Autor Wątek: Zbrodnia i kara  (Przeczytany 4576 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

sirga

  • Gość
Zbrodnia i kara
« dnia: Grudzień 31, 2008, 07:09:01 am »
Witam serdecznie :)
Mam mały kłopot mianowicie małemu odechciało się być grzeczną kuleczką i obgryza mi kable,torby,tapety co popadnie :/ jak go oduczyć ? jakie kary zastosować żeby się oduczył? bo przecież nie dam mu klapsa bo jest za mały :/ będę wdzięczna za rady.
Pozdrawiam.

Preah

  • Gość
Re: Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 31, 2008, 07:48:39 am »
Cytat: "sirga"
Witam serdecznie :)
Mam mały kłopot mianowicie małemu odechciało się być grzeczną kuleczką i obgryza mi kable,torby,tapety co popadnie :/ jak go oduczyć ? jakie kary zastosować żeby się oduczył? bo przecież nie dam mu klapsa bo jest za mały :/ będę wdzięczna za rady.
Pozdrawiam.


Kary?  :oh:
Po pierwsze, Twoim zadaniem jest zabezpieczenie w miarę możliwości otoczenia królika, tak by nie miał okazji do wyrządzania szkód (osłonki na kablach, chowanie cennych przedmiotów, które mogą być zniszczone). Pewnych strat nie uda się uniknąć i trzeba mieć tego świadomość. Królik nie niszczy ze złej woli, taka już jego natura.
Po drugie, staraj się go zajmować, odwracać jego uwagę od przedmiotów, które "korca" jego ząbki, znajduj mu zajęcie (patyczki do gryzienia, pudełka kartonowe, które bezkarnie, do woli może rozrywać itp.).
Króliczka- bez względu na wiek, nie można karać klapsami. Nie wolno na niego krzyczeć, staje się wówczas agresywny, płochliwy. On nie rozumie o co ci chodzi i odbiera taką postawę jako atak na niego  :(  Czy chciałabyś by się Ciebie bał?  
Jeśli zauważysz, że pomimo zabezpieczeń, zdarzy się np. nadgryzanie tapety, możesz przyłapując małego na gorącym uczynku klasnąć w dłonie, powiedzieć : "nie wolno" i spokojnie go odsunąć i zainteresować czymś innym. Tylko taka reakcja "tu i teraz" (bezpośrednio po zachowaniu), może przynieść ewentualne efekty. Choć trzeba sobie też zdać sprawę, że pewnych zniszczeń po prostu nie da się uniknąć przy króliczku.

Polecam także lekturę artykułu ze strony uszatej:
zabezpieczanie domu

Powodzenia z psotnikiem  :przytul

Offline n-monika

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1175
  • Płeć: Kobieta
    • http://www.miniaturkabeztajemnic.com
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 31, 2008, 11:19:01 am »
Preah ma rację, to nasze zadanie aby tak zabezpieczyc dom aby był bezpieczny dla uchola i abyśmy my mieli jak najmniej utraconych rzeczy.Zwłaszcza jeśli są one dla nas ważne.Ja też tego się uczyłam, do historii już przeszła nie jedna moja torebka czy buty zostawione w zasięgu wzroku mojego urwisa.Zresztą każdy kto oglądał naszą galerię wie jakiego fisia :crazy: na punkcie sprzątania ma mój uchol :> .
Niestety nasze pupile wszystko oglądają swoimi ząbkami. :lol
Pamiętaj najważniejsze jest usunięcie kabli---bo to ewidentnie zagraża życiu królika!!!!!!!!
Ja również nie stosuje kar, bo to bez sensu i może przynieśc więcej szkody niż porządku.
Twój maluch jest jak małe dziecko musi psocic---a po drugie psoci to znaczy że jest zdrowy :jupi buziaki dla maluszka
Zmieniła świat na lepszy, i odeszła...

Nuna

  • Gość
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 31, 2008, 11:23:26 am »
Musisz wszystko zabezpieczyc na czym Ci zalezy. Jesli uszak  sie zbliza do czegos zakazanego, mozesz klasnac w rece i krzyknac nie ! odsunac maluszka.
 Moj Hoppelek reagowal na nie, odwracal sie od tapety z niewinna mina i niegryzl dopoki patrzylam, to samo z sikaniem na lozko, odwracal sie i biegl do toalety. Wymaga troche konsekwenji, ale dziala...   hmmm  :>

szukran

  • Gość
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2009, 20:33:52 pm »
Witam.
Mamy kroliczka w domu od 3 tygodni ,ale juz nauczyl sie ,ze pod stojak na telewizor sie nie wchodzi. Jest tam tyle kabli jak z Zimie na Księżyc.
Nauczylem ja  wlasnie klaszczac w dlonie i mowiac głośno "PSIK" :-).
Potem musialem ja odsunac ,teraz na klasniecie sama odchodzi lub staje w miejscu a odchodzi jak wstanę z fotela..:-) Przynajmniej u niej mam posłuch....żona i córka tak nie reagują ale ciagle probuję :-)

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2009, 09:59:05 am »
Nuna u mnie z Kickiem też tak. :P Na szczęście chyba na stałe znudziła mu się tapeta... A jak chce kabel idzie do niego, "Kicek won od kabla!" idzie kicać gdzie indziej, a jak się nie patrzę, to znowu się do kabla dobiera. oO"


Offline Truffle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1045
  • Płeć: Kobieta
  • 진기씨,사랑해~
    • dA
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 04, 2009, 17:12:33 pm »
ja zawsze wołam "co tam robisz brzydalu?!" to zaraz sie odwraca, patrzy na mnie z mina niewiniątka i przybiega  :lol  moze nie za grzecznie, ale grunt ze dziala (bo klaskanie na niego nie dziala, wrecz zacheca go  :oh: ) :D
Haikus are stupid
I cannot write them at all
Deal with it, retard.

Ana

  • Gość
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 04, 2009, 18:11:43 pm »
Moja Smenia reaguje na słowo "Masz", wtedy nawet z drugiego pokoju przykica :)

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 04, 2009, 19:00:29 pm »
Mój Kulek też reaguje na "masz"  :lol  Od razu przybiega i sprawdza czy coś mam czy poprostu go nabrałam  :lol

Offline vocativus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 101
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 07, 2009, 18:07:25 pm »
Cytat: "szukran"
ale juz nauczyl sie ,ze pod stojak na telewizor sie nie wchodzi. Jest tam tyle kabli jak z Zimie na Księżyc.


nie znasz dnia ani godziny :lol Jeżeli wyganianie nie skutkuje, królik cały czas wraca w zakazane miejsce to warto szafkę dosunąć do ściany a pod nią włożyć kilka pustych butelek. Czasami to jedyne wyjście. Butelki nie ma jak chwycić, ani jak wykopać. Nie pchaj ani szmat ani gazet. Warto w jakimś kąciku albo szczelinie między np. wersalką a ścianą położyć kilka czystych szmat - będzie tam siedział i kopał do upadłego i odwróci to jego uwagę od innych "fajnych" miejsc. Takich szczelin nie warto zastawiać poduszkami lub innymi barierami - mój królik kombinował, oglądał, odmierzał aż w końcu uporał się z tym. Na śliskim parkiecie potrafił się rozpędzić i przeskoczyć 50cm kolumnę poduszek.
Warto mieć w zanadrzu paczkę rodzynek - jedna rodzynka i królik przerwie każdą, nawet najprzyjemniejszą czynność...

Króliki zazwyczaj gryzą drogie kable - te tańsze są poniżej ich godności i nie są aż tak smaczne  :diabelek

becia

  • Gość
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 08, 2009, 19:24:27 pm »
vocativus: Króliki zazwyczaj gryzą drogie kable - te tańsze są poniżej ich godności i nie są aż tak smaczne

Taaak zauważyłam :P  Nunuś rozprawił się już min z DVD, lodówka, kilkoma myszkami i pewnie masa innych rzeczy o którech jeszcze nie wiem :P  ale i tak go kocham :lol

Ana

  • Gość
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2009, 21:45:28 pm »
Moja Smenia ostatnio przegryzła mi kabelki w światełkach na choince. Dobrze, że akurat wtedy były wyłączone  :lol

sirga

  • Gość
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 09, 2009, 08:51:50 am »
U mnie właśnie jest kłopot z szafką pod telewizor,za nią jest mnóstwo kabli do których pomimo zabezpieczeń ten mały mc Gywer zawsze jakoś wlezie  :oh:  szczeliny pozatykałam grubymi poduchami i polarowym kocem to zaczął włazić dołem (szczelina ok 4-5cm wysokości  :wow  )włożyłam tam stary kapeć to teraz włazi na wersalkę z wersalki na górną półeczkę szafki i zeskakuje za telewizor  :oh:  na szczęście klaskanie skutkuje i ucieka od kabli.Jemu bardzo podobają się cieniutkie kabelki grube omija,zeżarł mi już kabel od ładowarki (odłączonej od prądu) Zależy mi żeby go oduczyć wcinania kabli bo to że mi pałaszuje poduszki,kapcie,książki mi nie przeszkadza specjalnie ...liczyłam się z tym biorąc go pod swój dach :) co mi się podoba  nie interesują go drewniane meble i tapety :)

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 09, 2009, 11:10:35 am »
Cytat: "sirga"
Zależy mi żeby go oduczyć wcinania kabli

Na kable: osłonki, osłonki i jeszcze raz osłonki  :lol
Co do szczelin, to zamiast materiałów (kocy, poduszek) lepiej spisują się plastikowe butelki napełnione wodą - ciężkie i zdecydowanie trudniej (śliskie, nie ma jak chwycić zębami) wytargać królikowi np. spod szafki. Z butelek dobrze odkleić etykiety, bo niektórzy kamikadze  :oh: szarpią za etykietę  :diabelek
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline vocativus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 101
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 10, 2009, 13:45:47 pm »
Cytat: "sirga"
U mnie właśnie jest kłopot z szafką pod telewizor,za nią jest mnóstwo kabli do których pomimo zabezpieczeń ten mały mc Gywer zawsze jakoś wlezie  szczeliny pozatykałam grubymi poduchami i polarowym kocem to zaczął włazić dołem (szczelina ok 4-5cm wysokości


wcześniej to napisałem - szafkę dosuń do ściany a pod szafkę butelki. Nie trzeba napełniać wodą, wystarczy je tak włożyć żeby ich nie przesunął. W razie gdy jakąś przedziurawi to woda przynajmniej nie zaleje podłogi. Koce, szmaty itp tylko go zachęcają i uzna to za plac zabaw. Poduszki to też fatalny pomysł - królik je na bank ominie choćby nie wiem jak grube i jak wysokie były. 4 posty wyżej napisałem co i jak można zrobić :bejzbol  Patent z rodzynkami działa zawsze i jedną rodzynką można królika wyciągnąć z każdej dziury.

sirga

  • Gość
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 10, 2009, 22:50:53 pm »
Szafkę mam w rogu pokoju więc nie ma jak jej dosunąć :/ jak na razie poducha wys ok 50-60 cm zdaje egzamin a z boku pod kaloryferem są butelki,w środę pujdę do castoramy popytać się o osłonki do kabli.

Offline vocativus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 101
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 11, 2009, 18:15:57 pm »
to dosuń ją tak do ściany żeby nie mógł bokiem przejść. Jeśli uniemożliwia to blat to masz w zasadzie dwa wyjścia - albo upiłowanie kantów - tak żeby się dopasowały do ścian albo przybicie od tyłu kawałka odpowiedniej płyty w odpowiednim kolorze, co jednak rzadko się zdarza żeby ładnie wyglądało. Ewentualnie modyfikacja szafki i dobudowanie półek z boku - tak żeby się trzymało wszystko kupy i żeby całkowicie uniemożliwić dojście do kabli. Włożenie poduszek nic nie da. To że królik nie widzi szczeliny to nie znaczy że ona dla niego nie istnieje  :diabelek

Co do kaloryfera - to akurat idealne miejsce na zastosowanie butelek.

Martens

  • Gość
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 22, 2009, 13:29:06 pm »
Też mam namiętną obgryzaczkę, która czai sie na kable, ubrania i torebki... Mam takie pytanie - czy ktoś z Was testował nietoksyczne preparaty w sprayu odstraszające od gryzienia, takie jak przykładowo dla psów?
Czy coś takiego zadziała przy króliku i nie zaszkodzi mu?

Offline vocativus

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 101
Zbrodnia i kara
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 23, 2009, 23:06:03 pm »
z tego co słyszałem zabardzo to nie działa. Takie "zapachy" szybko się ulatniają, a i do naturalnych pewno nie należą :D Sprawdź zapachy których owoców/warzyw na królika działają odstraszająco - mój sie np. krzywi jak mu daje seler w korzeniu - ach ten grymas hehe. Nie znosi też zapachu cytrusów. Jak liście na cytrynie latem pachną to do niej sie nawet nie zbliża. Oczywiście wszystko kontroluj żeby nie zjadł czegoś co mu zaszkodzi.

Mój sie ostatnio zaczął dobierać do mebli - klatkę ma obok szafek, a płotek go od nich nie odgradza. Kupiłem mu wiklinowy tunel, wygrzebałem jakiś stary duży wiklinowy koszyk, wyciąłem dziure na tunel i teraz tam siedzi i gryzie. Meble całe a i królik szczęśliwy :D minus jest taki że potrafi to robić w środku nocy :D

Sposób na kable to osłonki lub schowanie ich. Ubrania wieszamy w szafie żeby sie nie niszczyły :P torebki też można schować :D