Autor Wątek: Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!  (Przeczytany 13229 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 15, 2010, 14:19:31 pm »
Hej, tu nie chodzi o to ze juz Ci ktos etykietke sadyski przyczepil :przytul , tylko o jakies rozsadne wyjasnienia zachowania malej. Ja pierwsze co zakomunikowalam wetowi to wlasnie to co dziewczyny napisaly, ze albo cos ja boli albo hormony buzuja. Ja tez czasem po akcjach malej mialam chec zupe na niej ugotowac :hmmm , bo na drugie danie za malo jej :bejzbol i niosac pod pacha lypałam na garnek po kuchence. To tez sie moze kwalifikowac na sadyzm :wow
Co do calusow, jakos ci sie nie dziwie, a klatka to jej miejsce i probuj ja raczej socjalizowac poza nia, klatki bedzie bronic juz teraz a ma do tego prawo bo to jej teren i juz w jej mniemaniu

semi-dolce

  • Gość
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 16, 2010, 12:31:17 pm »
Moja wiedza o królach jest malutka, ale zwierze to zwierzę a ból to ból.

Piszesz najpierw tak:
 "krolik nie wyglada na chorego ani zeby cos mu dolegalo, bolalo..."

A potem tak:
"dzis rano przyszlam do niej to lezala sobie w klatce jak zwykle, jak aniolek wiec ostroznie bacznie obserwujac jego reakcje i gotowa na szybka "ucieczke" wlozylam reke do klatki(od gory klatki) i po lepku zaczelam ja delikatnie glaskac. Pozniej zamienilam reke na patyczek i kontynuowalam glaskanie i gdy patyczkiem zaczelam glaskac ucho(rasa baran) uslyszalam fukniecie i lekkie warczenie gdy patyczkiem zeszlam nizej i dotknelam jej policzka czy boku krolika odrazu zaatakowala zebami patyk z fukaniem i warczeniem."

No to własnie wygląda na to, że królika coś boli, cos mu dolega. A skoro cos zwierzeciu dolega to nalezy iść z nim do lekarza.

Poza tym sorry, ale wkładanie reki od góry klatki żeby pogłaskac króla to nawet mnie, króliczemu laikowi, wydaje sie okropne i głupie. Wyobraź sobie, że nagle na ciebie z sufitu spada taka wielka łapa.

girl5

  • Gość
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 16, 2010, 12:51:45 pm »
wszystko sie raczej wyjasnilo z moim krolkiem i jego nagla agresja. opowiem wam o tym, bo moze to byc rowniez wskazowka dla niektorych wlascicieli na przyszlosc. jakis czas temu(miesiac, poltora m-ca) postanowilam zmienic diete uszatej na tylko granulat i suche warzywka(buraki, korzen pietruszki)ograniczylam tez sianko, dostawala je tylko czasami, marchew swieza dawalam jej raz na 3 dni. Pozatym wypuszczalam ja na ogrodek jak tylko nie padal deszcz na tzw zerowisko. Wszystko to by zajac troszke schudl bo wszyscy mowili mi ze powinnam go odchudzic i ze jak dawalam swieze warzywa to kupki miala mokre i ostro pachnace przy czym zawsze sie nimi usmarowala :/ Ucholowi nie podobal sie oczywiscie moj pomysl, domagala sie lepszego jedzenia, ale sadzilam ze w koncu sie przyzwyczaji do tego co dostaje i bedzie ok. Pozatym, ze kupki miala suche jak powinny byc, wiec jej brzuszek powinien byc zdrowszy. No i stalo sie to co wam opisalam, ze dwa dni temu zachowala sie jak wsciekly pitbull i uzarla mnie jak nigdy totad i nie dawala sie w ogole glaskac w klatce(a zawsze wczesniej pozwalala)Przyszlo mi do glowy, ze zobacze co bedzie jak dam jej tyle jedzenia ile chce i to co kiedys dostawala czyli brokul, kalafior, liscie kalafiora, jablko, kilka orzechow. Jak jej to przynioslam to rzucila sie na te warzywa jak by nie jadla z rok(a miska z granulatem oczywiscie dokonca nie byla zjedzona)Zjadla ile chciala, reszta jedzenia zostala w klatce jak zglodnieje znowu to sobie zje pomyslalam. I zmiana w zachowaniu byla odrazu. Moglam ja glaskac jak wczesniej i tylko zgrzytala zebami ze jej sie podoba. Reke mozna wlozyc do klatki i nie atakuje. Znow jest soba jak kiedys naszczescie. Wniosek ze nie moze zyc bez swierzych warzyw. Czyli z diety i suchych kupek nici :/

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 16, 2010, 12:55:11 pm »
Cytat: "girl5"
ograniczylam tez sianko, dostawala je tylko czasami,


sianko NIE WOLNO ograniczać!
To podstawa króliczej diety, ma być dostępny non stop, może jeść tyle ile chce. Jest lekkotrawny i nie ejst kaloryczny jak te warzywa korzeniowe.

[ Dodano: Wto Mar 16, 2010 12:57 pm ]
a co do miękkich kupków, to może ogranicz raczej te warzywa korzeniowe, za to może mieć stały dostęp do sianka, suszek i dwarazy dziennie łyżka granulatu.

A ile tego granulatu dajesz? Ile warzyw i jak często dostaje?

[ Dodano: Wto Mar 16, 2010 1:00 pm ]
Napisz dokładnie jak wyglada codzienna dieta króliczka, ile, co i jak często dostaje.

Jovitte

  • Gość
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 16, 2010, 13:02:01 pm »
Ojej, jaka straszna dieta!. girl5, poszukaj na forum postów o prawidłowym żywieniu, a także polecam http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html  , już bardzo dużo o tym było.. Uszy są źle żywione, może te mokre kupki to ceko?. Wnioskuję z tego, że
Cytuj
kupki miala mokre i ostro pachnace
..

Siano cały czas, korzeniowe rośliny ograniczyć, jak coś świeżego, to np. natka marchewki czy pietruszki *(ale też nie za dużo), sałata rzymska, cykoria itd.. Poczytaj proszę na forum:)..

efyra

  • Gość
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 16, 2010, 13:03:39 pm »
tak, to prawda, co pisze Kitty, wszystkiego królowi może zabraknąć ale nie siana, wody i przestrzeni.

nie wolno z dnia na dzien zmieniać diety - zrobiłaś błąd podając nagle dużo warzyw.
te mokre cuchnące kupki to są te słynne cekotrofy zapewne, które króliś powinien zjadać, a jak nie zjada to znaczy że jest przejedzony - za dużo się go karmi.

być może przesadzałaś z ilością granulatu?

ja proponuję  tak: zapewnij małej mnóstwo siana, granulatu 1-2 łyżki rano i tyle samo wieczorem, no i te suszki.

Niestety na temat jej zachowania możemy tylko gdybać, póki nie zbada jej weterynarz.

girl5

  • Gość
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 16, 2010, 13:06:47 pm »
odp. do semi-dolce
jak mozna zauwazyc zwyczaje krolikow sa sobie nie rowne i kazdy jest indywidualista albo chodzi o wychowanie, przyzwyczajenie.
Moj krolik od mlodosci byl glaskany w klatce, wkladalam swoje wielkie rece od gory bo tak mi bylo zawsze najwygodniej :-) On sie zawsze "rozplaszczal" i zgrzytal zabkami lub lizal moja reke i moglam go tak miziac godzinami, po uszach, lapkach, pod brodka, calego krolika i mu sie to podobalo. Oczywiscie nie moglam przy tym dotknac sianka czy ruszyc siankiem albo miseczka bo odrazu reagowala niezbyt przyjaznie. I gdy jej zachowanie sie zmienilo tak nagle to sie przestraszylam. Byc moze burza hormonow, kroliczy zly nastroj i ta ograniczona dieta skumulowaly sie w niej i uchol nie wytrzymal tego tak jak i ludzie czasami nazbiera sie tyle tego w czlowieku i wybuchnie. Tak ja to rozumiem. A teraz mam nadzieje ze bedzie jak dawniej.
pozdrawiam

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 16, 2010, 13:08:17 pm »
girl5, prosze cię, napisz o codziennej diecie twojego króliczka.
To, że robi takie mokre kupy to nie jest normalne.

girl5

  • Gość
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 16, 2010, 13:43:18 pm »
dzisiaj jeszcze napewno przeczytam o zywieniu z tych linkow, ktore mi podalyscie.
dieta lolki ta wczesniejsza:
codziennie raz dziennie dawalam:
swieze warzywa:
1x marchew
1x gruby plasterek jablka
1x garsc brokula lub kalafiora(tak na zmiane)
liscie z kalafiora, kapusta pekinska, natka pietruszki(na zmiane-nie wszystko razem)
granulat(cala krolicza miseczka-wielkosc standardowa jak w zklepie zoo dla krolikow)
4 ciasteczka miodowo-mleczne(wielkosci tabletek aspiryny)
troche orzechow, suszone banany, morele, suszkow(np. liscie truskawek itp.)
pozatym w klatce miala kolbe do gryzienia, siano wyscielane cala klatka.
nastepnego dnia po warzywach swierzych nie bylo sladu, miseczka z granulatem byla "prawie nietknieta" sladowe ilosci moze zjedzone, dosypywalam jak ubywalo karmy.

dieta przez ostatnie 1,5miesiaca:
swieze warzywa:
raz na 3 dni marchew
sporadycznie brokul/kalafior (raz na 2 tygodnie)dawalam jej dopoki nie zjadla calego warzywa, wiec jakies 3-4 dni go jadla
cala miseczka z granulatem do jedzenia na codzien
orzeszki, morele co kilka dni(nie duza ilosc,(np. 5 orzechow, 2 morele)
suszki(buraki, korzen pietruszki) codziennie posypywalam gore miseczki z karma(wiec lyzka stolowa dziennie)
garsc sianka co kilka dni czasami zamiast sianka dawalam suszone liscie poziomek/truskawek/mlecze
klatke miala wyscielona slomkowa trawa(taka zlocista)
kolba byla w klatce
patyczki z czeresni (bardzo je lubi zjadac)

przy tej pierwszej diecie czesto miala mokre brzydko pachnace(az na caly duzy pokoj) kupki i pupe miala zawsze ubrudzona i musialam moczyc w wodzie zeby sobie nieodparzyla skory.

przy tej drugiej diecie kupki byly suche, krolik czysty pod brzuszkiem.

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 16, 2010, 13:59:07 pm »
Mimo wszystko dieta jest zła.

Przede wszystki wywal kolbę, żadnych dropsów kolorowych. To króliczy fast food.
Żadnych orzeszków.

Suszone owoce jako przysmak, 2 razy w tygodniu. Lepsze sa rodzynki, żurawina.

Sianko i woda - STAŁY DOSTĘP.

Patyczki z czereśni nie dawaj, podobno patyczki z owoców jednopestkowych są niebezpieczne. Bepieczniejsze są z jabłoni

Codziennie możesz podawać suszki, jako urozmaicene diety (my polecamy suszki firmy Zuzala, babka lancetowata, mniszek lekarski, liście brzozy, albo z własnego ogrodu)

Owoce korzeniowe sa tuczące, więc ogranicz to do 4 plasterków dziennie albo co 2 dni, co samo z buraczkiem, selerem, pietruszką.
Zielenina jak najbardziej, zioła (bazylia, mięta, melisa itd).

Ja moim podaję dwa razy dziennie w misce 400 ml (mam dwa króle), podaję różne warzywa, zielonki i ziołka, każde po trochu, jakby w formie bukietu sałatkowego.

Granulat ograniczać do 1-2 łyżki rano i wieczorem.
Zapraszam mimo wszystko do lektury na temat diety.
I malutka nie bedzie miała już sensacji żołądkowych.
Wygłaszcz głodomora  :bukiet

Jovitte

  • Gość
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 16, 2010, 14:02:55 pm »
Przede wszystkim nie dajemy kolb, ciasteczek, dropsów itd.. Miseczka granulatu?? Stanowczo za dużo!. 1-2 łyżki DZIENNIE.. Orzechów jak na mój gust za dużo.. Korzeń pietruszki zawiera za dużo wapnia, żeby codziennie go używać.. Dlaczego nie zostawisz klatki pustej z kuwetą ze żwirkiem albo piaskiem?. Siano cały czas, najlepiej nie z ziemi, bo król może na nie sikać.. Nie podajemy całej marchewki na raz- Bisiek np. dostaje czyste obierki, np. 2, najwięcej trzy cienkie paseczki..

Jak pisałam, zapoznaj się z postami na forum i z miniaturką.... Tam znajdziesz wszystko..

[ Dodano: Wto Mar 16, 2010 2:03 pm ]
Kitty27, ubiegłaś mnie;)..

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 16, 2010, 14:04:10 pm »
rany :/ jak przeczytalam poprzednia diete to pomyslalam,ze to zart :oh:

moj Funiol chyba by sie przy nie przekrecil

obecna za dobra tez nie jest...

poczytaj...poczytaj
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 16, 2010, 14:12:20 pm »
Odstaw całkowicie orzechy, morele, suszone buraki i pietruszkę. Poszukaj takiego siana, które królikowi posmakuje (jest tego troche na rynku), królik musi jeść siano. Przy przywołanej diecie zarówno w wersji pierwszej, jak i drugiej, królik siana nie chce, bo nie jest głodny. Od niejedzenia siana mały krok do problemów z zębami i zatkaniem sierścią, bo problem z bobkami już jest.

Czereśnia jest trująca - lepiej nie podawać.

Króliczki z reguły lubią suszoną babkę, mniszka, bazylię, wierzbę. Spróbuj mu podać, zobaczysz co mu zasmakuje :)

Powodzenia!
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline czarnykot

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 18, 2010, 15:10:05 pm »
Mój królik zwariował wczoraj rano w podobny sposób. Nie mogę jednak wytłumaczyć tego dietą, bo nic w niej nie zmieniałam. Być może to kwestia tego, że królik dojrzewa? Urodziła się 14 listopada 2009 r. i do tej pory była przytulaśnym króliczkiem, bardzo grzecznym, czasem siknęła na łóżko, ale od tej pory jest z niego zganiana z uporem maniaka. Mam klatkę otwieraną jedynie z góry i standardem było to, że rano wkładam jej do miski granulat i głaszczę ją kilka razy. Wczoraj nie dała się pogłaskać, burczała, fukała i już prawie brała się do gryzienia. Oczywiście zwiewała przede mną po całej klatce. Nie chciałam robić nic na siłę, więc ją zostawiłam. Bałam się, że dokładnie to samo będzie, jak ją wypuszczę. Faktycznie, wypuściłam i zwiała momentalnie pod łóżko, ale potem przyszła dać się pogłaskać i wszystko było jak zwykle. Kiedy na noc zwabiłam ją do klatki smakołykami, znowu przekształciła się w potwora i fukała i była agresywna. Dzisiaj rano to samo, kiedy chciałam jej dać pokarm, od razu zwiała na drugi koniec klatki, więc tylko wsypałam jej pokarm i zostawiłam w spokoju. Potem chciałam ją trochę przekonać i dałam jej smakołyk przez kraty, zjadła normalnie i dała się przez chwilę posmyrać palcem po głowie. Nie wiem, o co jej chodzi i skąd taka nagła zmiana. Tyle tylko, że dzień wcześniej tak uporczywie wskakiwała na łóżko, że w końcu musiałam ją złapać i z niego zdjąć, ale bez agresji, zwyczajnie. Nie lubi tego, ale nie zachowywała się, jakby się obraziła, normalnie przychodziła i dała się głaskać, wręcz skakała mi koło nóg. Natomiast rano sprawiała wrażenie, jakby "przemyślała sprawę" i postanowiła się obrazić. Nie wiem, o co jej chodzi.
Kryśkoryśki

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 18, 2010, 16:32:45 pm »
Wygląda na rójkę . Pomaga sterylizacja.

Offline czarnykot

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 18, 2010, 17:26:13 pm »
Na razie chyba za wcześnie na sterylkę? Myślałam o tym, jednak weterynarz powiedział mi, że najlepiej poczekać, aż królik skończy rok. Fakt faktem, że nie był to w żadnym razie specjalista od królików, ot tak z nim porozmawiałam, jak odbierałam za mówienie z Animalii.

Dzisiaj przyszłam i przeprowadziłam testowe głaskanie i już wszystko jest normalnie. :wow
Kryśkoryśki

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 18, 2010, 18:55:43 pm »
Czarnykot , tutaj z czystym sumieniem moge ci cos podpowiedzieć. Widze ,że jestes  z Warszawy , więc podaję ci adres Lecznica Wet. ,,Ogonek"  ul. Klemensiewicza  7 , gdzie polecam wspanialych króliczych wetów dr Milene Wojtyś oraz dr Kube Kliszcza . Oni zajmują się królikami . Podjedx bądx podejdź i porozmawiej o króliczku , jego zachowniu oraz o sterylizacji . Coś mi sie wydaje ,że wet z którym rozmawiałas  troche nie ma racji. Dr Milena wyjaśni ci dokladnie , to wspanialy wet. Musisz tylko znaleźć nr tel , bo nie pamietam .

Offline czarnykot

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 24, 2010, 16:57:32 pm »
Ta klinika jest bardzo daleko ode mnie, co jednak nie powinno stanowić problemu. Zaraz obok miejsca zamieszkania mam kampus SGGW i miałam zamiar skorzystać z tegoż. Czy ktoś ma wiedzę, czy warto się tam ewentualnie zgłosić?

I wracając do tematu - staram się oswoić królika na nowo i są pewne postępy. Nagłą zmianę zachowania tłumaczę dojrzewaniem i świrem z tym związanym. Jednak Krystyna zrobiła się agresywna i szczerze mówiąc, trochę się jej boję, bo potrafi wylecieć do mnie z zębami (raz ochroniła mnie płytka paznokcia, już wiem, po co są). Stałam się nerwowa, nigdy nie wiem, czy akurat teraz nie będzie chciała mnie ugryźć. Najgorzej jest rano, wtedy naprawdę ciężko ją pogłaskać, choć i tak już mi się udało poprawić sytuację. Za to wieczorem właściwie nie ma problemu, sama przychodzi i daje się głaskać bez problemu. Natomiast mam czasem wrażenie, że ona się mnie boi, nie wiem dlaczego. Jak wstaję i chcę do niej podejść, zwiewa w bezpieczne miejsce - pod łózko lub regał. Czy Wasze króliki też się tak zachowują? Wcześniej była bardzo ufna, nie było takich problemów.
Kryśkoryśki

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Prosze pomozcie! Lagodny krolik stal sie nagle wsciekly !!!
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 24, 2010, 17:27:06 pm »
Czarnykot, nie wiem czy warto  na SGGW iść , jakoś nikt z forum tam nie chodzi. Przewija  sie jako lekarz dr Wojtyś i Kliszcz , a także dr Jałonicka -Rzepka . O kampusie SGGW nie wiem nic,