Autor Wątek: Papuzie ziarno!? - najulubienszy przysmak  (Przeczytany 2266 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ofelia

  • Gość
Papuzie ziarno!? - najulubienszy przysmak
« dnia: Kwiecień 09, 2008, 10:05:43 am »
Witam,

Mam pewna rozterke dotyczaca upodoban kulinarnych mojego hyca;)

Fanatycznie wrecz uwielbia pokarm dla papuzek falistych. Nie chcialabym mu odmawiac
tej przyjemnosci ale nie mam pojecia czy moge mu czasem troszke tych ziaren odsypac do miseczki.

Wiecie cos o tym? Czy moze mu cos po tym byc?

Offline Martuu

  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 192
Papuzie ziarno!? - najulubienszy przysmak
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2008, 11:15:40 am »
Generalnie królikom nie powinno sie dawać żadnych ziaren zbóż, ze względu na to, że zawierają sporo tłuszczu.
Więc nie polecam, mimo, że kicek lubi.

Arya

  • Gość
Papuzie ziarno!? - najulubienszy przysmak
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2008, 14:37:37 pm »
Dlaczego nie podajemy królikom ziaren :
Dlaczego granulat a nie mieszanka?
1) Granulat pozwala uniknąć stanów zapalnych dziąseł. W mieszankach ziarnowych znajdziemy nie łuskany owies i słonecznik, którego łupinki ranią dziąsła. Po jakimś czasie tworzą się ropnie, które trzeba płukać lub wycinać.

2) Królik nie ma możliwości "przebierania", dzięki temu otrzymuje wszystkie ważne składniki odżywcze. Unika się w ten sposób tzw. głodu witaminowego, mamy pewność że pokarm jest naprawdę "pełnowartościowy".

3) Mieszanki zawierają wiele wysokokalorycznych składników jak owies, kukurydza, słonecznik. Te ziarna nadają się jedynie do skiełkowania i podania króliczkowi w formie trawki lub listków.

4) Ziarna w mieszance są dodatkowo witaminizowane, nawet można powiedzieć nadmiernie. Szkodzi to organizmowi zwierzęcia.

5) Mieszanka zawiera płatki kukurydziane, kolorowe kulki, kółeczka, chrupki, suszone owoce i inne w zależności od firmy. Są to rzeczy całkowicie nieprzydatne i szkodliwe dla przewodu pokarmowego króliczka. Chrupki kolorowe różnych kształtów zawierają produkty piekarnicze i sól, które nie są prawidłowymi składnikami diety króliczej i przy ciągłym podawaniu upośledzają funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Królik poza tym nie odróżnia kolorów, więc jest to tylko urozmaicenie dla oczu jego właściciela. Suszone owoce są niewiadomego pochodzenia, zakurzone pyłem witaminowym z mieszanki, sprawiają wrażenie omulałych. Królik zje, gdyż są słodkie, pomimo wątpliwej jakości.

6) Króliki nie są ziarnojadami. Ziarno jest dla nich zbyt kalorycznym pokarmem na co dzień. Ich brzuszek przystosowany jest do trawienia dużych ilości niskokalorycznych pasz i codzienne podawanie ziaren źle działa na kondycję układu pokarmowego króliczka, a w końcu może zakończyć się jego niewydolnością.

Jeśli do tej pory stosowaliście mieszankę, a chcecie przejść na granulat,należy zrobić to stopniowo. Zaczynamy od dosypania kilku peletek granulatu do dotychczasowego pokarmu. Powoli każdego dnia zmniejszamy nieco ilość podanej mieszanki, a zwiększamy ilość granulatu. Cały proces przejściowy powinien być płynny, łagodny i trwać około 3 tygodni.

porady.kroliki.net