Autor Wątek: Młodziutki baranek i jego niepokojące zachowanie  (Przeczytany 2932 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

KryplEr

  • Gość
Młodziutki baranek i jego niepokojące zachowanie
« dnia: Październik 04, 2009, 12:14:38 pm »
Witam wszystkich. Wczoraj zakupiłem wreszcie upragnionego baranka, wraz z niezbędnymi akcesoriami w postaci dużej klatki, poidłem, karmnikiem i ściółką. Królik jest młodziutki, na tyle młody, że na razie nie wiadomo czy to on czy ona. W każdym razie, po przywiezieniu go do domu, złożeniu i "umeblowaniu" klatki, pozwoliłem mu rozejrzeć się nieco po mieszkaniu. Pokicał żwawo i pozaglądał w różne zakamarki. Jako, że pewnie przeżył szok związany z nowym podróżą w kartonowym pudełku, nowym miejscem, samotnością (w sklepie był wśród kilku innych królików) umieściłem go w domku. Zacząłem się niepokoić ponieważ królik niczego nie chce jeść, ani pić. Dałem mu pokarm dla kategorii junior, do krat przymocowałem kostkę wapienną, z suszonym jabłkiem w środku, dostał także surowe jabłko (obrane ze skóry), ale jego też nie spróbował. Praktycznie przez cały czas siedzi osowiały lub śpi.

Czy jest to efekt związany z szokiem i adaptacją? Co można zrobić, aby się zaczął oswajać? Brałem go na ręce, nie uciekał, nie szarpał się. Wydaje się oswojony, nie ucieka przede mną. Klatka też umieszczona jest w spokojnym miejscu, nic nie powinno go tam denerwować. Co można mu dać do jedzenia poza tym co wymieniłem? Czy lepiej go wypuścić na jakiś czas z klatki?  

Być może to laickie pytania, ale to mój pierwszy w życiu baranek i nie mam doświadczenia. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

nuka

  • Gość
Młodziutki baranek i jego niepokojące zachowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 04, 2009, 12:27:00 pm »
Nie możesz zmienić diety uszaka z dnia na dzień, na początek musisz podać tą karmę, którą mały dostawał w sklepie i stopniowo zmieniać na dobry granulat.
Surowe warzywa i owoce są dozwolone po ukończeniu 3 m-ca życia uszaka, teraz jezcze na nie za wcześnie.
Wapno jest szkodliwe, wywal to z klatki i nigdy więcej nie podawaj.
Kup suszki (najlepsze z firmy Zuzala - dostępne w sklepach internetowych i niektórych zoologach stacjonarnych).
Poczytaj o diecie młodych uszaków i o oswajaniu

KryplEr

  • Gość
Młodziutki baranek i jego niepokojące zachowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 04, 2009, 13:05:13 pm »
Cytat: "nuka"
Nie możesz zmienić diety uszaka z dnia na dzień, na początek musisz podać tą karmę, którą mały dostawał w sklepie i stopniowo zmieniać na dobry granulat.
Surowe warzywa i owoce są dozwolone po ukończeniu 3 m-ca życia uszaka, teraz jezcze na nie za wcześnie.
Wapno jest szkodliwe, wywal to z klatki i nigdy więcej nie podawaj.
Kup suszki (najlepsze z firmy Zuzala - dostępne w sklepach internetowych i niektórych zoologach stacjonarnych).
Poczytaj o diecie młodych uszaków i o oswajaniu


OK, wapno wywaliłem. Jeśli chodzi o suchą karmę, jest identyczna jak ta ze sklepu, przynajmniej tak zapewniała mnie sprzedawczyni od gryzoni. Zaraz przejadę się do Kakadu i zakupię te suszki. Surowe jabłko dałem, choć wiedziałem, że może powodować biegunkę - chciałem po prostu, aby malec coś zjadł. Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Młodziutki baranek i jego niepokojące zachowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 04, 2009, 13:11:56 pm »
przede wszystkim daj do jedzenia sianko,to podstawa diety u krolika
jesli malec mimo wszystko nic nie tknie przez reszte dnia i nadal bedzie siedzial skulony w klatce to musisz to spr u weta
poczytaj o diecie
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

KryplEr

  • Gość
Młodziutki baranek i jego niepokojące zachowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 04, 2009, 13:30:29 pm »
Cytat: "reniaw"
przede wszystkim daj do jedzenia sianko,to podstawa diety u krolika
jesli malec mimo wszystko nic nie tknie przez reszte dnia i nadal bedzie siedzial skulony w klatce to musisz to spr u weta
poczytaj o diecie


Sianko jest cały czas, ale go nie tknął. Zachowanie się zmieniło - maluch się nieco ożywił, czyści futerko, napił się trochę. Do weta i tak muszę się udać w celu ustalenia płci.

Pozdrawiam.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Młodziutki baranek i jego niepokojące zachowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 04, 2009, 13:33:35 pm »
krolik musi jesc,zmien sianko,czesto jak dlugo lezy to doa krolika jest ble...
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline azi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2247
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
    • http://www.przygarnijkrolika.pl
Młodziutki baranek i jego niepokojące zachowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 04, 2009, 14:01:17 pm »
Króliczki praktycznie cały dzień przesypiaja a ożywiają sie dopiero wieczorem. Daj mu szanse na aklimatyzację. Maluch tez może być zestresowany zmianą otoczenia, dzwięków i zapachów. Na razie proponuje obserwować , nie brać na siłe na rece, nie wyciagać z domku,  dać mu spokój.

Blondi

  • Gość
Re: Młodziutki baranek i jego niepokojące zachowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 04, 2009, 14:04:28 pm »
Cytat: "KryplEr"
Co można zrobić, aby się zaczął oswajać? Brałem go na ręce, nie uciekał, nie szarpał się. Wydaje się oswojony, nie ucieka przede mną. Klatka też umieszczona jest w spokojnym miejscu, nic nie powinno go tam denerwować. Czy lepiej go wypuścić na jakiś czas z klatki?

Skoro kupiłeś go wczoraj, to ja radziłabym zostawic go w spokoju i nie wyjmowac na siłę z klatki - jak będzie chciał, to sam z niej wyjdzie. Nasz baranek wybrał się samodzielnie na zwiedzanie pokoju dopiero trzeciego albo czwartego dnia, wcześniej tylko kukał przez "okienko", ale nie odważył się wyjśc. Daj mu czas, niech się oswoi z nowym miejscem, zapachami i odgłosami :)