Autor Wątek: Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami  (Przeczytany 5891 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

agasik

  • Gość
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« dnia: Wrzesień 15, 2009, 22:32:53 pm »
Jestem nowa na forum ale potrzebuję pomocy. Mam króliczka, ma 5 lat i zawsze czuł się dobrze. Jest nieruchawy - ale ma tak od zawsze.
Ostatnio zauważyłam, że bobki kleja mu się do tyłka. Robi się  z nich skorupa, która muszę wycinać z sierścią. Weterynarz nie umie mi nic poradzić. Kazał karmić samym sianem i granulatem ale to nie pomaga. Ja już nie wiem co mam zrobić.
Nie mogę w necie nic znaleźć co jest nie tak.
Proszę o pomoc.

nuka

  • Gość
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 15, 2009, 22:38:27 pm »
Podaj lakcid (2-3 dni). Do kupienia w aptece bez recepty, 10 ampułek to koszt ok 10 zł.

Opisz dietę uszaka, jego zachowanie, warunki w jakich mieszka (nie metraż i wyposażenie mieszkania tylko konkretnie klatka)

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 15, 2009, 22:40:10 pm »
Robiłaś badania na kokcydiozę? Jeśli nie - zrób, być może króliczek na nią zachorował i potrzebne będzie podanie leków.

Na razie możesz podawać Lakcid dopyszcznie po pół ampułki raz lub dwa razy dziennie (proszek rozpuszcza się w wodzie).
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 15, 2009, 23:00:11 pm »
A czym karmisz króliczka? Konkrety, kiedy jakie ilości czego. Jak granulat zy mieszanka, to jaki/jakiej firmy i jakie ilości (najlepiej na łyżki, bo pół miseczki jest względne - miseczki są różne). Wg mnie jest problem z dietą.
Czy robi normalne bobki? Czy to co mu się klei, to są faktycnie bobki, czli twarde kulki? Przypuszczam, że nie, że raczej luźne bobki, biegunka, czyli problemem jest dieta. Lub cekotrofy, czyli problemem również jest dieta. Potrzebne szczegóły :)



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

agasik

  • Gość
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 16, 2009, 22:10:32 pm »
juz odpisuje
Kicuś jada i mieszanki zbóż i granulat. Lubi takie zielone kóleczka firmy animals. Kolby miodowe i orzechowe. Kupuję mu to z vitakraftu, animalsa i tukana.
Jada 2 razy dziennie. Rano z 6 lyzek ziarna, i wieczorem z 4 lyzki granulatu.
1 male jablko lub 1 mala marchewka.
Nie zwrociłam uwagi czy ten problem pojawia się po którejs z tych karm.
Był okres ze nie było problemu wiec moze faktycznie to probelm z mieszanka. Zwróce na to uwagę.
Do tego zjada sporo siana, chociaz to tez pojecie wzgledne.
Siano ma caly czas.
Nie daje teraz zielonych ogórków czy salaty. te tylko w sezonie.
Wapno co 1-2 tygodnie wieszam bo nie odpuszcza az skruszy. Nie wiem ile z niego zjada bo on je przerabia na pyl.
Co do lokalu - od malego niechetnie go opuszcza. Jest malo ruchliwy ale od malego.
Jak wyjdzie to sie gdzies przytuli w rogu i spi lub obserwuje.
Lokal ma z tych wiekszych, wysypany trocinami, w toalecie granulatem pigwa.
NIe jest smutny, markotny. W zachowaniu nie widze zmian.
To nie jest biegunka. Raczej lepkie bobki zbijajace sie w skorupe.
Normalne bobki tez robi.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 16, 2009, 22:25:52 pm »
agasik,  popełniłaś chyba wszystkie błędy żywieniowe, Twój króliczek jest żywiony bardzo,bardzo źle. Konieczna jest zmiana diety. WYWAL kolby wapna i dropsy !! To jest bardzo szkodliwe. Poczytaj o żywieniu na uszatej stronie tam jest wszystko opisane, mieszanka to złe wyjście- podajemy karmy CUNI pro, wildlife - do kupienia na www.cuniland.pl  Króliczek powinien dostawać minimum karmy max warzyw - kalarepa i jej liście,liście rzodkwi, cykoria, brokuł, brykselka,sałata rzymska. Wprowadzaj warzywa malymi ilościami i obserwuj bobki.Np 1 warzywo na 3 dni. Ococe dajemy w malutkich ilościach, są słodkie.Oprócz tego 24\h sianko. Podajemy też suszki(liscie maliny babki lacentowatej itp)  
Dobrze że weszłaś do nas w miarę szybko-teraz powolutku przejdzcie z króliczkiem na dobrą dietę bo teraz odżywiasz go samymi 'hamburgerami frytkami itp'
Wejdz do rozdziału Dieta i poczytaj, uszata.pl . Czeka Cię długa lektura, życzę wytrwałości, przesyłam głaski dla  króliczka i daj znać jak z nim, jak te bobki ?? Podałaś LAKCID ???
PS. Wywal trociny klatkę zostaw gołą, trociny także powodują problemy u króliczków.
SylwiaG

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 16, 2009, 22:31:06 pm »
Agasik, niestety bardzo źle żywisz przyjaciela :( stąd z pewnością problemy z bobkami. Zapraszam Cię do lektury działu Dieta - znajdziesz tam wszystkie informacje o prawidłowej diecie króliczków.

Po pierwsze, dajesz mieszanki, które najnormalniej w świecie są szkodliwe :/  Po drugie, mieszanki firm, które wymieniłaś są złej jakości. Po trzecie, dajesz tego za dużo. Po czwarte, kostki wapienne szkodzą królikom na nerki - nie wolno ich dawać. Po piąte - jabłka daje się kawałek, jako przysmak, co jakiś czas, a marchewki niewiele, bo zawiera dużo cukru. Po szóste - podstawą diety królika jest sianko+suszki oraz zielenina z dodatkiem warzyw, a granulat (nie mieszanka) jest niewielkim dodatkiem.
To tak w skrócie. Jestem przekonana, że po wyprostowaniu złych nawyków żywieniowych poprawi się kondycja króliczka i unormują się boby :) Króliczek zrobi się bardziej żwawy i ruchliwy - teraz ma ciągle ciężko w brzuszku, to i ruszać mu się nie chce.

Abstrahując od żywienia, króliki nie powinny siedzieć w trocinach - pylą i szkodzą na płuca i oczy.

Pozdrawiam serdecznie i życzę pożytku z forum :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

agasik

  • Gość
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 16, 2009, 22:33:58 pm »
az tak zle go karmie?
nie sadzilam ze tak tragicznie ale ja juz czytam dzial poswiecony zywieniu
lakcid bede miala jutro
nie posiadam w domu a dopiero wieczorem dostalam sie na forum

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 16, 2009, 23:21:03 pm »
Agasik dla króliczka 5 letniego 2 łyżki dobrego granulatu to jest max. Poczytaj dzial dieta, tylko pamiętaj, że nie możesz np jutro podać mu 1 łyżkę granulatu rano i jedną wieczorem i do tego pełno nowych warzyw. Wszytsko stopniowo. ja bym zaczeła od stopniowego zmniejszania ilości granulatu/mieszanki, w międzyczasie eliminacja mieszanki i jak dojdziesz do ilości 2 łyżki na dobę (za jakieś 2 czy 3 tygodnie) zacząć wprowadać warzywa i zioła. Tylko pamiętaj, że lepiej tawać zielone części waryw. Korzenie zazwyczaj zawierają b. dużo cukru czy wapnia.
A tak z ciekawości ile króliczek waży? No i życzę powodzenia w zmianie diety :)



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

agasik

  • Gość
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 17, 2009, 22:23:08 pm »
Witam
Kicek nie ma problemu z waga
To moj drugi "zajaczek" i w porównaniu z poprzednim jest wiekszy wiec i ciezszy
Wazy niecaly kg
Rewolucji w zywieniu mu nie zrobie. Mieszanke zboz bede mu podawac bez zmian.
Ograniczam granulat.
Warzyw zielonych zima nie podaje bo nie mam dostepu do takich, ktore wiem ze nie sa pedzone chemia. Mysle ze salata z marketu w obecnej porze roku bardziej mu zaszkodzi niz marchewka.
Latem karmie go zielenina i warzywami z dzialki. Wiem ze nie sa "pedzone" i pryskane. Zima wole jednak dawac jablka i marchewke, do tego kapusta, kalarepa.
Lakcid daje od rana. W sobote jestem umowiona z innym weterynarzem. Na razie jest ok.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 17, 2009, 22:30:41 pm »
agasik,  Piszesz z problemem, wszyscy Ci radzą a Ty się upierasz , że nie zmienis diety ? Więc jaki w tym cel ??  Jeśli nie chcesz,aby króliczek miał problemó jelitowych (bobki itp) to nie dawaj mu mieszanek . Robisz odwrotnie z tego co piszesz- podawaj granulat, mieszanka precz !

Myślę,że zimą każde warzywo ejst pryskane, więc niema różnicy miedzy sałatą a kalarepą, tym bardziej teraz, jest lato więc sałatę spokojnie można dawać.|

Kapusty nie podajemy krolikom bo bardzo wzdyma- jedynie możesz podawać pekińską.
Proszę zapoznaj się z prawidłową dietą,tak jak Ci radziliśmy a nie upieraj się na przód :)
SylwiaG

agasik

  • Gość
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 18, 2009, 23:51:48 pm »
kiedy własnie czytam, nie tylko tu i nie rozumiem dlaczego zboza maja mu szkodzic??
nie wiem, moze to kwestia nazwy
dla mnie mieszanka oznacza mieszanke zboz - roznych
granulat, faktycznie odstawie
dropsow, ciasteczek itd nie podaje wcale
co do kapusty, marchwi i innych warzyw i owocow to tez widze ze zdania sa podzielone
mam kalarepki z dzialki, rzezuche mu sadze na biezaco, jablka z dzialki, marchewka tez
zima dostaje mniej zielonego niz w sezonie
ale naprawde uwazasz/uwazacie ze marchewka jest dla niego szkodliwa?
przeciez jego dieta nie przewiduje calego posilku dziennego zlozonego z marchewki
zawsze daje kawalek z tego co mam
Zwrocilam sie na forum z problemem bo Kicek zostala przebadany i nic mu nie znaleziono
to nie jest problem ktory wystapuje na okraglo
pojawia sie jednego dnia, potem jest spokoj na jakis czas
problem zaczal sie pojawiac jakies 2 m-ce temu i trwa mniej wiecej dobe
szukanie pomocy zwiazane jest z tym, ze nawraca a ja nie wiem dlaczego
gdyby to byla kwestia fatalnego zywienia to problem nie pojawial by na 1 dzien co pare tygodni tylko trwal by caly czas prawda?
nie zrobie rewolucji w zywieniu tylko dlatego ze ktos pisze ze nie daje mu siana na stale, ze daje dropsy, ze karmie tylko granulatem itd
napisalam czym karmie, interpretacja zalezy juz od czytajacego

Nuna

  • Gość
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 19, 2009, 00:01:18 am »
Zboza zawieraja duzo skrobii, ktora zaburza funkcjonowanie ukladu trawiennego. Zoladek i jelita krolika nie sa nastawione na trawienie zboza, glownym pokarmem krolika sa ziola, rozne rodzaje traw, galazki, liscie czyli latwostrawna zielenina.
Twoj krolik nie jest juz mlody, do tej pory jego zoladek jakos dawal sobie rade z trawieniem takiej ilosci zboza, ale z wiekiem metabolizm sie zmienia, no i wychodza bledy w zywieniu.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2009, 11:20:51 am »
Agasik, nie denerwuj się :) Napisałaś czym karmisz - owszem, interpretacja zależy od czytającego - owszem, a to, co zdecydujesz zrobić po przeczytaniu naszych wypowiedzi zależy już od Ciebie :) I nikt Cię nie zmusi do robienia rewolucji, jeśli nie chcesz być rewolucjonistką :)

Jeszcze dwa słowa w temacie mieszankowo-granulatowym:
mieszanką nazywamy na forum taką karmę dla królików, która zawiera różne zboża, dodatki w postaci płatków, chrupek, suszonych owoców itp., natomiast granulatem - jednolite pałeczki, które powstały po przetworzeniu warzyw, zielenin, także zbóż (za wyjątkiem Cliffi, które nie ma zbóż w składzie) i innych dodatków. Pałeczki mogą mieć kolor ciemnozielony (np. Cuni Duo, Cuni Pro, Cliffi), popielaty (Wildlife), zielony i brązowy (Cuni Duo) i pewnie jeszcze inne w zależności od składu i firmy produkującej. W granulatach nie ma żadnych innych elementów oprócz granulek (wyjątkiem znowu Cliffi, które ma suszoną pietruszkę i bazylię :pokoj: ), natomiast w mieszankach - obok tych wszystkich ziaren, chrupek i prażonych kukurydz - może być też granulat :)

Pozdrawiam weekendowo,
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

agasik

  • Gość
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 27, 2009, 16:47:35 pm »
bosniak, dzieki za wyjasnienie tych roznic miedzy mieszankami i granulatami.
Mój Kicek ma się dobrze. Badał go lekarz który zna się na uszatkach - kolezanka mi go polecila. Nie powiedzial mi nic wiecej niz moj wet ale wole isc niz nie isc.
Lakcid juz odstawilam i uszaty ma sie dobrze.
Nie wiem skad bierzecie suche babki itd ale bede szukac na diecie

Yuuki

  • Gość
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 27, 2009, 18:12:57 pm »
Trochę głupio mi się przyznać, ale na początku miałam taki sam problem jak agasik. Poczytałam na forum. Zamieniłam mieszankę na granulat. Dodałam więcej warzyw i zieleniny i biegunka zdarza się rzadko. Można powiedzieć że od zmiany pojawiła się tylko raz. Radzę Ci zmienić dietę, a zobaczysz różnicę i szczęśliwego króliczka. Bo takie biegunki są bardzo męczące ;<

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 29, 2009, 10:49:08 am »
Dzisiaj zawiozę bobki do weta na zbadanie - moje pyt. Do czego je włożyć?Do pojemniczka na mocz czy wystarczy do woreczka ??  Mogę je włożyć ok 2-3 godzn zanim pojadę , czy to muszą być super extra świeże boby ???   I czym wetka je zbada, oni mają tam tylko mikroskop.
SylwiaG

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 29, 2009, 10:52:01 am »
Obojętne czy włożysz do woreczka czy do pojemniczka, byle było czyste. Pojemniczek chyba wygodniejszy.
Nie muszą być ekstraświeże sprzed 5 minut :) Dwugodzinne będą okej :)
Czym będą badane - musisz zapytać weterynarza.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 29, 2009, 10:58:29 am »
Dziękuję za szybką odpowiedź. Chyba je czymś zbada, mówila,że moge przywieźć do badania, jednak nieomieszkam zapytać-na pewno :)

[ Dodano: Sro Wrz 30, 2009 7:40 pm ]
Nasza wet badała mikroskopem, powiedziała ze boby oby zajców są wporządku. Nie wie jednak z czego wzdęcia i twarde brzuszki. Poleciłą wykluczyć sałatę rzymską i dawać mniej warzyw a więcej suszek i sianka. Co myślicie o tym ???
SylwiaG

nuka

  • Gość
Pomocy! Kicuś ma problemy z bobkami
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 01, 2009, 08:41:41 am »
Wetka się asekuruje, a z drugiej strony ma rację przy wzdętych twardych brzuszkach lepiej dać suche niż świeże zielone