkie rady, biorę je sobie do serca, bo chcę dla tego Drania jak najlepiej. Jak mój syn przyniósł go ze szkoły, to nie wiedziałam ze to takie drogie zwierzę... dopiero potem poczytałam i pouczyłam się :(  Myślę że mu u nas dobrze, bo znam los jego braci i sióstr, więc wydaje mi się że ten dobrze trafił
pozdrawiam

Suszymy w przewiewnym miejscu , słońce to nie jest do końca dobry pomysł bo może pozbawić rośliny części witamin.
Królik musi mieć dostęp do siana przez całą dobę , więc pytanie o suszki nie jest do końca logiczne, po co podawać suszki skoro ma wszystko świeże ;) ? nie każdy królik dobrze toleruje duże ilości zielsk więc trudno tu jednoznacznie odpowiedzieć ile czego dawać.
Królik nie musi mieć podłoża bo i w naturze sypiają na ziemi , część toleruje kocyki część nie ale wszelkie trociny trzeba uznać za zło bo królik może zjadać a to nie koniecznie wyjdzie mu na zdrowie, chociaż drewno samo w sobie niby nie szkodzi :P.
Królik nie śmierdzi, najwyżej sobie lekko pachnie jak mu hormony buzują , śmierdzi najwyżej nie sprzątana klatka albo chory królik, samice trzeba sterylizować bo grozi jej rak narządów rodnych, niekastrowane samce lubią sobie trochę pośmierdzieć ale to nie reguła ;)
Zmień weterynarza a ten wioskowy to niech sobie krowy po wymionach klepie :DD


Offline Dyziodyzio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2523 dnia: Kwiecień 23, 2014, 17:57:24 pm »
No właśnie zauważyłam że jak najprawdopodobniej boli go brzuszek to tak od niego smierdzi, może nie od niego, ale takim zapachem przechodzi klatka. Co podawać przy bólach brzuszka?
To znaczy ze jak załatwia się w kuwetę, to na klatkę nic nie sypać? żadnej słomy czy peletu? Położyć tylko jakaś szmatka? Ale on czasem nie robi do kuwery tylko obok... może jak nic nie będzie miał, to w końcu bedzie robił tylko w kuwete . Staram sie wypuszczać go z klatki, teraz jak tak ładnie jest to spaceruje sobie po podwórku :)
Do weta pojadę do miasta, ale jak złapię kasę, na razie wypłukałam się na żarcie...

jeszcze raz zapytam - czy teraz, jak dostaje zielone to muszę dawac suchą karmę?

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2524 dnia: Kwiecień 23, 2014, 18:00:56 pm »
No właśnie zauważyłam że jak najprawdopodobniej boli go brzuszek to tak od niego smierdzi, może nie od niego, ale takim zapachem przechodzi klatka. Co podawać przy bólach brzuszka?

Skąd wiesz, że boli go brzuszek? Czy zostawia cekotrofy (one mają intensywny zapach)?

To znaczy ze jak załatwia się w kuwetę, to na klatkę nic nie sypać?

nic

Staram sie wypuszczać go z klatki, teraz jak tak ładnie jest to spaceruje sobie po podwórku :)
Pamiętaj o tym, że królik MUSI być zaszczepiony, ZWŁASZCZA jeśli wychodzi na dwór.

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2525 dnia: Kwiecień 23, 2014, 18:10:59 pm »
Sucha karma w sensie granulat - nie jest niezbędny, siano musi mieć całą dobę nie ważne co innego będzie jadł albo nie jadł.
Może w szkole dostawał dużo granulatu i taka nagła zmiana na same zielsko może powodować problemy - chociaż nie wiadomo czemu tak twierdzisz, ale myślę że mogę mieć rację, w szkole jak to w szkole, nasypali do miski i gra muzyka... a teraz kiszki mają szok bo raptem trzeba zielone trawić, króliki często na takie zmiany źle reagują.

Offline Dyziodyzio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2526 dnia: Kwiecień 23, 2014, 18:28:35 pm »
Dziś nie widziałam żeby zostawiał te ceko, wydaje mi sie że boli brzuszek, bo tak się zachowuje, fuczy trochę. Uszka ma czyste. Szczepiony nie jest, na podwórku gdzie chodzi nie chodzą inne zwierzaki. Zaszczepię przy sterylizacji, w przyszłym miesiącu.
Królik jest u nas 3 rok, pisałam że przyniósł ze szkoły, bo nauczycielce się okociła i w ten sposób się pozbywała. Nieświadoma wzięłam, znaczy zgodziłam sie i tak już się bujamy :D czasem mam ochotę wywalić przez okno  :niespodzianka ale myślę że jak się tu doszkolę to będzie git.

A wasze króle jak biegają po trawce to jedzą? Bo Dyzio nie je, tylko się o wszystko ociera.

Dziękuję za wyrozumiałość

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2527 dnia: Kwiecień 23, 2014, 18:31:54 pm »
bo nauczycielce się okociła i w ten sposób się pozbywała.
Gratuluje ynteligencji ...nauczycielce. Jak to dobrze, że zmieniam zawód ...
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline Sensej

  • Użytkownik
  • *
  • Banned!
  • Wiadomości: 3788
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubań
  • Moje króliki: Mania
  • Pozostałe zwierzaki: ... mole
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2528 dnia: Kwiecień 23, 2014, 18:32:32 pm »
Ociera bo znaczy teren, furczy bo jest na coś zły - albo to niekastrowany samiec i tak chroni terytorium :P chociaż samice też tak miewają ale rzadziej.
Jak brzuch boli to nie chce jeść, przybiera dziwne pozycje, nie robi bobków lub ma rozwolnienie.
Jeśli na dworze się o wszystko ociera to znaczy że bardziej go interesuje znaczenie terenu jak wyżerka - sterylka/kastracja i zacznie jeść :P
Inne zwierzęta nie mają nic do szczepienia, choroby przenoszą komary lub wiatr...

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2529 dnia: Kwiecień 23, 2014, 18:35:45 pm »
Szczepiony nie jest, na podwórku gdzie chodzi nie chodzą inne zwierzaki. Zaszczepię przy sterylizacji, w przyszłym miesiącu.
A wasze króle jak biegają po trawce to jedzą? Bo Dyzio nie je, tylko się o wszystko ociera.

To, że nie chodzą inne zwierzaki nie ma nic do rzeczy - poczytaj na temat chorób króliczych - szczepimy na myksomatozę i pomór królików.

Biorąc pod uwagę dotychczasową dietę Dyzia (a może Dyzi?) może nie jeść trawy ze względu na bardzo kaloryczną dietę. Po zmianie żywienia - powinien się trawą zainteresować.

Załóż proszę swojemu królikowi wątek w dziale Nasze Króliki.

tutaj proszę o powrót do tematu - GRANULATY

Offline anebie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Pintko
  • Za TM: Wafel,Puchacz, Kicek
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2530 dnia: Listopad 08, 2014, 22:40:10 pm »
Ja swojego króla karmie Vitapolem(mieszanką pełnowartościową), tylko ten mi je.
Ogólnie to nie lubi samego granulatu, ani tych ringów.
Poprzedni królik też jadł Vitapol, z tym, że nie mieszanki, a ringi i sam granulat i żył u mnie 10.5 roku. Całkiem sporo jak na króliczka :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2014, 00:07:25 am wysłana przez anebie »

Offline anebie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Pintko
  • Za TM: Wafel,Puchacz, Kicek
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2531 dnia: Listopad 08, 2014, 22:44:33 pm »
Inną sprawą jest to, że sianko powinno być codziennie wymieniane na świeże. Ja moim kilka razy dziennie dokładam, bo takie świeżo dane zjadają dużo chętniej. Spróbuj w ten sposób.

Podajesz też jakieś suszki?
Dokładnie, króliki to bardzo czyste zwierzątka. Po sianie którym już przejdą i beda uwazały za brudny, nie tkną go, dlatego należy codziennie dodawać siana.
Dla królika najważniejsze jest siano i woda. Dając mu to da radę, a reszta to tylko urozmaicenie :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2014, 00:07:52 am wysłana przez anebie »

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2532 dnia: Listopad 08, 2014, 23:24:05 pm »
Anebie- nie pisz proszę posta pod postem, używaj opcji 'modyfikuj' :)

Offline anebie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Pintko
  • Za TM: Wafel,Puchacz, Kicek
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2533 dnia: Listopad 09, 2014, 00:06:22 am »
sorry nie zauważyłam :) Ogólnie to modyfikuję :)

Offline Dyziodyzio

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2534 dnia: Listopad 11, 2014, 16:29:16 pm »
Witam, odkąd kupiłam worek granulatu, tu polecany, skończyły sie nasze problemy! Dyzio w końcu "nie śmierdzi" , nie ma problemów z kupami, nie ma rzadkich, jest super! Zajada tylko tę karmę i siano ( oczywiscie od czasu do czasu dostaje coś extra, jakaś marcheweczkę, jabłuszko, ale to wszystko pod moją kontrolą :D ) Jestem zadowolona, mimo tak dużej kasy na raz wydanej. Na pewno gdy worek będzie dobiegał końca, kupię następny! Dziękuję za rady!

Offline Olga

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 306
  • Płeć: Kobieta
  • Pośrednik Adopcyjny FPK
  • Lokalizacja: Poznań
  • Moje króliki: Mokka, Latte i Kropek
  • Na DT: Ruby
  • Za TM: Mia
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2535 dnia: Listopad 11, 2014, 16:49:15 pm »
Mogę spytać jaki podajesz? ;)

Offline ellessa

  • Administrator
  • **
  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 1831
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Francisz & Niusia
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2536 dnia: Listopad 11, 2014, 17:41:32 pm »
Polecany przez nas granulat to Cuni Complete  firmy Versere Laga :)

Offline lida1x

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2537 dnia: Listopad 13, 2014, 00:18:46 am »
Co myślicie na temat granulatu Brit Rabbit Adult? Mój królik jest z tych wybrzydzających (nic suszonego jeść nie chce, ostatnio nawet już na marchewkę, jabłuszko czy banana nie spojrzy tylko omija szerokim łukiem a sianka to już dawno nie je)  a to wsuwa aż miło. Czasami wydaje mi się, że się domaga jedzenia nie dlatego że jest głodny ale dlatego że mu smakuje.  Niestety na paczce nie ma nic po polsku. Podobno to nowość.
Na paczce napisane jest tak: Safe & natural. 61% herbs & alfalfa, 20% grain & linseed, 12% fruit, 5% vegetable, 2% vitamins. No i niby małokaloryczna a to chyba dobrze.
Płaciłam 13,80 za 300g, teraz mam zamiar kupić paczkę 1,5kg żeby wyszło trochę taniej.  Tylko czy to jest dobra karma? Szukam dla niego karmy jak najlepszej bo on nic innego jeść nie chce.
Jeśli ktoś miał tą karme albo zna jakieś opinie to chętnie bym poczytała :)

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2538 dnia: Listopad 13, 2014, 00:44:58 am »
Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że jeśli królik aż tak wydziwia, że nic mu nie smakuje, to ma jakiś problem ze zdrowiem (najczęściej zębowy,choć nie zawsze) i to wartałoby zgłębić. Co do granulatu się nie wypowiem, bo jestem za niegranulatowym żywieniem.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline lida1x

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2539 dnia: Listopad 13, 2014, 11:40:38 am »
Hmmm... dało mi to do myślenia ale mój królik wygląda na zdrowego. Zachowuje sie ogólnie normalnie. Trochę spoważniał ale łączyłam to z jego wiekiem. W końcu to już nie młodzież a dorosły osobnik.  Szczepienia ma, weterynarz też nic nie zauważył. Jedyne co to martwie się o jego zęby. 
My też długo kombinowaliśmy z innym żywieniem. Z mieszanek wybierał sobie pare składników które jadł a reszta (ok. 3/4 paczki) szła do wyżucenia. Sama przygotowywałam mu warzywka i zielenine ale ani on nie był zadowolony, ani ja. Dlatego teraz stawiam na dobrą karme która dostarczy mu wszystkich potrzebnych składników i będzie mu smakować. Spróbuje może znowu z tym siankiem. Może teraz będzie miał na nie smaka.