Autor Wątek: Najlepsze granulaty na rynku  (Przeczytany 1008835 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline poulain

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 277
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.poulain.blog4u.pl
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2380 dnia: Kwiecień 25, 2012, 22:48:34 pm »
Biszkopcik, jeżeli sól jest zalecona przez króliczego weta, bo uszak ma niedobór jodu, to ok, ale profilaktycznie nie można jej podawać. Taka "profilaktyka" może przynieść więcej szkód niż korzyści, bo nawet stosunkowo niewielkie ilości soli mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek. Moim zdaniem takie wynalazki należy podawać TYLKO i wyłącznie po wyraźnym zaleceniu przez dobrego weterynarza, po wykonaniu odpowiednich badań.

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2381 dnia: Kwiecień 25, 2012, 22:49:03 pm »
Biszkopcik, zwiększanie ilości jodu w pożywieniu przeważnie u większości zwierząt (w tym ludzi) jest zalecane dla osób z nadczynnością tarczycy, czyli mających krótko mówiąc zachwianą gospodarkę hormonalną. I osobiście stoję tu na stanowisku że podawanie wszelkich leków, suplementów diety trzeba koniecznie wcześniej przedyskutować z weterynarzem, a nie bawić się w znachora. Zdaje się, że bez odpowiednich badań "na oko" raczej ciężko orzekać o tym czego wynikiem jest mocno przerośnięte wole.

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2382 dnia: Kwiecień 25, 2012, 22:53:52 pm »
A z jakiego artykułu weterynaryjnego/książki wet. autorzy strony mają tę informację?
Internet, jak papier, wszystko wchłonie.

Masz rację... internet wszystko wchłania, a zwłaszcza fora. Niestety wiele rad typu "zrób to, zrób tamto" opiera się na jakichś dziwnych mitach czy przekonaniach. Ktoś napisał żeby nie dawać zwierzątku soli, bo sól zatrzymuje wodę w organizmie... Ja wiem, że żyjemy w erze cudownych diet, ale diety stosujmy na ludziach, a nie na zwierzętach.

Zwierzę głupie nie jest - potrzebuje soli, poliże ją raz na tydzień i już. Nie wyobrażajmy sobie, że damy królikowi sól, a on codziennie będzie odgryzał z niej duże porcje.

Właśnie dzięki takim mitom typu: "banany tuczą" pozbawiamy także siebie wielu cennych witamin i minerałów.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2383 dnia: Kwiecień 25, 2012, 23:00:53 pm »
Zwierzę głupie nie jest - potrzebuje soli, poliże ją raz na tydzień i już. Nie wyobrażajmy sobie, że damy królikowi sól, a on codziennie będzie odgryzał z niej duże porcje.

Taaaak? Chcesz próbę z Zając albo Dorą? Moja mama raz im dała- no bo króliki potrzebują- i schrupały jak cukierka, zwłaszcza Zajac.
Sorki, ale nie wierzę zbytnio w osławioną "intuicję" zwierząt co to odpowiednich produktów. Nie po tym, jakl Dora próbuje zjadać foliowe torebki- czego jej brakuje, celulozy?-, ostrzy zęby na kaktusa czy difenbachię, która w końcu wyprowadziła się na piętro. Nie po tym, jak Zając jest w stanie przeżuć dosłownie wszystko, co tylko ładnie pachnie.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2384 dnia: Kwiecień 25, 2012, 23:13:15 pm »
Dokładnie, nasze udomowione zwierzątka dawno temu zatraciły swoje instynkty, przynajmniej jeśli o jedzenie chodzi. Teraz co królikowi się spodoba, to sobie zje i na pewno nie będzie analizować, czy to mu przypadkiem nie zaszkodzi i to się tyczy nie tylko królików.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2385 dnia: Kwiecień 25, 2012, 23:21:10 pm »
Jeszcze a propos soli - czy królik w swojej diecie znajduje sól w postaci lizawek, czy raczej sód i inne minerały w odpowiednich dla nich ilościach znajdują w normalnym pożywieniu - ziółkach, warzywach etc?...

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2386 dnia: Kwiecień 25, 2012, 23:25:51 pm »
Sorki, ale nie wierzę zbytnio w osławioną "intuicję" zwierząt co to odpowiednich produktów.

Dokładnie, nasze udomowione zwierzątka dawno temu zatraciły swoje instynkty, przynajmniej jeśli o jedzenie chodzi. Teraz co królikowi się spodoba, to sobie zje i na pewno nie będzie analizować, czy to mu przypadkiem nie zaszkodzi i to się tyczy nie tylko królików.

Wiadomo, że królik domowy to nie dziki królik. Ale mimo wszystko nadal ma on pewne instynkty i jakieś rozeznanie. Być może jest na forum ktoś komu królik zjadł trujący kwiatek i tego nie przeżył... Jednak wątpię w takie przypadki, ponieważ króliki czują truciznę.
Jeżeli natomiast są notorycznie karmione czymś niewłaściwym (czytałam gdzieś o króliku karmionym czekoladą i krakersami), to może wtedy rzeczywiście nie są w stanie odróżnic tego co dla nich dobre od tego co nie dobre.

Niepokoją mnie jednak komentarze, że ktoś ogranicza zwierzątku pokarm (mam na myśli warzywa i owoce), bo boi się, że zwierzę będzie jadło i jadło... i pęknie jak smok Wawelski. Tak jedzą ludzie - mają smaka na kostkę czekolady, a wcinają całą tabliczkę (albo dwie)... Ale zwierzę je tyle ile potrzebuje. Natomiast jeżeli czuje ono, że w jakiś sposób jest ograniczane, to musi się spieszyć żeby jedzonka nie zabrakło i się na nie rzuca.
Ale jest to już wynik jakichś wyuczonych przez zwierzę nawyków, a nie całkowitego braku instynktu.

Gdyby wszystkie króliki jadły i piły jak smoki Wawelskie, to na łące znajdowalibyśmy martwe z przejedzenia otyłe króliki i zające, bo w końcu jest tam nieograniczony dostęp do jedzenia...

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2387 dnia: Kwiecień 25, 2012, 23:38:18 pm »
Jednak wątpię w takie przypadki, ponieważ króliki czują truciznę.

Tak samo jak koty? Sądzę, że Zajac bez problemu by wypiła płyn chłodnicowy, który jest trucizną.
Wybacz moje pytanie, ale- ile miałaś królików lub z iloma miałaś styczność?
I skąd ci się te rewelacje w stylu "króliki czują truciznę" wzięły? Chętnie poczytam te artykuły/strony.

Zajac nie była karmiona niczym "niedobrym" poza może raz solą i kolbą, a jest u mnie od małego króliczka. I co? Dlaczego wcina wszystko, jak leci?
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2388 dnia: Kwiecień 26, 2012, 00:00:20 am »
Biszkopcik - bądź co bądź jest istotna różnica między zachowaniem królików domowych i dzikich, i ta właśnie różnica decyduje o tym, dlaczego królika domowego nie można zostawić samego na łonie natury myśląc, że sobie "jakoś poradzi". Królik domowy jest uzależniony w dużym stopniu od opiekuna i to on winien mu w granicach zdrowego rozsądku wytyczać dietę.

Offline marta1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7390
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2389 dnia: Kwiecień 26, 2012, 00:30:03 am »
dokładnie intuicja u tych lwów salonowych szwankuje- mój ma największe ciągoty do alkoholu, toksycznych roślin i folii- to co mam jej to dawać bo lubi, słodycze też chetnie wciagnie
[/URL]http://imageshack.us/photo/my-images/191/picola.png/
AS!!!!!

Offline Em.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2390 dnia: Maj 27, 2012, 15:43:42 pm »
Rozumiem ,że jak mój królik kocha gryźć kable pod napięciem to brakuje mu wrażeń? ;)
"..only when we live with rabbits the way that we live with cats and dogs - when rabbits sleep in our beds or sprawl beside us on the floor , when they kiss our children or play ball with them -that we see what they are truly like. Thats because a rabbit who lives her life in a cage does not display much of her true rabbit nature .."
Jeffrey Moussaieff Masson

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2391 dnia: Maj 27, 2012, 16:56:00 pm »
Rozumiem ,że jak mój królik kocha gryźć kable pod napięciem to brakuje mu wrażeń? ;)

Bada :) Króliki zębami badają.

Offline Em.

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 133
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2392 dnia: Maj 28, 2012, 08:59:39 am »
Wiem ;)
"..only when we live with rabbits the way that we live with cats and dogs - when rabbits sleep in our beds or sprawl beside us on the floor , when they kiss our children or play ball with them -that we see what they are truly like. Thats because a rabbit who lives her life in a cage does not display much of her true rabbit nature .."
Jeffrey Moussaieff Masson

Offline Unsua

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2393 dnia: Maj 29, 2012, 23:46:26 pm »
Czy miał ktoś do czynienia z granulatem JR Farm Grainless Complete i czy smakował uszakom? To dobry granulat?

Offline Stachu

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2394 dnia: Maj 30, 2012, 00:35:01 am »
Zależy od królika ale ogółem lubią go mniej niż popularny i też niezły (ale droższy) Cuni Complete. Pod względem składu podobno lepszy od CC. Staszek średnio go lubi natomiast Fikusiowi to wszystko jedno i strasznie mu smakował :)

Offline Unsua

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2395 dnia: Maj 30, 2012, 00:49:11 am »
Ślicznie dziękuję. :bukiet

Offline Eni

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2918
  • Płeć: Kobieta
  • moje posty są prywatnymi opiniam, NIE jestem z SPK
  • Lokalizacja: Głogów/Bardo
  • Moje króliki: Bizu
  • Pozostałe zwierzaki: Kajtek, Stella, Benio
  • Za TM: Amie [10.06.2013] Agneau [13.06.2014], Jasiu [13.02.2017]
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2396 dnia: Maj 30, 2012, 01:14:08 am »
zy miał ktoś do czynienia z granulatem JR Farm Grainless Complete i czy smakował uszakom? To dobry granulat?

Ja miałam i nadal podaję swoim króliczkom. To granulat bez ziaren, czyli zdrowszy dla królików, ale też mniej słodki = pociągający dla uszaków. Ale jedzą chętniej niż Cuni Pro. Po lekkim odstawieniu innych, mniej zdrowych granulatów, królik powinien bez problemu go jeść (chyba, że wybitny niejadek).

CC zawiera ziarna zbóż, a Cuni Pro nie (zawiera nasiona, np. siemię).
Wsadź wrażliwego na przeciągi króliczka w koszyk na rowerze, prowadzaj z natury panikującego królika na automatycznej smyczy, wyprowadzaj zwierzaka niczym psa do lasu czy na trawnik w mieście i... dziw się, że królik choruje...

Offline Meg

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Czopek, Pigułka
  • Za TM: Pasztet
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2397 dnia: Czerwiec 30, 2012, 00:53:28 am »
Czy ktoś wie, gdzie można zamówić Grainless Complete JR Farmu? Bo szukam w sieci, ale wszędzie "niedostępny". :nie_wiem

Ew jaki granulat ma porządny skład? Faktycznie Cuni Complete dominuje nad pozostałymi? A Vitakrafty z serii Emotion? Mój uszak je ubóstwia, ale patrząc na sam wygląd i kolor granulek... sama chemia :( .
Nasz Czopkowo- świniowo- psi wątek http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13860.0.html ;)

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2398 dnia: Czerwiec 30, 2012, 01:19:43 am »
zarowno ludzkie jak i zwierzece zarcie zawiera duzo chemii .... chyba ze wychodowane samodzielnie w domowym ogrodku

wyglad i kolor nie ma tutaj nic do rzeczy !! 
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline Tuberoza

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 516
  • Płeć: Kobieta
Odp: Najlepsze granulaty na rynku
« Odpowiedź #2399 dnia: Czerwiec 30, 2012, 01:25:38 am »
Grainless Complete kupuję w "zooplus.pl",maja tam też pastę Gimborn Nager-Malt na przytkanie-polecam.