"Jak działa machina urzędnicza ?
"Kwatera główna", czyli Sekretariat CITES znajduje się w Genewie i koordynuje działania wszystkich państw, pomaga Stronom Konwencji w wdrażaniu jej przepisów.
CITES jest międzynarodowym aktem prawnym, którego stronami mogą być jedynie niepodległe państwa. Zgodnie z przepisami Konwencji państwo będące Stroną Konwencji ma obowiązek wyznaczyć jeden lub kilka organów administracyjnych, które zajmują się wszystkimi aspektami prawnymi oraz organ naukowy. W Polsce rolę organu administracyjnego pełni Ministerstwo Ochrony Środowiska. Jest ono odpowiedzialne za stosowanie przepisów Konwencji oraz wydawanie zezwoleń CITES, czyli dokumentów, które uprawniają do przewozu zwierząt przez granicę. Organ naukowy jest ciałem doradczym dla organu administracyjnego. Najważniejszym jego zadaniem jest doradzanie organom administracyjnym czy wywóz , a w niektórych wypadkach także przywóz danego zwierzęcia może stanowić zagrożenie dla dzikich populacji w danym kraju.
Organem naukowym w Polsce jest Państwowa Rada Ochrony Przyrody.
Wszelkie decyzje związane z Konwencją są podejmowane na Konferencji Stron Konwencji. Konferencja Stron odbywa się co dwa lata. To tu zapadają najważniejsze decyzje: ustalanie listy gatunków, dyskutowane są przepisy i ustalana cała polityka.
Jakie dokumenty ?
Jak wspomnieliśmy już, że aby przewozić przez granicę zwierzęta objęte kontrolą na mocy Konwencji należy posiadać odpowiednie dokumenty:
* zezwolenie eksportowe - jest to dokument niezbędny do wywozu zwierzęcia. Dokument ten potwierdza, że w opinii danego państwa usunięcie zwierzęcia nie zagrozi istnieniu dzikiej populacji tego gatunku. Dokument wydawany jest przez organ administracyjny po konsultacji z organem naukowym. Obowiązek posiadania zezwolenia odnosi się zarówno do okazów pozyskanych z natury jak i okazów hodowlanych !
* zezwolenie importowe- wydawane jest przez organ administracyjny kraju przywozu oczywiście po konsultacji z organem naukowym, który stwierdza czy przywóz nie spowoduje zagrożenia dla istniejącej populacji danego gatunku.
* świadectwo pochodzenia- wymagane jest w przypadku gdy okaz jest wywożony z państwa, które ograniczyło wywóz danego gatunku lub w przypadku gdy okaz jest wywożony z innego państwa będącego Stroną Konwencji.
Konwencja określa rodzaje dokumentów jakie muszą towarzyszyć zwierzętom w zależności od tego jaki stopień ochrony został im przyznany. Gatunki wpisane do załącznika I, jak pamiętamy, są w bardzo dużym stopniu zagrożone, dlatego też w przypadku ich przewozu muszą im towarzyszyć dwa dokumenty: zezwolenie importowe i zezwolenie eksportowe. Przemieszczanie zwierząt z załącznika II musi być monitorowane i podróżują po świecie z jednym dokumentem: zezwoleniem eksportowym. Zwierzętom z załącznika III towarzyszy świadectwo pochodzenia, które potwierdza legalne ich pozyskanie. Podsumowując:
* Konwencja Waszyngtońska (CITES) jest międzynarodowym aktem prawnym, który ma na celu ochronę dzikich zwierząt i roślin poprzez kontrolowanie handlu,
* wszystkie decyzje podejmowane są na Konferencji Stron
* sercem Konwencji są załączniki, czyli lista gatunków podlegających ochronie
* międzynarodowy handel gatunkami umieszczonymi w załącznikach jest regulowany systemem zezwoleń. "