Autor Wątek: Uszkodzenie 3-ciej powieki a zatkanie kanalików łzowych.  (Przeczytany 2125 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Uszkodzenie 3-ciej powieki a zatkanie kanalików łzowych.
« dnia: Listopad 01, 2009, 10:57:27 am »
Czy uszkodzenie 3-ciej powieki na początku roku mogło spowodować zatkanie kanalików łzowych teraz?.W lutym podczas próby zaprzyjaźniania Duszek uszkodził Barusiowi 3-cią powiekę i od tego czasu Baruś ma problemy z oczami :zapalenie spojówek (po antybiogramie i leczeniu spokój przez ok m-c),potem nawrót wet stwierdził,że to chyba alergia,a wykluczył niedrożność kanalików łzowych (badał szpatułką,którą wkładał pod powiekę),odtąd raz lepiej,raz gorzej.Zmiana weta,a oko nadal łzawiło,drugi polecił przemywanie świetlikiem.Teraz w związku z leczeniem zakażenia pod mordką (opuchnięta)antybiotykoterapia i środki p-zapalne,wet stwierdził,że i z okiem powinno się poprawić,niestety jest gorzej łzy lecą ciurkiem,sierści w tych okolicach brak,bywa ropa (jak dużo trudno zobaczyć,bo Hela dokładnie wylizuje mu oczy).Na moją prośbę zbadał drożność (zakropił specjalne krople,które miały wypłynąć mu nosem) i kanaliki są niedrożne.Wziernikował mu zęby i chyba nic nie było podejrzanego (choć z trudem odzyskał wziernik,który był już prawie skonsumowany).Może rtg,czy nie ma przerośniętych korzeni?.Przez rok pobytu u mnie nie miał problemów z oczami(ze zdrowiem też nie zaczęło się dopiero w tym roku,właśnie od uszkodzenia tej 3-ciej powieki).Co można sugerować wet?.Oko go mocno swędzi.

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
trzecia powieka
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 01, 2009, 18:44:15 pm »
Nie wiem jak to jest u królików, ale mój  15-letni obecnie pies miał usunięta trzecią
  powiekę. Na wiosnę zachciało sie staruszkowi do panienki , uciekł i wdał się w nieodpowiednie towarzystwo. Został pogryziony i miał  uszkodzona trzecia powiekę,ze trzeba mu było usunąć  pod narkozą. Po operacji  lekarz powiedział ,że może mu często łzawić oko i może miewać stany zapalne. Trzeba mu często przemywać  i  smarować maścią. Maśc jaka dał to Dikortineff. Oko jest przemywane 3-4 razy w tygodniu  , jak zobaczę ,że zaczyna łzawić to smaruje maścią. Niestety tak mam robić do śmierci ,bo trzecia powieka nie odrasta.
Może więc i uszkodzenie  trzeciej powieki u królika powoduje jakieś stany zapalne a przez to zatkanie kanalików ?