Autor Wątek: Głodna czy łakoma?  (Przeczytany 4025 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marley

  • Gość
Głodna czy łakoma?
« dnia: Marzec 30, 2009, 14:54:37 pm »
Nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie, więc pytam.
Wcześniej dawałam Tosi 2 łyżki granulatu dziennie. Rano, i wieczorem. Oczywiście cały czas miała świeże sianko. Ale zauważyłam, że ona dalej się prosi o jedzenie. Więc zwiększyłam dawkę(oczywiście po sprawdzeniu na forum, czy tak można- w starych tematach ktoś napisał, że młodym królikom można). Ale ona ciągle się domaga jedzenia, chociaż codziennie ma sianko, zieleninkę i suszki.  :oh: Nie wiem, co to znaczy: jest aż tak głodna, czy po prostu "pazerna"? Martwię się, dlatego pytam. :hmmm

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Głodna czy łakoma?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2009, 14:58:04 pm »
A w jakim Tosia jest wieku?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Marley

  • Gość
Głodna czy łakoma?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 30, 2009, 15:20:03 pm »
Dokładny wiek nie jest znany, ale około 4 miesięcy. No, może troszkę mniej. Tak stwierdził wet.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Głodna czy łakoma?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2009, 15:31:54 pm »
No to może być głodna - młodym królikom podaje się więcej granulatu niż dorosłym, tym bardziej, że warzywa i zieleninę mają bardzo ograniczoną (albo w ogóle jej jeszcze nie jedzą). Czteromiesieczny królik cały czas rośnie. Możesz powoli myśleć o wprowadzaniu warzyw do diety (poczytaj, jest dużo informacji na forum). Póki jeszcze warzyw Tosia nie dostaje, to ja zwiększyłabym jej trochę  codzienne racje granulatu.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

nuka

  • Gość
Głodna czy łakoma?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2009, 15:34:34 pm »
poniżej fragment artykułu nt żywienia zamieszczonego na stronie
http://lecznica-oaza.prv.pl/

MŁODE KRÓLIKI ( w wieku od 8 tygodni do 8 miesięcy) potrzebują dużo kalorii, minerałów i białka, aby ich rozwój przebiegał prawidłowo. W diecie takiego młodego zwierzątka panować powinna zasada, że ma on mieć nieograniczony dostęp do granulatu i siana. Od 3 miesiąca życia należy koniecznie zacząć uczyć królika jeść różnego rodzaju warzywa (w jaki sposób - opisałam dalej).

W tym miejscu wyjaśnię może, czym jest granulat. Są to wysuszone rośliny, sproszkowane i uformowane fabrycznie w różne kształty (walce, kółeczka). W zależności od tego, z jakich roślin pochodzą, granulaty różnią się kalorycznością, zawartością tłuszczu i białka (skład powinien być podany na opakowaniu). Najlepiej, aby granulat dla królików miał następujące proporcje: włókno - 18% lub więcej, białko - około 13-14%, tłuszcz - nie więcej niż 3%.

KRÓLICZE "NASTOLATKI" ( w wieku od 8 miesięcy do 1 roku) -króliczki te cały czas rosną, proces ten nie jest jednak już tak gwałtowny jak na początku. Ważne jest, aby w tym okresie zacząć ograniczać granulat (pół filiżanki/dobę na 2,5 kg królika - to jest taki spory królik, typowa miniaturka waży około 1,6kg ). Jeżeli tego nie zrobimy, może się okazać, że nasz króliczek przed ukończeniem pierwszego roku życia ma już nadwagę. Aby króliczek nie czuł się głodny, mniejszą ilość granulatu należy rekompensować zwiększoną ilością warzyw w diecie (które króliczek poznał i nauczył się jeść już w młodszym wieku). Dostęp do siana powinien być nadal nieograniczony.

W niewielkich ilościach można dodawać do diety różne przysmaki - owoce, rodzynki (jako nagrody, "pomoce naukowe" lub po prostu wyraz naszej miłości). Ważne, aby nie przesadzać z ilością - owoców można podawać 50g (około 2 łyżek stołowych/dobę) na 2.5 kg masy ciała królika.

KRÓLIKI DOROSŁE - potrzeby kaloryczne są niższe niż w dwu poprzednich okresach, należy więc pilnować się, aby nie karmić królika karmami wysokokalorycznymi. Granulat powinien zostać jeszcze bardziej ograniczony (1/4 filiżanki na 2.5kg królika /dobę), ilość warzyw powinna za to zostać zwiększona do 2-3 szklanek/dobę (piszę tak, aby łatwiej było wyobrazić sobie o jakie objętości chodzi). Dostęp do siana tradycyjnie - bez ograniczeń. Owoce i dodatki - tak samo, jak w przypadku młodych królików. Podsumowując - dieta królika dorosłego składać się powinna głównie z siana i warzyw! Granulat powinien być tylko małym dodatkiem. Owoce, rodzynki - dozowanym przysmakiem.

Oczywiście tempo metabolizmu u królików (tak jak u innych zwierząt czy człowieka) jest cechą osobniczą, dlatego może okazać się, że królik karmiony według tego schematu staje się zbyt gruby, lub przeciwnie - chudnie. Jeżeli wykluczymy przyczyny chorobowe takiego stanu, należy dostosować dawkę żywieniową do danego zwierzęcia (odpowiednio zwiększając ją lub zmniejszając), tak, by waga ciała pozostawała stała.

STARSZE KRÓLIKI (> 6 roku życia) karmimy tak, aby utrzymywały stałą wagę ciała. Karmimy je więc dietą dla królików dorosłych, chyba że zaobserwujemy, że zaczynają na niej chudnąć. W takiej sytuacji należy zwiększyć ilość granulatu.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Głodna czy łakoma?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 30, 2009, 15:44:36 pm »
Z tym nieograniczaniem granulatu, to nie jestem do końca przekonana. Granulat króliki do ok. 6 miesiąca życia powinny zajadać 2-3 razy dziennie do syta, ale w porach karmienia (czyli jak przez pół godziny czy godzinę nie zje wszystkiego, to zabieramy michę, żeby nie stała tak cały dzień, i podajemy dopiero w porze kolejnego karmienia). Króliki, które non-stop mają coś w misce po pierwsze bardzo nieregularnie jedzą, a po drugie potem ciężko je przestawić na konkretne pory jedzenia.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Aneczka

  • Gość
Głodna czy łakoma?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 30, 2009, 16:08:39 pm »
Mój dość spory królik (ma niecałe 4 miesiące i waży 1,3kg) dostaje 2 łyżki granulatu rano i dwie wieczorem. Do tego siano, suszki, trochę warzywek i zieleniny, wagę ma prawidłową, głodny nie chodzi

Marley

  • Gość
Głodna czy łakoma?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 30, 2009, 19:26:14 pm »
Dziękuję Wam wszystkim za rady, na pewno się dostosuję. :bukiet