Autor Wątek: Jak karmić ciężarną królinkę?  (Przeczytany 14877 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Jak karmić ciężarną królinkę?
« dnia: Wrzesień 20, 2010, 11:00:00 am »
Zanosi się na to, że za ok. 2 tygodnie powiększy mi się rodzina :glupek: poniekąd z mojej winy. Czy są jakieś specjalne zalecenia co do karmienia przyszłej mamusi? :niegrzeczny

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 20, 2010, 11:18:55 am »
http://www.miniaturkabeztajemnic.com/opiekanadsamiczka.html

Jak do tego doszło? Co zrobisz z młodymi?
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 20, 2010, 11:29:07 am »
Jak do tego doszło to nie mam pojęcia, w każdym bądź razie mnie przy tym nie było (chyba wyszłam wtedy z pokoju). Moja Pazurka robi się od 2 tyg. coraz grubsza i podejrzewamy w domu że niedługo będą małe, bo zaczęła budować gniazdo. Małe- zobaczę ile ich będzie, a część pewnie oddam w dobre ręce. Może ktoś z forum się skusi :)

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2010, 11:36:41 am »
Trzymasz dwa niewysterylizowane króliki i zostawiłaś je razem same?
Podchodzisz do sprawy raczej lekką reką, jak widzę. Chyba wiesz, że postąpiłaś bardzo nierozważnie?
Spójrz ile królików jest na adopcyjnej. To nie jest "poniekąd", to jest wyłącznie Twoja wina - przecież nie królików.

Małych może się urodzić nawet 10. Samica może odrzucić młode, albo przestać je karmić.
http://www.miniaturkabeztajemnic.com/noworodki.html

Musisz rozdzielić króliki i jak najszybciej przynajmniej jednego wysterylizować, żeby nic takiego znów nie miało miejsca.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 20, 2010, 13:15:09 pm »

nóż się w kieszeni otwiera  :oh:

Blacky już o diecie napisała.
Samiec będzie musiał być oddzielony od matki i wykastrowany - potem trzeba odczekać minimum 4tygodnie, żeby nie był płodny. Samice też najlepiej wysterylizować zaraz potem jak skończ karmić.

Pamiętaj, że zabieg sterylki to bagatela 200-300zł, a kastracji około 100zł, więc zastanów się czy chcesz sobie zostawić maluszka, który też taki zabieg przejść będzie musiał.

nuka

  • Gość
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2010, 16:19:09 pm »
Samica jest płodna tuż po porodzie także samiec do kastracji juz teraz, i nie możesz puszczać małych razem do czasu aż nie załatwisz tej sprawy i jeszcze 4-6 tygodni po zabiegu.

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 20, 2010, 16:27:37 pm »
Jak do tego doszło to nie mam pojęcia, w każdym bądź razie mnie przy tym nie było (chyba wyszłam wtedy z pokoju).
Faktycznie, wynik trudny do przewidzenia, jak się zostawia dwa niekastrowane króle razem...

Mam nadzieję, że je rozdzieliłaś.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

kasiagio

  • Gość
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 20, 2010, 18:00:15 pm »
Rozdziel króliki i tymczasem poddaj samca kastracji , żeby znowu pod Twoją nieobecność nie doszło do wypadku ......  :/    mam nadzieję że miot będzie jak najmniejszy i maluchy trafią do dobrych domów .

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 20, 2010, 20:32:10 pm »
Misiek jest już 2,5 tyg. po kastracji. Więcej niespodzianek nie będzie  :) . Teraz czekamy na maluchy.
Co do kastracji, to ja mam koło siebie taki gabinet,gdzie płaciłam 50zł za wszystko :D . No cóż, za głupotę trzeba cierpieć. Króliki są rozdzielone. Jak się urodzą, to zacznę szukać im domu

nuka

  • Gość
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 20, 2010, 20:45:41 pm »
Jak sie urodzą to dasz im spokojne mieszkanko na co najmniej dwa miesiące, z mamą żeby były.

Kiedy spodziewasz się przybytku??

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 20, 2010, 20:50:37 pm »
Maluchy zostaną ze mną przynajmniej przez 2 miesiące, może dłużej. Nie wiem dlaczego wszyscy na mnie tak naskoczyli,ale..
Z tego co wnioskuje, to maluchy powinny się urodzić w ciągu 2 tygodni. Pazurka budowała wczoraj przez pół nocy gniazdo..

nuka

  • Gość
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 20, 2010, 20:51:40 pm »
Nuka zbudowała gniazdo i w nocy urodziła, wczesniej nic ciąży nie zapowiadało

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 20, 2010, 20:59:16 pm »
Moja jest strasznie gruba. Po prostu nie wiedziałam, że samczyk po kastracji jest dalej płodny, a wet mnie nie poinformował, zresztą badał ją i nic nie wskazywało,że będą młode. Ale od 2 czy 3 tygodni robi się coraz grubsza, ale nie na całym ciele tylko w wiadomym miejscu i zachowuje się inaczej niż zwykle. Myślę,że jak będą samiczki to zostawie w domu chociaż jedną.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 20, 2010, 21:03:12 pm »
Maluchy zostaną ze mną przynajmniej przez 2 miesiące, może dłużej. Nie wiem dlaczego wszyscy na mnie tak naskoczyli,ale..
Z tego co wnioskuje, to maluchy powinny się urodzić w ciągu 2 tygodni. Pazurka budowała wczoraj przez pół nocy gniazdo..
Wszyscy 'naskoczyli', bo caly czas mowi sie o tym zeby pilnowac, rozdzielac i kastrowac kroliki, zeby sie nie rozmnazaly :(
Ty sie cieszysz, ja to rozumiem, ale przy takiej skali bezdomnosci zwierzakow naprawde ciezko wykrzesac optymizm slyszac takie wiesci.
Chyba zdazylas sie zorientowac jaka tematyka panuje na forum, wiec powinnas sie poniekad spodziewac takiej reakcji.
Ja mam nadzieje, ze jesli sie urodza, to beda zdrowe hipopotamki, mama je dobrze wychowa i szybko znajda domki.

No wet tez powinien byl uczulic na to, ze samiec bedzie jeszcze plodny.

Inga

  • Gość
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 20, 2010, 21:58:10 pm »
Dopiero przeczytałam temat.
Szczerze mówiąc, to będziesz miała problem, żeby znaleźć DOBRE domy dla małych. Ja jestem w trakcie przekonywania rodziców na drugiego króla - niestety bez skutku.

Offline realia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1677
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:06:17 pm »
Jltt - My oczywiście trzymamy kciuki, żeby królinka nie była w ciąży :)

Jeżeli opkaże się, że jest i urodzi (odpukać) to poczytaj faktycznie miniaturkę i w internecie też jest co nieco.
Głowa do góry nikt tu nie ma złych zamiarów, stało się i niezależnie od tego, co tu napiszemy nic zrobić nie można, skoro nie chcesz zabiegu sterylizacji.
pozostanie Nam życzyć, aby maluszki urodziły się zdrowe i żeby mamusia je wychowała :)
Kasiula86 - Dziękujemy z całego serca :*
Nasza Galeria: http://forum.kroliki.net/index.php?topic=6604.0 :)

Amantek, Diabliczko - Kocham Was i zawsze będę <3 <3


Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:14:16 pm »
maluszki na 100% będą, tylko pytanie ile :( Jest niebotycznie gruba. Jak się urodzą, to dam znać i będe jeszcze miała 2 miesiące na zastanowienie się co z nimi zrobić. Nie chciałam jej sterylizować, bo nie było z nią problemów, a Misiek był bardzo upierdliwy. Człowiek uczy się na błędach i więcej u mnie taka sytuacja się nie powtórzy.
tu jest nasza galeria:
http://forum.kroliki.net/index.php?topic=9786.0
Na jednym ze zdjęć widać jak bardzo utyła :)

Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:16:41 pm »
Koleżanka pytała o diete dla ciężarnej królicy. Mi też kiedyś zdarzyło się przypadkiem posiadać wnuczęta, ale ja wzięłam dorosłą królicę do domu, w nienajlepszym stanie , która po kilku dniach się okociła. Były cztery młode, przeżył jeden samczyk.
Właściwie w diecie niewiele trzeba zmieniać, można podawać więcej koperku, jest mlekopędny. Nie powinna mieć ograniczenia jeżeli chodzi o pożywienie typu zieleninka i siano. Ilość granulatu można zwiększyć o 1/2 czyli jak podajesz 2 łyżki, podawaj 3, w czasie laktacji więcej. Bardzo ważne jest aby zawsze, absolutnie zawsze miała świeżą wodę w misce. Przez kilka dni nie zaglądaj do gniazda, ale nie trzymaj królika zamkniętego w klatce, niech się wybiega. Samica karmi młode najczęściej w nocy (raz na dobę), nie przeraź się że się nimi nie zajmuje. Jeśli zbudowała gniazdo i w nim będą się znajdować króliczęta to wszystko jest w porządku. Stan gniazda i liczbę młodych możesz skontrolować po kilku dniach (nigdy w obecności samicy i najlepiej w rękawiczkach, żeby nie zostawić swojego zapachu na maluchach). Daj jej dużo siana żeby miała z czego budować gniazdo.

Jak będziesz miała jakieś pytania to pisz, pomogę jak umiem.

Ja czytałam o króliczkach, ciążach i młodych dopiero jak zobaczyłam, ku mojemu zdziwieniu po powrocie z imienin małe różowe i szare hipopotamki w klatce. Wcześniej oznak ciąży nie było
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2010, 22:20:14 pm wysłana przez Anuszko1987 »
Moje małe zoo :)

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:23:11 pm »
Wczoraj dałam jej pół paczki siana z którego zbudowała gniazdko, tak jak rok temu, jak miała urojoną :)
Ostatnio daję jej więcej jeść, ale ona nie chce, poza brzuszkiem jest bardzo chuda... Sianko ma zawsze w paśniku, wode w poidełku. Pomyślę nad kupnem krzaczka bazylii. Muszę jeszcze coś wykombinować, żeby mogła się bezpiecznie poruszać po pokoju, kiedy mnie nie ma. Dziękuję wszystkim za pomoc. Dam znać co z królinką :)

Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:24:22 pm »
Woda w misce musi być to bardzo ważne, zwłaszcza podczas porodu, później możesz wrócić do poidełka.

I część klatki (tą gdzie zbudowała gniazdo) przykryj np ręcznikiem :)
Moje małe zoo :)

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:26:19 pm »
tyle, że jak ma w misce, to zaraz jest rozlana po całej klatce. Jutro poszukam czegoś stabilniejszego, ale na razie musi być poidełko :(

Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:27:57 pm »
Ceramicznej miski nie powinna przewrócić, są bardzo ciężkie, te plastikowe to faktycznie nic nie warte...
Moje małe zoo :)

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:33:11 pm »
ja mam metalową, pozostałość po szynszyli, taką zawieszaną. A największą frajde sprawia im wywalanie jej. Czasami Pazurka skacze po klatce i wpada w miske. tak źle i tak niedobrze, ale pomyślimy o czymś.

Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:34:42 pm »
Nie przejmuj się , jakoś to będzie. A jaka radość jak maluchy zaczną same wychodzić z gniazda i kicać po klatce, pokoju... Ech...
Moje małe zoo :)

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:39:25 pm »
Na razie jest panika :) i zastanawianie się ile tego będzie. A Pazurka zaczyna się robić nieznośna. Teraz siedzi (leży) kołomnie na fotelu i jak ją głaszczę to się to kończy gryzieniem, a jak przestaje to mnie liże i szturcza. Ma humory. W naszej galerii można zobaczyć jak utyła :)

Offline Anuszko1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 203
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:45:06 pm »
Widziałam :) Jest śliczna :D 
Moje małe zoo :)

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 20, 2010, 22:59:30 pm »
śliczna, ale rob się naprawde strasznie gruba i złośliwa, no cóż jeszcze trochę będe musiała to znosić :)

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 20, 2010, 23:09:48 pm »
ehh.. jeszcze wpadło mi jedno pytanie do głowy - czy te zioła można podawać jej w formie "herbatki", bo raczej trudno będzie je w innej formie u mnie dostać

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 21, 2010, 06:47:34 am »
Koleżanka pytała o diete dla ciężarnej królicy. 
Przeciez Blacy bodajze podrzucila link do miniaturki :) Tam jest dosc szczegolowo opisane ak zajac sie samiczka :)
Co nie zmienia faktu, ze jest to forum i kazdy moze sie wypowiedziec na temat zaistnialej sytuacji, bo widze, ze do tego 'pijesz' :&gt;

Herbatki mozna zawsze podawac. :D

Offline magdam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 708
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 21, 2010, 09:07:13 am »
Strasznie mnie zasmuciła ta wiadomość:( Oby nowych nieszczęść przyszło na świat jak najmniej. Mam nadzieję, że Twoja historia, będzie przestrogą dla innych :buu
I proszę zmień weterynarza, bo ten jak widać nic nie warty....

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 21, 2010, 09:43:37 am »
Jeszcze raz polecam dr Chłopeckiego z Radomia To naprawdę dobry fachowiec. Wiele osób ,które skorzystaly z mojej podpowiedzi są zadowolone i tylko chodzą teraz do niego. A ze Starachowic do Radomia nie jest daleko. Jeżdże do rodziny często do Starachowic i przez Mirzec to tylko około 30-40 minut samochodem  . Inni poświęcaja więcej czasu żeby się dostać do dobrego,  króliczego weta . Jedno tylko jest ale, dr Chłopecki za 50 zl nie wysterylizuje królicy. Ja za sterylkę Kicusi zapłacilam 160 zł jednorazowo + koszta zastrzyków itd. ale mialam pewność ,że bedzie wszystko dobrze. W Starachowicach jak znam takie miejscowości nikt , albo bardzo rzadko  ktoś sterylizuje zwierzęta.Więc i wet nie ma doświadczenia .Oczywiście to moje rady na potem gdybyś chciala sterylizować króliczkę. Moja kołiczka rzucala miseczkąz wodą  i dalam salaterkę średnią  . Nie ma siły jej podnieść pysiem . Spróbuj.

Offline Jltt

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 749
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 21, 2010, 18:49:16 pm »
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc :)

Offline j_j

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 741
  • Lokalizacja: Opole
  • Moje króliki: Dumbo & Pysia, Popo & Nelson
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 22, 2010, 09:38:37 am »
Dziewczyny niestety weci (spora ich część) nie informują jak długo królik po zabiegu jest płodny, lub informują że np tydzień do dwóch. Mam nadzieję że obędzie się bez komplikacji, czekamy na wieści.

Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak karmić ciężarną królinkę?
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 22, 2010, 09:46:40 am »
jak kastrowałam swojego to wet też nic mi nie mówił że królas jest jeszcze przez 6 tyg płodny, dobrze że wszystkiego wcześniej dowiedziałam się z forum.