Autor Wątek: Dziwne kupki...po czym???  (Przeczytany 2878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dorotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 85
Dziwne kupki...po czym???
« dnia: Luty 27, 2009, 21:46:02 pm »
Od pewnego czasu w klatce mojej Tosi znajduję dziwne kupki. Jest dużo normalnych bobków ale są i takie dziwne placki posklejane i dosyć duże. Nie wiem co może być tego przyczyną. Wyczytałam,że może od przejedzenia, co prawda ona je dosyć dużo ale żeby aż takie kupki walic ?? (Jeżeli był już taki wątek to mnie proszę odeślijcie do niego)

Nuna

  • Gość
Dziwne kupki...po czym???
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2009, 21:50:32 pm »
Co dostaje do jedzenia i jak duzo ? W jakim wieku jest Tosia ?

Offline Dorotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 85
Dziwne kupki...po czym???
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2009, 21:58:43 pm »
Tosia dostaje codziennie granulat i to często. Ma go prawie ciągle w misce i sobie siedzi i podchrupuje(i właśnie chyba za dużo). Oprócz tego zawsze dostaje jakieś warzywko : marchewkę, pietruchę, seler, czasem jabłko (ale ograniczone ilości), no a czasem wstyd się przyznać na noc daje jej wszystko razem. No nie wiem tak jakoś nie mogę się oprzeć temu pyszczkowi :/ Oczywiście zawsze ma sianko. Aha i dodam, że bardzo dużo pije (przynajmniej mi się tak wydaje)
Tosia ma około roku nie wiem ile dokładnie bo nie mam jej od małego.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Dziwne kupki...po czym???
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2009, 22:02:24 pm »
Jest przekarmiona i nie zjada cekotrofów (to te kupki, o które pytasz).
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Dorotka

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 85
Dziwne kupki...po czym???
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2009, 22:05:58 pm »
Aha czyli co?? mam ograniczyć jej jedzenie jakoś?? Ale to tak stopniowo?? I nie rozumiem o co chodzi z tymi cekotrofami  :oh:

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Dziwne kupki...po czym???
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2009, 22:18:36 pm »
Dorotko, sama piszesz, że chyba dajesz jej za dużo - poczytaj dział o żywieniu króli. Roczny króliczek powinien dostawać łyżkę granulatu rano i łyżkę wieczorem, a oprócz tego przynajmniej 3 rodzaje warzyw/zieleniny dziennie. Na forum wszystko na ten temat jest. Zobacz np. tu: http://www.medirabbit.com/PL/GI_diseases/Food/feeding_pl.pdf
Cekotrofy, czyli kał nocny, to kał witaminowy, królik wyjada go wprost z odbytu, potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania :) Jeśli nie widzisz cekotrofów - to bardzo dobrze, bo to znaczy, że króliczek je zjada. Jeśli (tak jak piszesz) znajdujesz go w klatce, na króliku albo gdziekolwiek indziej, oznacza to najczęściej, że królik jest przekarmiony i nie chce swoich witaminowych kupek. Wtedy trzeba koniecznie zmienić dietę. Zdecydowanie żywszy jest królik jedzący samo sianko, niż napakowany granulatami, mieszankami, warzywami w nadmiernych ilościach.

PS
Wpisz, proszę, "cekotrofy" w forumową wyszukiwarkę, wyskoczy Ci kilka tematów :)
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Punisia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Płeć: Kobieta
Dziwne kupki...po czym???
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2009, 17:12:12 pm »
O.o fajnie że jest ten temat bo ja też nie wiedziałam czemu Punia je te ble kupki :)  :DD
Pamiętaj, nawet strachliwy królik ma w swej nazwie króla. :bunny:

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Dziwne kupki...po czym???
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2009, 23:09:20 pm »
Punia robi 'te ble kupki', bo je mieszankę, a nie granulat.
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."