Autor Wątek: Ostra biegunka (?)  (Przeczytany 3550 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

m86

  • Gość
Ostra biegunka (?)
« dnia: Wrzesień 27, 2007, 07:19:55 am »
No i znów mam problem z ucholem, tym razem z innym. Kiniusia dostała ostrej biegunki, tylko nie wiem dla czego. :( Całą pupę ma pozlepianą miękką kupą, chyba bez śluzu. Do tego stopnia, że jak gdzieś usiądzie to zostawia plamę. Nie wiele je nawet granulatu nie rusza. :( Dzisiaj zjadła troszke sianka.

Zaczęło sie od tego, że bardzo mocno zaczęłą linieć, postanowiłem dawać jej w tym czasie samo siano, żeby miała więcej włókna - granulatu i tak jadła raczej nie wiele. Kilka dni później (wcz. albo przedwcz.), zauważyłem, że prawie nic nie zjadła. Zacząłem ją więc dużo więcej puszczać, chociaż ostatnio i tak dużo biegała. Latała jak szalona. A wczoraj wieczorem ją puszczam i nic... Wyszła ale się cały czas gdzieś kładła i leżała Nie chciała jeść. Nie wiem czy robiła jakieś kupy, bo ona zawsze robi w klatce, a wczoraj miała niezmienioną wyściółkę.

Dzisiaj jest dużo bardziej aktywna - biega, no ale dziś zauważyliśmy też u niej biegunke.

Na uszatej wyczytałem, że przyczyną może być częściowa niedrożność jelit. To by się nawet zgadzało, bo nieraz ją czesałem z tej sierści nawet pół godziny, a ona i tak się cały czas się sypała, więc podejrzewam że na pewno sporo siersci zjadła. Robiła też kupy z sierścią. Ale po cichu mam nadzieję, że to ta nagła zmiana diety. Czy nagłe odstawienie granulatu i podawania samego sianka może doprowadzić do biegunki? Jechać do weta? Zabrać jej granulat?

Teraz musżę  jechać na uczelnię , jak wrócę to pewnie pojedziemy do weta.

Jest z niej grubasek. Ale odżywia się zdrowo - je głównie siano. Granulat raz dziennie, po pół plastikowego karmidełka (takiego półkolistego z mocowaniem z drutów). Zero ziaren.

m86

  • Gość
Ostra biegunka (?)
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2007, 08:47:45 am »
Może coś było w tym sianie, bo jest średniej jakości. Kurcze ta kupa to nie są nawet miękkie bobki. Ona po prostu jest płynna. :(((( Spróbuję dać jej lakcid.

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Ostra biegunka (?)
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 27, 2007, 10:41:45 am »
m86, daj lakcid i zostaw na sianku i wodzie. Nic innego jej nie dawaj.

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Ostra biegunka (?)
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 27, 2007, 10:42:40 am »
Powinienes króliczka dopajać wodą zeby sie nieodwodniła bo przy biegunce dochodzi do tego bardzo szybko i moze byc za późno.

Ansien

  • Gość
Ostra biegunka (?)
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 27, 2007, 11:26:01 am »
Ja wyczytałam żeby zamiast wody dawać do picia rumianek oczywiście bez cukru i zimny oprócz tego tylko sianko. Stosowałam tą dietę u moich królików przy naprawdę ostrej biegunce i pomogło. Spróbuj na pewno nie zaszkodzi a może pomóc. Powodzenia.

mycha_85

  • Gość
Ostra biegunka (?)
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2007, 19:21:05 pm »
Czy ma wzdęcia? Jeśli biegunka jest tak wodnista to faktycznie koniecznie musisz dopajać króliczka. Ja radziłabym odstawić granulat (to porada wetów). Zostawić sianko i wodę.

Jeśli zobaczysz że nie tyka ani sianka ani wody, jest osowiała i siedzi w miejscu to wtedy do weta. Spadek temp ciała można poznać np. po zimnych uszach ( takie miała moja Nelcia przy 36 st.). Co jeszcze...pamiętam że smolisty kolor biegunki lub krew w kupce jest bardzo niebezpieczny wiec wtedy tez szybko do weta.

mycha_85

  • Gość
Ostra biegunka (?)
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2007, 19:27:07 pm »
W knidze "Królik miniaturowy" wyczytałam:
- Przy nieżycie żoładka i jelit podajemy w karmie dobrze wysuszone sianko z niekwaśnych łąk, kleik z siemienia lnianego lub rozgotowane płatki owsiane, gałązki dębu lub wierzby.
- konieczne jest podawanie dużej ilości wody do picia
- podajemy gruboziarnista sól do lizania
- należy przygotować obfitą ściółkę i ciepłe miejsce do leżenia.
Gdy nastąpi poprawa stanu zdrowia podajemy bardzo małe ilości karmy i bardzo ostrrożnie przechodzimy do pełnego składu żywienia, unikając paszy ciężkostrawnej, powodującej wzdęcia.

mycha_85

  • Gość
Ostra biegunka (?)
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2007, 19:28:32 pm »
na brzuszek moje dwa króliczki
  • dostawały syrop bobotik - dostępny w aptece. Ale nie wiem czy można tak samemu podawać.

m86

  • Gość
Ostra biegunka (?)
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 27, 2007, 20:12:27 pm »
Dzieki wszystkim! Już jest dobrze. Dostała lakcid. Do weta nie pojechaliśmy bo wcześniej chyba zrobiła trochę ładnych kupek. "Chyba" dlatego, że nie jestem pewien czy to były na pewno świeże kupki, ale zdaje się, że tak bo były na wierzchu a wcześniej spędziła minutke w kuwecie. Już zachowuje się normalnie, je biega, nie wiem jeszcze czy pije, ale jak coś będzie nie tak to do weta. Wydaje mi się, że albo coś niedobrego (jakaś roślina) była w tym sianku tanim, albo się czegoś, co jej zaszkodziło, najadła jak biegała. Chociaż cały czas staram się mieć ją na oku,

Mycha naprawdę mi przykro z powodu Nelki. :'( My też kiedyś straciliśmy uchola przez chorobę, więc wiem jak bardzo to boli... :(

mycha_85

  • Gość
Ostra biegunka (?)
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 28, 2007, 17:59:03 pm »
Cieszę się bardzo że już jest lepiej:) obserwuj dalej ucholka, bo u nich to czasem z dnia na dzień sytuacja potrafi sie zmienić. Na pewno bez problemu się zorientujesz jeśli króliczek będzie wymagał wizyty u weta.

mycha_85

  • Gość
Ostra biegunka (?)
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 28, 2007, 18:00:37 pm »
Cytat: "m86"
Mycha naprawdę mi przykro z powodu Nelki. :'( My też kiedyś straciliśmy uchola przez chorobę, więc wiem jak bardzo to boli... :(


dzięki...:(........ jak narazie próbuje się otrząsnąć i skupiam się na Figusiu, który dostarcza mi dużo szczęścia. Urwisiątko rośnie:)