Autor Wątek: Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)  (Przeczytany 4063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Preah

  • Gość
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« dnia: Sierpień 28, 2008, 18:11:42 pm »
Portal Rossnet (bardzo popularny ostatnimi czasy) zamiescił w dziale Zwierzyniec-> Króliki artykuł opracowany przez lek.wet. Agnieszkę i Krzysztofa Gerlaków (zamieszczam str. 2) rossnet, artykuł .
Generalnie jest zgodny z zaleceniami propagowanymi na forum, zastanawia mnie tylko, czy proporcje dotyczace diety królików są prawidłowe (siano 20 % diety) ?
Wsród gałązek zalecanych do gryzienia, wymieniane są "drzewa owocowe", ale czy się mylę: wyłaczając przecież wiśnię?

naomi19

  • Gość
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 28, 2008, 20:59:51 pm »
Ja się nie zgadzam z proporcjami. trudno podac dokładny skład procentowy, ale z pewnością granulat czy mieszanka dla królików nie powinna stanowć aż 40%. Myślę, że suszonki pls zieleninka tak ok. po połowie.
Nie zgadzam się też, że królik jest to idealne zwierzę dla zapracowanych osób.
Poza tym, moja Bunia była wypuszczana 24/dobę, również pod moją nieobecność, a tu piszą, że to zabronione. Wiele królików nie jest tez mało uciążliwych, jak zapewnia autor :D
Co do gałązek- to po prostu nie doprecyzowali, nie wolno wiśni, z tego co pamiętam również śliwy i brzoskwini.

Linka

  • Gość
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 28, 2008, 21:17:24 pm »
Dobre siano (suszki razem wzięte) powinny stanowić około 70 % jedzenia
a z drzew owocowych pisze ze liscie

Offline Basia i Adam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Za TM: Karampuk, Lolek
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 29, 2008, 00:09:47 am »
Cytuj
Możemy także zaopatrzyć się w puszorek i starać się wyprowadzać królika na spacer. W ten sposób pomożemy mu uzupełnić dietę o świeże rośliny.


z dodatkami np ołowiu, jeżeli spacer odbywa się w środku miasta.  :icon_8P  - też brak precyzji. Poza tym, nie wszystkie króliki tolerują szelki. Karampuk na ich widok szczekał ze strachu - w efekcie był wypuszczany na ogrodzonym terenie "luzem" i nigdy nie uciekał

"puszorek" - radosne słowotwórstwo  :zdenerwowany

"kończyna" to roślina  ??  :hmmm  :hmmm  :hmmm

Podsumowując: zawsze i wszędzie można mieć do czegoś zastrzeżenia, a więc standard, czyli korzystać, ale zachować umiar i zdrowy rozsądek  :PP
B&A
www.zwierzaki.phanfare.com

Karampuk the Great :*

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 29, 2008, 01:45:32 am »
!!  nigdy nie spotkałam się z zaleceniem, by królika karmić kabaczkiem czy cukinią ... polecają też zielony groszek, by za chwilę napisać, że królikom nie wolno podawać strączkowych  :oh:

lipa!
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Basia i Adam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Za TM: Karampuk, Lolek
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2008, 08:49:19 am »
Jadwinia,
może strączkowe to strączkowe, a zielony groszek to "puszkowe"  ??  :hahaha
B&A
www.zwierzaki.phanfare.com

Karampuk the Great :*

Linka

  • Gość
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 29, 2008, 11:02:15 am »
Basia i Adam - myśle, że chodzi o koniczynę, pewnie zwykła literówka ;)
Jadwinia - o kabaczku nie słyszałam, cukini nie powinno się podawać - niektorzy twierdzą ze można lecz bez skórki, ja niedawno  przetestowałam, zajce troche ugryzły i nie były zainteresowane. W końcu to nie ma smaku. Łuski z groszku(takiego jak z puszek) można podawać, królikom smakują.

Nuna

  • Gość
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 29, 2008, 11:27:38 am »
Groszek zielony swiezy (Bron Boze suchy) mozna tez podawac.

Offline Basia i Adam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Za TM: Karampuk, Lolek
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 29, 2008, 11:56:32 am »
Linka, wiem, że to literówka :PP lub wynik sprawdzania automatem.
Chodzi o wychwycenie nieścisłości w tym artykule, który powinien być klarowny i jasny. W przypadku tejże nieszczęsnej koniczyny autor nie wspomina, że wzdęcia po niej mogą nawet doprowadzić do śmierci uchola.  :>
B&A
www.zwierzaki.phanfare.com

Karampuk the Great :*

Linka

  • Gość
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 29, 2008, 13:59:16 pm »
Basia i Adam - to zależy od koniczyny. Bo jest taka pastewna (nie wiem jak ją nazwać), kwitnie na różowo i głownie jest przeznaczona na siano (które króliki bardzo lubią, zostają [gdy się dobrze ususzy] listki i grube łodygi). Druga to "koniczynka" która kwitnie na biało.
Ta pierwsza może wywołać bardziej bolesne [czyt. gorsze] wzdęcia czy też biegunke od "normalnej trawy", nie powinno się tez podawać po deszczu (zreszta inne trawy również) choć ja przyzwyczaiłam króliki i nic nie było.

W artykule powinno być więcej opisanego utrzymania, żywienia oraz chorób.

Offline Basia i Adam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Za TM: Karampuk, Lolek
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 29, 2008, 15:09:23 pm »
No i to też powinno się tam znaleźć. Dla mnie koniczyna, to koniczyna. Rozróżniam tylko po angielsku clover od shamrock  :lol
B&A
www.zwierzaki.phanfare.com

Karampuk the Great :*

naomi19

  • Gość
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 29, 2008, 15:22:02 pm »
Cytat: "Linka"


W artykule powinno być więcej opisanego utrzymania, żywienia oraz chorób.

Na opis wszystkich chorób może nie byłoby miejsca, ale chociaż wymienienie tych najczęstszych- ropnie, wzdęcia, zatory, biegunki, ropomacicze itd) i zaznaczenie, że króliki to chorowite zwierzątka, tak, żeby potencjalni właściciele liczyli się z ewentualnymi kosztami.

Preah

  • Gość
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 29, 2008, 16:40:12 pm »
Cytat: Basia i Adam
Cytuj
(...)"puszorek" - radosne słowotwórstwo  :zdenerwowany (...)



Niestety, takich kwiatków jest więcej, z niefortunnym sforułowaniem: "Kontakt człowieka z królikiem jest daleko gorszy niż w przypadku psa czy kota", też można polemizować  :> Po co tak dziwnie wartościować zwierzęta? Co zatem napisaliby Autorzy, np. o rybkach, kanarkach, papużkach, patyczakach, etc. ? ;)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Proporcje ( artykuł z rossnet.pl)
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 29, 2008, 17:02:53 pm »
daleko gorszy to jest autor tego artykułu  :oh:
 ..też mi sie nie spodobało to zdanie - jeno już mi się nie chciało o tym pisać, bo mi ręce opadły   :dobani   takie zdanie "z d.." nie wiadomo po co  :oh:
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey