Autor Wątek: Kuweta  (Przeczytany 8646 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kozakio

  • Gość
Kuweta
« dnia: Czerwiec 19, 2010, 19:27:27 pm »
Witam!!  
Do mojego królika jeszcze dokładnie tydzień ,a nie wiem wszystkiego o kuwecie.
Otóż : co najlepiej dać jako wyściółkę w kuwecie :icon_question
Tutaj na forum dowiedziałem się że najlepiej jakieś drewienko niezbrylające się.
Na stronie uszata (http://www.uszata.com/eksplorer/opieka/kuwety.html) dowiedziałem się czegoś całkiem innego.
A jakie jest wasze zdanie i czego wy stosujecie??
Pomóżcie mi z tym...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2010, 19:30:00 pm wysłana przez kozakio »

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2010, 19:36:15 pm »
hej :)
Na uszatej jest opisana np. pigwa czy inny zwirek drewniany. Sa opisane rozne rodzaje wysciolek. http://www.uszata.com/eksplorer/opieka/kuwety.html#wysciolka
Najwazniejsze jest to, zeby to nie byl zwirek zbrylajacy. Pownno to byc cos w stylu pigwy, pinio, na allegro jest dostepny zwirek drewniany a duzych workach (bardziej sie oplaca np. przy dwoch krolikach).

Na forum dziala tez funkcja szukaj, wiec mozesz poszukac tematu o zwirkach, bo na pewno taki juz jest.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2010, 19:38:29 pm wysłana przez Tocha »

kozakio

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 20, 2010, 18:33:47 pm »
Hmm...
Więc najlepszy będzie żwirek Pinio lub Pigwa ??

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 21, 2010, 00:13:08 am »
Pinio zdecydowanie :) jest pochodzenia naturalnego, nie zbryla się, nie jest toksyczny, kumuluje brzydkie zapachu, bardzo dobrze się wchłania, nie pyli  :)

kozakio

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 21, 2010, 19:55:58 pm »
Hmm...
Aha i jeszcze jedno : czy królik sam nauczy się korzystać z kuwety ,czy trzeba go będzie nauczyć??
I tak już ,,wychodząc" z kuwety;
ile około wynosi miesięczny koszt królika??

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2010, 20:00:37 pm »
O nauce korzystania z kuwety: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/korzystania.html
O kuwecie: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/kuweta.html

Koszty są rózne. Bierze się pod uwagę szczepienia i ewentualne wydatki na choroby. Szczepienia na myxomatozę co 6 miesięcy, na pomór co rok. Dochodzi kastracja czy sterylizacja. Kastacja to ok. 50-100zł, sterylizacja jest droższa - 150-250zł.

Dziewczyny z Polski powinny ci dokładniej powiedzieć ile co ich mniej więcej kosztuje miesięcznie :)


Chucky123

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 21, 2010, 20:06:28 pm »
Jeśli uszak zesika się np.na podłogę możesz wziąć chusteczkę wytrzeć i do kuwetki.I tak za każdym razem...Bobki tez powrzucaj...Są uszaki,które od razu " kontaktują" o co chodzi z kuweta,a niektórym potrzeba trochę czasu i cierpliwości.

Myślę ze nie da się oszacować kosztów utrzymania królika.Przecież moze wypaść wizyta u weta,szczepienie,choroba(nie daj Boże!!) itp...

Chociaż,mój uszak nigdy nie chorował,to miesięcznie wydaje ok.30-40 zł...(oszacowane,lecz wydaje mi sie wychodzi więcej)

Kupuje granulat 5 kg za 52 zl (tak,tak u mnie w miescie tyle kosztuje...a na necie 46 zł)

wiadomo warzywa-to rożnie,czasem kupie np.koperek w jednym tygodniu a w nast.seler (nać),a ceny są rożne...

no i suszki..zależy jakie uszak lubi,jaka firma itp..chociaż można też suszyć samemu :)
oraz siano..to tez zależy od królika,jedne wcinają paczkę siana w ciągu 2 dni a drugie w 2 tyg,zależy tez jakie uszak lubi,a ceny różnych rodzai są różne
także,poczytaj forum tu naprawdę dużo się dowiesz...

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 21, 2010, 20:10:46 pm »
chciałabym wydawać 30-40 zł na króla... fakt że mam dwa ale na samo siano miesiącznice idzie ponad 20 zł !! warzywa to co najmniej 10 zł tygodniowo (teraz trochę mniej bo mam dostęp do liści różniastych) a tygodni mamy 4 w miesiącu... a gdzie żwirek, granulat, woda mineralna...

Chucky123

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 21, 2010, 20:14:32 pm »
dlatego napisalam ze wydaje mi sie wychodzi wiecej..

Czaki wcina sianko zuzali ktore jej wystarcza na 1-2 tyg...niestety,ale tak jest...

wody mineralnej Czaki nie daje...a granulat tak jak pisalam,starcza mi 5 kg na 3 mies.a zwirek zalezy ile kupie...roznie od 3 tyg do 1,5 mies.

kozakio

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 22, 2010, 14:59:08 pm »
Czyli będę musiał dołożyć ze swoich pieniędzy ,bo za świadectwo z paskiem co miesiąc będę od mamy dostawał 30 zł.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 22, 2010, 15:02:46 pm »
Na pewno będzie to więcej niż 30zł. Królik kosztuje- jak każde zwierze wymaga prawidłowej opieki. Zawsze trzeba mieć więcej na szczepienia i ewentualne (tfu, odpukać) leczenie.

kozakio

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 22, 2010, 15:36:56 pm »
Dziękuje za odpowiedzi.
Jutro już przygotuje klatkę bo to już w ten piątek królik będzie.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 22, 2010, 15:41:08 pm »

kozakio

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 22, 2010, 17:58:11 pm »
YY ee na http://www.miniaturkabeztajemnic.com/samotnosc.html piszą że klatka ma być 2m x 1m ee ja mam 1m x 0.5m morze być??

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 22, 2010, 18:01:14 pm »
tak może :) tylko niezależnie od wielkości klatki królik musi dużo biegać poza nią... taka 2x1 to w wielu wypadkach niestety marzenie...

kozakio

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 22, 2010, 18:38:40 pm »
mam bardzo duże podwórko więc spokojnie

megg

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 25, 2010, 11:41:10 am »
co do kosztów:

mój króliś ma 3.5 miesiąca i na prawde duzo je:

- worek siana na niecały tydzien (je siano tylko z jednego miejsca, inne mu nie smakuje) 3 zł
- dobry granulat (versele-laga cuni junior 750g , starcza na razie na miesiac) 16 zł 
- zielenina (róznie, w zaleznosci od ilosci jakie dostaje, np. pęczek koperku jest dla niego na ząb, poza tym sałata rzymska, liscie rzodkiewki, liscie selera, brokuły itp) 5-15 zł tygodniowo
- żwirek (CERTECH Żwirek Super Pinio 10l, mam go 1.5 mies, sypie tylko do kuwety, którą ma poza klatką, sprzątam co 2dzien, bobki codziennie) 14zł
- wizyty u weterynarza (były 4 w ciagu 1.5 mies. biegunki, szczepienie itp) szczepienie myko-pomór: 25zł, pozostałe: róznie do 60 zł za wizytę
- 2-3 razy w tygodniu dostaje rodzynka, kupiłam na wagę 2g mam jeszcze sporo do dziś, koszt ~0.30 zł
- liście babki Zuzali (mam od 1.5 mies, pół paczki jeszcze, wydzielam królisiowi bo najlepiej zjadł by wszystko na raz) 7.50 zł
- liscie pokrzywy Zuzali (mam od 1.5 mies, zostało pół paczki) 7.50 zł
- pozostałe wydatki, krórych nie zliczę

nie podawaj królikowi jakis mieszanek ziaren, kolb itp, mój się po kolbie rozchorował bo jeszcze wtedy nic nie wiedziałam na temat żywienia królisia

kozakio

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 25, 2010, 14:23:04 pm »
To z 50 zł co najmniej

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 25, 2010, 14:56:39 pm »
Co do kosztów- nie wiem, jak u innych, ale u mnie wychodzi mniej więcej tak:
karmę kupuję za 12 zł/o,5 kg. Na miesiąc starcza mi 1 kg spokojnie, jeszcze zostaje, teraz je jeszcze mniej, bo odzwyczajamy.
Sianka mój Królik nie je. Zapytaj go, dlaczego.
Królik je trawę, mlecze, babkę lancetowatą itp- to za darmo, zebrane z ogrodu od siebie i od sąsiadów.
Królik zjada nieco suszonych owoców i ziół- ale niewiele. Kupione za 5 zł JR farm z pietruszki jeszcze mam. A minęły 2 tygodnie.
Królik nie przepada za owocami i warzywami- nie wiem dlaczego, może dlatego, ze ma wadę zgryzu i są za twarde.
Ściółka- kupuję pellet w workach 25 kg- za 20-25 zł. Starcza mi na długo, miesięcznie idzie u mnie nieco ponad 4 kg żwirku dla królika, przy codziennym sprzątaniu kuwety.

Oczywiście dochodzą opłaty "sezonowe"- szczepienie( ok 35 zł u mnie) i kastracja( ok 80 zł za samca u moich wetów). Kupno transportera i innych akcesoriów,  Leczenie- to już różnie, tego nie da się wycenić.
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

megg

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 25, 2010, 17:52:01 pm »
kozakio: jak masz ogród mozesz zawsze karmic krolika trawa z niego, wyedy wychodzi duzo taniej, ja mieszkam w duzym miescie i nie wyobrazam sobie nakarmienia królika trawa z parku czy spod bloku gdzie załatwia sie mnóstwo psów kotów a na dodatek jest sporo jeżów, tylko musisz uwazac zeby wsród tych traw nie rosły jakieś zakazane rośliny - trujące dla królików, na miniaturkabeztajemnic.com była lista takich roslin


iskra: karma 12 zł/o,5 kg to nie jest przypadkiem jakas mieszanka ziaren? mi weterynarz od małych futerkowych zwierzaczków powiedział abym nie karmiła królika mieszankami po tym jak sie króliś rozchorował po zjedzeniu kolby (dostał mocnej biegunki), powiedział, że jedną z najlepszych karm jest versele-laga i żeby tym granulatem go karmić, najbardziej nie polecał vitapolu i wszelkich mieszanek sprzedawanych na wage itp

Offline Iskra

  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 3622
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Szczecin/NDG
  • Moje króliki: Zając,Schab
  • Na DT: Pastylka, Kurkuma, Gorczyca, Bochenek +5
  • Pozostałe zwierzaki: Norgiś, Astra, Maruda + dwa potwory
  • Za TM: Axel, Sota, Dora, Mop, RyO, Golonka
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 25, 2010, 17:55:54 pm »
Nie, dlaczego to ma być mieszanka? Czy cena jakoś na to wskazuje?
Axel je selective rabbit firmy Supreme Petfoods tylko, że zamiast kupić od razu 3 czy 5 kg kupujemy u znajomych po prostu mniejsze ilości
Dogs have owners, cats have staff and bunnies... bunnies have slaves.
. . . . . . . .. . . . . . . . . . . .

"Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera
i śmiało patrzy w przyszłość- ona jedna."

megg

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 25, 2010, 17:59:44 pm »
przepraszam, nie wiem czemu ale jakoś tak tą wagą się zasugerowałam ;]

kozakio

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 26, 2010, 09:42:42 am »
Ogród mam naprawdę duży. A co do roślin to rosną tu trawy trochę mniej koniczyn i zdecydowanie najmniej babek. Kiedyś były jeszcze mlecze ale teraz chyba nie ma.

kozakio

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 26, 2010, 09:43:19 am »
A co do granulatu : najlepiej zwykły nie mieszankę??

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 26, 2010, 09:57:40 am »
A co do granulatu : najlepiej zwykły nie mieszankę??
nie ma czegos takiego jak mieszanka granulatu
http://www.miniaturkabeztajemnic.com/granulat.html

http://www.miniaturkabeztajemnic.com/dostepneg.html


I prosze edytuj posty a nie piszesz post pod postem

kozakio

  • Gość
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 26, 2010, 10:06:35 am »
Muszę pomyśleć czy mój królik będzie w ogóle jadł granulat.  Siano , zielenina , warzywa i gałązki pokrywają wszystkie potrzeby królika- to wszystko dostarcza mój ogród , no może siano będę kupował.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Kuweta
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 26, 2010, 14:32:32 pm »
Muszę pomyśleć czy mój królik będzie w ogóle jadł granulat.  Siano , zielenina , warzywa i gałązki pokrywają wszystkie potrzeby królika- to wszystko dostarcza mój ogród , no może siano będę kupował.
poczytaj temat o diecie be zgranulatu