Zapraszam do działu
http://kroliki.net/pl/testya w nim do
http://www.kroliki.net/pl/testy/stop-testom/zwierzeta-w-badaniach-naukowych---relacja-z-konferencji-na-sggwUmieściłam tu informację o konferencji naukowej, która odbyła się w 2008 roku na SGGW, a była na niej nasza znajoma dr Gabriela Gołębiowska, uniwersytecka wykładowczyni biologii z Krakowa. Gabriela należy do Stowarzyszenia Empatia i zaproponowała nam pomoc w przewożeniu królików między Krakowem a Katowicami.
Informacja Polskiej Akademii Nauk o Gabrieli:
www.ifr-pan.krakow.pl/main.php?lang=pol&page=osoba&id=47Z konferencji posiadamy dwa egzemplarze książki (z referatami) - w naszej Bibliotece w Warszawie (
http://www.bibliotekaprawzwierzat.pl )
Gabriela napisała obszerną i krytyczną relację - do której dajemy link na naszej powyższej stronie - jak wygląda rzeczywistosc doswiadczen, np dzialalnosc Krajowej Komisji Etycznej, sponsorami konferencji byly m.in firmy produkujace urządzenia do zagazowania zwierząt oraz firmy produkujace inne urządzenia slużace ich eksploatacji - co nie dziwi w sumie, skoro konferencję firmowała SGGW.
Materiały i relacją mogą byc bardzo pomocne w pracach magisterskich o zwierzętach, książki, które mamy, regularnie są wypożyczane.
Fragment relacji Gabrieli:
"Pomimo dobrej znajomości zdolności do odczuwania bólu i cierpienia, inteligencji, złożoności potrzeb i zachowań zwierząt, w prezentowanych badaniach postęp w nauce i medycynie jest rozumiany jako udoskonalanie kolejnych metod okaleczania zwierząt: w wywoływaniu u zwierzęcia zawału, nowotworu, zatrucia, braku odporności, ostrej niewydolności oddechowej, uszkodzenia (perforacji) narządów.
Testowane na zwierzętach są nowe kosmetyki, wpływ alkoholu, dymu tytoniowego lub lampy stroboskopowej.
Pomimo licznych wypowiedzi naukowców o tym, że pozycja ewolucyjna zwierzęcia nie jest wskazaniem dla etyki, a jedynie jego zdolność do odczuwania cierpienia,
doświadczenie, nawet to powodujące skrajne cierpienia, trwa minimum dobę, a nieraz przez całe miesiące zwierzę jest poddawane całemu „cyklowi traktowań”. A zakończone jest eutanazją zwierzęcia.Świadomi faktu uśmiercania zwierząt badacze dokonują samouspakajania się i epatują półprawdami, odsuwając przesłanki etyczne. Prawo do życia, wolności i ochrony przed torturowaniem pozostaje niezbywalne jedynie dla człowieka. Dla innych zwierząt ta kwestia została przemilczana."