Autor Wątek: chora trzustka  (Przeczytany 3719 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline asigo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Kobieta
chora trzustka
« dnia: Lipiec 02, 2009, 17:15:53 pm »
Macie moze jakies doswiadczenia z leczeniem trzustki?

Dwoch kroliczych wetow nie bardzo wie co robic... nie wiedza tez czy dokladnie problem lezy w trzustce. Badania krwi na to nieco wskazuja. Poza tym objawy to biegunki niemalze regularne co 2-3 dni trwajace 2-3 dni. Dieta wzorcowa: granulat CC, siano, suszki zuzali, swiezy mniszek, babka lancetowata i zwyczajna. Zielenine eksperymentalnie odstawilam na 3 tyg. i nie bylo zadnej poprawy, takze wet kazal dawac spowrotem.

Robilismy cala mase badan (krew, mocz, kal, USG brzucha, laparotomie diagnostyczna i nic nie wiadomo na 100%). Jedyne co lekarze stwierdzili to liczne zrosty po sterylizacji i maly guz tluszczowy na krezce jelit (nie jest to nowotwor zlosliwy). I mamy tylko niewielka poprawe zdrowotna, bo krolik z niedowagi 1 kg (norma dla niej to 1,3 kg) przytyl do 1,3 kg.

Teraz ekperymentalnie bedziemy leczyc pankreatyna (przez 10 dni co 2 godziny dawka), ale podobno u krolika moze byc to niewykonalne ze wzgledu na to, ze te enzymy daje sie zawsze z kazdym pozywieniem, a krolik je prawie bez przerwy... :(

Nuna

  • Gość
chora trzustka
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2009, 00:01:23 am »
Czy poziom cukru wskazuje na chorobe trzustki ? Cukier powinien byc w granicach
64-134 mg. Ja bym odstawila granulat na probe. A jak z piciem ? Pije duzo, malo ?

Offline asigo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Kobieta
chora trzustka
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2009, 10:18:26 am »
Mówisz o cukrzycy? Trzustka ma dwie funkcje: prod. insuliny i enzymow trawiennych. My mamy podejrzenie zaburzenia prod. tych enzymow (trypsyna, chymotrypsyna, lipaza, amylaza), takze tu cukier bedzie w normie. Wiem to, bo mam psa z nieaktywna trzustka i ma on cukier w normie. Krolica pije tez chyba normalne ilosci wody, jakos nie zauwazylam zeby bylo wiecej niz przed choroba.

Cala ta biegunka zaczela sie jakies 3-4 miesiace po sterylizacji i nie wiem co o tym myslec... Wogloe to mi wyglada raczej na jakies nieprawidlowe cekotrofy, ktore strasznie smierdza i ona ich nie chce jesc. Teraz od tych 3 dni sa nieco mniejsze i troche lepiej "pachna" i widze jak ona je troche zjada, ale nie wiem czy to po leczeniu czy tak poprostu ma chwilowa poprawe.

Odtawic granulat? Moze zeczywiscie sprobuje jak tylko skonczymy kuracje pankreatyna, bo jesli bedzie poprawa to nie bede wiedziala po czym...

Najgorsze jest to ze nie ma zadnych wskazowek w literaturze weterynaryjnej jak diagnozowac i leczyc schorzenia trzustki u krolikow  :/

Nuna

  • Gość
chora trzustka
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2009, 12:18:55 pm »
Tak, myslalam o cukrzycy.
Niewiele znalazlam na temat przewleklego zapalenia trzustki u krolikow. Przewaznie jest opis choroby u psow i kotow :(  Trzymam kciuki.

Offline asigo

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 318
  • Płeć: Kobieta
chora trzustka
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2009, 17:05:11 pm »
Nuna dzieki przynajmniej za proby rozwiazania naszego problemu...