Nie ma przepisów regulujących wiek sprzedawanych zwierząt. To jest właśnie duży problem.Jedyne, do czego się można odwoływać ewentualnie to enigmatyczne przepisy o znęcaniu się nad zwierzętami, z Ustawy o Ochronie Zwierząt.
Nie ma żadnych rozporządzeń o zwierzętach domowych, a jeśli chodzi o zwierzeta gospodarskie - wsrod nich królik - także wiek sprzedaży nie jest podany.
Ustawę możecie przeczytać tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19971110724&type=3Rozporządzenie jest tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20101160778&min=1 jest ono nowe! Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej
(jest tu mowa o królikach). Warunki mają nieciekawe, co zobaczycie w rozporządzeniu: (strona 6 pliku pdf oraz strona 1 i 2 - przepisy ogóle, tez o królikach - np nakaz karmienia 2 razy dziennie oraz stałego dostępu do wody).
Rozporządzenie proponuję wydrukować osobom, które robią interwencje w sklepach zoologicznych czy hodowlach. Jest tu mowa o trzymaniu królików oddzielonych płciami, w wieku dorosłym oraz są podane wymiary klatek - małe, ale można się przyczepić w razie czego.
Artykuł z ustawy o ochronie zwierząt z kolei, który od biedy można zastosować to Art. 6, ale wszystko to jest niejasne i każdy może sobie to interpretować dowolnie. Jest on na stronie 2 pliku pdf ustawy. http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19971110724&type=3
Za to w projekcie nowej ustawy, którą napisała Koalicja dla Zwierząt (do której i my należymy)
www.koalicja.org.pl jest mowa wyraźnie o wieku i odzwierciedla się to w następujących propozycjach zapisów:
Art. 5
2. W przypadku hodowli ssaków domowych, zabronione jest trwałe oddzielanie młodych od matki przed upływem naturalnego okresu karmienia mlekiem matki oraz oddzielanie szczeniąt od matek i rodzeństwa przed ukończeniem 9 tygodnia życia. Art. 6.
Zabronione jest takie postępowanie ze zwierzętami, które może narazić je, ich potomstwo lub ludzi i inne zwierzęta znajdujące się w ich otoczeniu na ból, cierpienie lub śmierć, w szczególności:
1) dopuszczanie do zaginięcia zwierzęcia, w szczególności wypuszczanie psów poza posesję bez widocznego ich oznakowania zawierającego informację o sposobie kontaktu z właścicielem lub opiekunem;
2) handel zwierzętami domowymi poza miejscami ich chowu, w szczególności na targowiskach; 3) sprzedaż zwierząt osobom nieletnim lub pozostającym pod wpływem alkoholu; 4) posiadanie lub prowadzenie obrotu wężami jadowitymi lub wymagającymi karmienia żywymi ssakami lub ptakami, z wyłączeniem ogrodów zoologicznych;Jeszcze caly czas ustawa jest w trakcie tworzenia i modyfikowania.