Autor Wątek: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.  (Przeczytany 6629 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

izi

  • Gość
Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« dnia: Grudzień 12, 2010, 13:35:39 pm »
Witam, od tygodnia mam 3 i pół-miesięcznego króliczka. Zakupiony został w dobrym, według mnie, sklepie zoologicznym, Pani znała się na rzeczy, króliczek wygląda naprawdę zdrowo, ma śliczne futerko, jest zadowolony. W sklepie karmiony był kolorowym granulatem, który pakowany jest foliowe woreczki, więc nie jestem w stanie stwierdzić jakiej firmy. Króliś bardzo go lubi, ale zaczęłam go powoli zmieniać na granulat Cuni Pro. Z początku króliczek wyjadał najpierw swój ulubiony (widać jest smaczny, co nie znaczy, że zdrowy), a dopiero po jakimś czasie brał się za CP. Kiedy przyglądałam mu się w sklepie (kilka razy) nie widziałam w klatce żadnych cekotrofów, a od kiedy jest u mnie znajduję je ciągle w klatce i zastanawiam się czym jest to spowodowane. Czy króliś może być przejedzony? Ma nieograniczony dostęp do sianka i wody, a granulat podaję tak, żeby zawsze, kiedy zje, dostał znowu do miseczki. Czy możliwe, że kupki nie smakują mu z powodu nowego granulatu? Czy może powinnam spróbować dać mu inne sianko? (To dostałam przy zakupie klatki, więc może powinnam kupić inne, bo tego nie przyswaja?). Proszę o poradę, nie wiem co zrobić. Czy podać nowe sianko, czy zmniejszyć ilość granulatu (ale do ilu? I tak nie dostaje go dużo). Pozdrawiam.

Offline MałaRosie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 798
  • Płeć: Kobieta
  • Czytając. To. Głos. W. Mej. Głowie. Się. Zacina.
    • Królicze Gadżety
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2010, 13:48:27 pm »
Ten granulat to najprawdopodobniej był Cuni Complete. W 2,5 kg paczce pakują go w takie woreczki :)

Najlepszym granulatem jest JR Farm, można go kupić przez internet, np. tu: www.swiatkrolika.eu

Można zacząc podawać mu suszone zioła i warzywa.
Przez cały ten czas powinny mieć nieograniczony dostęp do granulek (w czasie posiłków do syta, co nie oznacza, że miska z granulatem ma stać cały dzień - to wytwarza złe nawyki) i nieograniczony dostęp do siana (cały czas, w małych porcjach wielokrotnie podawanych w ciągu dnia);
dopiero od 12 tygodnia można powoli wprowadzać do diety warzywa, po jednym na raz i w małych ilościach, choć zdrowe, silne króliki mogą dobrze tolerowac zielenine już wcześniej. Jeśli królik pochodzi ze sklepu, należy odczekać kilka tygodni, aby upewnić się, że jest zdrowy, z wprowadzaniem zieleniny.

To z Uszatej Strony www.uszata.com

Może jest młodszy niż 3,5 miesiąca i to reakcja na granulat?


izi

  • Gość
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2010, 13:55:00 pm »
Szczerze powiem, że nie sądzę, raczej mogłabym się skłaniać ku temu, że jest troszeńkę starszy, ze względu na swoją wielkość (wydaje się duży bo to angorka i ma dużo futerka). Ten granulat w woreczkach to raczej nie było nic z Versele Lagi, ponieważ był bardzo, bardzo tani. Prędzej jakiś z takich najzwyczajniejszych, dlatego chcę go zmienić. Próbowałam podać kawałek selera, ale nie chciał. Dostał już dwa razy troszkę babki lancetowatej, nie wiem co spróbować najpierw zmienić. Czy dawać więcej tego starego granulatu, czy już tylko ten nowy, czy zmienić sianko...

Offline Branwen

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1681
  • Płeć: Kobieta
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 12, 2010, 13:58:10 pm »
nie ryzykowałabym wprowadzania warzyw w momencie kiedy są cekotrofy, bo o rozwolnienie wtedy bardzo łatwo
Potworki zapraszają do swojej galerii: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,13287.0.html

Offline motylek4523

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 378
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:01:09 pm »
izi wydaje mi się że granulat powinien dostawac w mniejszych ilościach, z tego co się orientuję jedną łyżkę na dzień, sianka nie dawkujemy! kroliczek powieniem mieć do niego dostęp non stop tak samo jak do wody. Podawaj suszki, a warzywka wprowadzaj stopniowo. Prosze poczytaj  http://www.miniaturkabeztajemnic.com/ na stronie znajdziesz wszystko na temat kroliczej diety.

Offline MałaRosie

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 798
  • Płeć: Kobieta
  • Czytając. To. Głos. W. Mej. Głowie. Się. Zacina.
    • Królicze Gadżety
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:01:32 pm »
Skoro sa cekotrofy to moze tylko siano i woda?

Nie wiem, szczerze mówiąc..


izi

  • Gość
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:02:36 pm »
Już nie próbuję podawać warzyw, z początku chciałam, bo nie doczytałam o króliczych kupkach, więc nie wiedziałam, że są ich dwa rodzaje...

izi

  • Gość
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:04:57 pm »
Ma nieograniczony dostęp do siana, http://www.miniaturkabeztajemnic.com/ - ta strona to moje vademecum. Na razie dostaje 1,5-2 łyżki granulatu ogólnie, rano (miseczka stoi w klatce) i wieczorem, bo wtedy jest już pusta (w tym coraz mniej starego, coraz więcej nowego).

Offline motylek4523

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 378
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:06:29 pm »
Zostaw go na sianku i suszkach i wodzie, obserwuj go

izi

  • Gość
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:15:01 pm »
Z suszonych roślin podaję mu na razie tylko babkę lancetowatą co dwa dni, mam wprowadzić coś jeszcze?

Offline motylek4523

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 378
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:19:46 pm »
babka szerokolistna, mlecz, liscie malin, truskawek itd, kochana poczytaj na miniaturce, wydaje mi sie że od suszek nic mu nie będzie

izi

  • Gość
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:23:18 pm »
Gdzieś wyczytałam, że nawet z mieszanki ziół trzeba wprowadzać każdą z osobna... Nie wiem, w końcu to maleństwo, nie chcę przesadzić z różnorodnością.

izi

  • Gość
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:27:31 pm »
*każde (ziółko)

Offline andźka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Kobieta
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 14, 2010, 20:57:46 pm »
dzieś w trakcie dnia Orzeszek narobił sporo ceko. Nie wiem co mu teraz dawać do jedzienia. Sianko je ale w niezbyt porażających ilościach a suszków praktycznie nie rusza.... :/


izi

  • Gość
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 14, 2010, 23:29:35 pm »
A mój za to wcina i sianko, i suszki, a problem nadal jest...

izi

  • Gość
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 19, 2010, 12:20:41 pm »
Wczoraj nie znalazłam wcale, a dziś znowu są. Już nie wiem co robić...

Offline domi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Granulat, woda, sianko... Problem z cekotrofami.
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 19, 2010, 13:04:09 pm »
izi u mnie jest to samo, i nie ważne czy daje warzywa czy nie, czy ogranicze granualt czy nie, i tak ciągle je robi.
wet powiedział żeby się nie przejmować, bo poza tym nic jej nie jest nigdy, okaz zdrowia. stwierdził że widocznie jej nie smakują i jest leniem i nie chce jej się zjadać, co z charakterem mojego królika jest możliwe :D co prawda też mnie to martwi ale już chyba wszystkiego próbowałam i ceko i tak są i to od małego..chyba nic nie poradzimy :( aczkolwiek nic im się nie dzieje..
Suwaczek z babyboom.pl" border="0