Autor Wątek: Schronisko dla królików w Gdańsku  (Przeczytany 11478 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kasia72w

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Nasze Ujeścisko
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
  • Za TM: Zuzia, Zygmuś, Kulek, Pinio, Misia
Schronisko dla królików w Gdańsku
« dnia: Marzec 08, 2010, 21:41:31 pm »
Jak wiecie wiele króliczków traci domy, jest wyrzucanych na ulicę lub po prostu właściciele już nie chcą / nie mogą ich trzymać. Brakuje nam przechowalni.
więc klamka zapadła  :) w Gdańsku będzie schronisko dla królików prowadzone przez SPK.  Fajnie się to pisze ale trudniej z realizacją zadania.

- potrzebne jest miejsce, jakiś lokal, najlepiej coś wolnostojącego w cenie wynajmu nie powalającej na kolana,
- aby miejsce dostosować i potem prowadzić schronisko potrzebne są pieniądze
Schronisko nie powstanie jeśli nie będzie grupy osób, które będą chciały pomóc w utrzymaniu schroniska. Liczy się każda wpłata, najważniejsze jest żeby darczyńca mógł wpłacać jakąś kwotę co miesiąc (żeby było wiadomo ile pieniędzy będzie każdego miesiąca).
Na dzień dzisiejszy nie ma osobnego konta  dla schroniska (nie wiem jeszcze czy będzie)więc pieniądze można wpłacać na konto SPK koniecznie z dopiskiem "SCHRONISKO W GDAŃSKU",
- kolejna sprawa to osoby, które będą mogły pomóc w opiece nad królikami (jedna osoba nie da rady, wiadomo, że każdy ma swoje obowiązki, pracę więc każda para rą będzie mile widziana

W związku z powyższym, jeśli chcecie  i możecie pomóc, macie jakieś pomysły w związku ze schroniskiem, znajdziecie sponsora to piszcie i chwalcie się.
Mam nadzieję, że za kilka miesięcy schronisko będzie już faktem.

Możecie pisać do mnie na maila, pw lub gg. Wszystko przyjmę  :DD

                   
   !!Razem naprawdę można wiele zdziałać !!
Robię dużo za dużo, ale tak się rozpędziłam, że nie mogę przestać.:)

Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2010, 21:52:12 pm »
kasia72w, a tak się zastanawiam czy to ma być konkretnie w Gdańsku? Wiadomo, że w okolicy zawsze taniej niż w samym mieście.
Niestety sama w opiece nie pomogę, bo wiadomo, troszkę daleko, ale jak tylko się wyrobimy finansowo to mogę jakieś wpłaty raz w miesiącu realizować. Co do szukania sponsora to jak to ma wyglądać? Jakieś firmy czy prywatne osoby :>?
Można również zorganizować na schronisko bazarek [nie jeden] :)

Offline kasia72w

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Nasze Ujeścisko
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
  • Za TM: Zuzia, Zygmuś, Kulek, Pinio, Misia
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2010, 22:12:15 pm »
Bazarek na schronisko to fajny pomysł :-)
 Jeśli chodzi o lokalizację to oczywiście nie musi być centrum Gdańska ale raczej bliżej niż dalej bo jeśli mam się tym zająć to muszę mieco w miarę blisko miejsca zamieszkania.
Sponsorzy to zarówno firmy jak i osoby prywatne, niedługo dostanę wzór profesjonalnego listu do sponsora to zacznę wysyłać po różnych firmach.
Robię dużo za dużo, ale tak się rozpędziłam, że nie mogę przestać.:)

Offline ppx

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1950
  • Płeć: Kobieta
    • KiG
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2010, 22:16:59 pm »
Świetny pomysł. :) W Poznaniu też wiele osób porzuca króliki?


Offline Misokyaa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3206
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Don Pedro Karramba i Pan Śledź
  • Za TM: Truffel, Fizia-Makrela
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2010, 22:18:56 pm »
ppx, to chyba nie ma reguły. Myślę, że schronisko powstało w Gdańsku bo jest tam osoba, która może się tym zająć - Pani Kasia :)

Offline kasia72w

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Nasze Ujeścisko
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
  • Za TM: Zuzia, Zygmuś, Kulek, Pinio, Misia
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 09, 2010, 08:45:09 am »
Gdy schronisko powstanie bez sądzę, że będzie mogło przyjmować na przechowanie króliki i z innych miast. Przecież i tak je wozimy w różne miejsca :)
Robię dużo za dużo, ale tak się rozpędziłam, że nie mogę przestać.:)

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 09, 2010, 15:54:11 pm »
No to tak ja jak zwykle chłodnym spojrzeniem na to popatrzę. ;)

I Miejsce
Tutaj się pojawia już trochę problemów. Mamy dwa wyjścia:
1. Żebrać od kogoś lokal.
2. Wynająć od kogoś lokal.
Co do 1. raczej bym nie liczył, a co do drugiego - lokal to wydatek od 1000 zł netto/m-c i więcej. Co do kasy napiszę później więcej.
Żeby mogło powstać coś takiego jak schronisko w lokalu to musi być zgoda właściciela budynku, a w przypadku bloków - zgoda wszystkich mieszkańców na to (nikt nie może się sprzeciwić co przy schronisku jest prawie nie możliwe). Dodatkowo będziemy wtedy podpadali pod wszelkie Sanepidy i inne instytucje, które mogą w dodatku nie wydać zgody jak uznają, że takie schronisko w danym lokalu zagraża ludziom lub samym zwierzętom.

II Fundusze
Na uruchomienie takiego schroniska potrzeba ogromnych pieniędzy. Sam wynajem to tak jak pisałem od 1000 zł netto/m-c i więcej. Dodatkowo wyżywienie, koszy leczenia itp. królików, a są jeszcze koszty wody, sanitariów, prądu ogrzewania itd. Takowy lokal trzeba jakoś wyposażyć, a to na start też są potężne wydatki, które trzeba oszacować.

Na schronisko można pozyskać kasę, bo gmina ma OBOWIĄZEK prowadzenia schronisk, więc wszelkie koszty powinna pokrywać.

III Ludzie
Do prowadzenia schroniska potrzeba odpowiedzialnego i dyspozycyjnego dyrektora oraz koordynatora wolontariatu, który by organizował ludzi. Te dwie osoby trzeba wybrać na samym początku bo inaczej nie ma co brnąć dalej, bo można się obudzić z ręką w nocniku. :)

IV Statut
No i bariera, która została postawiona 5 lat temu - obecny statut nie pozwala nam na prowadzenie schronisk (zresztą to nie jedyny jego mankament). Te ograniczenia znoszę w swojej propozycji statutu (dział tylko dla członków: http://forum.kroliki.net/viewtopic.php?t=7558 ), no ale cóż pies z kulawą nogą się nawet nie pochylił nad tym...

Na koniec napiszę, że wszystko należy dokładnie rozplanować - oszacować koszty, źródła pozyskiwania kasy, zastanowić się skąd weźmiemy ludzi itd. itd. Wątpię, żeby udało się to zrobić w kilka miesięcy, bo zasoby samego SPK obecnie nie pozwalają nam na zrobienie czegoś takiego w kilka miesięcy.

Życzę powodzenia! :)

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 09, 2010, 16:11:27 pm »
statut zawsze mozna zmienic, to nie problem, na razie mozemy utworzyc konto w banku na cele zbiórkowe na schronisko i zaczać zbierac.

wg mnie, zeby schronisko dzialalo, to na dzien dobry musi byc z 60 tysiecy zl na urządzenie, które i tak moze byc bardzo ubogie w zaleznosci od tego, w jakim stanie bedzie lokal - moze trzeba bedzie polozyc instalacje rozne.

Meble i komputery i sprzet biurowy trzeba bedzie zdobyc za darmo, w Warszawie mamy troche monitorów  w biurze, ktore mozemy do Gdanska przekazac.

Zeby schronisko sie utrzymalo, miesieczne przychody musza wyniesc ze 4 tysiace zl minimum.

Tak wiec wg mnie na razie trzeba zaczac zbierac pieniadze, na posobne konto, zeby nam sie nie mieszalo, moze to kontoi nawet wysokooprocentowane wybrac, a jak sie zbierze 50-60 tysiecy,  wtedy zaczasc sie rozgladac za lokalem dopiero :)


jak ja zaczynalam zabawe z naszym warszawskim biurem - to mialam w zapasie 220 tysiecy zl swoich prywatnych, dzieki czemu na spokojnie mozna bylo zaczac to urządzac.

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 09, 2010, 16:24:59 pm »
Cytat: "ais"
statut zawsze mozna zmienic, to nie problem, na razie mozemy utworzyc konto w banku na cele zbiórkowe na schronisko i zaczać zbierac.
Taaa a wszyscy członkowie SPK palą się do pracy legislacyjnej i nie mogą się doczekać tej gorącej merytorycznej dyskusji na Walnym. ;]
Cytat: "ais"
Tak wiec wg mnie na razie trzeba zaczac zbierac pieniadze, na posobne konto, zeby nam sie nie mieszalo, moze to kontoi nawet wysokooprocentowane wybrac, a jak sie zbierze 50-60 tysiecy, wtedy zaczasc sie rozgladac za lokalem dopiero :)
Trzeba, a nie można, bo kasa leżąca odłogiem traci swoją wartość. Jak damy na konto oszczędnościowe i lokaty to wtedy część pieniędzy uzbieramy dzięki odsetkom. :)

[ Dodano: Wto Mar 09, 2010 4:28 pm ]
W ogóle najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli jakąś potężną kasę i tylko z odsetek żyli. :P Ale to marzenie, które nigdy się nie spełni. ;)

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 09, 2010, 16:30:49 pm »
no więc trzeba na jakies oszczędnościowe, napisałam przeciez :)

w ogole - wyobrazcie sobie - gdyby kazda osoba z tego forum, czyli w sumie 2600 osob, codziennie przelewala nam złotówkę, to bysmy mieli 78 tyssiecy  zl miesiecznie :)

Marzenie :)

wystarczyloby na kilka schronisk dla królików i jeszcze biura i biblioteki oraz wyżywienia dla krolikow w przechowalniach i wszelkie operacje :) do tego nawet na umowy o dzielo dla osob pracujacych w tych miejscach, dzieki czemu moglyby im poswiecac wiecej czasu i nie odbywaloby sie to kosztem pracy zawodowej ani prywatnego zycia.

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 09, 2010, 18:36:50 pm »
ais, tylko 1/2 to boty i osoby, które nigdy się nie zalogowały. :)

Offline Hordra

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1119
  • Płeć: Kobieta
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2010, 19:32:06 pm »
Cytat: "ais"
do Gdanska przekazac.

Rozumiem, że w Gdańsku macie osobę, która by się tym zajęła, ale nie można poszukac miejsca gdzie indziej ? W jakimś mniejszym mieście, gdzie ewentualny wynajem lokalu kosztowałby mniej ?  Członków spk rozsianych jest pełno po całej Polsce, może znalazłby się ktoś właśnie w takiej skromniejszej mieścinie, gdzie za ewentualny wynajem aż tak dużo sobie nie żądają ?

Offline kasia72w

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Nasze Ujeścisko
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
  • Za TM: Zuzia, Zygmuś, Kulek, Pinio, Misia
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 09, 2010, 20:29:47 pm »
Hordra w Gdańsku zajmę się tym ja. Wpadłam na pomysła utworzenia przechowalni. Schronisko dla królików to nie to samo co dla psów. Bez porównania mniej smrodu, hałasu itp. Wiadomo, ze muszą być wszelkie zgody itp, nie ma co zaczynać na dziko.
Tajniak jeśli chodzi o gminę to wcale NIE MUSI dać kasy na schronisko bo takowe już w Gdańsku jest tyle że nie da się w nim królików trzymać bo warunki nieodpowiednie. Tylko co to miasto obchodzi.

No i wiadomo, że najpierw trzeba mieć zaplecze finansowe. Gdyby faktycznie forumowicze mogli wpłacać chociażby 5 zł miesięcznie to byłby jakiś początek.
A kilka miesięcy to sporo czasu bo kilka oznacza 2 ale też i 9 :P
Robię dużo za dużo, ale tak się rozpędziłam, że nie mogę przestać.:)

Offline ais

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 1754
  • Płeć: Kobieta
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 09, 2010, 20:37:28 pm »
tajniak - skad wiesz, ze 1/2 uzytkownikow to boty, nie przesadzaj, byli przeciez wielokrotnie sprawdzani i kasowani.

wg mnie sa po prostu nieaktywni uzytkownicy, mozemy ktoregos dnia zrobic przesiew i np pokasowac takich, ktorzy od 5 lat sie nie logowali i niczego nie napisali.

Offline Hordra

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1119
  • Płeć: Kobieta
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 09, 2010, 21:19:43 pm »
Cytat: "kasia72w"
Wiadomo, ze muszą być wszelkie zgody itp, nie ma co zaczynać na dziko.

Dlatego dobrze by było też - tak sobie teraz myślę - gdyby to był dom z jakimś wielkim podwórkiem albo łąką (gdzieś kiedyś pokazywali takie schronisko w Ameryce czy też Anglii :) Króle miały do dyspozycji własnie taki wielki wybieg, wszystkie były kastrowane/sterylizowane i miały jakieś własne budki, w razie niepogody to było chyba jakies pomieszczenie.Nie pamietam już ._.)

Offline kasia72w

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Nasze Ujeścisko
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
  • Za TM: Zuzia, Zygmuś, Kulek, Pinio, Misia
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 09, 2010, 21:33:50 pm »
Nie wiem czy w polskich warunkach kroliki w budkach zdadzą egzamin. Pogoda nie ta. Ja myślę raczej o pomieszczeniu  z możliwością wypuszczania na dwór. Takie lekko domowe warunki.  A poza tym to raczej nie będzie schronisko na niewiadomo ile królików. W ogóle nazwa schronisko źle mi się kojarzy - przechowalnia brzmi chyba lepiej.
Robię dużo za dużo, ale tak się rozpędziłam, że nie mogę przestać.:)

kasiagio

  • Gość
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 09, 2010, 21:36:01 pm »
Hmm tak sobie pomyślałam ,że żeby w późniejszym czasie poczekalnia dla króliczków mogła zarabiać grosiki na siebie samą można by przetrzymywać  króliczki , chomiczki czy małe gryzonie ludziom wyjeżdżającym na wakacje ;)  
Ale to już jak będzie działać pełną parą :)

Offline kasia72w

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
    • Stowarzyszenie Nasze Ujeścisko
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Pozostałe zwierzaki: pies, kot
  • Za TM: Zuzia, Zygmuś, Kulek, Pinio, Misia
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 10, 2010, 06:23:48 am »
I jak SPK będzie miało w statucie prowadzenie działalności gospodarczej. Ale to i tak dopiero jak wszystko się rozkręci i okaże się, że działa.
Robię dużo za dużo, ale tak się rozpędziłam, że nie mogę przestać.:)

panimama

  • Gość
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 10, 2010, 11:01:33 am »
Ja uważam że to jest wspaniały pomysł. Trzymam kciuki .

Offline tajniak

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1310
Schronisko dla królików w Gdańsku
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 10, 2010, 16:32:47 pm »
kasia72w, wystarczy działalność odpłatna (wtedy po kosztach), ale do tego trzeba też zmienić statut.

Co do kasy z gminy - wiem, że jak NGO realizuje zadanie gminy to wtedy gmina musi je sfinansować, ale nie wiem czy tak jest zawsze (w sensie czy każdą organizacje musi dotować).

Nie wiem czy nie najlepiej byłoby zwerbować kogoś kto ma dom z ogrodem i piwnicę do dyspozycji. :)