Autor Wątek: Choroba skóry pomózcie PILNE  (Przeczytany 20636 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« dnia: Grudzień 26, 2009, 12:58:48 pm »
Witam. Mam problem z królikiem. Zauważylem z narzeczona ze nasz królik ma na grzbiecie biale strupki. Z dnia na dzien zaczalo mu sie to luszczyc i odchodzic razem z wloskami. Pojechalismy do weta na wizyte a ten powiedzial ze to od jedzenia ze za duzo bialka wcina i dal jakas masc laryngologiczna do oczu i uszu dla psów i kotów. Nic mu się po tym nie polepszało wiec odwiedzilismy innego weta. Ta  stwierdzila ze to jakas grzybica/luszczyca nic nie badała pod mikro. Ogolila mu chore miejsce i dala mu EFA Olie (doustnie i przecierac zluszczona skórke tym preparatem). Od wizyty minał tydzien a skóra królika zaczęla sie zaczerwieniac tak jak na zdjęciu.
http://img706.imageshack.us/img706/97/img0179n.jpg

Pomozcie jak to mamy leczyc, jak pomoc malemu. I od czego moze to byc. Pozdrawiamy serdecznie

Offline roxi7659

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2412
  • Płeć: Kobieta
  • króliki :)
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:14:09 pm »
Przedewszystkim brzydko to wygląda :/
Gdzie jest Działdowo ?
Poszukajcie z forum weta króliczego w okolicy bo niestetu wielu w polsce jest niedokształconych w sprawach królików .
Wet powinien pobrać próbkę skóry .

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:18:22 pm »
O rany!
Musicie koniecznie isc do innego weta, zeby dal preparat na pasozyty.
Najprawdopodobniej to grzyb lub swiezb (ewentualnie jakis inny pasozyt paskudny).
Ja grzybice leczylam Imaverolem (jest bezpieczny dla krolika). Dostepny u weta. Sa tez masci na bakterie i grzybki, nie pamietam nazw, ale na pewno odezwa sie jeszcze dziewczyny, ktore mialy podobne problemy.
Czy krolik ma taki lupiez w innych miejscach? U nas tak bylo i lekarka zalecila kapiele w Micetalu, niektorzy kapia w Nizoralu.

O tym Efa Olie:
'Stosowanie i dawkowanie:
Preparat podaje się raz dziennie, bezpośrednio do jamy ustnej lub po wymieszaniu z pokarmem.
Praktyczne dawki wynoszą:
Małe psy i koty: 10 kropli dziennie
Duże psy: 1 do 2 ml dziennie
1 ml preparatu odpowiada 30 kroplom. '
Nic nie pisza o smarowaniu tym skory...

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:19:04 pm »
poczytajcie http://www.miniaturkabeztajemnic.com/grzybica.html
ale wydaje mi się, ze bez kolejnej wizyty u weta się nie obejdzie. Poszukajcie w tym dziale http://forum.kroliki.net/viewforum.php?f=35 - powinniście znaleźć jakiegoś "króliczego weta".
Od siebie dodam, ze gdy mój królik miał grzybicę to leczony był FUNGIDERMEM i PIMAFUCORTEM ;)

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:22:58 pm »
z tego co czytałem w internecie to pasuje mi to do Cheyletielozy i nalezaloby to leczyc iwermektyna i biomectinem czy jakimis roztworami siarkowymi itd. A ten preparat EFA olie to w skladzie ma same kwasy tj. epa, dha, gla, linolowy, biotyna, d-pantenol same prawie kwasy NNKT... Krolik sie zachowuje dosc normalnie ale duzo sie myje ponadprzecietnie ma wokol ranki mocno wylizane wrecz pozlepiane wloski. Moze ktos poradzic co z tym zrobic? Do weterynarza mozemy isc dopiero w poniedzialek w miescie mam 3 z czego juz 2 odwiedzilem i posiadaja marna wiedze.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:24:42 pm »
alana, Pimafucort to tez dobry lek. Stosowalam u Tosia. Jest dostepny w masci a kiedys bylo mleczko. Teraz nie wiem.
SainTomG, najlepiej spiszcie nazwy tych preparatow i pokazcie wetowi, zasugerujcie cos, bo wielu niekroliczych wetow kompletnie nie wie co robic. Te preparaty sa sprawdzone i bezpieczne dla krolikow. Mozesz tez wydrukowac to co znalazles w necie na temat chorob skory u krolikow. Niech wet to przeczyta i ustali leczenie, bo taka rana to juz nie fajnie wyglada...

Na razie nie przejmuj sie wylizanymi wloskami, one odrosna.

I uwazajcie, bo mozecie sie zarazic tym od krolika. Ja sie zarazilam grzybem od Tosia, bo ze mna spal. Lepiej czesto myc rece itp.

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:46:09 pm »
Cytat: "SainTomG"
to pasuje mi to do Cheyletielozy i nalezaloby to leczyc iwermektyna i biomectinem czy jakimis roztworami siarkowymi itd


bez pobrania zeskrobiny ze skóry nie bardzo da się skutecznie leczyć - to takie szukanie po omacku. Nalegaj na pobranie próbki ze skóry, wtedy bedzie wiadomo co to za cholerstwo i będzie można dobrać odpowiedni lek

Cytat: "SainTomG"
Do weterynarza mozemy isc dopiero w poniedzialek w miescie mam 3 z czego juz 2 odwiedzilem i posiadaja marna wiedze.


dlatego warto poszukać w pobliżu, niekoniecznie w swoim mieście. I faktycznie uważajcie - je też się zaraziłam od Muńka bo razem spaliśmy

Offline mysza

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 6041
  • Płeć: Kobieta
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:53:30 pm »
My tez przeszlismy grzybice. Na szczescie nie zarazilam sie niczym- wystarczy przestrzegac podstawowych zasad higieny- myc rece po kazdym kontakcie z futerkiem krolika, najlepiej wszelkiego rodzaju plyny na grzybice, swierzb podawac w rekawiczkach ochronnych, wieczorem oczywiscie prysznic :) pozdrawiam serdecznie wszystkich :)

Offline alana

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:57:05 pm »
Cytat: "mysza"
wystarczy przestrzegac podstawowych zasad higieny


i nie spać z królikiem :D ja tez przestrzegałam WSZYSTKIEGO o czym napisała mysza :P

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:04:21 pm »
Gdzies w necie przeczytalismy ze mozna zrobic oklady z ziolek takich jak rumianek czy szalwia. Mamy na stanie w domu rumianek moze by sprobowac zrobic mu jakis oklad rumiankowy? Jak myslicie. Grunt zeby mu nie zaszkodzilo.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:07:14 pm »
Cytat: "alana"
i nie spać z królikiem

 :diabelek dokladnie

SainTomG, czesto trzeba samemu upomniec sie u weta o dodatkowe badanie. Ja spotkalam sie kiedys z takim podejsciem, ze lekarz nie proponuje 'kosztowniejszych' badan itp. w przypadku krolika, bo wczesniej mial kroliczych pacjentow, ktorych opiekunowie leczyc za bardzo nie chcieli. Wielu wetow mysli tez, ze krolika nie oplaca sie leczyc :(

Rumianek chyba delikatnie zasusza. Ja bym przetarla wacikiem. Ale z drugiej strony krolas od nowa zacznie wylizywac to miejsce.
No i przed badaniem najlepiej niczym nie smarowac.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:10:56 pm »
jak u Was w miescie nie ma "kroliczego" weta to moze w okolicy?
kolo jakiego wiekszego miasta mieszkacie?
zaczelo sie to "paprac" i wyglada naprawde nieciekawie
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Nuna

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:20:13 pm »
Ja bym Ci radzila odstawic smarowanie tym preparatem bo chyba on bardziej podraznia niz pomaga. Sprobuj dzisiaj przylozyc wacik z rumiankiem, ukoi to troche skore, rumianek dziala tez przeciwzapalnie.

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:20:40 pm »
Odnosnie tego rumianku-mozna przemyc?

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:23:14 pm »
Toruń, Bydgoszcz.... to chyba najbliżej... a z tego co wiem to są tam dobrzy weci :)

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:24:48 pm »
Cheyetiella to nie jest.W porównaniu z podręcznikami chorób królików zaawansowana grzybica.czyli  jak napisano powyżej smarowanie Imaverolem lub Pimafucort,Fungiderm.Ale weterynarz po pierwsze powinien zbadać zeskrobinę pod mikroskopem.Jest też szczepionka p-grzybicza np.Alopevac.Z działania p-grzybiczego płyn Pigmentum Castellani,do nabycia w aptece bez recepty,pewne działanie a-grzybicze ma też sok z czosnku,ale przy takich zmianach lepiej zast.Pigmentum (rumianek nic tu nie pomoże).
PS.W Olsztynie jest Akademia Rolnicza.Chyba tam znajdziesz najlepszych wetów.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 26, 2009, 14:25:44 pm »
Chyba, ze ktos zna weta w Olsztynie. Tez najblizej Dzialdowa.

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 27, 2009, 23:11:44 pm »
Dzieki MAS za posta. Toudi dzisiaj powedrowal jeszcze raz do tego samego weta... bo nie mam innego juz w okolicy. Niby jest specjalista od małych zwierzat. Powiedziala ze to zapalenie grzybiczne i zalecila przemywanie (Szałwia) potem jodyna a nastepnie na miejscu zmiksowala mi jakis antybiotyk (30zl) 3 skladnikowy samorobiony przez nia skladajacy sie z srodka przeciwazapalnego przeciwbolowego i antybiotyku (zeskrobiny nic nie brala i nie chciala powiedziec co to jest za lek(byla moja narzeczona bo jak ja bym byl to by mi musiala powiedziec)) Miejsce chore u krolika zrobilo sie czarno brazowe od jodyny, krolik sie czuje troszke lepiej , jest bardziej zwawy ze tak powiem. dziekuje  za odpowiedzi i pozdrawiam. Dam pozniej znac jak sie to bedzie rozwijalo.

marcia18

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 27, 2009, 23:59:00 pm »
od czego sie takie cos robi królikowi ? co robic zeby tego uniknac?

SainTomG

  • Gość
Choroba skóry pomózcie PILNE
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 28, 2009, 00:07:38 am »
:hmmm Nasz królik ma komfortowe warunki staramy sie duzo czasu mu poswiecac prawie codziennie mu sprzatamy w klatce. To co powiedzial wet to moze byc nawet od nierozczesywania wloskow ze sie cos zlepi nieraz i sie odparza i wtedy powstaje grzybica. Z tego co sie zorientowalem to raz w tygodniu trzeba przeczesac krolika szczotka chyba ze linieje to czesciej. Moge polecic takie cos:

http://allegro.pl/item858491719_acidomid_k_1000ml_niezbednik_hodowcy_krolik.html

W swoim zyciu mialem 2 króliki. Pierwszy umarl mi na zapalenie przewodu pokarmowego i czesto chorowal z tego powodu. (powod byl czesto taki ze cos "nie pasujacego" mu zjadal w karmie). Kupujac drugiego staralem sie temu jakkolwiek zaradzic i znalazlem to na allegro. Stosuje to od prawie 1,5 roku odkad mam tego krolika i odpukac! nie mial zadnych problemow a wcina orzeszki ziemne, banany, jablka (moja narzeczona czasem nawet daje mu chipsa czy kawalek czekolady) podpija nam czasem zielona herbate z kubków.. a i lubi jesc gazety i papier od drukarki  :lol