Autor Wątek: Warzywa , owoce, ziola, itp..  (Przeczytany 587601 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Nuna

  • Gość
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #800 dnia: Czerwiec 22, 2011, 10:12:25 am »
Nostrzyk czy bialy czy zolty tylko w malych ilosciach- jako przysmak, w wiekszych moze spowodowac uszkodzenie watroby , a  w polaczeniu z plesnia np. z lekko splesnialym sianem czy innymi suszkami jest smiertelnie trujacy.

Wrotycz jest lekko trujacy, tzn. ze od czasu do czasu mozna podac 1-2 listki w ramach naturalnego odrobaczania :) duzo kroliki tego nie zjedza bo gorzki.

Chaber blawatek jest calkowicie bezpieczny pod warunkiem, ze nie damy krolikowi calego bukietu nazbieranego na lace :)

Zycica sama nie jest trujaca, trujace sa endofity- chodzi o grzybka w tym wypadku, wystepujacego na trawie ( o ile jest nimi zarazona)
Bardzo wazna zasada, ktora pozwoli na unikniecie zatruc to zbieranie kilku- kilkunastu ziol, mieszaniny. Nawet jesli w srodku trafi sie cos trujacego to krolik sobie swietnie z tym poradzi.
 Nigdy nie podajemy tylko jednego zielska chocby byl to mniszek lekarski. W nadmiarze wszystko moze stac sie trucizna.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #801 dnia: Czerwiec 22, 2011, 12:48:41 pm »

Bardzo wazna zasada, ktora pozwoli na unikniecie zatruc to zbieranie kilku- kilkunastu ziol, mieszaniny. Nawet jesli w srodku trafi sie cos trujacego to krolik sobie swietnie z tym poradzi.
 Nigdy nie podajemy tylko jednego zielska chocby byl to mniszek lekarski. W nadmiarze wszystko moze stac sie trucizna.


To jasne  :lol Ja się staram nazbierać za jednym zamachem jak najwięcej różnorodnych ziół - stąd też moje ciągłe pytania w tym wątku  :P

Zdziwiło mnie właśnie według jakiego klucza wrotycz był w wykazie roślin polecanych a chaber w trujących  :oh: dziwna strona...
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #802 dnia: Czerwiec 22, 2011, 12:51:58 pm »
Na innej stronie czytałam że to przysmak ale zapomniałam dopisać  :oh: Ja nie podaję żadnych roślin które nie znam bo się boję.

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #803 dnia: Czerwiec 22, 2011, 13:49:49 pm »
Ja nie podaję żadnych roślin które nie znam bo się boję.

ja też nie - przecież właśnie dlatego pytam o tę czy inną roślinę :>
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline Madzia7

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4020
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #804 dnia: Czerwiec 22, 2011, 19:47:00 pm »
Czerwonego buraczka podajemy z liśćmi czy bez? czy takiego małego buraczka można podać całego czy raczej nie?

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #805 dnia: Czerwiec 22, 2011, 21:56:57 pm »
liście buraka od czasu do czasu i w niedużej ilości.
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #806 dnia: Czerwiec 22, 2011, 22:13:03 pm »
Szkoda, że wcześniej nie zauważyłam że można dawać uszatym kwiaty jaśminu, bo teraz to już się kończy... ;)

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #807 dnia: Czerwiec 22, 2011, 22:58:35 pm »
Jadwiniu , jesli dajesz uszatym cos nowego to napisz czy chetnie to  jedzą . Ja wiem  ,że kazdy królik  ma inne upodobania, ale zawsze bedzie to jakas wskazówka.Suszysz rumianki?

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #808 dnia: Czerwiec 22, 2011, 23:36:59 pm »
Otka_a a gdzie w Olsztynie rośnie jaśminowiec?  :icon_surprised

Dori - ja ostatnimi czasy rozpoczęłam zbieranie dziewanny drobnokwiatowej, komosy, bylicy, nostrzyka, cykorii podróżnik - o bylicy nie wiedziałam, że to bylica i że można ją dawać uszaczkom  :oh: pozostałe + lubczyk, liście kukurydzy, winogron, chaber, rumianek, zboża - nie rosły w moim poprzednim miejscu zamieszkania. Zajce dostają wszystkiego po trochę i zjadają albo nie  :P Instynktownie postępują zgodnie ze wskazówkami Nuny, tzn. jak dam za dużo na raz jakiejś roślinki "przysmakowej", to zjedzą jej trochę, a resztę zostawiają. Życicę tylko raz w życiu zebrałam, bo jej nie widuję - nie chciały jeść...ale one czasem dopiero za którymś podaniem tej samej rośliny łaskawie decydują się na spróbowanie  :icon_rolleyes Czasem żartujemy, że one najchętniej liście kalarepy by żarły i zagryzały ostropestem - to zawsze znika  :P
Ale rotację mamy dużo większą, myślę że ok 30-40 gatunków roślin w miesiącu.

co do rumianku - robiłam bukiety chaber+pszenica+rumianek (rosły wszystkie razem na skraju pola) i takie coś mam posuszone. pachnie wspaniale :lol będzie na zimę jako dodatek do sianka.

a teraz kolejna porcja zagadek botanicznych z jadwisiowej łąki:









z cykorii podróżnik do jedzenia nadaje się cała roślina?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline otka_a

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 828
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #809 dnia: Czerwiec 22, 2011, 23:56:40 pm »
Jadwiniu... a to nie zwykły jaśmin...? To się wygłupiłam chyba troszkę :P
a nawet zajrzałam na wikipedie...

Ostatnie - nawłoć, chyba :D
Jak mnie nikt nie uprzedzi, to jutro moja mama mi powie co to są nr 2 i 3 :)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #810 dnia: Czerwiec 23, 2011, 00:03:58 am »
Jadwiniu... a to nie zwykły jaśmin...?

mnie nie pytaj - przecie to Ty widziałaś :diabelek jaśminowiec jest dosyć popularną rośliną ozdobną, no i pachnie jak jaśmin...więcej nie wiem  :P
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #811 dnia: Czerwiec 23, 2011, 00:04:40 am »
1 zdjęcie  mięta, obok wisdzę koniczyne drobnogłówkową . Uszy ją lubia ja daję jak znajde
2 zdjecie żmijowiec zwyczajny jesli roślina jest kosmata , albo hyzop lekarski. stawiam na żmijowiec
3 zdjęcie tojeśc kropkowana
4.  zdjęcie widuję to ale nie wiem jak się nazywa( czemu ja tak mało wiem   :glupek:)

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #812 dnia: Czerwiec 23, 2011, 00:29:45 am »
czemu ja tak mało wiem

dużo wiesz  :przytul i cały czas poszerzamy naszą wiedzę...w domyśle pytałam też o to, czy to zielska są przydatne dla zajców...nawłoć? tojeść?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline kata_strofa

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2819
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #813 dnia: Czerwiec 23, 2011, 11:52:46 am »
dori, jesteś chodzącą wikipedią  :wow


Dignity. Dignity is an important quality everyone should have.

Offline dori

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4780
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #814 dnia: Czerwiec 23, 2011, 12:25:11 pm »
Jadwiniu zbieraj kłoski perzu  i susz . Idealne ,żeby zapobiec zatorom . Kica uwielbia zjadac teraz( ma po nich bobki jak kule armatnie)  i mam juz deczko ususzone na zime . Polecam . Cykoria podróżnik jest chetnie widziana w menu , mogą jeśc liście i kwiaty i pączki kwiatów . Ma bardzo dużo wapnia i dlatego daję krolikowi co dwa dni  niewiele :1 liśc i dwa  kwiatki, taka gałązkę  około 10 cm. Osobno suszę kwiaty na zimę . Tojeśc to roslina ozdobna . Myśle ,że jednak to nie jest nawłoc,  choc z początku taka myśl mi zaświtała. Ta roślina jest wszędzie ale jeszcze nie kwitnie  , o ile kwitnie w ogóle.Przyjrze ie po południu moze coś wymyślę.
Katastrofa napisała:
Cytuj
dori, jesteś chodzącą wikipedią
dzięki ale na pewno tak nie jest. Mistrzami są NUNA i MAS

Offline Jadwinia

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3127
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #815 dnia: Czerwiec 23, 2011, 15:30:55 pm »
Perzu też nigdzie nie widuję  :(

a z cykorii podróżnik chyba jeszcze korzeń jest dobry dla  :krolik ?
"Przestań się oszukiwać, Ty też jesteś królikiem (...) Wszyscy tu jesteśmy królikami, w różnym wieku, w różnym stopniu, i kicamy sobie po świecie (...)"Lot nad kukułczym gniazdem, Ken Kesey

Offline monika2415

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12081
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Szczecin/Manchester
  • Moje króliki: Krispie (27.06.2009)
  • Za TM: Niusia (02.12.2007 - 14.08.2014) Słoneczko nasze najdroższe ... nigdy o Tobie nie zapomnimy :*
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #816 dnia: Czerwiec 23, 2011, 15:37:29 pm »
a z cykorii podróżnik chyba jeszcze korzeń jest dobry dla  :krolik ?

Dobre dobre tylko że moja pannica nie chciała tego jeść więc nie wiem czy  :krolik :krolik :krolik lubią.

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #817 dnia: Czerwiec 25, 2011, 14:45:56 pm »
a mozna dawac liscie buraka?

Offline gumijagodowysok

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3137
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #818 dnia: Czerwiec 25, 2011, 14:52:39 pm »
Tusiątko, na samej górze tej strony jest...
Na moje i królicze potrzeby: http://gumijagodowysok.blogspot.com/

Nasz wątek

Offline tusiatko_1987

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11581
  • Płeć: Kobieta
    • Pepparkaka
  • Za TM: Pepparkaka 22.02.2017
Odp: Warzywa , owoce, ziola, itp..
« Odpowiedź #819 dnia: Czerwiec 25, 2011, 16:48:19 pm »
Tusiątko, na samej górze tej strony jest...
Dziekuje! kiedys juz to czytalam ale nie zauwazylam teraz :D