Autor Wątek: Mozliwości samczyka  (Przeczytany 9135 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Shaiya

  • Gość
Mozliwości samczyka
« dnia: Styczeń 14, 2010, 19:16:12 pm »
Postanowiłam zorganizować w szkole akcję pt. "Mój mały przyjaciel". Projekt ten dotyczy dzieciaków w klasach I-III i ma na celu uświadomienie, że zwierzątko to nie zabawka. Franuś i inne zwierzątka uczniów mojej klasy (organizatorów akcji) zostały ambasadorami tejże akcji i razem z nami będa pokazywać dzieciom, ze zwierzak to nie tylko miła kuleczka do tulenia, ale żywa istotka mająca swoje potrzeby i wymagania. Robiłam testy przed występem, który odbędzie sie w drugi tydzień po moich feriach (zaczynają sie w ten pn.) i Franek zupełnie nie boi się tłumu. Śmiało chodzi pośród gromady dzieciaków, liże, bródkuje (co zaskoczyło mnie do tego stopnia, ze nie wiedziałam, czy on aby na pewno bródkuje). W nieznanym mu otoczeniu ładnie sika do kuwety...
Problem w tym, ze jednym z ambasadorów akcji jest króliczka Waldzia mojej koleżanki. Mała niesterylizowana, nieco płochliwa, ale również sobie radzi. Problem polega na tym, czy fRanus może dostac szału na jej.. zapach? W gre wchodzą dwie godziny spędzone razem - on na wybiegu- ona w transporterku na ławce (boi sie tłoku). Czy jeżeli raz poczuje samiczkę, potem bedzie nachalny i stanie się bardziej.. mhm.. samczy?
Na prawde zalezy mi na tym projekcie. Nauka młodziezy to jeden krok do przodu!

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2010, 21:09:07 pm »
Na pewno będzie zainteresowany.Ale jak oboje nie zetkną się pyszczkami to powinno być OK.

Nuna

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2010, 09:42:23 am »
Moze( nie musi)  obobkowac transporterek na okolo, wydzielac anielski zapach i siknac z pol obrotu :)
Powodzenia  :lol

lenka_44

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2010, 15:18:29 pm »
Nuna to dodałaś dziewczynie otuchy :P  :lol

nuka

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2010, 17:38:57 pm »
Jeśli spełni się przepowiednia Nuny dzieciaki zobaczą coś czego nigdy nie widziały, naturalną reakcję na siebie osobników różnych płci tego samego gatunku  :diabelek

Hetahe

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2010, 18:26:00 pm »
Pomysł popieram, natomiast sik z półobrotu... no tak, to może być kłopot, wiem coś o tym :D Ale z drugiej strony to tylko szkolna podłoga, ew. ściany, co tam :D Królik się uwieczni. Następne pokolenia będą pokazywać ślady i mieć w sercu przestrogę  :P

Shaiya

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2010, 18:37:35 pm »
Mhm, to fajnie ;D
a tak odnośnie juz samego projektu to mogłybyście poradzić coś-niecoś? Chodzi o to jakie tematy poruszać, jak to wszystko zorganizować... Robimy sześć plakatów z Brygadą. Kazdy uczestnik ma swój temat i będzie o nim opowiadał w sposób zrozumiały dla dziecka uczęszczającego do pierwszej klasy ^^

Mamy takie tematy jak:
"Jakie zwierzątko będzie odpowiednie." - z tego chciałam zrezygnować gdyż dzieci nie patrzą raczej na walory gatunku, ale na urode itp...
"Zwierzak to nie zabawka!" - wiadomo ;)
"Co ja sam moge zrobić dla zwierzątka?" chodzi o proste czynności, które początkujący opiekun może zrobić dla zwierza.
"Korzyści płynące z posiadania zwierzaka" - wiadomo chyba :P
"Źródła kupna" - opcja awaryjna, ale mi sie nie podoba...
"Dom pupila" - czyli co powinien miec każdy zwierzak w klatce.

Ponadto dzieciaki siedzą na podłodze, wszędobylski Franuś sobie łazi, na lawkach rózne inne akcesoria oraz pupile Brygady. Na dodatek będzie do spróbowania takie "gryzoniaste jedzonko" (warzywka, owoce itp :) ), konkurs z nagrodami i pytania. Mamy na to około 2 godz. Ma ktos jakieś inne pomysły? Szczególnie chodzi o te tematy... żeby dotarło i zapadło w pamięci ^^

nuka

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2010, 18:46:44 pm »
Proponuję zamiast "jakie zwierzątko będzie odpowiednie"  czy mogę mieć zwierzaka, niech dzieciaki rozpatrują sytuację materialna rodziny, mieszkaniową, obowiązki itp.
Co ja sam mogę zrobić - rozszerzenie o pomoc w momencie gdy z powodów powyżej zwierzątko nie może z dzieckiem zamieszkać. Czyli zwracanie uwagi na bite zwierzęta, na psy biegajace z podkulonym ogonem, na zoologi
Zamiast źródła kupna - dlaczego warto adoptować i tu wszystkie formalności przedstawione w sposób przystępny dla dzieciaków
dom pupila - niekoniecznie klatka, zabezpieczenia mieszkania tak żeby każdy zwierzak mógł być bezpieczny - temat rzeka możliwa dyskusja

Shaiya

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2010, 18:56:26 pm »
nuka  :przytul
ale to źródło kupna to obawiam się, że nie wszystkie dzieciaki mogą zrozumieć o co chodzi. Dlatego właśnie tak trudno mi coś wymyśleć. W 3 klasach poszło jak z płatka, dzieciaki zachwycone, wszytko rozumiały zalewały nas pytaniami tak poważnymi, ze byliśmy zdziwieni.

Hetahe

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 15, 2010, 19:01:42 pm »
Pierwszy temat jak najbardziej wskazany. Właśnie o to chodzi, żeby pokazać dzieciom, że zwierzątko to nie tylko słodki wygląd, ale i odpowiednio duże wymagania - królik a chomik to spora różnica zarówno pod względem wymagań, jak i kosztów utrzymania ;) - a pod uroczą mordeczką często kryją się ostre jak brzytwa zęby.

Przy źródłach kupna koniecznie trzeba zaznaczyć, jak poznać zdrowe zwierzątko - w zoologach nierzadko znajdują się chore "egzemplarze" - chude, brudne, zaropiałe oczy itp. A przede wszystkim powiedzieć, że zanim ktokolwiek zdecyduje się na kupno, należy najpierw jak najwięcej o danym zwierzęciu się dowiedzieć - podać adresy stron takich jak nasza, czy Caviarnia - i zaznaczyć, że z ich treścią powinni się zaznajomić przede wszystkim rodzice (żeby później nie było, że zwierzę za dużo wymaga, kosztuje, gryzie kable).

Zaznaczyć, że żadne zwierzęta nie mogą jeść "rarytasów" typu kolby, dropsiki itp.

Jeśli macie możliwość, to dobrym pomysłem byłoby wydrukowanie ulotek spk o adopcjach i opiece nad króliczkami.

Dużą rolę we wszystkim odgrywa "uświadomienie" rodziców - bo to od nich tak naprawdę najwięcej zależy - ale myślę, że z tym dadzą sobie radę same dzieci, choć, jak już mówiłam, przydałyby się ulotki i adresy stron internetowych - ot, siła autorytetu ;)

Shaiya

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 15, 2010, 19:08:21 pm »
Hetahe, Tak, wydrukuje ulotkę, po kseruje ja i dzieciaki dostana plik ulotek do przekazania rodzicom :)

Hetahe

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 15, 2010, 19:08:57 pm »
PS. Na stronie SPK znajduje się test, sprawdzający, czy dana osoba nadaje się na opiekuna króliczka - możnaby go wydrukować i dać możliwość "sprawdzenia się" zainteresowanym :) Niestety, w tym momencie jakoś nie mogę go znaleźć :oh:  Pomoże ktoś? :P

nuka

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 15, 2010, 19:12:44 pm »
nie ma tego testu od jakiegoś czasu (zmiany serwera)
http://kroliczepytania.funtest.pl/ nowy króliczy test

Hetahe

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 15, 2010, 19:14:00 pm »
To ekstra :) A pomysł naprawdę świetny, u mnie w podstawówce był tzw. "Dzień zwierzaka" - na korytarzu pozsuwane stoły, na nich kupa klatek, zdenerwowane chomiki obok koszyków z kotami, dzieciaki wtykające palce między kratki, stukające w akwaria, huk, tłum ludzi, no masakra... Moje chomiki bojkotowały imprezę co roku.

[ Dodano: Pią Sty 15, 2010 7:19 pm ]
nuka,  dzięki :) choć, muszę przyznać, tamten był trochę lepszy :nie_powiem

Shaiya

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 15, 2010, 19:32:43 pm »
Cytat: "Hetahe"
na korytarzu pozsuwane stoły, na nich kupa klatek, zdenerwowane chomiki obok koszyków z kotami, dzieciaki wtykające palce między kratki, stukające w akwaria, huk, tłum ludzi, no masakra...

Mi zależy właśnie na tym, aby pokazać że zwierzak najlepiej czuje się na wolności nie ograniczony przez żadne kraty itp. Na ostatnim takim spotkaniu mój chomik robił furorę jeżdżąc na kołowrotku i jedząc jednocześnie będąc w zagródce na ławce.

Hetahe

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 15, 2010, 19:43:01 pm »
Cytat: "Shaiya"
mój chomik robił furorę jeżdżąc na kołowrotku i jedząc jednocześnie będąc w zagródce na ławce


 :pokoj:

Shaiya

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 15, 2010, 20:41:27 pm »
Potem kopiąc w piasku  :>
zobaczymy jak sie Franuś spisze. Na razie muszę zamówić na allegro transporterek ;P

Hetahe

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 15, 2010, 20:46:38 pm »
Na pewno wszystkich tam poprzestawia  :lol

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 15, 2010, 23:25:39 pm »
Cytat: "Shaiya"
W 3 klasach poszło jak z płatka, dzieciaki zachwycone, wszytko rozumiały zalewały nas pytaniami tak poważnymi, ze byliśmy zdziwieni.


Pierwszaki w większości (zwłaszcza teraz po półroczu) to już też nie te same  dzieciaki... ja jestem w szoku jak moje pierwszaki wydoroślały... myślę że większość dzieci powinna zrozumieć o co chodzi... wiem że nie ma co porównywać z 3 klasą ale można się zdziwić dociekliwością pierwszoklasisty :) dlatego uważam że nie musicie wiele zmieniać w programie...

Shaiya

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2010, 09:00:17 am »
Dziewczyny jeszcze raz wielkie dzięki :)  :przytul  :przytul  :bukiet

nuka

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 16, 2010, 09:08:22 am »
Shaiya, kiedy realizujesz te plany? Foto będzie?

Shaiya

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 16, 2010, 10:00:33 am »
Oczywiście. Fotorelacja będzie zostaniemy zapisani w kronice szkolnej  :lol Póki co szkolimy sie z Frankiem, żeby oczarować młodzików ^^ Mały umie już pros i obrót :)

http://www.youtube.com/watch?v=1DdEGV2UAso :heart  :heart  :heart

Offline zosiaa1

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Kobieta
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 16, 2010, 19:34:00 pm »
Shaiya, wg. mnie to świetny pomysł na tą akcje.  :)
Józiek, moja miłości <3

Galeria z nowymi zdjęciami :)

Shaiya

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 16, 2010, 20:24:00 pm »
Dziękuję ^^

Offline roxi7659

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2412
  • Płeć: Kobieta
  • króliki :)
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 16, 2010, 20:26:00 pm »
Shaiya Franiusiowi widzę dobrze idą już poproś i obroty :lol
Jaka następna sztuczka do nauki w repertuarze ?  :&gt;

Hetahe

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 31, 2010, 17:13:11 pm »
Shaiya,  i co z tą akcją? :) Było już spotkanie? Jak się Franuś spisał? :)

Shaiya

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 31, 2010, 18:48:09 pm »
Niestety nie gdyż dopiero jutro kończą mi sie ferie zimowe :) Spotkanie będzie w ten czwartek bądź w przyszły :)

lenka_44

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 05, 2010, 19:20:26 pm »
I jak poszło? Mam nadzieję, że dobrze :&gt;

Shaiya

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 06, 2010, 14:02:00 pm »
Dobrze. Frań oczywiście odprężony, dzieciaki oczarowane. Było good.

Hetahe

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 06, 2010, 14:29:39 pm »
To super  :jupi  Masz jakieś zdjęcia? Jestem ciekawa, jak sobie ucholek poczynał między dzieciarnią :D

nuka

  • Gość
Mozliwości samczyka
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 08, 2010, 05:02:16 am »
Shaiya, opisz ze szczegółami jak wszystko wyglądało, jak dzieciaki zareagowały na zwierzaki, jak było w odwrotną strone, jakie były pytania ze strony maluczkich, jak udało się zrealizować program.... wszystko pieknie nam tu opisz.
no i foteczki wstaw koniecznie  :lol