Autor Wątek: Gubienie futra  (Przeczytany 3037 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Matheush

  • Gość
Gubienie futra
« dnia: Lipiec 25, 2008, 14:24:03 pm »
Moze nie jest to dolegliwosc ani choroba, ale zapytac mozna. Moj roczny krolik bardzo czesto gubi futro. Czasami siersc mozna "wyrywac" z niego garsciami - tak jest np. teraz. Oprocz tego nic mu nie jest, jest calkowicie zdrowy. Sadze, ze wypadanie siersci moze byc przyczyna niedoboru jakis witamin - mial ktos moze podobny przypadek, i wie, jak go rozwiazac? Pozdrawiam. :)

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Gubienie futra
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 25, 2008, 14:53:09 pm »
"Bardzo często" czyli jak często? Jakiej rasy jest królik? [Baranki linieją takimi kępami właśnie]. Na sierść dobre jest siemię lniane (mała szczypta dziennie dodawana do jedzenia), ale z pewnością nie rozwiązuje ono problemu niedoboru witamin, jeśi takowy jest. Czym karmisz królika, że mógłby mieć niedobór?
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Matheush

  • Gość
Gubienie futra
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 25, 2008, 15:07:05 pm »
Cytat: "bosniak"
"Bardzo często" czyli jak często?

Co 2-3 tygodnie przy glaskaniu zauwazam, ze wypada mu futro.

Cytat: "bosniak"
Jakiej rasy jest królik? [Baranki linieją takimi kępami właśnie].

Zwykly, krotkowlosy.

Cytat: "bosniak"
Czym karmisz królika, że mógłby mieć niedobór?

Normalna karma dla krolikow, siano, czasami jakies chrupki czy zasuszony chleb. :)

Offline Basia i Adam

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Za TM: Karampuk, Lolek
Gubienie futra
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 25, 2008, 15:17:15 pm »
Z mojego doświadczenia: im młodszy królik, tym częściej i intensywniej linieje. Do 4 razy w roku.
B&A
www.zwierzaki.phanfare.com

Karampuk the Great :*

Stormy

  • Gość
Gubienie futra
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 25, 2008, 15:40:04 pm »
Cytat: "Matheush"
czasami jakies chrupki czy zasuszony chleb. :)

szykuj sie na ochrzan zaraz :D
Cytat: "Matheush"
Normalna karma dla krolikow
te tez sa rozne.

Matheush

  • Gość
Gubienie futra
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 25, 2008, 15:59:00 pm »
Cytat: "Basia i Adam"
Z mojego doświadczenia: im młodszy królik, tym częściej i intensywniej linieje. Do 4 razy w roku.

No, moj dopiero niedawno skonczyl rok.

Wczesniej gdy mialem starszego krolika (5 lat), futro gubil tylko dwa razy w roku - na wiosne i jesien.

Offline bosniak

  • Członek SPK
  • ****
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
  • **
  • Wiadomości: 9532
  • GRUPA ADOPCYJNA SPK
    • Uszate serduszka czekają...
  • Moje króliki: Antosia i Masza
  • Za TM: Klusia, Venus, Nala, Diego, Jaskier, Rusałka, Azja, Moona, Astra, moja jedyna Helenka, Miś , House
Gubienie futra
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 25, 2008, 16:18:42 pm »
Mateush, koniecznie poczytaj o prawidłowym żywieniu królików! Jeszcze nie jest za późno, żeby zmienić złe nawyki. Nie ma czegoś takiego jak "normalna karma"  :> taki slogan niczego nie oznacza i niczego nam nie mówi. Każda karma (normalna czy nienormalna, ma nazwę, producenta, skład...), chrupki i chlebek radzę odstawić - królików nie żywi się pieczywem.
Co do niedoborów - jeśli masz mocne podejrzenia, że królikowi czegoś brakuje, to trzeba iść do weta i zrobić badania. Roczny królik, oprócz siana, suszek i granulatu, powinien dostawać zielonki, warzywa, czasem kawałek owocka, gałązki niektórych drzew.
Wypadanie włosów - jeśli okresowe, to może faktycznie linieje. Dobrze kupić odpowiednią szczotkę i wyczesywać ucholka, żeby wylizując i czyszcząc (kilka albo nawet kilkanaście razy dziennie) futerko nie zjadał jego ogromnych ilości, bo może się to dla niego nieszczęśliwie skończyć. Jeżeli nie widać zmian skórnych, królik nie drapie się, nie jest osowiały, to pewnie - jak piszą Basia i Adam - linieje.
Zapraszam do Uszatej Przystani: www.facebook.com/uszataprzystan

Matheush

  • Gość
Gubienie futra
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 25, 2008, 16:38:15 pm »
Cytat: "bosniak"
Jeżeli nie widać zmian skórnych, królik nie drapie się, nie jest osowiały, to pewnie - jak piszą Basia i Adam - linieje.

Drapac to sie czasami drapie, ale to przeciez normalne. Nie zauwazylem, zeby ostatnio robil to czesciej niz zwykle.

A osowialy tez nie jest w zadnym wypadku.  :PP