Autor Wątek: Kupki  (Przeczytany 8609 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Kupki
« dnia: Maj 04, 2009, 21:03:01 pm »
Cześć, szukałam na forum odpowiedzi na moje pytanie, ale nie mogłam się doszukać, więc zakładam nowy wątek.
Mam małego królaska - Pysia, który pozwala mi w pewnym stopniu zagłuszyć ból po stracie Fluffiego ;(.

Zastanawia mnie fakt, bo przy żadnym z moich królasów nie widziałam takiego zachowania. Otóż Pysio zjada swoje normalne bobki (ceklo nie widze, więc pewnie również zjada). Kica kica, a jak napotka jakiegoś przypadkowego bobka to go zjada. Zjada nawet bobki (1-2) po tym jak zrobi kupkę. Nie mam zielonego pojęcia, czy to normalne, czy może mu czegoś brakuje. Jestem trochę przewrażliwona po stracie Fluffiego, także wybaczcie głupie pytania..

Na początku również lizał karton - co się przy nim znalazł to lizał. Nie wiem więc, czy może jakiś witamin mu brakuje, czy coś.

Obecnie zadomowił się u mnie na łóżku, bo nie mam dywanu i trochę tudno byłoby mu biegać po wykładzinie. Poza tym jest taki malutki, że boję się go puszczać na podłodze (ma ok. 9-10tyg. - trudno mi rozpoznać). Karmię go siankiem (które pochłania) i granulatem (narazie Vitapolu, bo czekam na dostawę Cuni Complete). Od czasu do czasu dostaje trochę mlecza (który jak zauważyłam nie szkodzi mu).

Czy ktoś miał u swojego króla podobne objawy?

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Ewelcia

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2009, 22:07:52 pm »
To normalne !
Jeśli królik zjada swoje bobki to znaczy że brakuje mu witamin czy żelaza (nie pamiętam co to było ;/ ) Jedząc swoje bobki dopełnia to żelazo czy co tam to jest ;)
Nie przejmuj się ;P

Aneczka

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 05, 2009, 10:09:17 am »
Zwykłe bobki nie zawierają żadnych witamin. Ale mimo to czasem się zdarzy, że królik je skonsumuje. Nie wiem dlaczego, ale nie jest to powód do neipokoju. Zwykle robią tak małę króliczki i z wiekiem im mija

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Kupki
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 05, 2009, 10:15:34 am »
Ja uważam, że to po prostu nuda. Ciapula tez tak robiła, aż nie zamieszkała z Jasperem - odkąd sa zaprzyjaźnone to zachowanie minęło.

Ewelcia - nie myl zwykłych bobków z ceko.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

Nuna

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 05, 2009, 10:25:30 am »
Moj Tobi rozgryzal swoje bobki na polowki, przeszlo mu odkad zamieszkal z banda lwow.

Dorota1000PNS

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2009, 11:14:58 am »
Moja mała Trusia też tak robiła, Bryś nigdy. Odkąd mamy Brysia przestała tak robić, bynajmniej już tego nie widzę. Myślę, że jej to przejdzie.

Offline sylwiaG

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2440
Kupki
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2009, 11:19:59 am »
Susek też zjada, czasem jednego, czasem połowę,  połowę zostawia 'na talerzu'  :DD
SylwiaG

Aneczka

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2009, 11:20:25 am »
Na pewno przejdzie, nie słyszałam jeszcze o króliczku, któremu nie przechodzi. Może to działa tna tej zasadzie co u małych dzieci, jaks ię ich nei przypilnuje to wszędzie wkłądają łapki, a potem do buzi....?? Może małe króliczki tez to robią z ciekawośći, czy dla zabawy

Dorota1000PNS

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2009, 11:24:31 am »
Aneczka, ma racje, nie martw się. Może kup Pysiowi jakąś zabawkę?

Ewelcia

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 05, 2009, 13:17:22 pm »
To nie jest zabawa !!
Czytałam o tym wiele razy na wielu stronach ;/
Tylko zapomniałam czy to były witaminy czy co !!

Aneczka

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 05, 2009, 13:19:12 pm »
Ewelcia, kał witaminowy to cekotrofy . Ale zwykłe bobki nie mają żadnych właściwości, poza nawożącymi, więc można je powrzucać do doniczek.

eliza

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 05, 2009, 17:19:29 pm »
To normalne u królików nie masz się czym martwić.Mój tez zjada bobki

Aneczka

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 05, 2009, 22:51:37 pm »
eliza, zupełnie normalne jest jeżeli królik zjada kał nocny, cekotrofy, a nie normalne bobki, tego króliki zwykle nie robią

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Kupki
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 06, 2009, 08:59:30 am »
Dzięki za uspokojenie. Będę obserwować go jeszcze, zobaczymy czy mu przejdzie.
A może faktycznie brakuje mu jakiś witamin? czy polecalibyście podawanie do wody witamin dla małych gryzoni (firmy Trixie)?

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Kupki
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 06, 2009, 09:02:05 am »
Nie - zwykłe bobki nie mają żadnych witamin.
On robi to raczej dla zabicia czasu - brakuje mu towarzysza, a nie witamin.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

lukas0007

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 19, 2009, 18:11:11 pm »
Mój królik ma 4 miesiące i też zjada bobki, ale jak widze to "normalna rzecz"...
Ale mam też takie pytanie, otóż zauważyłem, że króliczek siedzi (tak jak do mycia) schylwa główke w krocze i wyciąga sobie kupki i rozgryza je a na koniec nimi pluje...
Czytałem o zatykaniu i na wszelki wypadek dostawał kiwi, i wyczesywałem go, ale za bardzo nie bylo co... Zresztą kupki ma normalnej wielkości, jedynie różnią sie kolorem (raz ciemne a raz jasne) ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, no a co najważniejsze apetytu mu nie brak... Wiec nie wiem czy to co robi to znudów czy cos mu dolega...

Nuna

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 19, 2009, 20:49:51 pm »
Wszystko z nim w porzadku, normalne zachowanie :) bobki tez ok. w zaleznosci od tego co je kolor i twardosc sie zmienia, np. po samym sianie beda jasniejsze i twardsze, po zieleninie bardziej mokre i ciemniejsze, po marchewce moga wpadac w pomarancz :)

Sylana

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 18, 2009, 16:55:36 pm »
Hej
zjadanie bobków zwłaszcza przez młode króliki jest normalne. W ten sposób uzupełniają florę bakteryjną.
Młodziutkie króliki same nie wytwarzają flory bakteryjnej w jelitach - przejmują ja od matki albo innych królików zwłaszcza przez zjadanie bobków, później nawyk ten kontynuują zjadając swoje bobki

Aneczka

  • Gość
Kupki
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 19, 2009, 11:05:34 am »
Sylana, o czym Ty piszesz?? Wszystkie króliki zjadają cekotrofy czyli kał nocny, to nie ma żadnego związku z wiekiem. A ten temat jest o zwykłych bobkach, które nie zawierają żadnych właściwości odżywczych, wiec króliki ich nie jedzą i tego nie potrzebują

Offline Kitty27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6583
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Katowice
  • Pozostałe zwierzaki: Kocurek Filemon Filosławski, Gerbile Pola & Tola
  • Za TM: Zorruś-5.X.2009, Brandon-2.XII.2009, Igiełka-24.III.2012, Marlonek-30.VI.2019, Kinia-3.X.2020
Kupki
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 19, 2009, 11:10:30 am »
Aneczka, mój Zorrus zjada zarowno bobki jak i te cekotrofy..

Moze bobki nie maja wlasciwosci odzywczych, ale mu smakuje?

A juz wiem, robi to z nudow, tak?  hmmm...