Autor Wątek: Jakie Zioła i warzywa?  (Przeczytany 9016 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Olcia

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« dnia: Marzec 27, 2007, 14:33:54 pm »
Jakie zioła i warzywa dla królików można hodować  w docznice na balkonie lub parapecie?  Bo ja jeszcze nie mam królika i dla tego chciała bym jeszcze przed przyjęciem chciała bym zacząc hodować proszę o porady.

Renata

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2007, 10:26:27 am »
Np. miętę, melisę - łatwo znajdziesz nasiona w sklepach, pamiętaj że wszystkie roślinki które sama  posiejesz musisz co jakiś czas przepikować w przeciwnym razie zmarnieją i uschną
pierwsze pikowanie nie póżniej niż gdy roślinka wytworzy pierwszą parę właściwych listków (roślinka wygląda wówczas jakby miała cztery listki)

Olcia

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2007, 10:31:40 am »
Wiesz właśnie wczoraj kupiłam te nasiona a masz jeszcze jakiś pomysł i kupiłam bazylię a czy dostępna jest lucerna? bo ja nie widziałam

Renata

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2007, 11:22:50 am »
lucernę to raczej w dużych ilościach sprzedają w centrach ogrodniczych (nigdy nie kupowałam) ale pamiętaj że królikom powyżej 1 roku życia można małe ilości jej podawać bo zawiera dużo wapnia a już granulat ma w sobie lucernę. Ponadto nie można dopuścić aby zakwiła bo wszystkie wartości odżywcze pójdą w kwiat.

Olcia

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2007, 11:24:54 am »
acha dziekuje a co z warzywami

Renata

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2007, 11:39:46 am »
Możesz kupić również nasiona szałwii. Na razie spróbuj z tym co masz. Zioła nie są łatwe do uprawy w doniczce.

Widziałam że mniszek lekarski już zakwitł, niedługo gdy wyda nasiona możesz przespacerować się i zebrać sobie nasiona i posiać w doniczce -ale jak masz możliwość to łatwiej zerwać taki dziko rosnący podczas spaceru.

Młodziutka pokrzywa też już jest, możesz naścinać jej sobie nożyczkami (gdzieś z dala od ulic) złożyć ściereszkę kuchenną na pół, zeszyć ręcznie fastrygą dwa boki, włożyć do powstałego woreczka pokrzywę, zaszyć ostatni bok i położyć na kaloryferze, najpóźniej za dwa dni powinna być sucha. Wiosna to najlepszy moment na robienie zimowych zapasów suszonek bo rośliny zawierają najwięcej wartości odżywczych.
Pokrzywa po wysuszeniu nie parzy królika ale taka świeżo zerwana nie nadaje się.
Takie suszonki przygotowane w domu o wiele bardziej smakują królikowi niż te ze sklepu produkowane na wielką skalę.

Olcia

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2007, 11:47:58 am »
Dziękuje za poradę moze kto,ś ma jeszcze jakiś pomysły ??

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2007, 13:58:14 pm »
A świeży rumianek ktos dawał króliczok??Bo ja kupiłam pęczek rumianku ale narazie mi nie daje bo nie wiem czy mozna!

Offline reniaw

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2697
  • Płeć: Kobieta
  • Franuś
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2007, 21:40:01 pm »
Mozna kupic swiezy rumianek?
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
- Albert Einstein

Offline maro

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2515
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2007, 23:46:26 pm »
Reniaw w Atenach tak jak i inne wspaniałe zioła na "lajkach" czyli po naszemu ryneczku. A propos Mika moja mam przyjeżdża z Aten w maju do Polski, a Ty się wybierasz? kiedyś owiedzic ojczyznę?
Maro

Na adopcję czekają:
Szarak http://www.przygarnijkrolika.pl/krolik-szarak-warszawa
i inni

Offline mika2680

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4433
  • Płeć: Kobieta
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 29, 2007, 10:35:38 am »
Maro właśnie na laijki kupiłam ten rumianek. A odwiedze nasza kochaną ojczyznę dopiero w sierpniu bo wcześniej nie dam rady. Reniaw tu w grecji wiekszosć rzeczy trzeba kupic bo mało jest takich miejsc gdzie rosnie cokolwiek oprócz drzew pomaranczowych a jak już rośnie to łażą tam psy.

Olcia

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 29, 2007, 14:58:31 pm »
No to rumianek jest dobry czy nie ??

mru

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2007, 22:53:49 pm »
Polecam wyhodować kiełki, a szczególnie słonecznika, króliki je uwielbiają. Olcia, jak chcesz, to temat możemy omówic bardziej szczegółowo w poniedziałek ;)

Renata

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 31, 2007, 09:10:37 am »
Kiełkowac można też np. rzerzuchę i rzodkiewkę ale kiełki to dopiero Olcia jak już króliczek będzie u Ciebie bo przeważnie najlepsze są po 7 dniach od początku etapu kiełkowania a po dwóch tygodniach to zazwyczaj są do niczego.
Z warzyw możesz spróbować posiać marchewkę i pietruszkę, koniecznie w wysokim naczyniu bo ze względu na korzeń palowy potrzebują dużo miejsca.
Pietruszkę jak już to taką zwykłą a nie tą naciową o ozdobnych listkach bo ona choć ładna to kłująca i w smaku kiepska.

jegoeminencja

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 09, 2007, 11:07:44 am »
Niedawno zasadziłem w doniczce nasiona bazylii, pietruszki i kopru :P Nie wiem czy nie przesadziłem z nasionami ^^. Ciekawe czy coś z tego wyrośnie.

Offline maro

  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2515
  • Płeć: Kobieta
  • POŚREDNIK ADOPCYJNY FPK
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 10, 2007, 22:06:24 pm »
Oj myśle, ze będzie wyzerka na maxa
Maro

Na adopcję czekają:
Szarak http://www.przygarnijkrolika.pl/krolik-szarak-warszawa
i inni

gonia05

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 12, 2007, 14:09:53 pm »
mój króliś zawsze w okresie świąt Wielkanocnych i po nicvh przez praktycznie całe lato (czasem także w zimie) może liczyć na owies. Ziarna trzeba wymoczyć przez jeden dzień i siup do ziemi. i taka ładna 'trawka' wyrasta...  ;)
oczywiście większe partie rosną w długiej donicy na balkonie, mniejsze w małych doniczkach na oknie, które to potem Niunia (razem z małą doniczką) dostaje do klatki, równo strzyże i znów ''kikuty'' owsa idą na parapet, zawsze coś tam odrośnie (często nawet sporo)...

jegoeminencja

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 12, 2007, 15:47:21 pm »
Cytat: "gonia05"
mój króliś zawsze w okresie świąt Wielkanocnych i po nicvh przez praktycznie całe lato (czasem także w zimie) może liczyć na owies. Ziarna trzeba wymoczyć przez jeden dzień i siup do ziemi. i taka ładna 'trawka' wyrasta... ;)


A może być ten owies wielkanocny ? Czy jak to się nazywało ^^

gonia05

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 13, 2007, 14:54:07 pm »
owies wielkanocny? pierwsze słyszę o czymś takim. ja zawsze kupuję ziarna owsa na rynku i takowe sadzę.

jegoeminencja

  • Gość
Jakie Zioła i warzywa?
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 13, 2007, 17:12:48 pm »
Cytuj
owies wielkanocny?


Takowe w sklepie były ;] Czy owies z zoologicznego jest odpowiedni na "przyszłą trawkę"?