Autor Wątek: chory królik - problemy z sikaniem  (Przeczytany 17669 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

domis90

  • Gość
chory królik - problemy z sikaniem
« dnia: Czerwiec 23, 2011, 22:42:10 pm »
mam problem z moim króliczkiem i nie wiem co już robić. Problemy zaczęły się już dosyć dawno. Mój króliś zawsze załatwiał się do kuwety i tylko do kuwety, pewien czas temu zaczął dużo więcej sikać i nie tylko już do kuwety ale też na całą klatkę i na siebie. Podejrzewałam że jest to jakieś zapalenie, udałam się do weta, w badaniu moczu wyszło że ma szczawiany, natomiast po zrobieniu rentgena brzuszka wyszło że jest czysto. dostał antybiotyk ale nie pomogło, później następny antybiotyk i szczawiany zostały zlikwidowane, w moczu pojawiła się natomiast krew. wet zalecił kastrację, bo podejrzewał, że może to mieć związek z obrzękniętym jądrem, które wyglądało źle. po kastracji przez kilka dni było wszystko ok. teraz jest znowu to samo, królik sika teraz praktycznie więcej na klatkę i na siebie niż do kuwety, krew cały czas pojawia się w moczu ale już nie tak bardzo jak wcześniej. teraz jest nie za każdym razem tylko mniej więcej w jednym z 5 sikań. Czy ktoś wie co to może być? co może dolegać królikowi? bo nie wiem co robić...

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: chory królik - problemy z sikaniem
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2011, 23:04:59 pm »
skąd jesteś? Czy byłaś/eś u weta w specjalizacji KRÓLICZEJ czy u zwykłego psio-kociego?

domis90

  • Gość
Odp: chory królik - problemy z sikaniem
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 24, 2011, 00:06:49 am »
jestem z Łodzi. z królikiem byłam oczywiście u weta króliczego, do innego bym go nie zaniosła w życiu.

Offline pb

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1043
  • Płeć: Kobieta
Odp: chory królik - problemy z sikaniem
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2011, 10:25:28 am »
króliczek może mieć piasek w pęcherzu i nerkach i z tąd krew
musicie to sprawdzić, krew w moczu to niepokojące zjawisko, królik na pewno odczuwa ból z tego powodu
musisz poczytać na temat kamicy w królików, jak są szczawiany w moczu to można ją podejrzewć
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=9296.0

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: chory królik - problemy z sikaniem
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2011, 10:33:11 am »
Który to był wet? Bo jakoś mało króliczy mi się wydaje.

W łodzi jest Małgorzata Folusiak, polecana przez SPK.
Całodobowa Lecznica i Szpital dla Zwierząt "Sowa"
ul. Pietrusińskiego 47/49
Łódź
tel. (042) 612-11-10
tel. (042) 612-18-70

Wg strony www będzie przyjmowała w tych terminach:
23.06 - 9.00-16.00
27.06 - 17.00-21.00
29.06 - 9.00-16.00

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: chory królik - problemy z sikaniem
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 24, 2011, 11:38:48 am »
Możesz sama podawać wpomagająco królikowi urosept (1/4 tabletki 3x dziennie). Jeśli są szczawiany w moczu i krew, a nie widać na rtg kamienia, tak jak napisała pb, moze to być piasek, który podrażnia ścianki pęcherza. Często w takich sytuacjach stosuje się kurację z witaminy C, która sprawia, ze PH moczu staje się nieco mniej zasadowe - króliki z natury mają zasadowe PH moczu, ale gdy przekracza ono 9, w moczu zaczynają wytrącać się kryształy.
Przy takich silnych objawach, które trwają długo i nie ustępują, wet mógłby dokonać operacji diagnostycznej pęcherza, ale uwaga, musi to być dobry, króliczy wet! Czasem niestety zdarzają się kamienie, które nie cieniują na RTG.
Jeszcze jedno - jeśli królik sika na siebie, staraj się go delikatnie myć i suszyć, jeśli cały czas jest mokry, może dostać odparzeń, a ponadto mokre futro to doskonałe siedlisko dla bakterii.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

domis90

  • Gość
Odp: chory królik - problemy z sikaniem
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 24, 2011, 21:24:51 pm »
Chodzę do Pani doktor Małgorzaty Folusiak i zapewniam, że jest ona bardzo dobrym króliczym wetem. Szczawianów już nie ma, zostały usunięte. została tylko ta krew w moczu i to sikanie po całej klatce co jest męczące i dla mnie i dla niego. No nic zobaczymy jeszcze co powie moja Pani weterynarz.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: chory królik - problemy z sikaniem
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 24, 2011, 21:35:35 pm »
Hm, ale złogi szczawianowe nie znikają od antybiotyku raczej, bo to nie są bakterie  :/ Wytrącanie się kryształów można regulować odpowiednią dietą (o mniejszej zawartości właśnie szczawianów i wapnia) oraz "przepłukiwaniem" królika (dużo płynów niskozmineralizowanych). Czy próbowałyście może kuracji nie antybiotykiem tylko zwykłym furaginem? Czy królik miał oprócz RTG robione USG?


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Nuna

  • Gość
Odp: chory królik - problemy z sikaniem
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 24, 2011, 21:36:16 pm »
Musisz tez zmienic diete na niskowapniowa i zeby bylo jak najmniej suchego pokarmu. Kroliki wode przede wszystkim pobieraja wraz z pozywieniem, jesli dostaje siano + suchy pokarm, a malo warzyw i do tego jeszcze wypija malo wody to nie produkuje na tyle duzo moczu zeby wydalic wszystko co zalega. Tworzy sie piasek, ten podraznia scianki pecherza, krolik ma zapalenie i siusia krwia.

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: chory królik - problemy z sikaniem
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 24, 2011, 21:43:04 pm »
A co moze byc jak raz sika do kuwety a raz poza i podnosi tylną łapkę do góry jak siedzi ?? Nie ma krwi w moczu.

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: chory królik - problemy z sikaniem
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 24, 2011, 21:48:01 pm »
Tak jak napisała Nuna dieta jest bardzo ważna. Mój królik miał duży kamień moczowy, objawami było ciągłe sikanie, napinanie się i obsikany tyłek właśnie. Od tamtego czasu je dużo więcej świeżego, plus 1-2 razy w tygodniu poję go niesłodzonym kompotem jabłkowym, tyle ile zechce wypić (jakkolwiek głupio to nie brzmi, akurat mój królik tylko to chętnie pije, a potem obficie sika). Wyniki badań moczu ma teraz w normie.
Tak jak ci radziłam wcześniej, spróbujcie uroseptu i witaminy C - nie zaszkodzą, a jak najbardziej mogą pomóc. Dawki wit. C ustal z weterynarzem.


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

domis90

  • Gość
Odp: chory królik - problemy z sikaniem
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 24, 2011, 21:55:22 pm »
szczawiany nie były leczone tylko antybiotykiem, był także nawadniany niestety poprzez zastrzyki, bo nie chciał pić sam ponad tyle co zawsze. jeżeli chodzi o dietę to ma dobrą, nie je praktycznie żadnego suchego pokarmu, tylko raz na jakiś czas, więc problem z dietą nie jest związany. Poza tym dieta była konsultowana za wetem. Szczawianów już na pewno nie ma, bo były powtórne badania robione i wyszło wszystko w normie już, oczywiście oprócz tej krwi w moczu.


nie ma także zapalenia, na to też był leczony bo na samym początku było podejrzenie lekkiego zapalenia właśnie i dostał antybiotyk pierwszy na zapalenie a po badaniu moczu okazało się także, że ma szczawiany więc był jeszcze leczony na to.


a jeszcze zapytam, myślicie że to sikanie na klatkę może mieć związek z tym że coś mu dolega? czy tak jakoś mu się uroiło i sika sobie? bo ogólnie jest trochę śmiesznie, bo on nasika sobie na klatkę a zaraz się strasznie denerwuje o to że ma brudno i mokro.

Proszę zapoznać się z regulaminem forum i używać opcji "modyfikuj' w celu edycji postów. Posty scalam. Mysza
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2011, 22:27:38 pm wysłana przez mysza »