Autor Wątek: ropa maciczna u królicy  (Przeczytany 12330 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

megana88

  • Gość
ropa maciczna u królicy
« dnia: Czerwiec 13, 2009, 20:12:44 pm »
Jestem tu pierwszy raz, zmusza mnie do tego sytuacja oraz fakt, że są tu osoby posiadające sporą wiedzę na temat króliczków.

      Otóż mam króliczkę (baranka). Ma 3 lata i problem w tym, że z pochwy wydziela się dziwna substancja koloru biało-żółtego, dosć gęsta i bardzo śmierdząca. Pierwszy raz odkryłam to po tym jak strasznie od niej śmierdziało. Przekręciłam ją na grzbiet i doznałam szoku. Na dole miała kłaki obsmarowane czymś w rodzaju budyniu (gęste gluty, kolor jakby biały, żółty). Przemyłam to rumiankiem, ale do rana nic się nie poprawiło, więc zawiozłam ją do weterynarza.

      Stwierdził ropę maciczną. Podał antybiotyki. 3 tygodnie robiłam jej zastrzyki podskórne. Choroba zanikła na około 2 miesiące i parę dni temu znów to samo. Dostałam kolejne zastrzyki podskórne i nie wiem co robić :( skąd ta choroba?

      Królik je karmę VERSELE LAGA, kuwetę czyszczę codziennie, raz na tydzień odkażam, dodam, że poza upławami w zachowaniu nic się nie zmieniło (je z apetytem jak zawsze, kica, normalnie pije). Odkąd ją mam to zawsze wygryzała sobie futerko tam na dole (ale nigdy nic tam nie było), nie wiem co robić, proszę o pomoc..

Offline Truffle

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1045
  • Płeć: Kobieta
  • 진기씨,사랑해~
    • dA
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2009, 20:20:32 pm »
jesli to ropomacicze to nalezy macice usunac, bo zaszly w niej juz zmiany.
było robione usg?

udaj się do króliczego weta i umów się na operację.

mój pies również miał ropomacicze i z tego co wiem nie zaleczy sie tego w zaden sposob. operacja jest konieczna.
Haikus are stupid
I cannot write them at all
Deal with it, retard.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 13, 2009, 20:23:20 pm »
kroliczka powinna byc poddana sterylizacji,jesli to ropomacicze to dosc czesto spotykane u krolikow
musisz znalesc  dobrego kroliczego weta,ktory wykonywal takie zabiegi,a wet. u ktorego bylas jak widac nie jest "kroliczym" wetem,widzac takie obj.powinin zarea. wyk. zabieg
nie wiem w jakich ok  mieszkasz,moze jest gdzies kroliczy wet
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

kasiagio

  • Gość
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2009, 20:25:14 pm »
megana88, a króliczka nie jest wysterylizowana ?? Jeżeli nie to chyba najwyższy czas bo w taki sposób może się  to źle skończyć .

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2009, 20:32:20 pm »
Megana, po pierwsze zmień weterynarza. Jeżeli to faktycznie ropomacicze, to nie ma co czekać, tylko trzeba sterylizować. Jeżeli nie - to tym bardziej trzeba króliczkę dobrze zdiagnozować.

Karmienie i częstotliwość sprzątania niewiele ma wspólnego z ropomaciczem.
Jeżeli podajesz antybiotyk, to równocześnie podawaj królikowi do pyszczka Lakcid.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

megana88

  • Gość
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2009, 20:38:29 pm »
Mój weterynarz poinformował mnie o ewentualnej konieczności zabiegu. Ale choroba przeszła i potem było ok. Mieszkam w mieście gdzie nie ma lekarza, który ma pojęcie o królikach. Boję się, że w czasie zabiegu umrze, albo, że zabieg się nie uda. Nie była sterylizowana, nie miała dzieci. Ma już 3 latka i nigdy wcześniej nic się nie działo...
USG? Tutaj nie ma takiej aparatury.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 13, 2009, 20:45:04 pm »
Znajdź jakiś wolny dzień, pojedź do innego miasta, w którym jest dobry weterynarz dysponujący odpowiednim sprzętem. Napisz do Maro - ona jest z Białegostoku, ale też gdzieś jeździ do weta - poproś o namiary, na pewno Ci pomoże.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

megana88

  • Gość
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 13, 2009, 20:51:39 pm »
Ale dlaczego tak się dzieje? To nie jest mój pierwszy królik. Nigdy się z czymś taki nie spotkałam. Mój pies (sunia) też na to chorowała rok temu (była już jedną łapą po tamtej stronie), dostała antybiotyki i teraz znów jest aktywna jak kiedyś. Nie chcę jej operować, bo boję się, że umrze. A wetetrynarz chyba wie co to ropa maciczna i celowo nie będzie działał na moją niekorzyść? Przecież to byłoby nielogiczne... A czy ktoś wie skąd to się bierze? Czy to dlatego, że nie miała dzieci?

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2009, 21:14:52 pm »
Tutaj jest o ropomaciczu i przyczynach u suk/kotek, ale do królic też się to odnosi.

Przyczyną nie jest brak młodych, a skoki hormonalne - króliki są bardzo płodnymi zwierzętami i częste ruje u królic są wskazaniem do sterylizacji.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

megana88

  • Gość
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 13, 2009, 21:59:51 pm »
Dziękuję za link, jakoś teraz lepiej mi z wiedzą, że to nie wynik jakiegoś mojego niedopatrzenia. Pojutrze kończą mi się zastrzyki, zajadę do weterynarza, zapytam o zabieg.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 13, 2009, 22:16:46 pm »
co to za wet.???
musi byc kroliczy,inaczej zabieg moze skonczyc sie smiercia,
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

megana88

  • Gość
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 13, 2009, 22:48:09 pm »
Co to znaczy "co to za wet.?" Normalny, od zwierząt. Od zawsze u niego jestem. Nie jestem w stanie wyjechać nawet do Białego ponieważ to wymaga czasu (nie sądzę, że da się to zrobić od ręki i że nie będą potrzebne konsultacje potem). Obawiam się, że jeśli pojadę i wykonam zabieg i nie daj Bóg coś się stanie to co ja zrobię? Do Białego jest 100km, jesli będą komplikacje to mogę nawet nie zdąrzyć dojechać... A niestety nie ma opcji bym mogła tam jechac na parę dni. A nie wiem czy weterynarz podejmnie leczenie po tym jak mu powiem, że sterylizacja była w Białym... Pojutrze się wybieram do swego weterynarza, o wszystko wypytam.

Nuna

  • Gość
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 13, 2009, 23:09:05 pm »
Spytaj przede wszystkim czy przeprowadzal juz taka operacje u krolic i czy zakonczyly sie one powodzeniem.
 Dziewczyny maja racje z takimi objawami i diagnoza nie nalezy zwlekac.

megana88

  • Gość
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 14, 2009, 10:57:54 am »
W artykule, który otrzymałam napisane jest, że są dwa rozwiązania: "nieoperacyjnie lub operacyjnie". Być może weterynarz uznał, że to minie (tak jak w przypadku suni). Ale wypytam go o wszystko i jeśli wzbudzi choć cień podejrzenia to zabiorę królisa do innego lekarza.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 14, 2009, 12:53:04 pm »
dziewczyny jezdzily z ucholami wiecej niz 100 km,zapewniam Cie :>

moze wet sie gdzies blizej,spytaj maro ona bedzie wiedziala,bodajze jezdzi do Łomzy
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

megana88

  • Gość
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 14, 2009, 15:43:33 pm »
Właśnie dała mi namiary, jutro zacznę działać.

Offline maro

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2515
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 14, 2009, 16:52:38 pm »
megana88, daj znać co i jak. I nie martw się, ze sterylke zrobisz gdzies indziej. Ja leczę królika w dwóch lecznicach i trudno, nawet jak wet ma jakieś fochy to jednak zwierzę jest ważniejsze. Jakbyś strylizowała w Białym i potrzebowała zostawić zwierzaka na dzień to mogę Ci pomóc. Ale zadzwoń też do Łomży co dwie głowy to nie jedna.
Maro

Na adopcję czekają:
Szarak http://www.przygarnijkrolika.pl/krolik-szarak-warszawa
i inni

megana88

  • Gość
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 14, 2009, 18:07:45 pm »
Dzieki :) właśnie będę dzwonić do Łomży bo lepiej mi tam jechać jak do Białego. Oczywiście napiszę co i jak :)

Offline maro

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2515
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 14, 2009, 20:07:49 pm »
megana88, daj zanc mi na e mail gdybys miała kłopoty z dodzwonieniem nie wiem jaki tam kierunkowy.
Maro

Na adopcję czekają:
Szarak http://www.przygarnijkrolika.pl/krolik-szarak-warszawa
i inni

Monika85

  • Gość
ropa maciczna u królicy
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 14, 2009, 21:52:41 pm »
Podłacze sie do tego tematu, zeby nie zakladac drugiego podobnego. Moj kroliczek ostatnio zaczal siusiac ciemnobrazowym moczem. Poszlam z nim do weta i ten powiedzial ze to moze byc ropa. Tez podejrzewa ze to cos z macica zwizane. Narazie kroliczka dostaje antybiotyki, ale jesli one nie pomaga bedzie miala robione usg :/ Moze ktos z was spotkal sie z czyms takim?