Ja podałem gatunki, które mogą pożreć człowieka na wolności.
Rozmiary jakie osiągają te węże na wolności:
"
Południowoamerykańska Anakonda zielona (Eunectes murinus) - najcięższy wąż świata - osobnik 9 metrowy osiąga nawet 300 kg, a średnica jej ciała w najszerszym miejscu osiąga ponad 30 cm.
Południowoazjatycki Pyton siatkowany (Python reticulatus) - najdłuższy wąż świata - rekordowy osobnik złowiony na Celebesie miał 9,75 m, a złowiony w Tajlandii w 1979 r.- 12,2 m i 220 kg wagi.
Afrykański Pyton skalny (Python sebae) - osiąga nawet 9 metrów długości."*
Oraz odpowiednie rozmiary osobników trzymanych w terrariach:
"Samice średnio osiągają 4m - 4,5m długości oraz masę 60-70kg, niezwykle rzadko przekraczając 5 m długości. Samce przeciętnie osiągają około 2,5m - 3m przy czym są znacznie szczuplejsze od samic."*
"To zdecydowanie najdłuższy z węży o najwiekszym potencjale wzrostu. Dociera z największą regularnością do rozmiarów przekraczających 6 m długości, pozostawiając południo-amerykańskiego krewniaka Anakondę zieloną (Eunectes murinus) daleko z tyłu. Na terenie USA, gdzie gatunek ten stał się najpopularnieszym wielkim dusicielem, jest wiele okazów mierzących ponad 6,5m długości. Na wielkość dorosłych osobników wpływ mają, zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe. Węże pochodzące od wielkich rodziców mają większy potencjał by stać się wielkimi jak te pochodzące od mniejszych rodziców. Węże wyhodowane z populacji o mniejszej-średniej wielkości będą mniejsze, jak te wyhodowane z populacji o wielkich -średnich rozmiarach. Węże żyjące w optymalnych warunkach środowiskowych z obfitą dostępnością karmy także będą większe, niż te żyjące poniżej optymalnych warunków. Fizycznie i behawioralnie dziki siatkowany pyton jest produktem brutalnego doboru naturalnego, cechy które nam pokazuje są rysami życia jakie wiedzie w naturalnym środowisku. Muszą skorzystać z jedzenia kiedy jest dostępne i radzić sobie w sytuacji gdy go nie ma. Pojmane siatkowane pytony, jak i te urodzone w niewoli, przyjmą pokarm o każdym czasie. Pytony te są zdolne do przetwarzania niewiarygodnie dużej ilości pożywienia, co kończy się wręcz wybuchowym tempem wzrostu. Sytuacja, w której 70 cm pytonik staje się 3 m pytonem przed pierwszymi urodzinami w optymalnych warunkach jest niczym szczególnym. Potencjał wzrostu jest ogromny, ale nie oznacza iż każdy egzemplarz będzie tak szybko się rozwijał. Ostatnie lata to także dostępność populacji, gdzie średnia wielkość jest sporo mniejsza jak populacji do których jesteśmy przyzwyczajeni. Populacja z Indonezyjskich wysp Jampea i Kayuadi nie przekracza 3m długości. Dość często ciężarne samice mierzą niecałe 2 metry i ważą jakieś 2.5 - 4 kg. Są efektem doboru naturalnego w ich szczególnym środowisku i nie posiadają takiego potencjału wzrostu, jak pytony z innych populacji. Mniejsze pytony siatkowane stają się niezwykle atrakcyjne i popularne, popyt na terenie USA jest ogromny. Pytony siatkowe to nie węże dla każdego, podobnie jak nie każdy pies nadaję się dla każdego. Wszystkie wielkie dusiciele na czele z pytonem siatkowanym powinny być trzymane przez osoby, które są w stanie zapewnić im miejsce, pokarm i właściwą opiekę."*
"Nie stanowią rzadkości samice o długości 5m i o masie dochodzącej do 70kg. Rzadko natomiast przekraczają 6m długości."*
Jednak węże te nie są wężami przeznaczonymi dla pierwszej lepszej osoby z ulicy. Takie węże trzymaja hodowcy z doświadczeniem, a przy obsłudze takiego węża raczej jest więcej niż jedna osoba.
Będę wdzięczny jeśli uda Ci się dowiedzieć coś więcej na temat całej tej sytuacji. Interesuje mnie gatunek węża, warunki jego trzymania oraz jak wyglądął kontakt dziecka z wężem.
Ale jeśli rodzina ta trzymała jednego z wymienionych powyżej węży i umożliwiała dostęp do niego małemu dziecku to należy im pogratrulować jedynie. Będą doskonałym przykładem osób, które zajmują sie zwierzętami od których powinni trzymać się z daleka.
*Fragmenty artykułu oraz opisów gatunkowych pochodzące z TCP