Autor Wątek: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)  (Przeczytany 78368 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 01, 2010, 13:35:44 pm »
Cytuj
"Siarczan miedzi stosowany do wewnątrz jako środek przeciw robaczny i wymiotny "

możesz podać bliżej gdzie to jest jak to otworze to mam kilkaset linijek tekstu w programie i nie mogę tego znaleźć?

Znalazłem to jest w apteczce a nie w kalkulatorze.  Opis dotyczy leku zgodnie z opisem producenta i nasze wetki nie miały z tym zapisem nic wspólnego.
Owszem uwaga cenna obecny napływ nowych leków pozwala na usunięcie tego z apteczki i to zostanie zrobione.

Królik nie ma odruchu a zestaw leków w kalkulatorze został opracowany tak jak jest powyżej podane  przez wetów, jest i moja informacja wstawiona na życzenie dr Lewandowskiej, że nie jest to kalkulator dla opiekuna, no chyba, że jest po weterynarii.

Są tam uwagi który lek nie należy stosować i w jakim przypadku, można z tego zrobić listę niezalecanych leków.

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 01, 2010, 13:43:58 pm »
Ale jest o tyle pomocne dla opiekuna, że mozna sprawdzić czy podawana dawka i sam lek przez weta są odpowiednie i ewentualnie zaniżone/zawyżone i skonsultować

Offline Amy

  • Użytkownik
  • *
  • Członek SPK wspierający/honorowy
  • ***
  • Wiadomości: 2205
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 01, 2010, 14:09:38 pm »

Co  do tego co pisała Amy to chyba jest na stronie miniaturki wyszczególnione :) I moim zdaniem bardzo dobrze, bo jak zwierzak w środku nocy dostaje biegunki, a trzeba czekać do 10 aż lecznicę otworzą, to chyba lepiej podać na własną rękę pół ampułki lakcid, czy zaparzyć herbatkę z jagód niż czekać a zwierze się męczy  :P

edit - proszę: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/apteczka.html

Wiem wiem, ze jest to na miniaturce, ale zaglądając w ten temat to pierwsze skojarzenie : o bedzie o preparatach jakie stosowac na rozne dolegliwosci (tak jak na miniaturce)etc i się pomyliłam.. Spis na stronie mbt jest bardzo pomocny i sama go uzywam, w razie W wiem co podać.
Moze warto tutaj zamiast pisać o antybiotykach i innych lekach na recepte, które i tak sami podawać nie mozemy wyszczególnić co należy podawać w danych chorobach zanim pojedzie się do weterynarza (gownie chodzi o zioła i inne środki)? Tak jak wspomniałam wczesniej, warto zrobić wyszczegolnienie, że na zator podajemy to , to i tamto, opiekujemy się zwierzakiem tak czy inaczej.  No i kolejny pomysł na temat przyklejony :D będzie taki post zrobiony.
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2010, 14:15:13 pm wysłana przez Amy »

Pinuś ['] , Fluffy ['] , Pysio ['] & Flip [']

Offline aga.s

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1079
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie.
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 01, 2010, 14:50:52 pm »
Ale pamietajcie, ze nawet jak dajemy ziola czy "bezpieczne" specyfiki to nalezy powiedziec weterynarzowi, bo niestety niektore wchodza w interreakcje z lekami nasilajac badz hamujac ich dzialanie

OlgaT

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 12, 2010, 15:03:50 pm »
była wzmianka o węglu wcześniej.
Wbrew temu co piszą w książkach - węgiel NIE działa u zwierząt.
Można podać - nie zaszkodzi, ale nie pomoże - więc po co :)
Więc trzymajmy się zasady, że NIE podajemy węgla królikom :)

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 12, 2010, 15:33:58 pm »
co do węgla mam z przed kilku lat przypadek gdzie odwiedziłem z Truniem weta - blisko 40 letnia praktyka - nie byłem tam pierwszy raz - Trunio miał wodnistą biegunkę, polecił podawać węgiel po 2 dniach wszystko było w normie.  Nie znalazłem informacji o niedziałaniu węgla w przypadku zwierząt. Miło by było gdybyś poparła to jakimś linkiem gdzie można spotkać w miarodajnym źródle na ten temat informację.  

Oczywiście z porad książkowych jako "opisy prawidłowej hodowli królików" nie za bardzo bym się poradami z zakresu chorób i leczenia, do tego tematu zawsze czerpię informacje z fachowych książek przeznaczonych dla weterynarzy lub korzystam z konsultacji z wetami. Mam w tej chwili dostęp tylko do książki dr Gibasiewicza "Choroby królików" siedzę sobie na ranczo - nie ma tu nic o węglu. Ale chętnie poczytam jak coś podrzucisz  oczywiście linka.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2010, 15:40:48 pm wysłana przez KazioR »

OlgaT

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 12, 2010, 16:48:07 pm »
Studiuję weterynarię i ostatnio mieliśmy przedmiot ( pomijam nazwę ), na którym doktor wspominał o roślinach trujących, przypadkach zatruć i leczeniu. Powiedział, że węgiel działa u ludzi, nie działa u zwierząt :)
więc niestety nie mogę odesłać Was do linku. Zresztą na praktykach też mówili mi że węgiel nie powinien być stosowany u króliczków.
Ja mam choroby królików glińskiego z tego co wiem, tam coś piszą o leczeniu węglem.



KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 12, 2010, 16:51:50 pm »
Rozumiem, jak zawsze teoria co innego praktycy polecają co innego, ale aby nie przeciągać w domu mam większy zbiór książek  lista jest podana w dziale literatura na mojej stronie więc powrócę do tego problemu bo to mnie zaciekawia.  

Węgiel leczniczy po podaniu doustnym działa absorbująco, czyli pochłaniająco, osuszająco na błony śluzowe, osłaniająco (powlekająco), odtruwająco w świetle przewodu pokarmowego, przeciwbiegunkowo. Węgiel leczniczy to podstawowy środek stosowany w leczeniu wszelkiego rodzaj zatruć pokarmowych i lekowych, po spożyciu ksenobiotyków (substancji obcych organizmowi). Pochłania i unieszkodliwia gazy, jady bakteryjne, toksyny grzybów (mikotoksyny), wydaliny i wydzieliny pasożytów przewodu pokarmowego, toksyny roślinne, leki. Dobrze chłonie alkaloidy, glikozydy, fenole, barbiturany, barwniki, kwasy. Już w latach przedwojennych zauważono, że nie upośledza procesów trawienia i nie absorbuje enzymów.

Węgiel leczniczy jest podawany doustnie przy zaostrzonych objawach choroby wrzodowej, biegunce nieznanego pochodzenia, nieżycie żołądka, jelita cienkiego i grubego, wzdęciach, nadkwasocie. W razie zatrucia podaje się węgiel w dużej ilości, rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu gram. Powszechnym błędem jest podanie zbyt małej dawki węgla leczniczego, przez co staje się on nieskuteczny. Aby toksyna została pochłonięta przez węgiel z przewodu pokarmowego musi być zastosowana odpowiednio duża dawka węgla.
(http://rozanski.li/?p=1294)

W dawnych czasach węgiel leczniczy był stosowany na ropiejące, sączące rany, owrzodzenia
, odleżyny, bowiem działa on osuszająco i absorbująco na wydzieliny i bakterie. Dobrze jest łączyć w zasypkach węgiel z antyseptykami. Nie wolno łączyć w recepturze węgla z utleniaczami, np. KMnO4 (kalium hipermanganicum), KClO3, bowiem dochodzi do wybuchu, szczególnie gdy lek jest ucierany w moździerzu.

Węgiel aktywny jest stosowany do produkcji wkładów do masek ochronnych, filtrów powietrza, wody; do klarowania hydrolizatów białkowych, moszczów, win i soków; przy produkcji spirytusu, czystego cukru; do rozdzielania mieszanin gazowych, oczyszczania par i gazów. Odmiany bardzo czarne dają czerń węglową stosowaną do barwienia.

Zawiesina wodna węgla leczniczego służy do płukania żołądka w celu unieszkodliwienia toksyn.

Dawki dla zwierząt: konie 10-150 g; osły 5-50 g; bydło 20-200 g; małe przeżuwacze 5-50 g; świnie 3-10 g; psy 0,5-3 g; koty 0,2-1 g, kury 0,2-1 g.

Dawka ok. 5-10 g węgla leczniczego rozdrobnionego jest w stanie pokryć powierzchnię ścinek przewodu pokarmowego człowieka ochronną warstwą, która nie dopuszcza do niej bodźców drażniących; adsorbuje wodę, produkty płynne i gazowe gromadzące się w jelicie; adsorbuje bakterie, wirusy, komórki grzybów drożdżakowych; działa na śluzówkę osuszająco, lekko ściągająco; utrudnia rozmnażanie bakterii i drożdżaków, utrudnia zasiedlanie śluzówki przewodu pokarmowego przez wirusy, bakterie, pierwotniaki i grzyby.

Drobiny węgla leczniczego obładowane toksynami i mikroorganizmami powinny zostać usunięte z przewodu pokarmowego za pomocą środków przeczyszczających, najlepiej solnych.

Najbardziej cenionym węglem leczniczym jest ten dodatkowo aktywowany. Związki zasadowe nieorganiczne zwiększają skuteczność chłonną węgla leczniczego.

« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2010, 17:05:51 pm wysłana przez KazioR »

OlgaT

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 12, 2010, 16:59:41 pm »
Tak właśnie jest, praktyka praktyką, teoria teorią :)
Jak coś się dowiem więcej dam znać :)

KazioR

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 12, 2010, 17:09:37 pm »
To jest produkowane jako lek weterynaryjny i rozprowadzane w hurtowniach:

WĘGIEL LECZNICZYProszek do sporządzania zawiesiny doustnej
--------------------------------------------------------------------------------

Skład jakościowy i ilościowy substancji czynnej:
Węgiel leczniczy 100g/100g.
Rodzaj i wielkość opakowania:
Worek PET/Aluminium/PE zawierający 100g, 500g lub 1000g.
Wskazania lecznicze:
Zatrucia substancjami chemicznymi. Wspomagająco w leczeniu biegunek.
Przeciwwskazania:
Leku nie stosuje się w zatruciach kwasami nieorganicznymi i żrącymi zasadami.
Działania niepożądane:
Lek podany szybko w dużej ilości wody może wywołać wymioty. Węgiel leczniczy przez barwienie treści i przywieranie do błony śluzowych jelit może utrudniać badania  endoskopowe.
Dawkowanie i droga podania:
Podanie doustne. Dawkowanie:
pies – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby;
kot – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby;
konie – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby (u koni młodych lek podać co najmniej w dawce 250g (2-4g/kg mc.), u koni dorosłych dawka nie powinna przekroczyć 750g (1-1,5g/kg mc.));
bydło, cielęta – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby;
owce, kozy – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby;
świnie – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby;
kury, indyki, gołębie – 1-5g/kg mc. 3-4 razy w ciągu doby.
U wszystkich docelowych gatunków zwierząt lek zazwyczaj stosuje się w formie zawiesiny w wodzie (1g/5g–10ml wody) sondą do żołądka lub z paszą szczególnie u drobiu.
W zatruciach lek podaje się co najmniej przez 24 godz. od przyjęcia substancji toksycznej. W ostrych zatruciach lek można stosować w dawce 2-8g/kg mc. W przypadku zastosowania w leczeniu soli przeczyszczających, zaleca się podanie węgla z 30 min. wyprzedzeniem. Środki przeczyszczające zastosować po 20-30 min.
Zalecenia dla prawidłowego podania:
W celu prawidłowego podania należy postępować z informacjami zawartymi w niniejszej etykieto-ulotce.
Okres karencji:
Zero dni.
Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu i transporcie:
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Przechowywać w zamkniętych opakowaniach. Nie używać po terminie ważności podanym na opakowaniu. Okres trwałości po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego: do końca okresu ważności.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności:
W każdym przypadku osłabionych krtaniowych odruchów obronnych zalecane jest zabezpieczenie dróg oddechowych rurką intubacyjną przed podaniem węgla  aktywnego. Przy podaniu węgla aktywnego przy zatruciu środkami powodującymi wymioty należy rozważyć celowość podania metoklopramidu lub silniejszych środków przeciwwymiotnych z grupy steronów (np. ondansteron). Szczególnej ostrożności w podawaniu węgla aktywnego wymagają pacjenci po zatruciu substancjami  upośledzającymi perystaltykę przewodu pokarmowego. Lek nie powinien być stosowany łącznie z chemioterapeutykami, z powodu dużego prawdopodobieństwa obniżenia ich skuteczności. Przy przedawkowaniu lek może wywołać zaparcie lub doprowadzić do nasilenia biegunki.
Inne informacje:
W celu uzyskania informacji na temat niniejszego produktu leczniczego weterynaryjnego należy skonsultować się z przedstawicielami podmiotu odpowiedzialnego.
Zawartość otwartego opakowania zużyć przed końcem okresu ważności.
(http://www.vetos-farma.com.pl/wegiel-leczniczy)

===============================================================================================================

Też o zaburzeniu pracy jelit :  http://pies.onet.pl/10188,14,19,zaburzenia_pracy_jelit,artykul_poczytaj.html?drukuj=1

Ostatni link i opis porady to wet praktyk więc długoletnia praktyka przekonuje mnie to iż nawet najdrobniejszy poruszony na forach problem należy bardzo dokładnie analizować i wyciągać wnioski.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2010, 17:30:21 pm wysłana przez KazioR »

OlgaT

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 12, 2010, 17:40:06 pm »
Można powiedzieć, że każdy lekarz ma swoje zdanie na temat węgla, wyrobione poprzez praktykę.

Ja jednak zaufam temu, że węgiel nie szkodzi ale też nie pomaga :)

clio

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 14, 2010, 06:46:57 am »
kochani jak podajecie probiotyk trilac
czy lepiej zawartość rozpuścić w wodzie i podać w strzykawce,
czy bezpośrednio wsypać do pyszczka i dać popić wodą??
proszę o poradę,pilne

Offline MAS

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2469
  • Płeć: Kobieta
  • Moje króliki: Tymon,Dudek
  • Pozostałe zwierzaki: świniaki Zorro&Garcia,
  • Za TM: szkoda pisać
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 14, 2010, 07:48:21 am »
Rozpuścić w wodzie i podać w strzykawce.

clio

  • Gość
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 14, 2010, 09:36:21 am »
bardzo dziękuję

pozdrawiamy
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2010, 09:45:03 am wysłana przez clio »

Offline jusstyna85

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 21, 2011, 14:53:45 pm »
Czy ktoś wie ile można podawać fenbendazol  w przypadku królika?
chodzi mi o taką górną granice w przypadku leczenia e.cuniculi.
Spotkałam sie  z różnymi opiniami

Offline Sowa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 20, 2012, 20:26:19 pm »
mogę pomóc w sporządzeniu apteczki,

co do leków jakie nie powinny być podawane to: penicyliny i jej pochodne, zwłaszcza długo działające
w gabinecie wet dostępne MIĘDZY INNYMI w preparatach:
iniekcja: clamoxyl LA, Penicylinum LA, Betamox LA, Synulox, Synergal, Shotapen
tabletki: Synulox, Betamox

w niektórych szczególnych przypadkach dopuszcza się leczenie penicylinami (amoksycyliną i pochodnymi)
ale musi to robić osoba doświadczona

Penicyliny u psów i kotów to najbezpieczniejsze antybiotyki, dlatego weci czasem podają je królikom


Fenbendazol na E.cuniculi zalecam podawać 10-14 dni. (Chyba że stan pacjenta wymaga innego dawkowania i długości podawania)
Górna granica to moim zdaniem 21 dni. (ale nie wykluczone, że trzeba czasem terapie przedłużyć)


Co do węgla to też spotkałam się na studiach z chora teorią że WĘGIEL U ZWIERZĄT NIE DZIAŁA. Nie rozumiem postaw tego twierdzenia.
Sam węgiel to środek absorbujący. Biegunkę (czasem) powodują bakterie i produkty ich przemiany materii a węgiel je po prostu wiąże przez co nie uszkadzają komórek.
Wypraktykowałam że działa i zalecam podawanie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2012, 20:30:36 pm wysłana przez Sowa »
lek. wet. Sowa

Offline Pan_Krolik

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Moje króliki: Carbonita, Chawa
  • Pozostałe zwierzaki: scury scury ... muczo scury
  • Za TM: Andy
Odp: Lista leków oraz podawanie (przed zastosowaniem skonsultuj się z weterynarzem!)
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 27, 2012, 16:30:29 pm »
oooooo wlasnie mialem napisac i szukalem ..... sa ksiazki i pozycje naukowe np. z USA i nie tylko gdzie mowa jest o tym ze leki z grupy penicyliny NIE MOGA (do not use) a nie ze NIE POWINNY byc podawane tak dla krolikow jak i chomikow, swinek etc

ksiazka
tytul - ferrets, rabbits and rodents, 2nd edition, clinical medicine and surgery
wydawnictwo saunders
ISBN 0 - 7216 - 9377 - 6
rok wydania 2004

strona  numer 437

mowa tam jest o lekach (grupy) tj
amoxicillin
jw z zawartoscia clavulanic acid
ampicillin


« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2012, 16:57:34 pm wysłana przez andy_wawa »
"wake (call) me when u need me" HALO 4

Offline barbieri

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Płeć: Kobieta
nie jest to całkiem odpowiedni temat, ale nie chcę zakładać nowego wątku... mój królik ma objawy niedoboru witamin (rozpulchnione dziąsła i ubytek szkliwa). jeszcze nie wiadomo dlaczego, bo powodem nie jest uboga dieta. na razie ma brać witaminy alfa-Vitam. pani doktor powiedziała ile kropel, ale nie otrzymałam informacji jak często, a nie ma takiej informacji na ulotce. stosowaliście może te witaminy?

Offline Aguleks

  • Moderator
  • **
  • Moderator forum
  • ***
  • Wiadomości: 15776
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Lublin
  • Moje króliki: Tadek
  • Za TM: Najukochańszy Buńczek, Chrupek, Pola, Jimmy i Roksanka
nie jest to całkiem odpowiedni temat, ale nie chcę zakładać nowego wątku... mój królik ma objawy niedoboru witamin (rozpulchnione dziąsła i ubytek szkliwa). jeszcze nie wiadomo dlaczego, bo powodem nie jest uboga dieta. na razie ma brać witaminy alfa-Vitam. pani doktor powiedziała ile kropel, ale nie otrzymałam informacji jak często, a nie ma takiej informacji na ulotce. stosowaliście może te witaminy?
Czy masz te witaminy dodawać do wody? Jeśli tak, to dodajesz te krople do wody na cały dzień, z tym że codziennie wymieniasz wodę i dodajesz "nowe krople" witamin. Ja nie stosowałam tych akurat witamin tylko inne ale zasada może być taka sama.
Przygody moich uszaków możesz śledzić tutaj: http://forum.kroliki.net/index.php/topic,12627.0.html

"Los zwierząt jest dla mnie ważniejszy niż strach przed ośmieszeniem" (E. Zola)

Offline barbieri

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Płeć: Kobieta
drogę podawania mogę wybrać dowolnie. do wody nie będę podawać bo mój królik często wylewa, to nigdy nie będzie wiadomo ile przyjął. planuję kropić na smakołyki. na ulotce napisane jest, że w okresie rozrodczym 1-2 x na tydzień, ale o podawaniu  królikom nie przygotowywanym do rozmnażania nie jest napisane jak często.