Autor Wątek: Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??  (Przeczytany 9388 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kate

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 163
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« dnia: Listopad 15, 2008, 05:00:15 am »
Wiem, że na forum są osoby, których króliki muszą być na diecie niskowapniowej i może jest ktoś, kto będzie potrafił coś doradzić...

Dzisiaj moja Zuzia miała pobieraną krew i przez telefon otrzymałam już część wyników. Wet wspomniał, że jest podwyższony wapń (17,5) i nieco kreatynina (2,21). Ale stwierdził, że nie jest to jeszcze niebezpieczne. Sprawdziłam normy królicze i np. według strony Medirabbit.com górna granica wapnia we krwi wynosi 12,5, czyli faktycznie Zuzia ma wysoki ten wapń, co mnie zmartwiło. Kreatynina na szczęście mieści się jeszcze w normie (norma: 0,5 - 2,6). I teraz nie wiem, ale wydaje mi się, że chyba powinnam wprowadzić jej dietę niskowapniową... Jak myślicie, czy ten wynik to już sygnał, że Zuzia należy do podwyższonego ryzyka kamicy nerkowej? Czy moje obawy są słuszne? Niestety, dotychczas dostawała spore ilości m.in. pietruszki, cykorii, a z tego co wiem, to one zawierają chyba dużo wapnia :(
Najprawdopodobniej dopiero w poniedziałek odbiorę pełne wyniki krwi.

Pominę fakt, że znowu jest z nią coś nie tak. Jest mniej ruchliwa niż zwykle, grymasi przy jedzeniu - b. mało je i muszę ją dokarmiać. Od jakiegoś tygodnia bobków też się bardzo mało pojawia, a jak już są, to suche, 'zwęglone'. Od operacji usunięcia bezoaru z żołądka minął rok. Bardzo się boję, żeby sytuacja się nie powtórzyła :(

Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek informacje.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 15, 2008, 10:10:05 am »
Moje królaszki nie są na specjalnej diecie ubogiej w wapń (oczywiście staram się nie pchać w nich wapnia bez umiaru), ale pozwolę sobie odpowiedzieć.

Jeśli już od tygodnia są zauważalne problemy, to radziłabym zareagować. Możesz dopajać króliczka, jeśli niedużo pije, jest wtedy większa szansa, że kula zmięknie i się poluźni. Odstawiłabym też słodkości - jabłka, rodzynki itp. i jednak skonsultowała się z wetem.

Co do wapnia, przede wszystkim odstawiłabym pietruszkę. O cykorii nie słyszałam, żeby miała za dużo wapnia - np. moje króliki dostają cykorię codziennie. Jaką wodę podajesz? Może woda jest wysokowapniowa i stąd podwyższone wyniki?
Weta masz sprawdzonego, króliczego?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

naomi19

  • Gość
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2008, 11:01:41 am »
Sprawdź też, czy w składzie granulatu, który podajesz (czy mieszanki) nie ma lucerny, ma bardzo dużo wapnia i podawana codziennie może być niebezpieczna. Jako przysmak- ok.
Warzywami, roślinami, które mają trochę wiecej wapnia niż inne takimi jak pietruszka, mlecz, nac marchwii i innymi zbytnio bym się nie przejmowała, raczej podawałabym je nieco rzadziej- naprzemian z roślinami o niskiej zawartości wapnia, np w jednym dniu żeby królik nie dostał wszystkich tych roslin jak pietruszka naraz. Bosniak ma rację, że to może być wina wody. Zwróć na to uwagę, jednocześnie królik musi pić wystarczająco dużo, warto go do tego zachęcać, np wyciskając kilka kropel ulubionego owocu do wody np kiwi, pomarańczy itd. Bardzo wskazane sa liście czarnej porzeczki (i owoce), unikaj liści, gałezi gruszy.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2008, 11:02:45 am »
tak jak wyzej,odstawilabym pietruche,cykoria nie ma wapnia,trzeba ogr. jarmuz,suszone pietruche takze,konczyne
wydaje mi sie,ze krolinka zle sie zaczela czuc bo cos sie dzieje z ukl. pokar.,skoro juz mniej je,bobki sa coaraz mniejsze,  pod. jak najwiecej sianka,suszkow,takze odstawilabym owoce,warzywa,mozesz podawac zielonke,szczegolnie polecana jest wlasnie cykoria bo zawiera duza il wlokna

trzymam kciuki aby bylo jak najwiecej bobkow :P pamietam jak walczylyscie po zabiegu,b. trudnym zreszta
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline Kate

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 163
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2008, 14:39:39 pm »
Dziękuję Wam za odpowiedzi :)

Odebrałam pełne wyniki krwi i ten wapń wynosi dokładnie 17.99 mg/dl.

O cykorii dowiedziałam się m.in. z tej strony: http://www.rabbit.org/journal/3-5/calcium.html , chyba, że 'Chicory greens' to nie cykoria :P Według tego źródła zawiera ona nawet więcej wapnia (180mg) niż pietruszka (78mg) :icon_eek

Od dłuższego czasu podaję przegotowaną wodę. Wcześniej podawałam 'Żywiec Zdrój', ale właśnie się bałam, że jest to woda za bardzo zmineralizowana...

Lucernę Zuzia dostawała okazjonalnie - ostatni raz jadła ją ponad rok temu. Staram się też wybierać granulaty, w których nie ma lucerny. Tak więc Zuzia je głównie granulat na bazie tymotki (Bunny Basics T - Oxbow) oraz Cuni Complete (ale tutaj nie wiadomo dokładnie, czy nie zawiera lucerny).
Chociaż obecnie, zamiast normalnego granulatu dostaje Critical Care (też firmy Oxbow) - to jest coś takiego: http://www.oxbowanimalhealth.com/products/type/detail?object=1608
Żadnych mieszanek, kolb, dropsów, kostek czy soli mineralnych itp świństw nie dostawała i nie dostaje.
Z zieleniny dotychczas zjadała m.in. pietruszkę (teraz ją odstawiłam, przynajmniej na jakiś czas), cykorię, rukolę, koperek, kiełki słonecznika, liście buraczków/czasem rzodkiewki, do smaku melisę, miętę, kawałeczek jabłuszka, marchewki, czasem banana, korzeń pietruszki. Podaję jej też suszki Zuzali, najczęściej babkę lancetowatą i szerokolistną, mniszek lekarski, ziele owsa, liście (malin, truskawek, poziomek, porzeczek), pokrzywę, czasami krwawnik, nagietek. Kiedyś dostawała też koniczynę suszoną. Okazjonalnie dostaje szczyptę siemia lnianego, parę ziarenek słonecznika. No i oczywiście siano ma do dyspozycji non-stop! To właściwie wszystko, co Zuzia dostaje do jedzenia i nieraz się zastanawiałam, czy ten jej jadłospis nie jest zbyt monotonny. Bardzo chciałabym jej go urozmaicić... A teraz na dodatek ten podwyższony wapń i kompletnie nie wiem, jak zmodyfikować jej dietę, żeby było w miarę bezpiecznie.

Co do brzuszka, to od czasu operacji problem pojawia się dość systematycznie :chory tak co 2-3 tygodnie to norma :icon_confused Ostatnio przerwa była nieco dłuższa, bo prawie 2-miesięczna. Naprawdę, nie mam pojęcia, co ona ma z tym brzuchem. Od czasu do czasu, w okolicach żeber można wyczuć twardą jak kamień kulkę, wielkości śliwki. Dr Lewandowska mówiła, że to właśnie żołądek i że jak czuję tą kulkę, to mam zacząć królisię podskórnie nawadniać (co 4 godziny po 20-30ml) i podawać metoclopramidum. Na początku było ciężko, ale w końcu moja mama nauczyła się podawać kroplówki i obecnie robi to lepiej niż weterynarz ;) Tak mniej więcej po tygodniu kuracji objawy ustają i wszystko niby wraca do normy. Ale trudno, żeby co miesiąc ją kłuć i podawać leki, które na pewno nie są obojętne dla organizmu. Rozumiem, że gdyby to była kwestia chociażby np. pół roku, ale co kilka tygodni??
Z pojeniem Zuzi jest niestety problem, bo jak jej podaję strzykawką (już taką najmniejszą insulinówką 1ml :icon_rolleyes), to nie połyka i wszystko wypływa jej bokiem pyszczka. Czasem uda się podać troszeczkę herbatki miętowej, rumiankowej czy koperkowej, ale są to zazwyczaj minimalne ilości. Poza tym, to straszny stres dla niej.

Przez 3 dni wydawało się, że jest już trochę lepiej, bo odzyskała apetyt, a od wczoraj znowu grymasi przy jedzeniu. Pamiętam, jak to było w zeszłym roku, dlatego tak się boję, żeby sytuacja się nie powtórzyła :( Chyba jednak bez nawadniania się nie obejdzie :(

Zuzia jest w zasadzie cały czas pod kontrolą weta i moją.

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2008, 15:54:36 pm »
nie zgodze sie z tym,ze cykoria ma duzo wapnia,widocznie to nie o cykorii pisza,cykoria jest wrecz wskazana przy zatkaniu bo zawieraz najwiecej wlokna ze wszystkich zielonek
moze zapobiegawczo moglabys jej podawac paste odklaczajaca dla kota,dziewczyny najczesciej podaja bezo-pet,spytaj wetke,z owocow podobnie dzial. kiwi,ananas,sok lub owoc,moglabys podawac kilka razy w tyg. podobno dobrze dziala,rozpuszcza zalegajaca siersc
nie podawaj korzenia pietruszki
z granulatow przy wysokim poziomie wapnia polecany jest wlasnie CC
mozesz z suszkow podawac pokrzywe,super dziala na ukl, moczowu,jest naturalnym antybiotykiem,dzial. moczopednie
teraz jak nie chce jesc to podsuwaj wszelkie liscie malin,poziomek dzial, rozkurczowo na ukl. pokar.,szkoda ze nie chce pic herbatek,no ale ma kroplowki
trzymam kciuki,malutka i tak juz duzo przeszla,bedzie dobrze :*
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline Kate

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 163
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2008, 17:02:11 pm »
Cytat: "reniaw"
nie zgodze sie z tym,ze cykoria ma duzo wapnia,widocznie to nie o cykorii pisza,cykoria jest wrecz wskazana przy zatkaniu bo zawieraz najwiecej wlokna ze wszystkich zielonek

M.in. właśnie dlatego podaję Zuzi codziennie cykorię...

Co do 'past odkłaczających', to kiedyś dostawała, ale nie zauważyłam jakieś szczególnej poprawy. Poza tym, na ten temat opinie są różne. Tak więc, doszłam do wniosku, że nie warto faszerować zwierzaka chemią (czytaliście skład Bezo-Pet'u?). Nawet kotu wolę podać np. zaparzone siemie lniane (to samo działanie, a przynajmniej naturalne ;)) niż jakieś pasty o podejrzanym składzie.
Jeśli chodzi o zbawienne działanie soków z owoców, to mam mieszane uczucia - nie bardzo w to wierzę, że rozpuszczają włosy ;) Ale myślę, że spróbować można - zaszkodzić raczej nie powinno.

Dzięki za rady i kciuki! :przytul

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2008, 17:07:30 pm »
tak,rzeczywiscie sa rozne opinie co do past,siemie tez ucholowi podawaj do lizania zaparzone,takie jest podobno zdrowsze,ziarenka maja cos szkodliwego w skladzie
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline Kate

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 163
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2008, 19:50:21 pm »
A co jest szkodliwego w ziarenkach siemia? :icon_eek Zuzia bardzo je lubi i czasami dostawała je w ramach przysmaku. Natomiast zaparzonego siemia lnianego za nic dobrowolnie nie zliże. Jak jej podawałam, to tylko strzykawką. Wiem, że to dziwne, no ale cóż... :icon_rolleyes

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 23, 2008, 20:06:49 pm »
Totoro pisala co w siemieniu jest szkodliwe,a ja nie pamietam,wydaje mi sie,ze szczypte mozesz podac
wcale sie nie dziwie,ze nie chce zaparzonego
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline nika73

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 1211
  • Płeć: Kobieta
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 23, 2008, 20:42:59 pm »
Co i w jakich ilościach jest w cykorii- czyli wartości odżywcze cykorii.
Najważniejsze składniki pokarmowe (/100 gram cykorii):
Kalorie (Kcal): 25. Dżule (KJ): 105. Węglowodany (g): 4,1.

Witaminy (/100 gram cykorii):
A1: 2643 j.m. B1: 0,063 mg. B2: 0,041 mg. C: 10,0 mg. E: - mg.

Minerały (mg/100 gram cykorii):
Wapń 32.
Fosfor: 32. Żelazo: 0,9. Magnez: 15.
Życie jest piękne... pomimo wszystko

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2008, 21:29:11 pm »
to ma duzo wapnia?
na kazdej ze stron jest b.polecana dla ucholi,Ziabak poleca cykorie w zatkaniu
Funiol po lucerce suszonej i po swiezym jarmuzy czy jak dalam wiecej natki pitruchy to sikal na bialo,zaraz wiedzialam ze za duzo wapnia dostal,lucerke podawalam tylko raz w tyg.tak samo teraz robie z suszona konczyna
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Nuna

  • Gość
Podwyższony wapń we krwi - potrzebna dieta??
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 23, 2008, 22:47:21 pm »
Ja mam w swojej sciagawce , ze w 100 g cykorii znajduje sie 20 mg wapnia, np. brokuly maja 100 to juz jest bardzo duzo.
W zewnetrznych lisciach cykorii znajduje sie duzo kwasu szczawiowego moze o to chodzilo, powoduje kamienie i piasek.