Autor Wątek: Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??  (Przeczytany 15982 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

karo_144

  • Gość
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« dnia: Marzec 08, 2010, 17:03:22 pm »
Witam. Od niedawna zauważyłam u mojego Igorka dziwna błonę na oku, która wysuwa się z kącika oka. Przypomina ona 3 powiekę podobnie jak u psa, czy kota. Może jest to związane z dojrzewaniem króliczka (ma 7 miesięcy[baran francuski]). Bardzo proszę o pomoc.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam Karolina. :)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2010, 17:11:03 pm »
Jest to narmalna powieka u krolika- każdy to ma, ale nie zawsze widać :) wysuwa sie gdy królik jest np. brany na ręce i naciągamy jest skórę, wtedy z kącika od strony noska wysuwa się własnie ta błona. Nie jest to nic nienormalnego. Nie nalezy na siłe sprawdzac co to jest, ani naciągać, ponieważ nie jest to przyjemne i królik zaczyna sie denerwować.
Tu wiadać kawałek tej powieki po lewej stronie: http://i.pbase.com/g6/60/670060/2/68846521.rjlMVY18.jpg

Jeżeli natomiast wygląda to tak to jest to związane z infekcją tzw. cherry eye. Często bierze sie to z przerostu zębów, problemem z zębami, infecjami- katar czy przeziebienie krolika, nieczystość w klatce, trociny.

karo_144

  • Gość
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2010, 17:16:53 pm »
Bardzo dziękuje za zainteresowanie i odpowiedź. Niestety nie widze zdjęcia z linku. Błona Igora przylega do oka, przypomina łuskę ;/ jest biała. nie przypomina tkanki ukrwionej, jak na zdjeciu tego chorego kroliczka.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 08, 2010, 17:27:18 pm »
karo_144, na zdjęciu w linku widać tylko troszkę tej błonki- jest zdrowa :) chciałam pokazać dla przykładu. Moze to zdjęcie sie wyświetla teraz: po lewej widać kawałek tej błonki.
Jeżeli tylko nie jest za duża i za czerwona, czy przerośnieta i wychodzi z oka to nie masz się czym przejmować. Powinna być biała lub lekko zaróżowiona :)

karo_144

  • Gość
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 08, 2010, 17:33:22 pm »
Błona mojego krolika jest biała jak ta w kąciku tego ponizej, jednak wysuwa sie do lini zaznaczonej przeze mnie na czerwono.

http://yfrog.com/j968846521rjlmvy18j

zazwyczaj jest widoczna gdy Igor lezy i lize mnie.

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 08, 2010, 17:42:20 pm »
karo_144, wysuwa sie jak królik biega swobodnie czy jak masz go na rękach/kolanach?

[ Dodano: Pon Mar 08, 2010 4:45 pm ]
karo_144, czy wygląda to jak tutaj: http://www.images.net.pl/file/lnfp6k3o4yb1ks43v.jpg
Bo skoro masz barana francuskiego, to możliwe, że jest to normalne. Wiele królików tej rasy tak ma. Zdaje mi się, że nie ma powodu do niepokoju, jednak zawsze możesz spytac o to weterynarza od królików.

karo_144

  • Gość
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2010, 17:45:55 pm »
jak do tej pory widziałam tą błonę ok.5 razy tylko gdy leży lub siedzi i jest głaskany:)
Martwi mnie jednak to że pojawiło się to u niego ok 2 tyg temu a mam go od listopada..

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 08, 2010, 17:51:03 pm »
karo_144, proponuję, żebyś skonsultowała się z wetem. Zawsze to lepiej miec pewność czy wszystko jest ok. Ze względu na rozmiar tego królika- a nie jest to wiadomo miniaturka tylko olbrzym, czesto własnie oczy tak wyglądają. Na 100% powie ci wet jak jest :) wg. mnie jest to normlane, ale pewności nie mam bo królika nie widziałam. Może zrób zdjęcie?

karo_144

  • Gość
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2010, 17:56:46 pm »
Akurat musiałam mu troszke przesunac powieke i przytrzymac oczko, bo zaczal biegac i blonka nie chciala sama sie pokazac.


http://yfrog.com/4v08032010107j

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 08, 2010, 18:31:56 pm »
karo_144, po zdjęciu widzę, że jest to jak najbardziej normalne :) Identyczną błonkę ma mój Bubu i nie jest to nic groznego :) Także nie masz się czym martwić :)

karo_144

  • Gość
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2010, 18:35:04 pm »
Bardzo dziekuje Ci za zaintereswanie :) już jestem spokojna. Pozdrowienia dla Ciebie i króliczków!;)

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Biała błona na oczku, 3 powieka u króliczka??
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2010, 19:08:04 pm »
karo_144, dziękuję i wymiziaj swojego olbrzyma :D