Autor Wątek: Siano jako podłoże...  (Przeczytany 14192 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

elle97

  • Gość
Siano jako podłoże...
« dnia: Czerwiec 29, 2010, 15:31:21 pm »
Kilka tygodni potym jak kupiłam Pusie zobaczyłam że często strzepuje z siebie ściółkę ( tak to się nazywa? ) dlatego zastąpiłam ściółkę sianem( rasa królik lew nie zbyt dużo sierści ale jakby tego nie akceptowała). Ale czy to może byc powodem tak często robionych przez nią odchodów ? W dodatku od tygodnia robi rzadkie kupy. Jak ją wypuszczam z klatki brudzi kupami podlogę w dodatku rozmazanymi. HELP. :nie_wiem

elle97

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 29, 2010, 15:32:00 pm »
Zapomniałam dopisac że robi kupy po całej klatce nie tylko w kuwecie.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2010, 15:37:39 pm »
Nie wolno dawac jako podłoża siana. Królik powinien mieć w klatce ręcznik, albo szmatki, kuwete ze żwirkiem drewnianym.
Siano, zabrudzone i osikane może odparzać królika, zalęgaja się w nim bakterie, zarodniki pleśni. Siano smierdzi.

Królik powinien kozystac z kuwety: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/kuweta.html
o nauce: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/korzystania.html

Reszta klatki powinna byc goła bądz możesz dać ręcznik czy też materiał do kopania, dywanik.

Królik jest wysterylizowany/wykastrowany? Jeżeli nie, to zapewne dojrzewa i oznacza teren. Wyjeściem jest kastracja.

elle97

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 29, 2010, 17:29:37 pm »
Tak ona jest młoda, tylko jak moge dac jej szmatki jeśli za 4 godziny znów trzeba będzie je zmieniac. Mam taką kuwete ze żwirkiem.

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 29, 2010, 17:50:13 pm »
To nie dawaj jej ściereczki  :> Przerabiałam siankowe podłoże z Królikiem gdzieś 2 miesiące temu i uwierz mi na słowo- nawet jak nasika na gołą klatkę to i tak królik i klatka będą bardziej czyści niż na sianku  :icon_mrgreen
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

elle97

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 29, 2010, 19:42:58 pm »
dzięki za porade :)

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 11, 2010, 16:20:56 pm »
Moim zdaniem sprawę rozwiąże gazeta. Ja swojemu królikowi praktycznie od początku dawałam do klatki ręcznik i było ok. Małe królisie dużo siusiają. Musiałam prać ten ręcznik co kilka dni, bo Tuptuś teoretycznie sikał tam gdzie powinien, ale zawsze znalazł jeszcze inne miejsce w rogu, na ręczniku, które musiał zasikać.

Jeżeli jednak mówisz, że Twój królik dużo sika i wszędzie, to ręcznik może nie zdać egzaminu.
Przede wszystkim pozwól królikowi wybrać róg, w którym będzie sikał. Nie zastawiaj żadnego rogu ani kuwetą, ani miseczkami i wtedy się dowiesz które miejsce preferuje na wc. Pozostałą część klatki wyściel gazetą, a wybrany rożek możesz posypać żwirkiem/pałeczkami do siusiania. Teoretycznie możesz próbować wstawić do tego rogu kuwetę, ale mój królik reagował w ten sposób, że sikał poza, obok, ale tylko nie do kuwetki.

Teraz siusia do wybranego rogu na gazetę i pałeczki, które pęcznieją pod wpływem moczu. Zwijam gazetę i sprzątanie trwa 5 minut.

Luźne i brudzące kupki mogą świadczyć o problemie z odżywianiem królika. Być może nie toleruje jakiegoś pokarmu.
Warto żebyś poczytała wątek o odżywianiu królików i problem z brudzącymi kupkami może się szybko skończyć.


Offline Wataha

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2099
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 11, 2010, 16:28:45 pm »
A nie będzie tej gazety zjadał?

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 11, 2010, 16:41:32 pm »
a nie lepiej po prostu puste podloze? moja uszata nie akceptowala niczego na dnie klatki - reczniki w zebach wynosila i je szarpala, podobnie zrobila z kartonowa podkladka. obecnie ma goly plastik.

Pani Misiowa

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 11, 2010, 17:04:01 pm »
dodatkowo źdźbło sianka może zranić królisia w oko np. przy próbie położenia się

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 11, 2010, 18:16:10 pm »
tak z ciekawosci - jaka role ma ten recznik spelniac??? bo nasz Lucky porwal by toto w strzepy w trymiga, a to chyba nei o to chodzi? :)

Offline miguelle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 981
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 11, 2010, 18:27:41 pm »
zeby bylo miekkio i krolik mial wygodnie ;) u mnie tez uszata buntowala sie na recznik

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 11, 2010, 23:11:59 pm »
U Jozi klatka musi miec czyste dno. W przeciwnym wypadku uszata przestaje korzystac z kuwety ;)
Gazety kladl kiedys moj kolega swojemu kroliczkowi i konczylo sie tym, ze uszak darl gazety na strzepy. Za moja namowa przeszli na sysyem kuwetka plus dywanik i calkiem dobrze sie to u nich spisuje.

Offline thunderbird

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 12, 2010, 12:53:09 pm »
Ja bym próbowała z ręcznikiem. Mój w pierwszy dzień nalał na ręcznik. Ale potem załapał, żeby sobie na legowisko nie siusiać i trafia generalnie do kuwety. Może trochę cierpliwości.

Offline Biszkopcik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 401
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 16, 2010, 23:43:12 pm »
A nie będzie tej gazety zjadał?

Jak widzę wszystko zależy od królika, od jego temperamentu. Mojemu wyścieliłam klatkę ręcznikiem (z materiału) i to zdaje egzamin. Siusia na gazetę i też jest ok. Czasem sobie trochę poskubie tą gazetę, ale to nie jest nagminne i nie robi przy tym dużych szkód; najwyżej zje mały rożek.

No więc można też zostawić królikowi w klatce, na podłodze, goły plastik - zwłaszcza w lecie, ale ja wolę iść po najmniejszej linii oporu. Są teraz upały, królik bobkuje w klatce, czasem siknie poza obszar sikania - jeżeli miałabym całkiem gołą klatkę (nawet z kuwetą), to ciągle bym musiała ją myć i czyścić. Moim zdaniem gazeta jest bezproblemowa, dzięki niej sprzątanie trwa kilka minut. No ale jeśli ktoś woli ciągle myć klatkę, to ja nie mam nic przeciwko :)

Celticgirl

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 17, 2010, 03:14:35 am »
Moje maluchy też preferują puste dno. próba położenia ręcznika albo szmaty kończy się rozniesieniem tego na strzępy. gołe dno ma jeszcze tą zaletę, że klatkę można po prostu zamieść :bunny:
I jeszcze powiem, nie do końca to ma związek z tematem, że mój Lennon nie toleruje narożnej, króliczej kuwety. Nie chciał do niej nawet wejść i sikał obok. Kupiłam mu taką kocią, tylko płaską i załatwia się już tylko tam

Offline Gosia/Closter

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 756
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 17, 2010, 08:56:47 am »
mój niestety załatwia się na ręczniki, jakiekolwiek miękkie materiały,dlatego  w klatce ma dywanik (ten oszczędza), oczywiście jest on zabobkowany ale przynajmniej na niego nie siusia. W klatce ma wstawioną kuwetę z żwirem.
U świnek sprawdza się pomysł z matą łazienkową, pod spód można rozłożyć żwirek bądź ręczniki papierowe, ale to wtedy jeśli twój królik nie lubi zjadać różnych akcesoriów

Offline serducho

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 668
  • Płeć: Kobieta
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 23, 2010, 18:51:23 pm »
nasz ma plastik. natoamist ciekawa sprawa: na niektore sianko po tym jak je wyciagnie z pasnika - sie zalatwia (bobczy), a na niektore nie... od czego to zalezy? kupujemy siano w duzych ilosciach, i teraz wlasnie mamy ten rzut, ktory jest obobkowywany :/

miczka

  • Gość
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 29, 2010, 10:51:30 am »
A ja ścielę swojej słomą a jak nie mam to siankiem i jest wszystko ok i króliczek jest zadowolony bo ma co skubać i w czym kopać. Sprzątam co 3 dni więc nic nie ma prawa brzydko pachnieć

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Siano jako podłoże...
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 29, 2010, 11:05:26 am »
A nie boisz sie, ze krolik zacznie podjadac zasikana slome lub siano?
Kurcze, co trzy dni, niezle, u nas po jednym dniu kuweta wyglada jak po eksplozji bomby ;) i Jozka juz by do niej nie weszla nastepnego dnia tylko siuralaby obok ;)