Autor Wątek: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl  (Przeczytany 11924 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Króliczara

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 451
  • Płeć: Kobieta
Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« dnia: Wrzesień 12, 2010, 22:22:48 pm »
Witam! Co jakiś czas na allegro.pl
oglądam sobie różne aukcje
z królikami i innymi
zwierzętami futerkowymi
i tak sobie oglądałam i oglądałam

I natknełam się na taką aukcje:
http://allegro.pl/sprzedaz-miesa-kroliczego-i1226127981.html

I jak tą aukcje zobaczyłam to zrobiło
mi się smutno jak człowiek może
krzywdzić niewinne króliki :(

Proszę o pomoc i interwencje ze strony SPK
a się odwdzięcze :)

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 12, 2010, 22:28:16 pm »
Niestety w Polsce nie ma zakazu sprzedazy kroliczego miesa. Nie ma takiego paragrafu jakim mozna by sie podeprzec.
Czego oczekujesz od SPK? Na wsiach wiele ludzi hoduje kroliki na mieso i jest to niestety zgodne z prawem :(
Chyba, ze jest w regulaminie punkt mowiacy o tym, ze nie wolno sprzedawac miesa na all. To wtedy mozna zglosic aukcje jako naduzycie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2010, 22:44:53 pm wysłana przez Tocha »

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 13, 2010, 00:27:47 am »
Trzeba bedzie ten watek poruszyc w dziale "prawo" na naszym forum, od dawna o tym mysle: co prawda sama sprzedaz miesa z krolikow jest legalna ogolnie, ale to, co mozna zrobic, to przyczepic sie do roznych przepisow sanitarnych, jest np ustawa o produktach pochodzenia zwierzecego, rozne wymogi, mozna opracowac jakas zlosliwą procedurę kontrolowania i nasylani kontroli na takich "producentow", zeby odechcialo im sie prowadzic taki "biznes". Nie przemysle ani nie zanalizuję tego tematu szybko, bo siedze w innych papierach, ale sprawa jest do zrobienia w ogole w ramach naszej akcji o nie zabijaniu krolikow na mieso. Jest to rzecz realna (skonstruowanie wrednej dla hodowcy i sprzedawcy procedury wszelakiej kontroli, a calkowicie zgodnej z prawem, zwlaszcza sprzedawcow mięsa mozna w prosty sposob dreczyc ustawicznymi kontrolami, mandatami itd, potrzebuję tylko dluzszego czasu, zeby zebrac do kupy wszystkie przepisy i cos wymyslic, nawet wstepnie, bo juz kiedys te przepisy czytalam, ale nie pamietam teraz szczegolow).

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 13, 2010, 00:30:59 am »
No tak, przepisy sanitarne to jest chyba jedyne. Np. pamietam, ze kiedys na rynku mozna bylo kupic mieso tzw. od chlopa. Teraz jest zakaz i nawet przyslowiowa baba z oskubana kura nie moze handlowac takim 'towarem'. No bo kto kontroluje stan zdrowia zwierzat, warunki uboju itp?

Offline misia01

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2367
  • Płeć: Kobieta
    • Namaluję obrazy
  • Lokalizacja: Minsk Maz.
  • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
  • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 13, 2010, 00:58:30 am »
Jak najbardziej was popieram, :D sama niedawno zastanawiałam się ,co można zrobić by ludzie przestali zabijać króliki na mięso smutny_krolik

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 13, 2010, 01:01:30 am »
Zabijac to pewnie i tak beda, bo nikt tego nie zabroni, ale moze chociaz da sie wprowadzic zakaz handlu takiego jak na all.

Offline Hordra

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1119
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 13, 2010, 16:16:16 pm »
Ej no, ludzie, ogarnijcie się trochę.
Sama nie jem akurat mięsa króliczego, koniny i wołowiny jeśli się nie mylę również, ale są ludzie, którym to smakuje. To, o co można walczyć to o to, żeby te zwierzaki miały jakieś życie - woda, klatka dość duża, ewentualnie jakiś wybieg czy coś w ten deseń. Zabijania królików ludziom nie zakabronimy, jeśli ktoś lubi mięcho królicze to jeść je będzie. Jak będzie je jeść to znajdą się też tacy, którzy będą je produkować.
My mamy króliki, trochę nieprzyjemne jest patrzeć na to co dzieje się w innymi zwierzakami, którym się nie powiodło, ale.. bez popadania w paranoję. No kurcze, domyślam się, że nie sami wegetarianie z przekonania na forum, dlaczego więc nie powalczyć o zakaz mordu na kurczakach, krowach, świniach i innych zwierzakach hodowanych na mięso ?
Nie czarujmy się. To było, jest i będzie.
Mi osobiście nie podobają się warunki koni wiezionych na rzeź, ale to zupełnie inna bajka.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 13, 2010, 23:42:16 pm »
Hordra, a skad wiesz jakiej 'jakosci' jest to krolicze miesko z allegro? Chodzi wlasnie o to, zeby pewne rzeczy uregulowac. Jesli beda uregulowania prawne to moze bedzie mniej 'hodowcow hobbystow' wystawiajacych miesko na all czy na bazarach. Wiadomo, kropla w morzu, ale jak beda jakies rystrykcje to moze chociaz handelku im sie odechce.
Co do walki o zakaz mordu innych zwierzat, to sa ludzie ktorzy i o to walcza :] Maja do tego prawo.
Nie czarujmy się. To było, jest i będzie.
Wiele rzeczy bylo, a juz nie jest, bo ktos jednak chcial zmiany. Niewolnictwo bylo, kobiety nie mogly glosowac - tak tez bylo... Czy dlatego, ze tak bylo nalezy nie rozmawiac o tym jak porawic to co jest?

Mi osobiście nie podobają się warunki koni wiezionych na rzeź, ale to zupełnie inna bajka.
Mnie sie to tak samo nie podoba jak zarzynanie krolika wiszacego za lapke na postronku. I wiele innych rzeczy tez mi sie nie podoba, np. jak piszesz do nas w ten sposob jak w pierwszym zdaniu.

Dlaczego jesli sa mozliwosci, aby zgodnie z prawem uprzykrzyc zycie takim 'hodowcom' nie skorzystac z tego?

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2010, 10:04:56 am »
Może napiszę coś niepopulanego, ale muszę się zgodzić, że zwierzęta będą szły na ubój czy tego chcemy czy nie. Nawet jeśli znacząca część osób przestanie jeść mięso to zostają jeszcze skóry, kości, tłuszcz, z których wykonuje się mnóstwo produktów, których wszyscy używamy.

Według mnie powinno się dla tych zwierząt walczyć o godne życie i godną śmierć: dobre warunki chowu, wybieg, humanitarne traktowanie i humanitarne zabijanie. W tym kontekście faktycznie warto zorganizować jakiś system kontroli u producentów mięsa, ale lepiej pogodzić się z tym, że ta produkcja nie stanie ani w przypadku królików, ani koni, ani świń.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 14, 2010, 10:42:24 am »
Blacky wlasnie to wszystko o czym piszesz mozna by osiagnac ustawami i wyciaganiem konsekwencji u tych, ktorzy sie nie stosuja.
Wazne jest aby pokazac, ze jest taki problem, bo nie wszyscy wiedza co sie dzieje w hodowlach czy ubojniach.
Jeszcze jakis czas temu nie mowilo sie glosno np. o free range eggs, czyli jajkach kur wolnobiegajacych. Teraz juz jest dosc glosno o tym i sami mozemy decydowac jakie jajka bedziemy jesc. Kiedys zdobycie takich jajek bylo mozliwe tylko jak ktos mial rodzine na wsi czy znajomych lub kupowalo sie od 'baby' na bazarze. Teraz mozna je kupic w sklepie.
Tak wiec czasem cos sie wydaje absurdalne i nie do osiagniecia, a udaje sie to wprowadzic.
Moim zdaniem jesli pewnych rzezcy sie nie przyhamuje i bedzie sie tlumaczyc, ze tak bylo jest i bedzie, to mozna doprowadzic do tego, ze mieszkajacy np. w Polsce Azjaci beda sobie zjadac pieski i kotki, bo oni tez powiedza, ze u nich tak bylo, jest i bedzie :( Czy nie mielismy juz w Polsce smalcu z psow?
Inna sprawa, ze wiekszosc ludzi pewnych problemow nie dostrzega lub nie chce ich widziec, nawet jak im sie o nich powie. Ale nie mozna z gory zakladac, ze to do nikogo nie trafi. Inaczej wszystkie dzialania majace na celu poprawe losu zwierzat bylyby bez sensu (bo i tak nic nie zdzialamy).

'zwierzęta będą szły na ubój czy tego chcemy czy nie.'
Kiedy wlasnie zwierzeta ida na uboj, bo tego chcemy. Przeciez one nie ida, bo same tego chca. To ludzie tego chca. Gdyby ludzie nie chcieli, to nie zabijaliby zwierzat. To jest utopia to o czym napisze, ale gdyby na swiecie nikt nie chcial jesc miesa, to ubojnie mozna by bylo pozamykac na glucho. Zwierzeta ida na uboj bo jest popyt, bo tego chcemy my jako ludzie (znaczna wiekszosc w kazdym razie). Wiec to nie jest tak, ze nikt nie chce, a one sobie na ten uboj ida :(

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 14, 2010, 12:03:52 pm »
Napisałam "my" w sensie społeczności. Do której nawet siebie do końca nie zaliczam, bo jestem zwolenniczką jedzenia mięsa - prowadzenie zdrowej diety bez niego, szczególnie u dzieci albo kobiet w ciąży graniczy z cudem.

Co do zjadania psów i kotów, to jest to uwarunkowane kulturowo. Nie można wartościować, że zjedzenie psa czy królika jest gorsze od zjedzenia świni, bo to hipokryzja. W niektórych krajach nie je się krów, w inny psów - jest to uwarunkowane tylko i wyłącznie tradycją i kulturą, więc oburzanie się na to, że ktoś chce zjeść psa, jak się samemy je kury czy krowy jest niepoważne. Jak napisałam - według mnie trzeba walczyć o zasady chowu i uboju.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 14, 2010, 12:42:06 pm »
Ja nie wartosciuje zwierzat, jesli o to chodzi. Dla mnie wszystkie sa rowne. Dalam przyklad z psami, kotami i psim smalcem, bo jednak w naszej europejskiej kulturze te czworonogi uznawane sa za przyjaciol ludzi. I nie ma potrzeby poszerzania asortymentu miesnego. A jednak psi smalec byl... I mimo tego, ze wg prawa psy maja inne przywileje niz swinie, bo nie sa zwierzetami przeznaczonymi na uboj, to ten kto to robil nie dostal nalezytej kary.
Tak naprawde w naszym kraju jest ciche przyzwolenie do takiego traktowania zwierzat. Liczy sie tylko kasa...

Troche dziwi mnie jednak to, ze na forum milosnikow krolikow pisze sie, ze ludzie jedza krolicze mieso, jesc beda i nic z tym nie zrobimy i fajno jest. Chyba wychodzi na to, ze juz tutaj wartosciuje sie kroliki (bo o nich mowa) na te do kochania i na te na uboj, wiec czego wymagac od reszty ludzi.  To jest nie pierwszy temat, gdzie w momencie gdy jest mowa o obronie krolikow rzeznych odzywaja sie 'obroncy kurczakow, krow i swin'. Przeciez to jest krolicze forum. Jedzenie miesa kroliczego powinno nas oburzac. A wychodzi na to, ze wszystkim to odpowiada. Wiem, ze ludzie miesko jesc beda i to nie ulega dyskusji. Ale powinnismy choc starc sie uzmyslowic ludziom, ze krolik to dla nas takie zwierze jak dla kogos pies czy kot. I tak powinien byc postrzegany. A nie jako surowiec na pasztet, mufke, czy wykonczenie kolnierzyka.

Offline Blacky

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3342
  • Płeć: Kobieta
    • Pomyślna Blog
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 14, 2010, 13:40:34 pm »
Jedzenie miesa kroliczego powinno nas oburzac. A wychodzi na to, ze wszystkim to odpowiada. Wiem, ze ludzie miesko jesc beda i to nie ulega dyskusji. Ale powinnismy choc starc sie uzmyslowic ludziom, ze krolik to dla nas takie zwierze jak dla kogos pies czy kot. I tak powinien byc postrzegany. A nie jako surowiec na pasztet, mufke, czy wykonczenie kolnierzyka.

Pierwsze zdanie z cytatu mnie rozwaliło. :) Ludzie hodują też w domach świnki - są dużo inteligentniejsze od królików, a mimo to je zjadają. To, że mam kota i królika nie znaczy, że muszę być bardziej oburzona zjadaniem tych zwierząt, a nie innych. W ogóle nie oznacza, że muszę być oburzona zjadaniem zwierząt. Twoja wypowiedź pokazuje, że wbrew temu, co napisałaś w pierwszym akapicie jednak wartościujesz zwierzęta. Te, które masz w domu traktujesz inaczej - tych już nie można jeść i trzeba walczyć o ich prawa. A inne?

To, co powinniśmy uzmysławiać ludziom, to fakt, że wszystkie zwierzeta czują i zasługują na szacunek. Niezależnie czy są hodowane na ubój, skórę, futro czy trzymamy je w domu i na pewno niezależnie od gatunku. Dlatego powinno się pracować nad rozwinięciem generalnych zasad co do traktowania, chowu, uboju i trzymania zwierząt w domu.
Save The Earth - it's The Only Planet With Chocolate! ;>
Pomyślna blog

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 14, 2010, 14:18:19 pm »
Ojej, mam nadzieje, ze sie jednak poskladalas, po tym jak cie rozwalilo ;) Nie wmowisz mi tego, ze wartosciuje zwierzeta :] Tylko dla mnie dziwne jest to, ze na kroliczym forum ludzie zaslaniaja sie innymi zwierzetami. Tutaj sprawy krolicze powinny byc najwazniejsze, oczywiscie nie kosztem innych zwierzat. Nie napisalam tez nigdzie, ze nie nalezy walczyc o prawa innych zwierzat. Jest to forum SPK, a nie forum obroncow praw zwierzat wogole i dlatego glownie skupiamy sie na tym co dotyczy krolikow. Zadna inna organizacja tak dokladnie sie nimi nie zajmuje.
Nigdzie nie napisalam tez, ze innymi zwierzetami mamy sie nie przejmowac. A jesli chodzi o scislosc, to jedzenie jakiegokolwiek miesa MNIE oburza i mam do tego prawo. Dziwnie mi jednak, ze na kroliczym forum tak bardzo nie chcemy, aby krolik dla spoleczenstwa stal sie czyms (kims) wiecej niz lapka do breloczka. Oczywiscie, ze idealna sytuacja bylaby, gdyby nie hodowano na uboj zadnych zwierzat. Moze od czegos warto zaczac?
Co do wartosciowania zwierzat, to nie ja, ale prawo je wartosciuje - dzielac na te towarzyszace czlowiekowi i na rzezne. I takie sa fakty.

'Twoja wypowiedź pokazuje, że wbrew temu, co napisałaś w pierwszym akapicie jednak wartościujesz zwierzęta. Te, które masz w domu traktujesz inaczej - tych już nie można jeść i trzeba walczyć o ich prawa. A inne?'
Idac tym tropem mozemy dojsc do walki o prawa wszystkich ucisnionych na swiecie. Sprawy innych zwierzat tez leza mi na sercu, ale tak jak napisalam, tutaj chodzi konkretnie o kroliki. Gdyby temat byl o innych, pisalabym o innych.

Z drugim akapitem w pelni sie zgadzam. I uwazam, ze walczac o dobrostan zwierzat mozna rowniez pokazac ludziom, ze zwierzeta (m.in kroliki, bo o nich mowa w temacie) to cos wiecej niz pieczen, pasztet czy kotlecik i te dwie sprawy nie koliduja ze soba.

Offline misia01

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2367
  • Płeć: Kobieta
    • Namaluję obrazy
  • Lokalizacja: Minsk Maz.
  • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
  • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 14, 2010, 14:39:14 pm »
ja mięsa króliczego nie jem i nie zamierzam jeść.Jakoś się brzydzę kiedy pomyślę,z czego to jest ;|

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 14, 2010, 17:32:03 pm »
Przemysł mięsny generalnie ciągle sie poszerza - nie tak dawno u nas nie hodowano jeszcze strusi czy danieli, a teraz prosze bardzo. skoro więc istnieja tendencje do poszerzania tego biznesu i zagarniania kolejnych nisz, to nie widzę przeciwskazan, zeby istnialy tendencje odwrotne, namawiającce do pomniejszenia zasiegu tego biznesu. niby czemu mialby on prawo się tylko niekontrolowanie rozrastac? Serio niedlugo będzie mozna zabic kazde zwierzę w rzezni na mięso (bo  nie mowie juz o polowaniach). slyszy sie przeciez juz teraz o nowej niszy, ktora ma sie rozrosnąc, czyli "gęsiny na Św MArcina". Co chwilę jest kolejny pomysl na rozwoj branży mięsnej. A za tym idzie reklama i nakręcanie popytu.  Potem ludzie mowia, ze tak jest i bedzie.
Gdybysmy my mieli wielkie pieniadze na reklamę, to moglibysmy przyhamowac popyt na mięso z królików, wystarczy uporczywa kampania reklamowa i ludziom sie odechce.

Offline thunderbird

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 17, 2010, 18:43:23 pm »
Ale i tak przecież królicze mięso w Polsce jest rzadkie, tak wynika z moich obserwacji. Wydaje mi się, że nie ma wielkiej tradycji jedzenia królików w Polsce, nie tak jak wieprzowiny, wołowiny, czy drobiu. Gdy byłam we Francji, a spędziłam tam 2 lata, królicze mięso często pojawiało się na stole, bo było przede wszystkim dosyć tanie.

A tak z ciekawości zapytam, jak w praktyce byście chceli wprowadzić zakaz sprzedaży króliczego mięsa? Jakby do tego doszło, wolicie rozwój czarnego niekontrolowanego rynku? W takich warunkach królikom dopiero byłoby źle...

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 17, 2010, 19:32:35 pm »
Nie zakaz,ale wymóg zgodnie z UE(w końcu jesteśmy jej członkiem)warunków chowu królików tj wielkość i wyposażenie pomieszczeń do chowu,byłoby dobrze,gdyby można było wprowadzić ograniczenie ilości kryć samic roku(w chowie intensywnym kryje się samice jeszcze karmiące).Spowodowałoby to wzrost kosztu produkcji "żywca króliczego",a w konsekwencji wzrost ceny mięsa,co z kolei ograniczyłoby popyt,a przy zbyt małej skali i zbyt dużych kosztach jednostkowych chów stałby się nieopłacalny.Tylko warunki bytowe królików w hodowlach trzeba kontrolować,a niespełniające wymogów hodowle likwidować.Ale w Polsce jak narazie to marzenie ściętej głowy. :(

Offline magda=)

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2813
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Moje króliki: Lukier
  • Za TM: Kruszynka, Maro i Mała Niusia
Suwaczek z babyboom.pl" border="0 

Is­to­ty ludzkie to je­dyny ga­tunek zwierząt, których szczerze się obawiam.

Offline misia01

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2367
  • Płeć: Kobieta
    • Namaluję obrazy
  • Lokalizacja: Minsk Maz.
  • Pozostałe zwierzaki: koty,psy,konie
  • Za TM: Misia (13.03.2020 r) :(
Odp: Sprzedaż króliczego mięsa na allegro.pl
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 17, 2010, 20:24:47 pm »
Bardzo żałuję,że ludzie hodujący króliki na mięso nie myślą jak te zwierzęta cierpią placzek
Tym bardziej kiedy zabijane są masowo np.dla sieci biedronka  >:(