Autor Wątek: Choroba !!!  (Przeczytany 6688 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Agniesia

  • Gość
Choroba !!!
« dnia: Czerwiec 19, 2008, 21:47:08 pm »
:( Mojemu króliczkowi skręca główkę do tyłu, jakby miał porażenie, załatwia się pod siebie, oczka mu uciekają w górę, aż widać białka, jakby był na karuzeli błądzi wzrokiem. Co to może być za chroba???? ;(     Pomóżcie :buu

Koperek_wawa

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2008, 21:53:52 pm »
Napiszę krótko - w trybie pilnym jedź z króliczkiem do weta!!! Nie trać czasu, tylko jedź!!Masz takiego lekarza, który na pewno za się na leczeniu królików?

Niestety, ale nie znalazłem na forum weta w Rybniku, który na pewno zna się na królikach. Sonika poleca do królików weta w Bielsku-Białej, wiem że to kawałek od Cieszyna, ale przynajmniej zna się na królikach.

Dane teleadresowe:

Lecznica Weterynaryjna "MEDVET" S.C.
43-300 Bielsko-Biała
ul. Lelewela 16,

tel.    0 33 814 22 43
fax.   0 33 816 80 43

telefon całodobowy: 0 695 772 442
 
Godziny pracy Lecznicy Weterynaryjnej MEDVET:
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 21:00
Sobota 9:00 - 20:00
Niedziela 9:00 - 12:00

Agniesia

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2008, 21:59:50 pm »
Byłam dziś u weterynarza i Pusia dostała dwa zastrzyki a jak do jutra sie nie poprawi to trzeba go uspać żeby się nie męczył

Dominikfue

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 19, 2008, 22:05:24 pm »
Być może jest to uraz mechaniczny, ale czasami zdarza się, że królik ma tak dziwnie wykręconą szyję z powodu przeciągów. Łatwo przewiewa im akurat tą część ciała. Spotkałam się z takim przypadkiem. Królik nazywał się Skręt - ze względu na swoją przypadłość. Kiedy w końcu właściciele przestawili klatkę w inne, dogodniejsze dla królika miejsce, głowa po paru dniach wyglądała już normalnie. Możesz klatkę królika ustawić w najmniej przewiewnym, suchym miejscu na wszelki wypadek.

Koperek_wawa

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 19, 2008, 22:05:34 pm »
A kiedy byłaś w tego weterynarza (chodzi mi o godzinę)? I czy ten wet na pewno zna się na leczeniu królików?

Nuna

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 19, 2008, 22:34:31 pm »
Agniesia idz do innego weterynarza. Twoj krolik cierpi byc moze na E.cuniculi. Poszukaj na forum wetow kroliczych w Twojej miejscowosci. Czas gra ogromna role, im szybciej tym lepiej.
 Jesli to E. C to krolik powinien dostac Panakur(3- 4 tyg) to bardzo wazne, witaminy z grupy B, antybiotyk i byc moze zastrzyki z kortyzonu.
Uszy tez niech sprawdzi moze to byc zapalenie uszu.

Agniesia

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 19, 2008, 22:49:06 pm »
A co to za choroba ta E.cuniculi?

Offline Martuu

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 192
Choroba !!!
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2008, 22:56:19 pm »
Dziewczyno, twój królik jest w stanie agonalnym niemalże, a ty się nas pytasz co to za choroba. Naprawde, wystarczy odrobinę wysiłku...

http://www.uszata.com/druk/hateemele/E.cuniculi.html

Koperek_wawa

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 19, 2008, 23:03:08 pm »
Cytat: "Agniesia"
A co to za choroba ta E.cuniculi?

Ja mam nadzieję, że pojechałaś teraz do innego weterynarza

Offline Martuu

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 192
Choroba !!!
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 19, 2008, 23:06:33 pm »
Z ust mi to wyjąłeś, ale jakoś się powstrzymałam.

Nuna

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 19, 2008, 23:43:50 pm »

Doma

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 20, 2008, 08:29:44 am »
Przykro mi Agniesia, że Pusia zachorowała na E. C. To straszna choroba, która zazwyczaj prowadzi do śmierci zwierzaka...Tak jak dziewczyny pisały, tylko naprawdę dobry wet króliczy może coś tu zdziałać. Trzymam kciuki za króliczkę.

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Choroba !!!
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 20, 2008, 09:49:47 am »
Królik moze skręcać główke gdy ma zapalenie ucha. Zeby sprawdic czy to E.Cuni trzeba zrobić badanie krwi i wtedy podjąć odpowiednie leczenie. Mój Kulek wyręcał glówke i myślałam że to E.Cuni a to było zapalenie ucha i wszystko dobrze się skończyło. Do weta i niech sprawdzi uszy i pobierze krew.

Doma

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 20, 2008, 15:43:31 pm »
Ale czy przy zapaleniu ucha królik dostawałby paraliżu i oczopląsu? :/

Nuna

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 20, 2008, 16:40:56 pm »
Tylko w pozniejszym stadium kiedy zapalenie dosiegnie mozg :(
Co z kroliczkiem ? Zyje jeszcze ?

Offline Ciapusia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3526
  • Płeć: Kobieta
Choroba !!!
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 07, 2008, 09:54:16 am »
Hej odezwij się!! My tu czekamy na info!!
"Wy nie cofniecie życia fal.
Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal,
Świat pójdzie swoją drogą."

kalciaa92

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 02, 2008, 10:12:56 am »
Możliwe, że królik się uderzył i dlatego takie zachowanie. Może to by jednak pasożyt, którego wg. mojej panie weterynarz nie da sięusunąc z organizmu królika i trzeba go będzie podda eutanazji

serafin

  • Gość
pierwotniak
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 14, 2009, 21:31:28 pm »
Chciałabym opisać historię Serafina, który nagle zaczął przekrzywiać główkę (w piątek), od razu polecieliśmy do veta, dostał antybiotyki, ale bez skutku - w niedzielę nie był w stanie utrzymać pionu, miał oczopląs, nie pobierał pokarmu, wody, leżał, nie mogąc się poruszać. Oczywiście w takiej sytuacji polecam karmienie gerberem i pojenie przez strzykawkę. Królika wsadziliśmy w miskę wyłożoną kocykiem, żeby móc zawsze go mieć na oku - obserwowaliśmy go dzień i noc. Przez cały czas dostawał antybiotyki na E.cuniculi, jednak nie przynosiły efektu. Postęp choroby był natychmiastowy. Już w poniedziałek jego stan był agonalny. Wtedy lekarz wprowadził lek na pierwotniaka - Panacur, podawany jako rozkruszona tabletka z gerberem. Efekt był już po ok 1,5 dnia - Serafin zaczął lekko podnosić główkę, skubać siano kładzione mu koło pyszczka, nie był  nadal w stanie się podnieść lub siedzieć, leżał na boczku, głowę miał skręconą. Ważna jest obserwacja oczka po stronie, na której królik leży, ponieważ nie ma wtedy dostępu powietrza, łatwo o zapalenie - my stosowaliśmy krople przepisane przez lekarza. Po  ok tygodniu leczenia Serafin zaczął się podnosić, ustał oczopląs, powoli sam jadł, miał jednak problemy z równowagą, przewracał się. Teraz jest prawie tak samo sprawny, jak przed chorobą, nie wykonuje tylko karkołomnych skoków;)
Apeluję do wszystkich "króliczych rodziców" jeśli tylko zauważycie skręconą główkę u swojego malucha, natychmiast zacznijcie leczenie u veta, każda chwila się liczy, z tej choroby można wyjść - Serafin jest tego najlepszym dowodem: w wigilię miałam go uśpić, bo jego stan był tragiczny, a po wprowadzeniu Panacuru poprawa była z dnia na dzień.
Mam nadzieję, że informacje będą przydatne, życzę zdrowia Waszym króliczkom.

Nuna

  • Gość
Choroba !!!
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 14, 2009, 21:36:23 pm »
Panacur jest jednym z najwazniejszych lekow w leczeniu E.C . Niestety nie wszyscy weterynarze wiedza o tym.