Autor Wątek: Kilka pytań nowicjusza  (Przeczytany 4182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Verti

  • Gość
Kilka pytań nowicjusza
« dnia: Grudzień 16, 2008, 23:36:34 pm »
No więc na początku wypadało by się przywitać co też czynię  :heej

Mój chowaniec - Łatek - ostatnio zrobił coś co nigdy wcześniej mu się nie zdarzało. Mianowicie wsypywałem mu karmę gdy poczułem po nieprzyjemny zapach, wręcz nie do zniesienia. Pomyślałem że znowu znalazł sobie złe miejsce na załatwienie się a i tak miałem mu niedługo zmieniać (nawiasem mówiąc do kuwety sypie mu żwirek "Norka" sporo siana a zmieniam mu co tydzień). Gdy go podniosłem swąd się nasilił a ja odkryłem tego przyczynę. Król po prostu się zesrał (przepraszam za słownictwo ale inaczej tego nie można nazwać) i to tak że przylepiło mu się sporo siana no i odchodów. Dostał chyba jakiegoś rozwolnienia co nigdy mu się nie zdarzało, no może czasem walnął jakiegoś większego bobka. Próbowałem jakoś oczyścić mu okolice odbytu papierem ale ten się wiercił a ja nie chce mu zrobić krzywdy a sam próbował sam sobie z tym poradzić co jest dla mnie obrzydliwe (chyba wiadomo o co chodzi). Stąd pomysł na obmycie go no ale królików podobno myć nie wolno. Co ja mam w takiej sytuacji robić? Dodam, że chyba nie jest chory, je i zachowuje się tak jak zwykle, nic specjalnego nie jadł, karmie go tą samą karmą od kilku lat stąd mnie dziwi ten jego "wyczyn". Doradźcie coś, proszę  :oh:  

Mam jeszcze kilka pytań, ktoś może uznać że pytam o to bardzo późno no ale lepiej późno niż wcale:

-czy 5.5 roku to dla przeciętnego królika dużo ?
-czy i jak powinienem obciąć pazurki ? Ostatnio gdy to robiłem zwykłymi nożyczkami wyrwałem mu chyba pazurek co na pewno go bolało no i było to dosyć dawno :(
-czy zaokrąglające się pazurki mogą być przyczyną bólu, czy jest jakiś sposób aby ten sam sobie je tępił ?

no i to na razie tyle. Proszę o wyrozumiałość dla nowicjusza niehodowcy.

Offline katarynka1984

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 539
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2008, 23:46:18 pm »
Witaj!
Dlaczego sprzatasz kroliczkowi raz na tydzień? jaką duża ma klatke?
Czym go karmisz? jaki granulat i co poza tym?
jeśli nie umiesz obcinać pazurków uszatkowi pazurków to idz do weta,niech zrobi to specjalista
Czy te zaokraglajace sie pazurki są takie długie?
Na ile czasu wypuszczasz kroliczka z klatki?
dobrze widzi się tylko sercem,najważniejsze jest niewidoczne dla oczu...

Człowiek - czy to naprawdę brzmi dumnie???
http://www.youtube.com/watch?v=bEgvc4Ei2pQ

Offline Danae

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 614
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2008, 23:53:44 pm »
A to nie były czasem cekotrofy:

normalne bobki, nawet rozwolnieniowe chyba aż tak nie śmierdzą, a cekotrofy owszem bardzo.
Co do pytań - króliki żyją najwyżej do 8-10 lat, 5,5 zważywszy na ich chorowitość to dobry wynik.
Ja pazurki obcinam gilotynką w dwie osoby. Pazurki powinny być regularnie przycinane.

Verti

  • Gość
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2008, 00:02:29 am »
Cytat: "katarynka1984"

Dlaczego sprzatasz kroliczkowi raz na tydzień? jaką duża ma klatke?


kuweta dosyć spora, wydaje mi się że wystarczająca. Sprzątam raz na tydzień ale wywalam wszystko i kładę świeże.




Cytat: "katarynka1984"
Czym go karmisz? jaki granulat i co poza tym?


Trudno powiedzieć bo kupuje na wagę, są tam granulki ale zazwyczaj ich nie je. Wybiera sobie tylko ziarenka, czasem jakieś takie chrupki. Oczywiście nie samą karmą żyje. Czasem dam mu marchewkę, kawałek jabłka, bardzo lubi Corn Flaksy ale jeśli już mu daje ty tylko małą garsteczkę.  

Cytat: "katarynka1984"
Czy te zaokraglajace sie pazurki są takie długie?

 tak i to bardzo  :/ Można dostrzec jednego na zdjęciu.

Cytat: "katarynka1984"
Na ile czasu wypuszczasz kroliczka z klatki?


cóż niegdyś puszczałem go po dywanie (nie raz poprzegryzał mi kable xD ), latem biegał trochę po ogrodzie. Ostatnio jednak woli siedzieć niż sobie pobiegać. Nawet jak mu otworze to łepka nie wychyla.

[ Dodano: Sro Gru 17, 2008 12:07 am ]
Cytat: "Danae"
A to nie były czasem cekotrofy:
Obrazek
normalne bobki, nawet rozwolnieniowe chyba aż tak nie śmierdzą, a cekotrofy owszem bardzo.
Co do pytań - króliki żyją najwyżej do 8-10 lat, 5,5 zważywszy na ich chorowitość to dobry wynik.
Ja pazurki obcinam gilotynką w dwie osoby. Pazurki powinny być regularnie przycinane.


Czasem coś takiego zrobi ale rzadko. Niestety tym razem to nie miało nawet formy chyba  :/ Co z tym myciem bo chce iść spać ale boje się żeby czasem czegoś nie odwalił albo mnie nie zasmrodził x| ?

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 17, 2008, 00:22:27 am »
Koniecznie idź z królem do lekarza obciąć pazurki. Nie obcinaj sam i nie zwykłymi nożyczkami. Przysporzysz mu niepotrzebnego bólu.
Jeśli królik spędza tyle czasu w klatce, to stanowczo zbyt rzadko mu wymieniasz ściółkę. Kuwetę muszę czyścić prawie co dziennie, a mój królik jest wolnobiegający.
Poczytaj też troszeczkę na forum o żywieniu króliczków. Myślę, że obecna dieta nie jest najlepsza i stąd takie kupska.
Miałam podobne problemy z moją Tośką. Ale zmieniłam granulat na Cuni Complete, jabłka, marchew i pietruszka sporadycznie i to suszone, zioła i duuużo siana. Pomogło.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2008, 00:30:56 am »
Jezus, Mario, nie dziwię się, że królik nie ma ochoty na bieganie - przy takich pazurach już pewnie ma zdeformowane paluszki :( i boli go wszystko... Nie trzeba być profesjonalistą ani hodowcą, żeby się domyślić, że takie pazury są straszne!! Jak można do czegoś takiego dopuścić??
Klatkę ma mikroskopijną - przy sprzątaniu raz na tydzień na pewno nie jest mu fajnie, tylko śmierdząco. Sianka najlepiej nie dawać raz na tydzień, tylko co dzień. Świeże.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Offline Tocha

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5626
  • Płeć: Kobieta
  • Tam dom Twój gdzie królik Twój... I bobki jego ;)
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2008, 00:38:34 am »
Zgadzam się. Przy zbyt długich pazurach jest mu wygodniej w klatce, bo miękko. A na twardym podłożu bolą go paluszki.
Co do kąpieli i mycia - jak królik myje się sam, to daj mu się umyć. Jeśli sobie nie poradzi z czymś pozlepianym na futerku, wtedy można to wyciąć, ale naprawdę b.ostroznie lub próbować wytrzec mokrą szmatką. Ja w ostateczności podmywałam królikowi dupsko, ale trzeba wtedy porządnie osuszyć futro.

cleo661

  • Gość
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2008, 21:11:52 pm »
Zgadzam się z przedmówcami.
Omg takich długaśnych pazurów nigdy w życiu nie widziałam (u królika) :bejzbol
Jak najszybciej idź do weta obciąć te pazury.

Offline Danae

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 614
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 20, 2008, 23:52:46 pm »
O jeny, teraz dopiero dojrzałam na zdjęciu pazur  :nie_powiem  Ja jak tylko widzę lekko poza futerkiem pazury to już przycinam, średnio raz na dwa miesiące, bo nie obcinam tak krótko bo się boję. Nie jest to wcale takie trudne, idź do weta niech Ci pokaże jak to sie robi, a później samemu można

rikki165

  • Gość
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 21, 2008, 11:31:06 am »
też dopiero ten pazurek dojrzałam...wcześniej mi w oko nie wpadał...ale jak napisaliście to przyjrzałam się zdjęciom i zobaczyłam   :nie_powiem  :nie_powiem

Preah

  • Gość
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2008, 08:39:28 am »
Verti i co u was? Podjąłes jakieś kroki? Obciąłeś króliczkowi pazurki (byłes u weterynarza w tym celu) ?

Majkiki

  • Gość
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 30, 2008, 09:51:48 am »
No no przyjrzałam się tym pazurkom i sie przeraziłam. Przepraszam ale to jest straszne. Verti, słonko leć do weta i zrób co należy, bo króliczek Cierpi albo bedzie cierpial.

Wednesday*KłaQu

  • Gość
Kilka pytań nowicjusza
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 24, 2009, 13:09:24 pm »
To fakt. :(