Autor Wątek: Początek choroby  (Przeczytany 5432 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Nomadious

  • Gość
Początek choroby
« dnia: Wrzesień 11, 2010, 09:51:55 am »
Witam,

Od jakichś dwóch dni u swojego królika zauważyłem dziwne objawy. Co jakiś czas jakby "zawieszał się" i patrzył w jeden punkt. Nie za często, ale jednak się zdarza.
W tym momencie głowa jakby leciała mu delikatnie na bok. Potem wszystko wraca do normy. Króli je, również pije i biega, ale nie tak jak dawniej, lecz jakby bardziej liże poidło językiem co też jest wg. mnie trochę dziwne. Poza tym jego głowa i uszy są cieplejsze niż reszta ciała. Nie to, że "parzą", ale różnicę da się wyczuć.
Nie mam pojęcia co to może być. Proszę o porady.

kasiagio

  • Gość
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2010, 10:15:20 am »
moją jedna rada idź do weta póki jeszcze masz czas , króliki potrafią bardzo dobrze   ukrywać choroby a kiedy wreszcie objawy wyją mimo wszystko na jaw może być za późno , napisz skąd jesteś , poszukamy weta króliczego z Twojego rejonu .

 

kasiagio

  • Gość
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2010, 10:17:17 am »
Tutaj masz listę weterynarzy króliczych  w kolejności alfabetycznej     http://www.kroliki.net/pl/weterynarze/weterynarze/alfabetyczna-lista-lekarzy-weterynarii

Nomadious

  • Gość
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2010, 10:29:47 am »
Śląsk Myszków/Zawiercie.

Którzy z nich cieszą się w tej okolicy najlepszą renomą?

P.S To mogą być początki EC?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2010, 10:37:47 am wysłana przez Nomadious »

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2010, 13:10:59 pm »
Na Slasku to pierwszy do glowy przychodzi mi Brynow.
Dziewczyny ze Slaska, czy jest jakas klinika blizej Myszkowa?

Nomadious, to moze byc EC. Dlatego jak pojdziesz do weta to mozesz od razu powiedziec jakie masz podejrzenia.

Nomadious

  • Gość
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2010, 20:30:10 pm »
A toksoplazmowa? Możliwe, że to właśnie to? Tak w ogóle to które najpopularniejsze choroby mają objawy jak mniejsza chęć do jedzenia, osowienie czasami także "zwiecha", królik nie reaguje zbytecznie na bodźcie, jest taki przymroczony. Aczkolwiek czasami biega i zachowuje się normalnie. Czasem jednak jest jakby zmęczony z w/w objawami.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2010, 20:34:36 pm »
U krolika to wiekszosc chorob objawia sie brakiem apetytu.
Toksoplazmoza to chyba bardziej u kotow? Nie slyszalam o tej chorobie u krolikow.
Byles u weta?

To moze byc tak naprawde wszystko. Jesli krolik jest osowialy to konieczna jest wizyta u weta. Powinien sprawdzic brzuszek (czy to nie zator), obejrzec zeby, zmierzyc temp. itd.
Czy krolik normalnie bobkuje i sika?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2010, 20:38:45 pm wysłana przez Tocha »

Nomadious

  • Gość
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 11, 2010, 21:47:29 pm »
Załatwia się i sika normalnie. Nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 11, 2010, 22:06:59 pm »
No, ale piszesz, ze zwierze jest osowiale. Czy byles u weta? Zmniejszony apetyt to nie jest dobry znak. U krolika choroby postepuja szybko. Czesto dzien zwloki konczy sie zle :(

Nomadious

  • Gość
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 11, 2010, 22:29:30 pm »
Nie byłem u weterynarza.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 11, 2010, 22:34:48 pm »
Na co czekasz w takim razie od dwoch dni?
Krolik sie zle czuje, byc moze cos go boli, nie wiesz tego. Dlaczego nie chcesz mu pomoc?

kasiagio

  • Gość
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 12, 2010, 09:18:17 am »
A ktoś piszę na forum że nasze reakcje sa ostre i nieproporcjonalne i że prawa nie mamy do osądzania i ganienia   :?:  


Nomadious ja nie wiem , albo nie czytasz co piszemy albo sobie z nas jaja robisz :/ podałam Ci spis wetów króliczych , Tocha odpisała również a Ty dalej szukasz choroby  tutaj zamiast iść do weta na kontrolę i w w razie czego ( oby nie )   wyleczyć maluszka i aby był zdrowy :/    odkąd ci odpisałam minęło aż 24 godziny  mam nadzieję że maluszek czuje się świetnie  a jak jest chory  może być już dla niego za późno .............


Przecież to można szału dostać jak się czyta takie tematy :/


Nomadious

  • Gość
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 12, 2010, 20:54:12 pm »
Nie wybierałem się do weterynarza bo królik dziś czuł się całkiem dobrze.
Czytałem wiele opinii o weterynarzach z Zawiercia. Nikt zbytnio ich nie poleca. Coś się zmieniło?
A jeśli chodzi o Łazy i Rynkowską Ilonę? Zna ktoś?

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 12, 2010, 21:03:45 pm »
A nie mogles jechac do Brynowa? To nie jest az tak daleko chyba.
Wiesz, ty jestes opiekunem i decydujesz o tym. Ale skoro bylo tak zle, ze napisalaes na forum to moze warto to skonsultowac z wetem.

Co do wetow to wiecej nie pomoge, wiem, ze jeszcze w Rybniku jest wetka krolicza, ale to juz duzo dalej. A z tych polecanych na forum nie znalazles nikogo w swojej okolicy?

Zawsze mozesz isc do weta i podpytac, obserwowac badanie, zapytac o diagnoze i o ewentualne leki. Jesli okaze sie, ze sie nie zna w ogole to ucieksz i idziesz do innego.

Nomadious

  • Gość
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 12, 2010, 21:08:40 pm »
No chyba skuszę się na te Łazy ew. coś z Myszkowa może.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 12, 2010, 21:13:53 pm »
idz, powiedz co podejrzewasz, niech obada krolika, tem. zmierzy, pozaglada w uszy w zeby. Zobaczysz czy w ogole wet bedzie wiedzial o czym mowisz. Jesli nie bedzie mial pojecia to przeciez nie musisz sie zgadzac na podawanie lekow, jesli faktycznie krolik jest w dobrym stanie. No z kroliczymi wetami jest problem, ale to nie jest tez tak ze ci ktorzych nie ma w spisie od razu robia krzywde.
gdyby jednak dzialo sie cos powaznego to staraj sie jechac do jakiegos znanego weta, bo wtedy nie ma czasu na losowanie.

A czy krolik ma jeszcze te objawy, przez ktore podejrzewales E.cuniculi? Jak sie czuje? Wcina sianko, ma apetyt, bryka? W jakim jest wieku?

Nomadious

  • Gość
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 12, 2010, 21:18:39 pm »
4 lata. Je siano i karmę, aczkolwiek karmy chyba z deczka mniej niż zwykle. Nie ma skrzywionej głowy, fałszywy alarm to był. Aczkolwiek nadal jest taki jakby troszkę ospały. Dzisiaj wskoczył na wersalkę i ogólnie trochę się poruszał i porzeciągał. Tak jak mówię. Najbardziej niepokoi mnie to, że czasami jest senny, tak jakby zamyślony.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Początek choroby
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 12, 2010, 21:25:21 pm »
Jezeli je duzo siana to jest dobrze :) Czy dajesz mu jakies warzywa, zielenine? Mozesz stopniowo urozmaicac mu diete :) Warto poczytac, bo mamy na ten temat duzo na forum.

Weta mozesz jeszcze zapytac o krolicze szczepienia. Jesli nie bedzie wiedzial o co chodzi, albo bedzie odradzal, to znaczy, ze to nie jest dobry wet ;)

Ogolnie to warto, zeby zobaczyl go lekarz. Poza tym obserwuj bobki czy robi ladne, regularnie, czy zjada cekotrofy. Po bobkach lub ich braku mozna poznac, ze cos sie dzieje nie tak. No i apetyt. Kroliki jedza praktycznie non-stop. Wiec jak nie maja ochoty na nic, nie chca jesc, to wtedy jest alarm.