Autor Wątek: Choroba skóry pomózcie PILNE  (Przeczytany 20637 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« dnia: Grudzień 26, 2009, 12:58:48 pm »
Witam. Mam problem z królikiem. Zauważylem z narzeczona ze nasz królik ma na grzbiecie biale strupki. Z dnia na dzien zaczalo mu sie to luszczyc i odchodzic razem z wloskami. Pojechalismy do weta na wizyte a ten powiedzial ze to od jedzenia ze za duzo bialka wcina i dal jakas masc laryngologiczna do oczu i uszu dla psów i kotów. Nic mu się po tym nie polepszało wiec odwiedzilismy innego weta. Ta  stwierdzila ze to jakas grzybica/luszczyca nic nie badała pod mikro. Ogolila mu chore miejsce i dala mu EFA Olie (doustnie i przecierac zluszczona skórke tym preparatem). Od wizyty minał tydzien a skóra królika zaczęla sie zaczerwieniac tak jak na zdjęciu.
http://img706.imageshack.us/img706/97/img0179n.jpg

Pomozcie jak to mamy leczyc, jak pomoc malemu. I od czego moze to byc. Pozdrawiamy serdecznie

Offline roxi7659

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2412
  • Płeć: Kobieta
  • króliki :)
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:14:09 pm »
Przedewszystkim brzydko to wygląda :/
Gdzie jest Działdowo ?
Poszukajcie z forum weta króliczego w okolicy bo niestetu wielu w polsce jest niedokształconych w sprawach królików .
Wet powinien pobrać próbkę skóry .

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:18:22 pm »
O rany!
Musicie koniecznie isc do innego weta, zeby dal preparat na pasozyty.
Najprawdopodobniej to grzyb lub swiezb (ewentualnie jakis inny pasozyt paskudny).
Ja grzybice leczylam Imaverolem (jest bezpieczny dla krolika). Dostepny u weta. Sa tez masci na bakterie i grzybki, nie pamietam nazw, ale na pewno odezwa sie jeszcze dziewczyny, ktore mialy podobne problemy.
Czy krolik ma taki lupiez w innych miejscach? U nas tak bylo i lekarka zalecila kapiele w Micetalu, niektorzy kapia w Nizoralu.

O tym Efa Olie:
'Stosowanie i dawkowanie:
Preparat podaje się raz dziennie, bezpośrednio do jamy ustnej lub po wymieszaniu z pokarmem.
Praktyczne dawki wynoszą:
Małe psy i koty: 10 kropli dziennie
Duże psy: 1 do 2 ml dziennie
1 ml preparatu odpowiada 30 kroplom. '
Nic nie pisza o smarowaniu tym skory...

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:19:04 pm »
poczytajcie http://www.miniaturkabeztajemnic.com/grzybica.html
ale wydaje mi się, ze bez kolejnej wizyty u weta się nie obejdzie. Poszukajcie w tym dziale http://forum.kroliki.net/viewforum.php?f=35 - powinniście znaleźć jakiegoś "króliczego weta".
Od siebie dodam, ze gdy mój królik miał grzybicę to leczony był FUNGIDERMEM i PIMAFUCORTEM ;)

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:22:58 pm »
z tego co czytałem w internecie to pasuje mi to do Cheyletielozy i nalezaloby to leczyc iwermektyna i biomectinem czy jakimis roztworami siarkowymi itd. A ten preparat EFA olie to w skladzie ma same kwasy tj. epa, dha, gla, linolowy, biotyna, d-pantenol same prawie kwasy NNKT... Krolik sie zachowuje dosc normalnie ale duzo sie myje ponadprzecietnie ma wokol ranki mocno wylizane wrecz pozlepiane wloski. Moze ktos poradzic co z tym zrobic? Do weterynarza mozemy isc dopiero w poniedzialek w miescie mam 3 z czego juz 2 odwiedzilem i posiadaja marna wiedze.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:24:42 pm »
alana, Pimafucort to tez dobry lek. Stosowalam u Tosia. Jest dostepny w masci a kiedys bylo mleczko. Teraz nie wiem.
SainTomG, najlepiej spiszcie nazwy tych preparatow i pokazcie wetowi, zasugerujcie cos, bo wielu niekroliczych wetow kompletnie nie wie co robic. Te preparaty sa sprawdzone i bezpieczne dla krolikow. Mozesz tez wydrukowac to co znalazles w necie na temat chorob skory u krolikow. Niech wet to przeczyta i ustali leczenie, bo taka rana to juz nie fajnie wyglada...

Na razie nie przejmuj sie wylizanymi wloskami, one odrosna.

I uwazajcie, bo mozecie sie zarazic tym od krolika. Ja sie zarazilam grzybem od Tosia, bo ze mna spal. Lepiej czesto myc rece itp.

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:46:09 pm »
Cytat: "SainTomG"
to pasuje mi to do Cheyletielozy i nalezaloby to leczyc iwermektyna i biomectinem czy jakimis roztworami siarkowymi itd


bez pobrania zeskrobiny ze skóry nie bardzo da się skutecznie leczyć - to takie szukanie po omacku. Nalegaj na pobranie próbki ze skóry, wtedy bedzie wiadomo co to za cholerstwo i będzie można dobrać odpowiedni lek

Cytat: "SainTomG"
Do weterynarza mozemy isc dopiero w poniedzialek w miescie mam 3 z czego juz 2 odwiedzilem i posiadaja marna wiedze.


dlatego warto poszukać w pobliżu, niekoniecznie w swoim mieście. I faktycznie uważajcie - je też się zaraziłam od Muńka bo razem spaliśmy

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:53:30 pm »
My tez przeszlismy grzybice. Na szczescie nie zarazilam sie niczym- wystarczy przestrzegac podstawowych zasad higieny- myc rece po kazdym kontakcie z futerkiem krolika, najlepiej wszelkiego rodzaju plyny na grzybice, swierzb podawac w rekawiczkach ochronnych, wieczorem oczywiscie prysznic :) pozdrawiam serdecznie wszystkich :)

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:57:05 pm »
Cytat: "mysza"
wystarczy przestrzegac podstawowych zasad higieny


i nie spać z królikiem :D ja tez przestrzegałam WSZYSTKIEGO o czym napisała mysza :P

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:04:21 pm »
Gdzies w necie przeczytalismy ze mozna zrobic oklady z ziolek takich jak rumianek czy szalwia. Mamy na stanie w domu rumianek moze by sprobowac zrobic mu jakis oklad rumiankowy? Jak myslicie. Grunt zeby mu nie zaszkodzilo.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:07:14 pm »
Cytat: "alana"
i nie spać z królikiem

 :diabelek dokladnie

SainTomG, czesto trzeba samemu upomniec sie u weta o dodatkowe badanie. Ja spotkalam sie kiedys z takim podejsciem, ze lekarz nie proponuje 'kosztowniejszych' badan itp. w przypadku krolika, bo wczesniej mial kroliczych pacjentow, ktorych opiekunowie leczyc za bardzo nie chcieli. Wielu wetow mysli tez, ze krolika nie oplaca sie leczyc :(

Rumianek chyba delikatnie zasusza. Ja bym przetarla wacikiem. Ale z drugiej strony krolas od nowa zacznie wylizywac to miejsce.
No i przed badaniem najlepiej niczym nie smarowac.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:10:56 pm »
jak u Was w miescie nie ma "kroliczego" weta to moze w okolicy?
kolo jakiego wiekszego miasta mieszkacie?
zaczelo sie to "paprac" i wyglada naprawde nieciekawie
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Nuna

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:20:13 pm »
Ja bym Ci radzila odstawic smarowanie tym preparatem bo chyba on bardziej podraznia niz pomaga. Sprobuj dzisiaj przylozyc wacik z rumiankiem, ukoi to troche skore, rumianek dziala tez przeciwzapalnie.

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:20:40 pm »
Odnosnie tego rumianku-mozna przemyc?

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:23:14 pm »
Toruń, Bydgoszcz.... to chyba najbliżej... a z tego co wiem to są tam dobrzy weci :)

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:24:48 pm »
Cheyetiella to nie jest.W porównaniu z podręcznikami chorób królików zaawansowana grzybica.czyli  jak napisano powyżej smarowanie Imaverolem lub Pimafucort,Fungiderm.Ale weterynarz po pierwsze powinien zbadać zeskrobinę pod mikroskopem.Jest też szczepionka p-grzybicza np.Alopevac.Z działania p-grzybiczego płyn Pigmentum Castellani,do nabycia w aptece bez recepty,pewne działanie a-grzybicze ma też sok z czosnku,ale przy takich zmianach lepiej zast.Pigmentum (rumianek nic tu nie pomoże).
PS.W Olsztynie jest Akademia Rolnicza.Chyba tam znajdziesz najlepszych wetów.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:25:44 pm »
Chyba, ze ktos zna weta w Olsztynie. Tez najblizej Dzialdowa.

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 27, 2009, 23:11:44 pm »
Dzieki MAS za posta. Toudi dzisiaj powedrowal jeszcze raz do tego samego weta... bo nie mam innego juz w okolicy. Niby jest specjalista od małych zwierzat. Powiedziala ze to zapalenie grzybiczne i zalecila przemywanie (Szałwia) potem jodyna a nastepnie na miejscu zmiksowala mi jakis antybiotyk (30zl) 3 skladnikowy samorobiony przez nia skladajacy sie z srodka przeciwazapalnego przeciwbolowego i antybiotyku (zeskrobiny nic nie brala i nie chciala powiedziec co to jest za lek(byla moja narzeczona bo jak ja bym byl to by mi musiala powiedziec)) Miejsce chore u krolika zrobilo sie czarno brazowe od jodyny, krolik sie czuje troszke lepiej , jest bardziej zwawy ze tak powiem. dziekuje  za odpowiedzi i pozdrawiam. Dam pozniej znac jak sie to bedzie rozwijalo.

marcia18

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 27, 2009, 23:59:00 pm »
od czego sie takie cos robi królikowi ? co robic zeby tego uniknac?

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 28, 2009, 00:07:38 am »
:hmmm Nasz królik ma komfortowe warunki staramy sie duzo czasu mu poswiecac prawie codziennie mu sprzatamy w klatce. To co powiedzial wet to moze byc nawet od nierozczesywania wloskow ze sie cos zlepi nieraz i sie odparza i wtedy powstaje grzybica. Z tego co sie zorientowalem to raz w tygodniu trzeba przeczesac krolika szczotka chyba ze linieje to czesciej. Moge polecic takie cos:

http://allegro.pl/item858491719_acidomid_k_1000ml_niezbednik_hodowcy_krolik.html

W swoim zyciu mialem 2 króliki. Pierwszy umarl mi na zapalenie przewodu pokarmowego i czesto chorowal z tego powodu. (powod byl czesto taki ze cos "nie pasujacego" mu zjadal w karmie). Kupujac drugiego staralem sie temu jakkolwiek zaradzic i znalazlem to na allegro. Stosuje to od prawie 1,5 roku odkad mam tego krolika i odpukac! nie mial zadnych problemow a wcina orzeszki ziemne, banany, jablka (moja narzeczona czasem nawet daje mu chipsa czy kawalek czekolady) podpija nam czasem zielona herbate z kubków.. a i lubi jesc gazety i papier od drukarki  :lol

Offline herbata

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2462
  • Płeć: Kobieta
  • Za TM: Lupcio-22.05.2011 r. Filuś-10.07.2014 r. Nika-4.09.2014 r.
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 28, 2009, 09:02:00 am »
Chelietieloza to na pewno nie jest ani z tego co widzę nie była tylko mnie też to wygląda na grzybicę, ale wet bez zeskrobiny to nadal strzela na ciemno, ja bym jak zwykle poszła do innego lub tego zmusiła do takiego badania w końcu to Ty płacisz za badania. Wiem, że na wyniki często się długo czeka ale bez przesady leczymy aby pomóc a nie jak widać zaszkodzić. Sam antybiotyk zmniejszy stan zapalny i może zagoi rankę ale grzybicy nie wyleczy. Powodzenia życzę i rady dziewczyn z forum aby iść do lepszego weta popieram, szkoda uszatka.
Lupcio - mój pontonik
Filuś - uszaty przyjaciel
Nika - pasiasty stwór 
                          

Aneczka

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 28, 2009, 13:43:00 pm »
Cytat: "SainTomG"
narzeczona czasem nawet daje mu chipsa czy kawalek czekolady

przy tego typu smakołykach to nawet najzdrowszy królik swiata prędzej czy później zaczałby mieć problemy z układem trawienny. Wyklucz je z diety, bo za pierwszym, trzecim i dziesiątym razem nic się nie stanie, a za jedenastym będzie za późno. Czekolada i chipsy są dla królików śmiertelnie trujące.
Papier to akurat króliki trawią, więc niech je na zdrowie. Wprawdzie zadrukowanego lepiej unikac, bo chemikalia, al ejak lubi, to dostarczcie mu szarych kartonów i zróbcie jadalne domki.

Cheillitielle żeśmy przerabiali, i mogłoby to byc od biedy to, ale w postaci mocno zaognionej.

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 21, 2010, 15:40:07 pm »
witam. Zawiodłem sie troche na tej weterynarz. Po kuracji tym 3 skladnikowym czyms krolikowi sie polepszylo nawet zaczela odrastac siersc, ale... grzybica widac sie przeniosla na obrzeza.... Po wizycie przepisala jakis "śmierdziuch" od tego zaczala sie czerwienic a grzybica sie powiekszala.... Dzisiaj znowu u niej bylismy i powiedziala ze musi czyms mocniejszym to zrobic najpierw wygolila królika i spryskala Fungidermem policzyla sobie 10 zł... Kazala chodzic co 5-6 dni 5 razy i pytalem sie tez o nastepne wizyty tez  okolo 10 zl.... Czyli wyszloby 60 zł... Wkurzony pojechalem do innego weta czy ma ten preparat i mi sprowadzi na jutro za 30 zl..... cale opakowanie 100 ml... . Przerazilo mnie czemu mam jezdzic kawal drogi do tego weta narazac krolika na stres i zimno, jak mozna tym areozolem bez problemu samemu spsikac..

Wnoiskuje ze lubi zarabiac ludziach. Wiecej do niej nie pojde. Zrobilbym tak jak czytalem na forum i mysle ze wyszloby duzo taniej i krolik mniej by sie meczyl..l Pozdrawiam i mam nadzieje ze komus sie kiedys przyda.

Offline jiong

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 154
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Lusia
  • Za TM: Tosia, Miksia
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 21, 2010, 18:32:34 pm »
Wspolczuje tej choroby...Nasza Lusia tez przechodzila grzybice skóry - ale zostala wyleczona tylko poprzez kąpiele w Nizoralu!



Offline zgaga14

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 2977
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 21, 2010, 20:00:29 pm »
To grzybica. Polecam ten post http://forum.kroliki.net/viewtopic.php?t=6233 . Najważniejsze ogolić grzbiet, wszędzie tam gdzie są zmiany i smarować. Najlepsza jest maść Triderm. Raz w tygodniu kąpiel w Nizoralu. Mam to wszystko opanowane ..........



Zdumiewają mnie ludzie.
"Pomogłam -działaczowi SPK z innego miasta- ponieważ zgłosiłam mu umierającego królika! Sam musiał tam pojechać, odebrać królika, zajmować się zdychającym/ciężko chorym zwierzęciem, ale co tam! Jak ten działacz SPK śmie nie doceniać mojej ciężkiej roboty???????!".I tracę wiarę w ludzkość, serio.

Offline realia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1677
  • Płeć: Kobieta
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 24, 2010, 19:49:55 pm »
Na grzybicę polecamy:

Fungiderm w sprayu :) Z maścią jest różnie, a spray jest bardzo wygodny, poza tym zwalczył naszego grzybka :)
Troszkę nam go zostało, jest wydajny
Kasiula86 - Dziękujemy z całego serca :*
Nasza Galeria: http://forum.kroliki.net/index.php?topic=6604.0 :)

Amantek, Diabliczko - Kocham Was i zawsze będę <3 <3


nuka

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 24, 2010, 19:58:08 pm »
Leczenie chyba jednak powinien ustalić weterynarz.

Maluch pierwszy raz był leczony maścią Triderm, a obecnie ma inny rodzaj grzybka i dostaje Ketokonazol dopyszczkowo i kąpiele w nizoralu.

Dlatego proponuję wizytę u króliczego specjalisty, pobranie zeskrobimy i dopiero wtedy leczenie będzie skuteczne.