Autor Wątek: Podstawy Początkującej ;-)  (Przeczytany 4835 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Teska

  • Gość
Podstawy Początkującej ;-)
« dnia: Sierpień 10, 2009, 21:44:29 pm »
Jak już napisałam w temacie powitalnym króliczka nie mam,ale za to ma moja kuzynka a ja nie jestem pewna kilku spraw...
Sprawa 1=Jakie są minimalne wymiary klatki dla królików?
Sprawa 2=Czy króliki jedzą sianko i zioła?Jeśli tak,to jakiej firmy najlepsze i jak często dawać?
Sprawa 3=Jaka jest najlepsza karma?
Sprawa 4=Czy króliką daje się jakieś przysmaki?Jeśli tak to jakie i ile?
Sprawa 5=Jak często dawać zieleninkę i co powinno wchodzić w jej skład?
Sprawa 6=Czy podłoże Pinio jest dla królików dobre?I czy siano dawać na granulki,czy np. do kuli?
Sprawa 7=Z królikiem powinno się wychodzić na dwór,na szelkach,tak?
Sprawa 8=Czy pazurki można delikatnie przycinać króliczkom w domu,czy jak?

Akte_Angel

  • Gość
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 10, 2009, 21:47:10 pm »
Wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania już są na tym forum , wystarczy tylko użyć opcji "szukaj" :)

Teska

  • Gość
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2009, 22:05:29 pm »
Akte_Angel, właśnie się dokopuję...
Możesz podrzucić 1,2 część 2,4, i (niekoniecznie) 6 i 8.
Ja te dopiero raczkuje..Ehehe!
Na razie dokopałam się częściowo do diety,tego czy 1 czy parka i jeszcze kilku spraw.Trudno to wszystko ogarnąć,tyle wiedzy o krulisiach   :jupi

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2009, 22:24:37 pm »
W skrócie
1. długość teoretycznie 80 cm ale najlepiej conajmniej 100 cm.
2. Tak. Zuzala, codziennie.
3. Cuni Pro lub Cuni Complete firmy Versele-Laga.
4. Tak, np owoce, rodzynki ale rzadko i w małych ilościach. Kolb, dropsów, pralinek i tego typu przysmaków dla "gryzoni" królikom nie podajemy.
5. Codziennie, szczegóły np na stronce www.miniaturkabeztajemnic.w.of.pl
6. Tak. Lepiej do paśnika.
7. Można, pod warunkiem, że królik jest szczepiony. Jak już to w szelkach (nie na smyczy) a najlepiej w specjalnym kojcu.
8. Mona, ale trzeba wiedzieć jak.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Teska

  • Gość
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 10, 2009, 22:53:49 pm »
1Klatkę zamierzam kupić na urodziny kuzynce.Taką dł. na 100cm,szer. na 50 i wys. na 40.Widziałam już na allegro.
2A czy możemy suszyć zioła z ogrodu same?Ja daję koszaką zioła,ale jak coś to HF(od biedy HP).Z Zuzali są ,,pojedyncze'' a ja wolę kupować albo gotowe mieszanki,albo na starym,sprawdzonym scvhemacie suszyć sama(koszą).
3Rozumiem,że u królików jest coś z nadwagą,tak?I dla tego dropsy(itp.) fe?Tak?
4A mogę zrobić pasniczek ze starej drabinki od klatki(kosze miały)?A jeśli już to wewnętrzny,czy zewnętrzny?
5Z kuzynką chodzimy na szeklach,albo stajemy we dwie w ogródku i go wtedy puszczamy.A ile kosztują takie szczepionki i ile ich trzeba zrobić/z jakim odstępem czsowym?czy zrobi mi je taki wet pso-kotowy,czy muszę poszukać gryzoniowego?
A jak trzeba ?
O karmę się postaram.A co np. z takimi Versale'owymi cuni cripsy,bądź cuni Nature?

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 10, 2009, 23:02:35 pm »
2. jeśli znacie się na tym i macie 100% pewności, ze nie zasuszycie nic trującego, to tak.
3. Nadwaga te, ale kolby, dropsy i inne "przysmaki" są po prostu nie zdrowe. To taki MC Donalds, KFC itp.
4. Chyba tak, nie wiem dokłądnie o czym mówisz.
5. Szczepienia kosztują różnie. Trzeba zaszczepić na pomór i na myxomatozę. Szczepienia powtarza się co roku albo co 6 miesięcy, zalezy jakie. Najlepiej by było, gdyby to nie był wet "pso-kotowy", ani "gryzoniowy", tylko królikowy (królik to nie gryzoń, tylko zajęczak)
Co do Cuni Crispy, to to raczej jako smakołyk, a nie karma pełnowartościowa. Cuni Nature, to mieszanka a królikom nalezy podawać tylko i wyłącznie granulat.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Teska

  • Gość
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 11, 2009, 11:45:27 am »
2.Ja się na tym znam,bo sama robi ę mieszanki pełnowartościowe koszą.A co do trujących to nie ma obaw.Znalazłam wczoraj taki fajny temat i spisałam sobie zniego wszystkie ,,królicze'' zioła.
3.A co np. z chipsami firmy Herbal Pets?Są jabłkowe,gruszkowe,bananowe,brokułowe,topinamburowe,pasternakowe,szparagowe,pomidorowe itp.
4. Chodzi mi o to,że np. Koszą przyczepiłam starą drabinkę z drucików na zewnątrz klatki i robi im to za paśnik,bo nie było w zoologu paśników.I pytam się ,czy królikowi zamontować ją we wnątrz,czy na zwenątrz?(paśnik)
5.A zna ktoś w okolicy Żagania,Żar,Szprotawy,Kożuchowa bądź Nowej Soli takiego ,,króliczego''?
Ok.,czyli Cuni Cripsy,to taki przysmak,powiedzmy garstkę na tydzień?
A czy coś się stało jak moja kuzynka karmiła mieszanką?dawała zieleninkę i siano.

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 11, 2009, 11:55:53 am »
3. no takie chipsy, to chyba mogłyby być, tylko pamiętaj, że suszone owoce czy warzywa zawierają dużo więcej cukru.
4. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.
5. Nie
Cuni Crispy to ja bym powiedziała conajwyżej kilka na dzień.
Zielenina i siano są jak najbardziej wskazane. A mieszanka jest bardzo tucząca, królik może mieć nadwagę, pewnie nie zjada ceko i ogólnie z miesznaki królik może sobie wybierać tylko to co lubi. Z granulatem nie ma tego problemu. Poczytaj sobie na uszatej np. czemu granulat jest lepszy niż mieszanka.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Teska

  • Gość
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 11, 2009, 13:59:59 pm »
3.to kupimy 1 lub 2 rodz.
4.Ja też.Może wygodzniem jej bedzie,jak paśnik dam do środka?Będzie chyba łatwiej wyciągała.
5. To co mamy zrobić?Gdzie go zaszczepić?

Acha.Ok.
To co mam zrobić jak ona mu ją już dawała(a szczerze mówiąc nie myślę,żeby zmieniała ... :zdenerwowany )?
Co do kwestii granulat-mieszanka,to wiem,że granulat zapobiega wybieraniu selektywnemu i mamy pewność,że dostarczamy pupilowi dobrych składników odżywczych(bo z mieszanki to może np. czegoś nie jeść,a może to być ważne w diecie.).

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 11, 2009, 16:25:00 pm »
Na Uszatej znalazłam "w pobliżu":
Lecznica dla zwierząt Lubin
ul.Sztukowskiego 7a
Pn-Pt10:00-14:00 oraz 16:00-19:00
Sob.9:00-13:00

Musisz podzwonić po wetach, popytać. Ja nie znam okolic, więc nie pomogę.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Teska

  • Gość
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 11, 2009, 16:36:51 pm »
Słyszałam,że w Zielonej Górze jest dobry wet od małych zwierząt...
Już nie wiem.Nie wiem w ogóle,czy moja kuzynka tam z nim pojedzie na to szczepienie.
Bo ona z nim wychodziła na szelkach tak normalnie przed blok,bez żadnego szczepienia...coś się mogło stać?

berry scary

  • Gość
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 11, 2009, 18:14:40 pm »
mogło ale nie musiało, w każdym razie to nie powód do paniki. Najlepiej jak najszybciej uchola zaszczepić, i z tego co pamiętam szczepionka działa w pełni po 2 tygodniach  więc dopiero wtedy bezpiecznie królika można wyprowadzać.

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 11, 2009, 18:20:32 pm »
Teska raczj nic się nie stało. Sczepionki sa przeciwko pomorowi i myksomatozie - są to choroby śmiertelne i zazwyczaj królik umiero w krótkim czasie od zakażenia. Jak królik żyje, to się nie zaraził. Ale lepiej dmuchać na zimne.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Teska

  • Gość
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 11, 2009, 20:32:25 pm »
Acha.To dobrze.Pusia żyje i ma się dobrze.tylko martwi mnie to,iż dostawała mieszankę...Mogło jej się coś stać?Nie jest gruba.Jest taka normalna.Porównałam ze zdjęciami użytkowników np. Ciapusia i Pusia jest ok. na moje oko.
A czy króliki(poza nadwagą) mogą od złej karmy nabawić się jakiejś choroby?Bo np. koszatniczki od kolb,dropsów oraz tym podobnych przysmaków i ogólnie zbyt dużej zawartości cukru w karmie mogą dostać Zaćmy(ślepota).
A tak mniej-więcej to ile u Was kosztują szczepionki?

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 11, 2009, 22:16:09 pm »
od jedzenia mieszanki mogą mieć kłopoty trawienne, gdyż zawiera ona składniki, których królik jako gatunek nie jada w naturze. zdarzają się też problemy z zębami.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Dora

  • Gość
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 11, 2009, 22:39:11 pm »
cześć jestem tu nowa i potrzebuje pomocy. Dziecko przyniosło królika i nie wiem co dalej. Pomoże ktoś?? :(

[ Dodano: Wto Sie 11, 2009 10:44 pm ]
dziecko przyniosło królika potrzebuje pomocy nie wiem co dalej:)

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 11, 2009, 23:09:05 pm »
a o co konkretnie ci chodzi?
jaki masz problem?
nie możesz zatrzymać króliczka?
Czy nie wiesz, czym go karmić?

O konkrety poproszę :)

anna_b5

  • Gość
Podstawy Początkującej ;-)
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 12, 2009, 07:34:08 am »
Ciekawam skąd dziecko przyniosło króliczka? znalazło, dostało? Jak dostało, to by się przydało dowiedzieć od kogo i jak był karmiony i wszystko co potrzebne