Autor Wątek: kiedy sterylizować?  (Przeczytany 3837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ceadis

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Płeć: Kobieta
kiedy sterylizować?
« dnia: Grudzień 12, 2009, 23:01:39 pm »
Jak pisałam w innym dziale, mam 9 tygodniowego samczyka, chcę zaadoptować prawie 2 letnią samiczkę. Aby zaprzyjaźnić króliki, należy je wykastrować. Czy to także dotyczy dziecka i dorosłej? I kiedy lepiej oddać samiczkę do sterylizacji? Lepiej będzie poproślić obecną właścicielkę króliczki o sterylkę i dać jej czas na dojście do siebie, aby odpoczęła w znajomym  miejscu, czy lepiej żeby zapozanała się ze mną i moim królikiem i po 2-3 tygodniach pojechać z nią na zabieg? Ponoś króliki dochodzą do siebie szybciej gdy jest inny blisko jest inny królik. Pomóżcie, proszę!
"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta."

George Bernard Shaw

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
kiedy sterylizować?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2009, 23:21:02 pm »
Ja myślę, że bezpieczniej będzie jak królinka po sterylce dochodziłaby do siebie u obecnej włascicielki.
Pamiętaj, że samczyk po kastracji jest płodny nawet przez 6 tygodni.

Nuna

  • Gość
kiedy sterylizować?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2009, 23:27:48 pm »
Lepiej niech obecna wlascicielka wykastruje samiczke. Bedziesz mogla je od razu (po wygojeniu szwow)zaprzyjaznic. Malucha wykastruj w wieku czterech miesiecy, ale nic sie nie stanie jak bedzie miesiac starszy, ale im szybciej tym mniej bedzie meczyl samiczke.

Offline ceadis

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Płeć: Kobieta
kiedy sterylizować?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2009, 12:22:26 pm »
Jak długo samica będzie dochodzić do siebie po operacji?
"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta."

George Bernard Shaw

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
kiedy sterylizować?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2009, 12:31:47 pm »
W przypadku kastracji samczyka to już po 2 dniach jest jak nowo narodzony. A co do samiczki to sterylka to już poważniejszy zabieg i pewnie dłużej niż samczyk po kastracji dłuzej będzie dochodzic do siebie. Niech doswiadczeni wypowiedzą się na ten temat, bo ja miałam do czynienia tylko z samczykami.

Będzie dobrze, a sterylka to słuszne rozwiązanie.

Offline kasiek

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2981
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Kraków
  • Moje króliki: Pompon
  • Za TM: Ukryj i Bisia
kiedy sterylizować?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2009, 12:53:17 pm »
po 10 dniach ściąga się szwy... i to mniej więcej jest okres kiedy można stwierdzić że jest ok z królicą... ale i tak wielkich gonitw, skoków bym nie zalecała...

nuka

  • Gość
kiedy sterylizować?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2009, 20:17:01 pm »
Nuka miała zalecone przez 7 dni biegać w kubraczku i spokojnie bez jakichś wielkich skoków. Budowałam jej stopnie z poduszek żeby weszła na kanapę :)
Szewki miała rozpuszczalne, kontrola po 14 dniach - żeby zdjąć ewentualne resztki szwów.
Dwa dni nie biegała wcale, poźniej troszkę zaczęla się ruszac, jak zdjęłam kubraczek była jak nowonarodzona

Offline ceadis

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Płeć: Kobieta
kiedy sterylizować?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2009, 23:51:13 pm »
Hm czyli dwa tygodnie to minimum. Koleżanka wyjeżdża na święta, także w zależności od tego czy się zgodzi albo przełozymy sterylkę i adopcje albo zaryzykuję i wemę ją niezabliźnioną :(

[ Dodano: Pon Gru 14, 2009 6:09 pm ]
Zmieniając chwilowo temat- ktoś się może orientuje jak to jest z cyklem dobowym tych zwierząt?
Ich aktywność jest większona w dzień czy w nocy? Wnioskując po zachowaniu mojego malucha, są całodobowe xD
"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta."

George Bernard Shaw

miaa

  • Gość
kiedy sterylizować?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2009, 01:04:38 am »
maluchy tak mają, dopóki nie przyzwyczają się do nowego otoczenia (a domyślam się, że Twój jest u Ciebie ok tydzień?) co do samiczki to też byłabym raczej za gojeniem się w znajomym miejscu.
podepnę się do tematu i zadam swoje pytanie:
Na forum znalazłam niewiele szczegółowych informacji o sterylce samiczki, a jeżeli już, to raczej przerażające mnie niż zachęcające. tutaj moje pytanie: w jakim wieku można stwierdzić, że samiczka przeszła już okres dojrzewania? od jakiego momentu jest płodna? w jakim momencie życia najlepiej to zrobić?

Offline ceadis

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Płeć: Kobieta
kiedy sterylizować?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2009, 22:02:11 pm »
Też o tym sporo czytałam. Z tego co pamiętam to samiczki przechodzą dużo wcześniej okres dojrzewania, bo już w trzecim miesiącu, ale to nie jest reguła. Przypuszczam że czwarty miesiąc to już pewniak, że dziewczynka jest już dojrzała i plodna. Dojrzałość najlepiej można rozpoznać po zapachu moczu i odchodów. Powinien być intensywniejszy:) Króliczka może też szęsto się podniecac zostawiając białą maź np na kapciu czy chodniku. Nigdzie nie znalazłam informacji dotyczącej rui o ile króliczyce ją przechodzą. Jest duze prawdopodobieństwo że nie będzie pozwalać wkładać ręki do klatki. Występowanie większości tych czynników powinno pozwolić określić Ci jej stopień dojrzałości. Z kolei sterylizację najlepiej przeprowadzić kiedy króliczka skończy 6 miesiąc. Wcześniej królik jest zbyt delikatny, przez co narkoza może (lecz nie musi) mu poważnie zaszkodzić.

[ Dodano: Sob Gru 19, 2009 10:18 pm ]
Zadzieranie ogonka - cecha charakterystyczna króliczych panienek, ale też często się zdarza, że królicze panienki próbują kopulować, zachowując się jak króliczy panowie.
Wiek 4 miesiące to akurat ten okres kiedy w każdym króliczku zaczynają się burzyć hormony.
http://www.krliki.fora.pl/zachowania-krolikow,26/dojrzewanie,602.html
"Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta."

George Bernard Shaw