Autor Wątek: Dieta dla młodego królika  (Przeczytany 8715 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline asigo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Kobieta
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 28, 2009, 00:38:22 am »
Nuna - dzieki za pomoc... Odstawilam owoce, warzywa tez (na wszelki wypadek) i kupy sa juz w normie :)
Moze to za duzo nowosci jak dla uszolka. Poczekamy tydzien i sprobuje od wprowadzenia warzywa.

Aneczka

  • Gość
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 28, 2009, 09:59:33 am »
asigo, jezeli królik jadł tylko warzywa do tej pory, to nei należy ich odstawiać. Pamiętaj też, że królik który żywi się głównie świeżym pokarmem ma bobki nieco miększe, to zrozumiałe

Offline asigo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Kobieta
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 29, 2009, 16:12:36 pm »
Aneczka- jadl do tej pory ogolnie pojete warzywa... bez marchwi (hodowca pisal ze mial zle doswiadczenia z marchwia). O tej porze roku jedynym bezpiecznym warzywem ktore mi przychodzi do glowy jest zeszloroczna marchew (i ja probowalam dawac). A jakie jeszcze warzywa moga byc nieprzenawozone?

Nuna

  • Gość
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 30, 2009, 09:06:06 am »
Ja o tej porze roku daje prawie sama zielenine zebrana na lace + galazki , dodatki kupione to marchew( korzen i nac), pietruszka, cykoria, kalarepa (korzen i liscie). Raz na jakis czas owoc, przewaznie jablko.

Aneczka

  • Gość
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 30, 2009, 16:37:29 pm »
ja do listy nuny mogę dołączyć seler - korzeń i nać, botwinkę, pietruszkę - korzen i nac, sałatę rzymską, koperek, paprykę, czasem (bo drogie) rukolę i rollo, brokuła jak dla nas robię.
Niestety na łące niczego nie zbieram, bo z łakami u mnie cięzko.
Warzyw i zieleniny moje dostają multum.
A nie rozumiem czemu marchew zeszłoroczną, ja daje nową z natką

Offline asigo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Kobieta
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 02, 2009, 16:51:42 pm »
Cytuj
A nie rozumiem czemu marchew zeszłoroczną, ja daje nową z natką


Z tego co pamietam z moich studiow... mlode warzywa maja silnie skumulowane substancje szkodliwe dla zdrowia (pochodzace z nawozow). Poprostu taka np. marchew dostaje tyle samo "jesc" co stara, tylko w mlodej nie zdazy sie to "przetrawic" i jest duzo swinstw typu azotyny, azotany itp. Stara sobie posiedzi jeszcze z miesiac, dwa na polu i zdazy przejesc nawozy i przrobic na swoja mase... Uff, chyba dosc zrozumiale napisalam?

Mowi sie tez, ze im ladniej wygladaja takie mlode warzywa tym sa bardziej szkodliwe. Malym dzieciom tez nie wolno mlodych warzyw podawac, chyba ze z wlasnego nienawozonego ogrodu.

Aneczka

  • Gość
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 04, 2009, 10:44:23 am »
asigo, wiem to wszystko, ale ze starej marchwi naci nie dostaniesz, poza tym stara marchew częście leży dwa miesiące dłużej na magazynie i jest pryskana żeby nie więdła i nie robiła się gumiata, niż w ziemi

Blondi

  • Gość
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 22, 2009, 19:33:49 pm »
Mam pytanie - nasz Julian skończył właśnie 4 miesiące, to baranek, waży 1,4kg ( tyle, co jego rodzice wg książeczki szczepień). Dostaje karmę 2 razy dziennie, pełną miseczkę CC ( dwie łyżki albo i więcej). Na stronie www.lecznica-oaza.strefa.pl wyczytałam, że młody królik od 8 tygodni do 8 miesięcy powinien miec nieograniczony dostęp do granulatu, gdzie indziej zaś, że ma jeśc 2 razy dziennie do syta, żeby nie wyrabiac u niego złych nawyków.

Zaczynam się jednak zastanawiac czy może nie podawac mu stale granulatu, bo wcina go jak małpa kit, a w ciągu dnia biega za nami, staje słupka przed szafką, w której trzymamy jedzonko i zaklina rzeczywistośc ;) i w ogóle plącze się nieustannie między nogami, stając na dwóch łapkach i żebrząc o dokarmianie, a na dźwięk otwieranej lodówki natychmiast kica do kuchni.
Dodam, że poza granulatem 2 razy dziennie dostaje po południu jakąś zieleninę ( ostatnio po dwa liście kapusty pekińskiej), czasami kawałeczek jakiegoś owoca lub 2-3 plasterki marchewki. Oczywiście ma na stałe siano i korę brzozy, ale wcina je głównie w nocy, w dzień zajmując się braniem nas na litośc i żebraniem o smaczniejsze kąski :]
Czy nasz królik jest niedokarmiony czy po prostu łakomy? Proszę, doradźcie co zrobic z racjonowaniem granulatu.

nuka

  • Gość
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 22, 2009, 19:37:52 pm »
Możesz zwiększać stopniowo ilość zieleniny a granulat ograniczać do 2 łyżek dziennie. Jak uszol będzie głodny zje więcej siana. Granulatu naje się zimą, teraz niech korzysta z darów natury. Króliki to łakomczuchy. :)

Aneczka

  • Gość
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 23, 2009, 19:28:52 pm »
Więcej na pewno nie potrzebuje. Wprowadz do jego diety suszki. I zielenina, tak jak mówi Nuka. Króliki moga jeść non stop, a jak królik wyczai, ż ewystarczy troche sie poplątać pod nogami, żeby wysępić żarełko, to będziecie mieć kosmos. Poza tym duzo, dużo, dużo trudniej odchudzić królika niż go utuczyć. Ja mojemu barankowi dawałam po dwie łyżki rano i wieczorem, z głodu nie padł

kasiagio

  • Gość
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 23, 2009, 22:35:56 pm »
:nie_powiem  to ja głoduję mojego Makiego on dostaje łyżkę rano i łyżkę wieczorem granulatu i sianko , no i  zieleninkę ( suszków tutaj nie ma , ale we wrześniu przyjadą z Polski )  i mały je ładnie i jeszcze tak nie było żeby jego karmnik był pusty , ale może to kwestia przyzwyczajenia  i nawyków , których my uczymy.

Aneczka

  • Gość
Dieta dla młodego królika
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 24, 2009, 15:50:56 pm »
kasiagio, ja teraz daje po 1,5 łyżki rano i wieczorem. A ile Maki waży??