Autor Wątek: Odchudzanie............  (Przeczytany 3073 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anetaa

  • Gość
Odchudzanie............
« dnia: Lipiec 04, 2009, 19:20:16 pm »
Witam wszystkich. Mój królik ma na imię Rózio i ma 1,5 roku. Jego waga już dawno zdążyła przekroczyć 3kg i już prawie rok temu weterynarz zaleciła mu dietę. Miała ona polegać na odstawieniu wszelkiego rodzaju granulatów, a podawaniu mu warzyw, siana i ewentualnie owoców. Od znajomej pani w sklepie zoologicznym dowiedziałam się, że warzywa są wbrew temu co zaleciła weterynarka tuczące. Nie wiem więc kogo w końcu mam słuchać... Martwię się o swojego królisia:-( Jada on w tej chwili praktycznie same warzywa i siano, a jednak wciąż tyje... Proszę Was napiszcie mi jak to w końcu jest.

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odchudzanie............
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2009, 19:31:04 pm »
anetaa, warzywa i owoce podawaj w baaardzo malych ilosciach np. dwa plasterki marchewki dziennie (z owocow to w ogole mozna zrezygnowac, chyba, ze np. plasterek jablka na tydz.). Jesli krolik jest przyzwyczajony to dawaj raczej wszystko to co zielone, czyli trawe, mlecz, babke, wszelkiego rodzaju natki, koperek. Pomocne przy odchudzaniu i utrzymaniu prawidlowej wagi sa tez suszki zuzali. Smakuja krolikom i sa urozmaiceniem podczas diety. Czasem sa chetniej jedzone niz same warzywa.

Pani z zoologa ma racje. Tucza bulwiaste czesci warzyw. Liscie sa malokaloryczne.
Powodzenia w odchudzaniu. Zdrowka zycze kroliczkowi.

anetaa

  • Gość
Odchudzanie............
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2009, 20:26:50 pm »
Róziek zjada duże ilości babki lancetowatej i siana, bardzo lubi też nać marchewki i pietruszki, świeżą bazylię. Ale poza tym smakuje mu baaaardzo korzeń pietruszki:-) Jada też marchewkę, ale wtedy, gdy nie ma innych warzyw. Daję mu też brokuły, świeżego ogórka, kawałeczki jabłka, czasami cykorię. Granulat ma od czasu do czasu jako przysmak.
Czy w takim razie skoro warzywa tuczą mam wrócić do granulatu?

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odchudzanie............
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2009, 21:12:48 pm »
Cytat: "anetaa"
Czy w takim razie skoro warzywa tuczą mam wrócić do granulatu?

Nie. Granulat podawaj w niewielkich ilosciach i to taki bogaty w wlokno, a nie np. Vitapol. Granulat z moich obserwacji tuczy najbardziej, jesli jest dawany w nadmiarze. Po prostu ogranicz warzywa, owoce do minimum: po plasterku na przyklad, a nie pol marchewy ;) To jest dieta i jednak trzeba ograniczyc jedzenie, zeby byly jakies rezultaty.
Ogorek nic do diety nie wnosi, wiec mozesz z niego zrezygnowac. Owoce i warzywa podawaj jako przysmak. Naprawde w niewielkich ilosciach.
Ja dawalam kapuste pekinska, np. lisc dziennie, salate rzymska, ale jest troche droga tak jak cykoria :/
Mozesz zasadzic owiec na tackach i urozmaicac trawiasta diete :)
Jaki dajesz granulat? Polecane, bogate w wlokno granulaty to Cuni Complete i Cuni Pro. Ja granulat sypalam do kuli smakuli, zeby krolas sie rozruszal. Daje po lyzeczce od herbaty granulatu rano i wieczorem.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odchudzanie............
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2009, 21:16:05 pm »
a z trochę innej beczki - ile dziennie czasu Twój uszatek spędza poza klatką? i co robi? bryka czy raczej odpoczywa?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

anetaa

  • Gość
Odchudzanie............
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 05, 2009, 13:54:27 pm »
Mój uszatek jest poza klatką przez całą noc, w ciągu dnia też dość długo, wtedy, gdy jestem w domu, więc tak naprawdę niewiele czasu spędza w swojej klatce. W  ciągu dnia zazwyczaj leniuchuje, podrywając się ze swego chodniczka, gdy biegnie do klatki załatwić się, bądź poskubać sianka. Jego życie zazwyczaj zaczyna się późnym wieczorem, wtedy to zaczyna biegać, podskakiwać, bawić się z domownikami. Ale ogólnie mówiąc raczej jest typem leniucha...

karola

  • Gość
Odchudzanie............
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 06, 2009, 16:12:25 pm »
Życze powodzenia w odchudzaniu,a wszystko to co napisała Tocha jest prawdą.

Offline rokiowca

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
    • Mój blog
Odchudzanie............
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 06, 2009, 17:18:47 pm »
jak sie ludzie odchudzaja to jedza tam jakies zieleniny to krolika chyba tez sie tak odchudza ale czasem chyba granulat mozesz podac krolikowi bo na samej zieleninie to chyba dlugo nie pociagnie
Afrusia
  • 26.07.2013r. Przeżyła 6 lat. Ze mną tylko 4.Tęsknie kochanie.
kliknij


Aneczka

  • Gość
Odchudzanie............
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 06, 2009, 17:21:05 pm »
no, generalnie, to króliki żyją tylko i wyłącznie na zieleninie

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odchudzanie............
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 06, 2009, 17:28:41 pm »
Jezeli dieta jest zroznicowana, to granulat mozna ograniczyc do minimum. Ja wole dac wiecej rodzajow zieleniny, suszkow, warzyw w ciagu dnia. Granulatu daje b. malo okolo lyzeczke od herbaty dziennie.
Wszystko zalezy od krolika. Jesli jest niejadkiem, chudzielcem to granulat jest konieczny. Ale kroliczek z tendencjami do tycia granulat powinien dostawac  jako przysmak.
anetaa, zachecaj uszatka do aktywnosci. Jak juz pisalam kula smakula moze byc pomocna. Albo zawijanie granulatu w papierowa kulke, zeby krolas zanim zje mial troche zabawy i wlozyl troche pracy.
Zapytam jeszcze o to czy Róziek zjada swoje wszystkie cekotrofy?

anetaa

  • Gość
Odchudzanie............
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 06, 2009, 19:14:07 pm »
Jeśli chodzi o kał nocny to nie za bardzo orientuje się, który to ma być :oh:  Róziek produkuje się w sporych ilościach nocą. Twarde bobki zawsze zostają, a ten mięciutki zdarza mu się też zostawić, ale nie zawsze......

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Odchudzanie............
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 06, 2009, 21:04:56 pm »
Cytat: "anetaa"
ten mięciutki zdarza mu się też zostawić, ale nie zawsze.....

To wlasnie przejedzone kroliczki zostawiaja ceko. Oznacza to, ze spokojnie mozesz ograniczyc mu jedzenie :) Ustal po prostu taka porcje zarelka, zeby nigdy nie zostawial ceko.