Autor Wątek: GIMEK i problemy z żołądkiem  (Przeczytany 4922 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

marzena.k

  • Gość
GIMEK i problemy z żołądkiem
« dnia: Marzec 11, 2010, 20:47:59 pm »
Mój Gizmo ma najprawdopodobniej problemy z trawieniem. :oh:

Jego kupki sa twarde jak kamienie, nierególarnych krztałtów, często przy tym pokryte śluzem, o mocnym charakterystycznym zapachu i połączone włóknami/wlosami (tzw. różańce). Pozatym funkcjonuje ok ale boje się czy to nie jest zaczątek nieżytu żołądka czy czegoś podobnego.

Problem w tym, że Gizmek miał już wsześniej niezyt żołądka z którego ledwo go odratowaliśmy i leżał w szpitaliku, potem w domu podawaliśmy mu leki strykawą, masowali brzuszek i karmili-okropnie to przezyliśmy :(

Nie chce żeby znowu sie to powtórzylo.

Gizmo ma 2 latka. Od zawsze mial problemy z zoladkiem dlatego tez jego pokarm stnowi tylko odpowiednio dobrany granulat, siano i suszone ziola/liscie/, suszone owocki i warzywa (te ost. jako luks nagroda) plus ostatnio znowu zaryzykowalismy i podajemy mu od paru tygodni swierza pietruszkę (1/6 peczka dziennie) wiec naprawde niewiele, a i tak biegunki ma od zawsze, czyli odkąd z nami jest (mial zaledwie 6 tygodni). Teraz zaczal sie problem z kupkami i boje sie o drania naszego :buu

Nie wiem juz co robić. Pomozcie. moze mieliście podobne doświadczenia? :hmmm

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2010, 20:58:50 pm »
napisz dokladnie ile i w jakich il.podajesz granulat jedzonko...wszystko..


na poczatek pozostaw uchola na samym sianie,suszkach i wodzie

poczytaj o diecie,zatorze,zap.jelit
jak dla mnie to Twoj uchol miewa zator i bydz moze zap. jelit o czym swiadczy sluz w bobkach
polecam do lektury  http://www.miniaturkabeztajemnic.com/index.html

http://www.uszata.com/
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

marzena.k

  • Gość
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2010, 23:00:13 pm »
reniaw bardzo Ci dziękuję za wskazówki, bo pomoglas  :bukiet



Juz wiem, ze Gimol ma tzw. BEZOARY- kule włosowe zalegajace w zoladku ale z tego co czytalam to dopiero poczatkowe fazy w jego przypadku i najczesciej do leczenia domowego  :hmmm :oh:

Dzisiaj jeszcze zaparzam mu koperek i dam na noc do picia. :przytul Tylko mam watpliwosci co do karmienia go tym kiwi- pisza ze codziennie 1 plasterak. Gimek nie zabardzo ma zoladek na swierzonki i w dodatku nigdy nie jeadl kiwi wiec boje sie zeby biegunki nie dostal.

I jeszcze co z tym ananasem-podawal ktos juz sok z ananasa swojemu kroliczkowi? W jakiej ilosci i czy to się rozciencza w woda? Jesli tak w jakich proporcjach etc.

DZIEKUJE WSZYSTKIM ZA RADY JA I MOJ :krolik

[ Dodano: Czw Mar 11, 2010 11:12 pm ]
Cytat: "reniaw"
napisz dokladnie ile i w jakich il.podajesz granulat jedzonko...wszystko..


na poczatek pozostaw uchola na samym sianie,suszkach i wodzie


Podaje mu dziennie niecale 2 miseczki granulatu (jedna na noc jak zamykam do do klatki i w ciagu dnia to tak na oko jak juz oprozni miche i mi sie pod nogami juz natarczywie kreci to miekne i mu cos sypne  :diabelek ), do tego non stop siano (co tydzien innego rodzaju ale najczesciej z Zuzali), rozne mieszanki ziol, liscie dzrzew, owocow, to mam non stop na wybiegu i w klatce.
Jako luks podaje mu szuszone jabluszka, marchewke, czasem ale rzadko buraczki, pietruche, suszone bananki. Od swierzonek dostaje non stop sraczek wiec :nie_powiem  Jedyne co jeszcze ostatnio zaczal jesc i mu nie szkodzi to ta pietruszka swierza i od czasu do czasu plasterem banana czy maly kawaleczek jabluszka. To niestety tyle jesli chodzi o jego dietke  :/

Nie wiem czemu ma te biegunki, bo podawalismy mu wszsytko tak jak powinno sie robic w miare wzrastania i dojrzewania probowalismy urozmaicac diete, wprawadzac stopniowo nowe skladniki i nie poddawalismy sie dlugo, bo przez ponad rok probowalismy
wszystiego, a tez zuch najlepiej czuje sie na granulacie niestety i co zrobisz  :DD

Masz jakies propozycje?

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2010, 23:14:42 pm »
marzena.k,  nie wiem,czy mozesz sama postawić diagnozę. Może ma coś z jelitami ? A tego raczej się nie bagatelizuje. Kiwi możesz ususzyć.Jeśli ma sensacje po świerzych to nie dawaj. Sok z ananasa- ze świezego ananasa,np z sokowirówki. Ok 1 ml.Możesz kupić pastę Bezo pet i podawać. Dostaw go dziś na sianku i suszkach , wodzie. Ja bym poszła do weta  na badanie, może ew.trzeba zbadać kał ?  W jakiej miejscowości mieszkasz?
SylwiaG

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2010, 23:24:20 pm »
Bobki były badane? Jeśli nie, to warto przebadać. Biegunkę też dobrze by było zbadać, skoro ma ją non-stop.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2010, 09:06:45 am »
rany dziewczyny nie doczytalay albo ja zle zrozumialam :oh: podajesz mu dwie miseczki granulatu?!
poczytaj o diecie,Twoj uchol ma zdecydowanie zla diete,stad jego problemy z biegunkami,czy ceko...
granulatu pod. sie dwie lyzki,dwa razy dziennie,a i z owocami,suszonymi czy swiezymu trzeba uwazac,jak podasz kawaleczek jabkla to juz na dzien koniec,nie podawaj kilka rodzajow owocow codziennie,raz i np. tylko tylko jablko,nawet suszonych owocow juz nie dawaj
teraz to pozostaw go na samym sianie,suszkach,tak jak pisalam,bedzie jadl...Lakcid dwa razy dziennie i zobaczysz co bedzie z bobkami
poczytaj o diecie..zle go zywisz
co chwila cos mu podtykasz je za malo siana,dieta zbyt malo wloknista
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2010, 09:32:17 am »
Porady o żywieniu, bo dieta króla tragiczna

http://www.kroliki.net/pl/porady/--ywienie/podstawy
http://www.miniaturkabeztajemnic.com/zywienie.html

i konieczne badania kału pod kątem pasożytów, grzybów i bakterii.

marzena.k

  • Gość
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2010, 14:03:49 pm »
Cytat: "azi"
Porady o żywieniu, bo dieta króla tragiczna


Przeczytalam wszystkie te notki zanim jeszcze Gimek u nas byl. Bardzo o niego dbamy , wierz mi:zdenerwowany
Nasz krolik nie chce jesc nic innego poza tym granulatem !! Od 2 lat probujemy i nic !!

Siana je bardzo malo i nawet probowalismy kilkakrotnie zostawic go tak jak inni pisza na samym sianie i suszkach ale koles predzej nie jadl i sie glodzil niz zjadl siano (suszki ok), a nie wiem czy wiecie ze ukl trawienny takiego krola jest zupelnie inny niz czlowieka i takie zwierzatko musi cokolwiek sobie co jakis czas podskubywac- 4 godziny bez trawienia i zoladek zaczyna juz porzadnie szwankowac.

Jedyne co moge sobie zarzucic to przyznaje, ze za duzo tego granulatu ale jesli krol nie ma problemow z waga (baranek angora - wazy ok 3 kilo) wiec bardzo w porzadku jak na ta rase (max. to 3,5 kg dla samca).

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 12, 2010, 14:11:44 pm »
marzena.k zapewniam Cie,ze Azi wie co pisze i wie jak wyglada ukl pokarmowy krolika...

nie Twoj uchol pierwszy i grymasi przy jedzeniu siana...jak wie,ze dostanie granualt..czy jeszcze cos lepszego..naje sie tego co niepotrzeba i nie tyka tego co powinien
stopniowo powinnas przejsc do prawidlowej diety,a wszystko jest opisne na stronach przez nas podanych..
nie zycze Ci zle..ale jak tak dalej bedziesz go zywic to za jakis czas znow skonczy sie to zatorem,tym bardziej,ze jak piszesz bobki sa male
uchole to lasuchy,uwielbiaja granulacik,owocki..

waga baranka 3 kg to nie jest wcale tak malo :>

jak chcesz aby jadal sianko to to napewno zje..

http://www.swiatkrolika.eu/sianko-k1.html?swiatkrolika=6d0826f3628f35326f920cdfb9514953
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 12, 2010, 14:15:03 pm »
Cytat: "marzena.k"
nie wiem czy wiecie ze ukl trawienny takiego krola jest zupelnie inny niz czlowieka

Wiemy :]

Siana je bardzo mało, bo jest przyzwyczajony do zapychania brzucha granulatem. Nie przestawisz królika na dobre żarcie w jeden dzień. Czasami (rzadko) trwa to całymi miesiącami, ale tu potrzeba konsekwencji w działaniu, a nie wymiękania, gdy królik poprosi o jedzenie. Nie masz się co oburzać na Azi - królik jest źle żywiony i tyle.

Jeśli szukasz pomocy, to przyjmij ją spokojnie, bo nikt Ci nie chce źle.

Czy masz dostęp do króliczego specjalisty? Skąd jesteś?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2010, 14:16:19 pm »
nie jest latwo "przestawic" uchola na prawidlowe zywienie..ale da sie i to bez uszczerbku na zdrowiu
siana dokladaj czesto,a po trochu siwzego..bo to ktore lezy jest dla krolika BE..
dobrze miec w domu kilka rodzajow siana i zmieniac
nie dostanie granulatu calej michy to zje pachnace siano,czy troche suszek
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

marzena.k

  • Gość
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 12, 2010, 14:17:41 pm »
Cytat: "reniaw"
rany dziewczyny nie doczytalay albo ja zle zrozumialam :oh: podajesz mu dwie miseczki granulatu?!
poczytaj o diecie,Twoj uchol ma zdecydowanie zla diete,stad jego problemy z biegunkami,czy ceko...
granulatu pod. sie dwie lyzki,dwa razy dziennie,a i z owocami,suszonymi czy swiezymu trzeba uwazac,jak podasz kawaleczek jabkla to juz na dzien koniec,nie podawaj kilka rodzajow owocow codziennie,raz i np. tylko tylko jablko,nawet suszonych owocow juz nie dawaj
teraz to pozostaw go na samym sianie,suszkach,tak jak pisalam,bedzie jadl...Lakcid dwa razy dziennie i zobaczysz co bedzie z bobkami
poczytaj o diecie..zle go zywisz
co chwila cos mu podtykasz je za malo siana,dieta zbyt malo wloknista


Dziéki reniaw , przyznaje, ze za duzo tego granulatu. Owoce swierze i suszone to podaje dokladnie tak jak tu napisalas wiek ok.  Siana je bardzo malo i nawet probowalismy kilkakrotnie zostawic go tak jak inni pisza na samym sianie i suszkach ale koles predzej nie jadl i sie glodzil niz zjadl siano (suszki ok), a nie wiem czy wiecie ze ukl trawienny takiego krola jest zupelnie inny niz czlowieka i takie zwierzatko musi cokolwiek sobie co jakis czas podskubywac- 4 godziny bez trawienia i zoladek zaczyna juz porzadnie szwankowac.

Gimek od wszoraj wieczorem popija sobie koperek rozcieczony na pol z woda. Kupy nie sa juz sluzowate i normalnej twardosci tylko dalej czasem posklejane wlosami (tzw. koraliki-rozance). Masuje mu od wczoraj brzuchola i jest z tego powodu baaardzo zadowolony
 :icon_biggrin

Dzisiaj skocze po ananasa i wysusze mu kiwi na przyszlosc w plasterkach :)

Co do Lakcidu czy tej pascie o ktorej piszecie ja nie mam mozliwosci zakupienia czegos takiego bo aktualnie jestem za granica. Weterynarz tez nie zabardzo.

Pozatym bylam z Gimkiem 5 razy u Weta z tego powodu, badali mu nawet bobki i wszsytko w porzadku-powiedzieli, ze najprawdop. to sprawa wrazliwego zoladka.

i jeszcze jedno- o tym nie pomylalam ale chyba bede zmuszona go czesciej juz wyczesywac z tych klakow i moze to pomoze- chce kupic taka rekawice z wbudowana szczotka z wlosia, bo taka zwykla nic nie daje a Gimol nie jest az tak mocno owlosiony- jak na baranka to bardziej wlos ma pod Lionhead'a czyli po Polsku czyba Lewka.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 12, 2010, 14:21:51 pm »
jak linieje to wyczesuj codziennie..tym bardziej wlos juz zalega w ukl pokarm.
wszystko co piszesz to WIEMY :lol
widze,ze  nie dajesz sobie przepowiedziec...daj mu granulat ale 2 lyzki rano i dwie lyzki wieczorem
z tym ananasem to nie przesadz czasami bo skonczy sie biegunka..nie daj boze
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 12, 2010, 14:25:32 pm »
Na razie proponuje zmniejszać stopniowo ilość granulatu , a więcej dawać suszków i sianka. Jak król będzie głodny a nie będzie granulatu to zajmie się jedzeniem siana.
Warzywa na razie odstaw, jak król ma po nich biegunkę. Zanim  wrócą ponownie do diety , zrób badania kału .

Dopiero po 24 godzinach zupełnej głodówki , królowi zaczynają powstawiać zmiany w wątrobie. Tak więc 4 godziny niejedzenia to nie podstawa do paniki.

marzena.k

  • Gość
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 12, 2010, 14:27:49 pm »
Cytat: "bosniak"
Siana je bardzo mało, bo jest przyzwyczajony do zapychania brzucha granulatem. Nie przestawisz królika na dobre żarcie w jeden dzień. Czasami (rzadko) trwa to całymi miesiącami, ale tu potrzeba konsekwencji w działaniu, a nie wymiękania, gdy królik poprosi o jedzenie. Nie masz się co oburzać na Azi - królik jest źle żywiony i tyle.


Hej bosniak na nikogo sie nie gniewam tylko mi sie przykro zrobilo, bo nie macie pojecia ile czasu temu kurduplowi poswiecam..wiecej niz sobie czasami :oh:

Co ty na to jak byl parokrotnie taki okres  ze nic innego Gimkowi nie podawalam jak siano i suszki przez prawie 2 dni i kolo prawie nic nie tknol tylko te suszki a siono wybiorczo i w minimalnych ilosciach. po 2 dniach podalam mu w koncu ten granulat bo sie martwilam ze sie bidak przekreci..

[ Dodano: Pią Mar 12, 2010 2:29 pm ]
Tak  sie zastanawiam, czy jak mu dzisiaj podam siano, szuszki i tak jak piszecie max 2 lyzki granulatu w ciagu dnia i 2 na wieczor to bedzie ok?..

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 12, 2010, 14:31:23 pm »
a możesz powiedzieć jak dużą miskę granulatu dostawał?  tak orientacyjne ile to było łyżek ?

marzena.k

  • Gość
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 12, 2010, 14:40:10 pm »
Cytat: "azi"
Na razie proponuje zmniejszać stopniowo ilość granulatu , a więcej dawać suszków i sianka. Jak król będzie głodny a nie będzie granulatu to zajmie się jedzeniem siana.
Warzywa na razie odstaw, jak król ma po nich biegunkę. Zanim  wrócą ponownie do diety , zrób badania kału .

Dopiero po 24 godzinach zupełnej głodówki , królowi zaczynają powstawiać zmiany w wątrobie. Tak więc 4 godziny niejedzenia to nie podstawa do paniki.


I tak zrobie  :)  Dam wam znac jakie postepy i czy Grizol mnie znienawidzi za to hehe :hahaha  koles potrafi byc natarczywy, wierzcie mi :/

[ Dodano: Pią Mar 12, 2010 2:43 pm ]
Cytat: "azi"
a możesz powiedzieć jak dużą miskę granulatu dostawał?  tak orientacyjne ile to było łyżek ?


Przyznam sie, bo nie ma co Gimka kryc  :DD

Tak dziennie to zalezy od tego jak miekne ale z 6/7 lyzek stolowych spokojnie bedzie (czasem do 8), a ponoc maja byc 4 lychy na 3 kilowego brzdaca..(?) :oh:

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 12, 2010, 17:17:36 pm »
to niezle wcina :P
daj rano dwie lyzki i wieczorem dwie.suszki,siano,woda
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

marzena.k

  • Gość
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 13, 2010, 23:29:47 pm »
hej! Pisze tylko zdac relacje.

Dziekuje Wam za porady i posw. czas pomimo, ze niektore ciezko bylo przyjac  :nie_powiem  ;)  

Gimek od poludnia wczorajszego na dietce..normalnie chyba sie zdepresjonowal nasz kolega ze micha pusta! :icon_confused
Najpierw chodzil, bzykal, komary mi puszczal,krecil sie naokolo nog, potem zaczol mnie drapac i za nogaki ciagnac i tak do wieczora!

Jak na wieczor wsypalam do michy te 2 lyzki to zjadl wszystko na raz bidak i nic mu nie zostalo do rana o pustym zoladku !!

Dzisiaj zdepresjonowany jakis, lezy czasem jak sie podniose to zajrzy czy moze jakis dokladek ne przewiduje ale nic :oh:  pozostaje silna.

Wczoraj wtranzolil 0,5 olasterka kiwi, dzis tylko 1/4 bo mu najprawdop. nie smakuje, zaczol podskubywac sianko ale bardzie wtranzala wiklinowe koszyki i kule niz to siano powwiem szczerze..do tego troche suszkow i chudnie w oczach nam zwierzatek :wow

Daje mu granulat tak: Rano 1 lyz. stolowa, okolo 6 wieczorem druga i na noc 2 jak go po calym dniu do klatki zamykam, bo normalnie caly dzien jest luzem i biega po calym mieszkaniu od rana do wieczora.

To tyle. Pozdawiam! :heej

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
GIMEK i problemy z żołądkiem
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 14, 2010, 10:44:08 am »
ma zjesc granulat na raz,wszystko..
nauczony dobrobytu. i kreci zebem na siano,a jego wlasnie powinien wcinac najwiecej,granualt to tylko dodatek do diety
poczytaj ,tak jak pisalam o zywieniu,warzywa,zielonke tez mozesz podawac,nie bedzie wtedy taki glodny,a tak ail. granulatu mu wtedy wystarczy
narazie jedank poczekaj na diecie aby bobki sie unormowaly
zobaczysz teraz jaka byszczaka z niego bedzie...az wiecej zacznie sie ruszac bo tak zapewne nic mu sie nie chcialo i malo sie ruszal :P
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein