Autor Wątek: Siano jako podłoże...  (Przeczytany 15263 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

elle97

  • Gość
Siano jako podłoże...
« dnia: Czerwiec 29, 2010, 15:31:21 pm »
Kilka tygodni potym jak kupiłam Pusie zobaczyłam że często strzepuje z siebie ściółkę ( tak to się nazywa? ) dlatego zastąpiłam ściółkę sianem( rasa królik lew nie zbyt dużo sierści ale jakby tego nie akceptowała). Ale czy to może byc powodem tak często robionych przez nią odchodów ? W dodatku od tygodnia robi rzadkie kupy. Jak ją wypuszczam z klatki brudzi kupami podlogę w dodatku rozmazanymi. HELP. :nie_wiem

elle97

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 29, 2010, 15:32:00 pm »
Zapomniałam dopisac że robi kupy po całej klatce nie tylko w kuwecie.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2010, 15:37:39 pm »
Nie wolno dawac jako podłoża siana. Królik powinien mieć w klatce ręcznik, albo szmatki, kuwete ze żwirkiem drewnianym.
Siano, zabrudzone i osikane może odparzać królika, zalęgaja się w nim bakterie, zarodniki pleśni. Siano smierdzi.

Królik powinien kozystac z kuwety: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/kuweta.html
o nauce: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/korzystania.html

Reszta klatki powinna byc goła bądz możesz dać ręcznik czy też materiał do kopania, dywanik.

Królik jest wysterylizowany/wykastrowany? Jeżeli nie, to zapewne dojrzewa i oznacza teren. Wyjeściem jest kastracja.

elle97

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 29, 2010, 17:29:37 pm »
Tak ona jest młoda, tylko jak moge dac jej szmatki jeśli za 4 godziny znów trzeba będzie je zmieniac. Mam taką kuwete ze żwirkiem.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 29, 2010, 17:50:13 pm »
To nie dawaj jej ściereczki  :> Przerabiałam siankowe podłoże z Królikiem gdzieś 2 miesiące temu i uwierz mi na słowo- nawet jak nasika na gołą klatkę to i tak królik i klatka będą bardziej czyści niż na sianku  :icon_mrgreen
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

elle97

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 29, 2010, 19:42:58 pm »
dzięki za porade :)

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 11, 2010, 16:20:56 pm »
Moim zdaniem sprawę rozwiąże gazeta. Ja swojemu królikowi praktycznie od początku dawałam do klatki ręcznik i było ok. Małe królisie dużo siusiają. Musiałam prać ten ręcznik co kilka dni, bo Tuptuś teoretycznie sikał tam gdzie powinien, ale zawsze znalazł jeszcze inne miejsce w rogu, na ręczniku, które musiał zasikać.

Jeżeli jednak mówisz, że Twój królik dużo sika i wszędzie, to ręcznik może nie zdać egzaminu.
Przede wszystkim pozwól królikowi wybrać róg, w którym będzie sikał. Nie zastawiaj żadnego rogu ani kuwetą, ani miseczkami i wtedy się dowiesz które miejsce preferuje na wc. Pozostałą część klatki wyściel gazetą, a wybrany rożek możesz posypać żwirkiem/pałeczkami do siusiania. Teoretycznie możesz próbować wstawić do tego rogu kuwetę, ale mój królik reagował w ten sposób, że sikał poza, obok, ale tylko nie do kuwetki.

Teraz siusia do wybranego rogu na gazetę i pałeczki, które pęcznieją pod wpływem moczu. Zwijam gazetę i sprzątanie trwa 5 minut.

Luźne i brudzące kupki mogą świadczyć o problemie z odżywianiem królika. Być może nie toleruje jakiegoś pokarmu.
Warto żebyś poczytała wątek o odżywianiu królików i problem z brudzącymi kupkami może się szybko skończyć.


Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 11, 2010, 16:28:45 pm »
A nie będzie tej gazety zjadał?

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 11, 2010, 16:41:32 pm »
a nie lepiej po prostu puste podloze? moja uszata nie akceptowala niczego na dnie klatki - reczniki w zebach wynosila i je szarpala, podobnie zrobila z kartonowa podkladka. obecnie ma goly plastik.

Pani Misiowa

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 11, 2010, 17:04:01 pm »
dodatkowo źdźbło sianka może zranić królisia w oko np. przy próbie położenia się

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 11, 2010, 18:16:10 pm »
tak z ciekawosci - jaka role ma ten recznik spelniac??? bo nasz Lucky porwal by toto w strzepy w trymiga, a to chyba nei o to chodzi? :)

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 11, 2010, 18:27:41 pm »
zeby bylo miekkio i krolik mial wygodnie ;) u mnie tez uszata buntowala sie na recznik

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 11, 2010, 23:11:59 pm »
U Jozi klatka musi miec czyste dno. W przeciwnym wypadku uszata przestaje korzystac z kuwety ;)
Gazety kladl kiedys moj kolega swojemu kroliczkowi i konczylo sie tym, ze uszak darl gazety na strzepy. Za moja namowa przeszli na sysyem kuwetka plus dywanik i calkiem dobrze sie to u nich spisuje.

Offline thunderbird

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 12, 2010, 12:53:09 pm »
Ja bym próbowała z ręcznikiem. Mój w pierwszy dzień nalał na ręcznik. Ale potem załapał, żeby sobie na legowisko nie siusiać i trafia generalnie do kuwety. Może trochę cierpliwości.

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 16, 2010, 23:43:12 pm »
A nie będzie tej gazety zjadał?

Jak widzę wszystko zależy od królika, od jego temperamentu. Mojemu wyścieliłam klatkę ręcznikiem (z materiału) i to zdaje egzamin. Siusia na gazetę i też jest ok. Czasem sobie trochę poskubie tą gazetę, ale to nie jest nagminne i nie robi przy tym dużych szkód; najwyżej zje mały rożek.

No więc można też zostawić królikowi w klatce, na podłodze, goły plastik - zwłaszcza w lecie, ale ja wolę iść po najmniejszej linii oporu. Są teraz upały, królik bobkuje w klatce, czasem siknie poza obszar sikania - jeżeli miałabym całkiem gołą klatkę (nawet z kuwetą), to ciągle bym musiała ją myć i czyścić. Moim zdaniem gazeta jest bezproblemowa, dzięki niej sprzątanie trwa kilka minut. No ale jeśli ktoś woli ciągle myć klatkę, to ja nie mam nic przeciwko :)

Celticgirl

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 17, 2010, 03:14:35 am »
Moje maluchy też preferują puste dno. próba położenia ręcznika albo szmaty kończy się rozniesieniem tego na strzępy. gołe dno ma jeszcze tą zaletę, że klatkę można po prostu zamieść :bunny:
I jeszcze powiem, nie do końca to ma związek z tematem, że mój Lennon nie toleruje narożnej, króliczej kuwety. Nie chciał do niej nawet wejść i sikał obok. Kupiłam mu taką kocią, tylko płaską i załatwia się już tylko tam

Offline Gosia/Closter

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 756
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 17, 2010, 08:56:47 am »
mój niestety załatwia się na ręczniki, jakiekolwiek miękkie materiały,dlatego  w klatce ma dywanik (ten oszczędza), oczywiście jest on zabobkowany ale przynajmniej na niego nie siusia. W klatce ma wstawioną kuwetę z żwirem.
U świnek sprawdza się pomysł z matą łazienkową, pod spód można rozłożyć żwirek bądź ręczniki papierowe, ale to wtedy jeśli twój królik nie lubi zjadać różnych akcesoriów

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 23, 2010, 18:51:23 pm »
nasz ma plastik. natoamist ciekawa sprawa: na niektore sianko po tym jak je wyciagnie z pasnika - sie zalatwia (bobczy), a na niektore nie... od czego to zalezy? kupujemy siano w duzych ilosciach, i teraz wlasnie mamy ten rzut, ktory jest obobkowywany :/

miczka

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 29, 2010, 10:51:30 am »
A ja ścielę swojej słomą a jak nie mam to siankiem i jest wszystko ok i króliczek jest zadowolony bo ma co skubać i w czym kopać. Sprzątam co 3 dni więc nic nie ma prawa brzydko pachnieć

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 29, 2010, 11:05:26 am »
A nie boisz sie, ze krolik zacznie podjadac zasikana slome lub siano?
Kurcze, co trzy dni, niezle, u nas po jednym dniu kuweta wyglada jak po eksplozji bomby ;) i Jozka juz by do niej nie weszla nastepnego dnia tylko siuralaby obok ;)

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 29, 2010, 11:55:24 am »
miczka - u mnie by to chyba ne przeszlo z zamilowaniem mojej Truchny do paskudzenia gdzie sie da, no i tak jak Tocha mowi - ja bym miala obawy jelsi chodzi wlasnie o jedzenie siana zanieczyszczonego kroliczymi odchodami...

Inga

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 29, 2010, 12:20:40 pm »
Ja z Karmele przerabiałam wszystko : trociny, żwirek, gazety, siano - i wreszcie jako ściółkę ma ręczniki.

Offline kasieek99

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 184
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 29, 2010, 12:30:11 pm »
u nas tez by nie przeszlo, bo bazyl uwielbia sikac i bobkowac na siano. jakikolwiek pasnik zawsze zepsuje, przewroci albo do niego wejdzie i robi sobie tam kuwete. wiec ciagle monitoruje stan swiezosci siana, wlasnie z obawy przed jedzeniem go.
co do sprzatania co 3 dni to w szoku jestem, ja musze 2 razy dziennie bo nie da sie szpilki włozyc tyle bobkow i siki wszedzie. poza tym mam schize, ze jakies robaki czy muszki sie tam zalegna....ale ja ma schizy ze wszystkim :)

miczka

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 29, 2010, 13:57:51 pm »
króliki nie są głupie a już moja na pewno nie je tego co obsikała a siusia w jednym miejscu gdzie ma żwirek

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 29, 2010, 14:02:32 pm »
To zalezy od krolika ;) Ale jesli u was ten sposob sie sprawdza to ok :)

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 29, 2010, 14:49:11 pm »
no wlasnie :D moja to tkai matolek troche jest - zje prawie wszystko co bym jej podala :D

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 29, 2010, 19:59:25 pm »
króliki nie są głupie a już moja na pewno nie je tego co obsikała a siusia w jednym miejscu gdzie ma żwirek
no wlasnie to samo chcialam pisac, krolik zasikanego przeciez nie zje!? zaden z moich kroli (a wychodzi na to ze Lucky jest krolem nr 4) nie tknal (tzn nie zjadl, bo nosem owszem przetracic mu sie zdarzalo) tego co obobczyl czy obsikal...

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 29, 2010, 20:07:15 pm »
No tak, ale to zalezy od krolika. Moja Tosia zjadala to siano na ktorym lezala. Akurat szczescie, bo ona siusiu tylko do kuwety robila. Ale Jozka juz siurala po calej klatce. No i moze wybierala sobie zdzbla niezasikane, ale co z tego. Jesli krolik sika na podloze z siana, to robi sie bajoro. I wole nie dociekac czy zjada czy nie zjada, po prostu tego sposobu nie stosuje.
Natomiast w tym przypadku o ktorym rozmawiamy, krolik zalatwia sie na zwir, wiec opiekunka ma spokojna glowe :)


Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 29, 2010, 20:20:31 pm »
nie no ja ogolnie to uwazam ze siano jest pokarmem a nie sciolka, niemniej jednak - lucky zawsze wywala siano z pasnika i sobie w nim kopie buszuje i wyszukuje tych najlepszych kawalkow, wiec go tej zabawy pozbywac nie mam zamiaru - :) mimo ze na to zdeptane siano zdarza mu sie nabobczyc, z tego co widze to takie zabobkowane siano Lucky traktuje jako podloze, poza tym i tak korzysta z kuwety (podejrzewam ze te bobki na sianie to dlatego ze szkoda mu bylo czasu na wskoczenie do kuwety ;) )
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2010, 20:35:51 pm wysłana przez serducho »

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 29, 2010, 20:23:22 pm »
My dlatego mamy nad kuweta kulke z sianem i Jozka moze jesc i bobczyc prosto do kuwety.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 13, 2010, 07:47:00 am »
My dlatego mamy nad kuweta kulke z sianem i Jozka moze jesc i bobczyc prosto do kuwety.
Zazdroszcze :P Peppar nie uznaja zadnej kuli czy pasnika... koszyk mial podwieszony ale tam sie za szybko siano konczylo :(