Autor Wątek: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.  (Przeczytany 5766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PFK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Płeć: Kobieta
Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« dnia: Sierpień 09, 2010, 19:20:09 pm »
Od jakiegoś czasu mam problem z moim uszakiem.
Gdy go dotykam czuć kości,jest bardzo wychudzony,mimo tego,że dieta nie była zmieniana (mam trzy uszaki, 2 łyżeczki cuni complete rano plus zioła i siano,południe - rozne rodzaje warzyw,plus siano.Na wieczor 3 lyzki cuni complete,siano.I w miedzyczasie podaje galazki oraz duze ilosci zieleniny.)
królik byl odrobaczany,zachowanie sie nie zmienilo,je tyle co normalnie,apetyt nie spadl... ma ,,gołe'' placki karku i pod nim,ogolnie sierśc stala sie rzadsza.Myslalam,ze to przez linienie,ale nigdy tak mocno jej nie tracił,do tego dochodzi spadek masy... aktualnie waży tylko 900gram ;/ kroliczek zawsze byl malutki,ale wazyl ponad 1kg.. wybieram sie za pare dni do dobrego weterynarza w Poznaniu,na badania.Wiecie co mu moze dolegac? martwie sie... bo jeszcze kilka dni musze z wetem poczekac...

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2010, 19:52:43 pm »
A leni się teraz? Spróbuj delaktnie pociągnąć za futerko, skubnąć i zobacz czy wychodzi duzo. Może królik jest zapchany sierścią?

Offline PFK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Płeć: Kobieta
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 09, 2010, 20:18:44 pm »
Hm,zachowuje sie normalnie,jesli o to Ci chodzilo ;)
Futro nie wychodzi.Zapchany tez raczej nie jest,nie widzę łańcuszków,a wydala normalnie.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 09, 2010, 20:22:56 pm »
Często jest tak, że granulat powoduje zapychanie uszaka- pęcznieje i uszak nie je, bo czuje się pełny, przez co chudnie. Na 3-4 dni wyeliminuj granulat zupełnie, zobacz czy będzie chętnie jadł siano (non stop w klatce) i warzywa, suszki :)

Ja mam nadzieję, że to tylko chwilowe taki zachwianie. Jakby coś to wizyta u specjalisty na USG będzie bardzo pomocna. RTG zębów też nie zaszkodzi :)

Offline PFK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Płeć: Kobieta
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 09, 2010, 20:28:24 pm »
granulat praktycznie już odstawiłam dwa tygodnie temu,bo wole zastąpić to zieleniną.
dziękuje Mysza :* mimo tego wizyta u weta niezastąpiona... boje sie,ze to coś poważnego.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 09, 2010, 20:30:49 pm »
PFK spokojnie, nie martw się na zapas :) Do weta na RTG i USG i będzie wiadomo co i jak :) wszystko będzie ok i czekam na wieści co i jak z uszakiem :)
Może to tylko chwilowe zachwianie, ale lepiej wiedzieć :)

(u mojego Trusia wyszły przerośnięte trzonowce o 4mm i to delikatnie zdemotywowało go do jedzenia - dlatego ja zawsze mówie: better be safe than sorry ) :)

Offline PFK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Płeć: Kobieta
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 09, 2010, 20:47:53 pm »
dziękuje jeszcze raz :*
moj uszak ma przerośnięte siekacze... hmm,zrobie wszystkie potrzebne badania i sie w końcu dowiem co mu dolega ;)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 09, 2010, 20:50:00 pm »
To może tez być powód. I to najbardziej prawdopodobny. Ale badania nie zaszkodzi zrobić :)

Będę czekać na wieści :) :przytul

Offline dominek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 128
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Springbank& Frędzel
  • Za TM: Kubiś, Sparky, Misia, Lenka
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 09, 2010, 21:12:16 pm »
:) a ja tu czegoś chyba nie zrozumiałam  :glupek:
PFK -a królik w końcu je czy nie je? bo w pierwszym poście napisałaś ze apetyt ma taki sam, i nie zmieniałaś diety... a potem mowa jest o tym ze nie je i odstawiłaś granulat  :?:

Offline PFK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Płeć: Kobieta
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 09, 2010, 21:30:08 pm »
glupote napisalam xD
ehh,tylko jaki czas temu to bylo... pare dni temu,licze,ze chyba dwa tygodnie temu [?] skonczylam ostatnia paczke granulatu,i juz nie kupuje.
Rano dostaja duza ilosc zieleniny.Wybacz  :oops:

Offline dominek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 128
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Springbank& Frędzel
  • Za TM: Kubiś, Sparky, Misia, Lenka
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 09, 2010, 21:53:09 pm »
:) a je normalnie?

to może być też kwestia odstawienia bardziej kalorycznego pokarmu - czasem tak jest ( zresztą u ludzi też), że żeby utrzymać dana wage jeden musi wyliczać kalorie a drugi je co chce. Może po prostu taki z niego szczęściarz? Zmiana diety też może mieć wpływ na jego okrywę włosową.
Podtuczyć możesz go np ziarnami slonecznika, owocami itd. Oczywiście nie mówie tu o stałej diecie ale chwilowej  :PP

Oczywiście konsultacja u weta jak najbardziej potrzebna, żeby wykluczyć inne rzeczy.

Offline PFK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Płeć: Kobieta
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 10, 2010, 09:45:01 am »
Daje mu jak najbardziej kaloryczne rzeczy... je teraz więcej owoców,ziarna słonecznika też mu dam.
Je normalnie,tak jak zawsze.Przez brak granulatu zjada więcej sianka,którego kiedyś nie lubił,czasem tylko skubnął,to jedyna zmiana.
Granulatu uszaki na trzech nie dostawały za dużo... no ale,cóz... wszystko się okaże. :)

Offline PFK

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Płeć: Kobieta
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 18, 2010, 19:56:23 pm »
U weta byłam pare dni temu :) ,,gołe miejsca'' na ciele zarastają sierścią,jest już tam dość duży meszek,pasożyty na skórze wykluczone :)
Musiałam Tobiego odrobaczyć,dostawał przez trzy dni pastę do pyszczka,aktualnie codziennie go ważę i sprawdzam czy przytył :)
wszystko powoli,kupiłam bardziej kaloryczne produkty,uszak jest odosobniony od innych królików tymczasowo,jak i ma inną dietę.
Mam nadzieję,że przybierze na wadze i wszystko wróci do normy...

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Spadek masy ciała oraz wypadanie futra.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 19, 2010, 01:06:33 am »
3mamy kciuki :)