Autor Wątek: Jeż i królik  (Przeczytany 5064 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Arbuuzkowa

  • Gość
Jeż i królik
« dnia: Sierpień 04, 2008, 11:32:26 am »
Ostatnio wygrzebałam z sieci stronke ,na której jakiś pan oferuje sprzedaż jeży.Na początku zbulwersowałam się (bo jakim prawem trzyma w domu dzikie zwierze),ale pózniej wyczytałam ,że to jeże "domowe" ,zwane Pigmejskimi jeżami Afrykanskimi.Zaczełam myśleć nad kupnem takiego malucha ,ale mam jednak wątpliwosci...
1.Czy królik zaakceptuje jeżyka?
2.Czy jeżyk (mimo że od urodzenia jest w niewoli) nie bedzie się męczył?

Pomocy!:oh:

Strona jeży: www.jezafrykanski.pl

Dominikfue

  • Gość
Jeż i królik
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 04, 2008, 11:58:57 am »
Nie sądzę żeby królik zaprzyjaźnił się z jeżem i wszedł z nim w jakieś interakcje. Jeż to zupełnie inny gatunek. Jeże  mają zupełnie inny tryb zycia.  Na pokarm jeży składają się głównie: ślimaki, robaki, jaszczurki, węże,  i  owady, niekiedy żaby, MAŁE GRYZONIE, jaja i pisklęta ptaków lub padlina. Królik mógłby poczyc się zagrożony w obecności takiego zwierzęcia, w pewnym sensie jest dla niego naturalnym wrogiem.  Pewne gatunki w znacznej mierze ukają siebie nawzajem  jak np królik i szczur. Myślę, że podobnie byłoby właśnie z jeżem i mogłabyś miec duże problemy z tego powodu. Także - zdecydowanie nie możesz liczyc na przyjaźn miedzy tymi zwierzakami, ewentualnie możesz miec nadzieję, że będą się ignorowały na tyle, żeby nie doszło do jakichś tragedii. Lepszym towwarzyszem dla królika byłaby inny królik lub np świnka morska lub chomik, ewntualnie pies.  Jak już chcesz miec jakieś kolejne zwierzątko to najlepiej przygarnij królika ze stronki adopcyjnej:
www.adopcje.kroliki.net
A co do  jeża w niewoli - to znam pare osób które trzymało u siebie jeża. Da się zwierzaka oswoic ale trzeba pamiętc , ze nie przywiązuje się zbytnio. Ewentualnie kładzie igły podczas głaskania i sypia w łóżku. Wszystkie jeże moich znajomych mając okazję zwyczajnie uciekły mniej więcej po roku - bez przyczyny, choc wydawało się, że są oswojone wybrały wolnosc i oddaliły się od ludzkiego stada.

Arbuuzkowa

  • Gość
Jeż i królik
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 04, 2008, 12:15:02 pm »
Dziękuje za pomoc.Jeśli mam mieć jeża kosztem króliczka to wole zrazygnować z moich dotychczasowych zamiarów.