Autor Wątek: Dieta według Vetserwisu  (Przeczytany 3981 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cytryna27

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Płeć: Kobieta
Dieta według Vetserwisu
« dnia: Czerwiec 23, 2007, 00:31:12 am »
Zobaczcie co znalazłam na stronie Vetserwisu, portalu weterynaryjnego:

  "Żywienie królików zawsze kojarzone jest z marchwią, jednak daleko na samej marchewce nie zajdziemy. Króliki muszą bowiem jeść dość twardy pokarm, który pomaga im ścierać rosnące przez całe życie zęby. Trzeba bowiem Państwu wiedzieć, że króliki oprócz przednich, dobrze widocznych, długich siekaczy mają jeszcze w jamie ustnej 12 zębów na górze i 10 na dole. Prawidłowa dieta powinna zatem składać się z siana (do którego królik powinien mieć stały dostęp), z ziaren zbóż (z wyłączeniem owsa, ponieważ jest on otoczony ostrymi łuskami, które mogą kaleczyć dziąsła i powodować groźną chorobę) oraz granulatów z suszonych roślin. Jako podwieczorek podajemy liść cykorii (sałata i inne nowalijki najlepiej z własnej uprawy balkonowej), marchewkę, buraka, jabłko, banana, liście mniszka lekarskiego, perzu czy krwawnika. Od czasu do czasu można także zaserwować naszemu ulubieńcowi suchy chleb, biały ser, orzechy, migdały, siemię lniane oraz inne tego typu produkty spożywcze.
   W sklepach dla zwierząt a nawet w większych sklepach spożywczych można kupić teraz gotowe mieszanki dla gryzoni oraz karmy dla królików. Bardzo dobrym uzupełnieniem diety naszego podopiecznego będą też dostępne w kilku wariantach smakowych kolby, zawierające mieszankę zbóż, warzywa, owoce, miód.
   Zapytacie państwo: "A co z witaminami?" Naszym zdaniem dieta komercyjna uzupełniana warzywami i owocami nie wymaga dodatków witaminowych. Można oczywiście je stosować, ale należy bardzo uważać, żeby nie przedobrzyć. Jedyną rzeczą godną polecenia jest specjalna, królicza kostka wapna. Nie dość, że uzupełnia ewentualne niedobory mikro i makroelementów to jeszcze podczas jej gryzienia królik ściera sobie siekacze. Dodatkową "tarką" może być gałązka wierzby, jabłoni czy lipy (nie sosny i innych drzew, które wydzielają intensywny zapach) wstawiona do klatki."


Pełny tekst o królikach dostępny pod adresem:

http://www.vetserwis.pl/krolik.html

Do tego jeszcze polecają króliki dla dzieci zamiast  "kłopotliwego" pieska. I to piszą weterynarze... Jedno dobre że rozróżniają królika od gryzonia. Weterynarz u którego ostatnio byłam cały czas używał sformułowania "a gryzonie to", "a gryzonie tamto" mówiąc o moim króliku.

Mandragora21

  • Gość
Dieta według Vetserwisu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2007, 02:08:57 am »
Ja też znam paru takich, co polecali ścieranie zębów na suchym pieczywie. Najgorsi są tacy, którzy chcą być specjalistami od wszystkiego :bejzbol  - psów kotów królików papug, i mają dużą, ale powierzchowną wiedzę na ten temat.
Z drugiej strony - dobrze, że wspomnieli o tych ziarnach ostrych, ale choroby nie nazwali (pewnie chodzi o ropnie).
Niestety. czytałam większe herezje na temat króliczej diety :bejzbol

tomek

  • Gość
Dieta według Vetserwisu
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2007, 19:51:55 pm »
a ja nigdy nie slyszalem zeby nie mozna bylo dawac owsa krolikom nawet bardzo dobry chodowca mowil zeby dawac krolikom owies a nie np pszenice

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Dieta według Vetserwisu
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2007, 20:05:41 pm »
Niby jest polecany tylko owies ale jest tuczacy i krolik latwo moze sie nim zranic i wtedy ropien murowany.Najzdrowsza jednak dieta jest granulat,on zreszta wspomaga diete krolika bo ma niezbedne witaminy, a podstawa diety jest siano,warzywa,zielonki.
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline withinbacardi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
Dieta według Vetserwisu
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2007, 18:16:06 pm »
ten banan mnie rozbija.. czy ktoś widział w naturze (dodam jeszcze- w naszej strefie klimatycznej, skąd pochodzi większość naszych pupili) królika jedzącego banany czy pomarańcze?

tomek

  • Gość
Dieta według Vetserwisu
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 29, 2007, 09:14:08 am »
Cytuj
ten banan mnie rozbija.. czy ktoś widział w naturze (dodam jeszcze- w naszej strefie klimatycznej, skąd pochodzi większość naszych pupili) królika jedzącego banany czy pomarańcze?
ej a widizlas zeby jakis zajac zajadal sobie granulacik na wolnosci bo ja nie

Offline withinbacardi

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
Dieta według Vetserwisu
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 01, 2007, 23:16:38 pm »
no tak, ale granulacik składa się z tego co króliki normalnie jedzą.. :/ taka drobna różnica.
Przyznaję się, że napisałam to dla prowokacji, bo wcześniej, kiedy wypisałam skład jakiejś "paszy", to też usłyszałam w odpowiedzi "czy widziano na wolności królika jedzącego coś-tam?". A przecież jasne jest, że tu chodzi o związki chemiczne zaspokajające podstawowe potrzeby organizmu, w przypadku banana o magnez, a wiadomo jest, że lepiej podawać to w wersji naturalnej niż syntetycznej.
Santi na banana nawet nie spojrzy. I mimo wszystko uważam, że to mądra dziewczynka..

Ola_Krk

  • Gość
Dieta według Vetserwisu
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 08, 2007, 10:55:26 am »
Ale ten tekst w ogóle jest dziwny. Przecież wszędzie piszą, że kolby i orzechy są be. Tak samo jak produkty mleczne (biały ser??)...   :wow   Ja mam królasa od 5 dni, a czytam o nich od dwóch tygodni dopiero, a wiem coś niecoś.... To jakiś weterynarz takie głupoty wypisuje? Świat staje na głowie...