Autor Wątek: Kolby....  (Przeczytany 12136 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Cassandra

  • Gość
Kolby....
« dnia: Lipiec 31, 2009, 22:25:58 pm »
Kiedyś zrobiłam temat o przepisach na kolby....znalazłam jeden fajny przepis..


 tutaj przepis:
Najpierw mieszamy w małym garnku mąkę i wodę, a potem podgrzewamy, aż ciasto będzie miało konsystencje budyniu.
Dodajemy wtedy różne przysmaki królika i mieszamy
Możemy dodać karmy które mamy, zioła, przysmaki itp.
Następnie ciasto oklejamy dookoła kawałkiem drewna lub jakimś patykiem, a potem jeszcze raz obtaczamy w pokarmie.
Przygotowane kolby kładziemy na blachę, na której jest papier do pieczenia lub folia. Wsadzamy to do piekarnika i pieczemy 2 godziny w temperaturze ok. 180-200 stopni celsjusza.
Potem wyjmujemy kolby i gdy ostygną można dać je dla naszych gryzoni.

Co wy na to?

Offline rokiowca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Kolby....
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 31, 2009, 22:28:08 pm »
króliki nie mogą jeść mąki jak mi sie dobrze wydaje

[ Dodano: Pią Lip 31, 2009 10:29 pm ]
"gdy ostygną można dać je dla naszych gryzoni."
czyli nie dla króli, bo to nie są gryzonie
Afrusia
  • 26.07.2013r. Przeżyła 6 lat. Ze mną tylko 4.Tęsknie kochanie.
kliknij


Cassandra

  • Gość
Kolby....
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 31, 2009, 22:34:56 pm »
Ale mi chodzi o ogólne, małe zwierzątka...np. świnki morskie, króliki, chomiki itd. Mąkę można podawać,  z tego są robione kolby takie sklepowe.

Offline jpuasz

  • Członek SPK
  • ****
  • Członek SPK
  • ****
  • Wiadomości: 2034
  • Płeć: Kobieta
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • Lokalizacja: Łódź
  • Moje króliki: Pusiek i Kulka
  • Za TM: Liska
Kolby....
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2009, 22:40:15 pm »
Cytat: "Cassandra"
Mąkę można podawać,  z tego są robione kolby takie sklepowe.

A kto powiedział, że kolby "takie sklepowe" są dobre dla królików, czy dla gryzoni? Sklepowe, czy własnoręcznie produkowane są po prostu niezdrowe. :) To juz lepiej robić szaszłyki, czyli na gałązkę  nadziać jakieś listki, warzywa czy owoce. Na pewno są zdrowsze.



Liska była z nami 4 lata, 6 miesięcy, 3 tygodnie i 5 dni (od 01.09.2009 do 27.03.2014)

Cassandra

  • Gość
Kolby....
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2009, 22:48:33 pm »
Na pewno są zdrowsze. Przecież to warzywa i owoce. Ale jak ktoś będzie chciał naprawdę zrobić takie "wymagające więcej pracy'' to jest przepis.

Offline rokiowca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Kolby....
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 31, 2009, 22:50:19 pm »
kolba nie jest dla królika  chomiki i świnki chyba moga to wcinac ale król nie po prostu robi ludzi w bambuko z tymi napisami "kolba dla królika" albo jest na rysunku króliczek :-/ sama dałam się wrobić :-/
Afrusia
  • 26.07.2013r. Przeżyła 6 lat. Ze mną tylko 4.Tęsknie kochanie.
kliknij


Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Kolby....
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2009, 01:06:53 am »
Cytat: "Cassandra"
pieczemy 2 godziny w temperaturze ok. 180-200 stopni celsjusza.


abstrahując od gryzoni i mąki, bo o tym już było, to jaki sens ma zapychanie królika "spalenizną"? po 2 godzinach w 200 stopniach wychodzi nie przysmak, tylko węgiel. żywność poddana takiej ekstremalnej obróbce termicznej jest b. ciężkostrawna - proponuję nie wydziwiać, tylko karmić królika możliwie najbardziej zgodnie z jego potrzebami. a kolby o ile mi wiadomo nie występują w diecie dzikich zwierząt.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

karola

  • Gość
Kolby....
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2009, 09:22:37 am »
Kolby są nie zdrowe bo mają dużo cukrów,przynajmniej tak kiedyś przeczytałam.



Pozdrawiam

Pandzia

  • Gość
Kolby....
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 09, 2009, 00:16:54 am »
nie sa zdrowe jak wiele roznych innych rzeczy , podobnie jak z czlowiek kazdy z nas je przeciez duzo niezdrowych rzeczy i nic sie nie dzieje , mysle ze czasami nie zaszkodzi.Ja swojemu daje i taka kolbe ma na ok 2-3 tyg

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Kolby....
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 09, 2009, 00:38:17 am »
Cytat: "Pandzia"
kazdy z nas je przeciez duzo niezdrowych rzeczy i nic sie nie dzieje

A skad ta pewnosc, ze nic sie nie dzieje? Czy ludzie nie maja prochnicy, problemow z zoladkiem, nadwagi itp, itd?

Miedzy zwierzakiem i czlowiekiem jest ta roznica, ze czlowiek ma wybor i je to co chce. Zwierzak je to co mu daje opiekun. To przykre, ze pomimo tego ze wiesz o szkodliwosci kolb, dajesz je kroliczkowi. ja bym cofnela czas, zeby wyrzucic z jadlospisu mojego usztka kolby i inne duperele. Moze chociaz wtedy na stare latka mialby wszystkie zabki. Pomysl o tym. W kolbach jest cukier, a krolik zebow nie myje. Moj mial 11lat. Przez 11 lat jadl 'slodycze' i nie myl zebow i nie odwiedzal stomatologa. Chcialabys tak?
Zamiast kolby mozesz mu kupic paczuszke cykorii. Uwierz mi, ze bylby szczesliwszy- Krolik i jego zoladek.

Pandzia

  • Gość
Kolby....
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 09, 2009, 00:42:45 am »
Czarli taka kolbe ma na bardzo dlugo , wisi sobie na klatce i to nie prawda ze je wszystko co mu sie daje , moj krolik jest bardzo wybredny...

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Kolby....
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 09, 2009, 00:46:49 am »
To, ze jest wybredny, nie oznacza, ze wybiera zdrowe i odpowiednie dla siebie rzeczy. Moj krolik tez byl wybredny. Wolal dropsy jagodowe od siana.
Dziwi mnie po prostu to, ze swiadomie dajesz zwierzakowi cos o czym wiesz ze moze zaszkodzic. Moze zaszkodzic nie jutro, nie za miesiac ale za pare lat... I wtedy bedzie placz. Bo flora bakteryjna w jelitach zniszczona, krolik ma biegunki itd i nie wiadomo co zrobic...

Pandzia

  • Gość
Kolby....
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 09, 2009, 00:50:35 am »
Każdy po swojemu dba o swojego uszatego :) nie idzie odrazu mowic ze kazdy krolik tak samo reaguje.Od mojej kuzynki krolik zjadal kolbe praktycznie co 3 dzien i nic mu nie bylo przez tyle lat to zalezy od Krolika

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Kolby....
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2009, 00:56:11 am »
Pandzia, moj krolik zyl 11 lat. Przez wiekszosc czasu tez mu nic nie bylo. Ale jak sie 'posypalo' to wszystko. A skad wiesz jak organizm twojego uszatego zareaguje na kolby np. za 10 lat? Jestes w stanie to przewidziec?
Cytat: "Pandzia"
Każdy po swojemu dba o swojego uszatego

I to jest wlasnie smutne. Ze wiesz o szkodliwosci czegos i dajesz to krolikowi. Bo masz takie widzimisie, bo ktostam dawal i nic sie nie dzialo...

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Kolby....
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 09, 2009, 01:01:19 am »
Proponuję nie dyskutować z Pandzią na temat kolb :) koniec świata nas przy tym zastanie, a i tak król będzie wcinał pyszne i nieszkodliwe żarcie.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline rokiowca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Kolby....
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 09, 2009, 01:29:14 am »
no np po piciu coli ludzia sie zeby psuja tak kroliczka po klbie moze cos bolec albo Bóg wie co jeszcze ja woel Afrusi zrobić jakiśszałot ostatnio jak moja mamuśka odprawiała uro to jej zrobiłam sałatke na caly tydzien miała dałam jej tam papryke takie zielone cos podobne do ogorka nie pmaietam jak sie to nazywa  :oh:  merchew pietruche i różne takie ;) a jak wcinała :DD te kolby wygladaja jakby byly klejone jakims klejem do tapet albo osmiorniczka :|
Afrusia
  • 26.07.2013r. Przeżyła 6 lat. Ze mną tylko 4.Tęsknie kochanie.
kliknij


Marciiikkk

  • Gość
Kolby....
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 09, 2009, 01:31:24 am »
Pandzia,Cassandra,  Jak Twój maluch zacznie mieć problemy z nadwagą albo inne dolegliwości zdrowotne to możesz mieć pretensje do siebie.Może zabieraj go ze sobą do makdonalda odrazu?
Pozdrow serdecznie swoje zdrowe kolby i rozsądek..

Offline rokiowca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Kolby....
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 09, 2009, 08:36:37 am »
Marciiikkk, "pozdrow kolby"  :co_jest  :co_jest  nie moge
Moja Afruś była faszerowana tym swinstwem jak ja dostalam i na poczatku jej tez dalam 2 kolby bo za bardzo nei wiedzialam jak hodowac takie cudo i matka mi powiedziala ze Afrus musi przejsc na diete bo wyglada jak slon
Afrusia
  • 26.07.2013r. Przeżyła 6 lat. Ze mną tylko 4.Tęsknie kochanie.
kliknij


Offline asia4_27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 304
Kolby....
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 22, 2009, 21:39:41 pm »
To co pod zadnym pozorem niewolno dawac uszatym kolby?
Jak ja daje 1 kolbe to 2 kroliki zjadaja ja w dzien lub noc.
Ale siostra mi mowila ze niemam im dawac kolby i nie kupuje. :/
Dzis znowu chialam kupic kolbe bo jutro nas caly dzien niema a gdyby byly glodne to by jadly
czy w takich wypadkach ze caly dzien nikogo w domu niema tez nie wypada dac kolby  ??



Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Kolby....
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 22, 2009, 21:41:38 pm »
Kolby to niezdrowe świństwo. Jak Was nie ma cały dzień w domu, to zostawcie króliczkom więcej świeżego sianka, zieleninki czy suszków.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan