KRÓLIK (nie) Z KAPELUSZA
Na pewno każdy wielbiciel królików znajdzie coś dla siebie przy stoisku Stowarzyszenia Pomocy Królikom, które pierwszy raz gości na ZOOMARKETcie. Osoby spragnione wiedzy zyskają fachowe informacje na temat właściwej opieki nad kłapouchem, a ci, którzy dopiero marzą o króliku, będą mogli obejrzeć zdjęcia królików poszukujących domu.
Kandydaci na opiekunów królików sprawdzą swoje predyspozycje do towarzyszenia futerkowym przyjaciołom wypełniając specjalne testy i odpowiadając na pytania typu: „Czy traktujesz swoje mieszkanie jak muzeum czy też masz na jego punkcie poczucie humoru?” Wbrew pozorom nie każdy nadaje się bowiem na gospodarza króliczego mieszkania.
Właśnie walka ze stereotypami każącymi widzieć w królikach „mało kłopotliwe, żywe maskotki” dzięki którym „sprawdzimy czy dziecko dorosło już do psa” i lub czy „babcia poradzi sobie jeszcze z kotem” jest głównym celem Stowarzyszenia. Naturalnie obok zapewnienia nowego domu króliczkom, których dotychczasowi właściciele „zabawką” już się znudzili.
Zaczęło się wszystko w Szczecinie. Beata i Tomek opiekowali się chorymi króliczkami ze sklepów. Niestety w większości przypadków maleństwa okazywały się zbyt słabe by przeżyć bo za wcześnie odebrano je matkom i włożono do sklepowej witryny. Tak zrodził się „Apel Rumburaka” – protest przeciwko przedmiotowemu traktowaniu zwierząt i dla zysku zmniejszanie szans na zdrowe życie.
Potem przyszła refleksja, iż niewiele osób nie wie jak należy się opiekować królikami. A na posiadanie królika jest moda. Zwierzęta te, kupowane zazwyczaj pod wpływem impulsu, jako prezent-niespodzianka, bez wcześniejszego przygotowania się nowych opiekunów, szybko poszukują nowych domów. Niektóre z nich zostają pokarmem dla innych zwierząt...
Dlatego edukacja jest podstawowym obszarem działalności Stowarzyszenia. Konsekwentne działanie, by obalić mit królika widzianego jako maskotka. Pluszak, który rzekomo kocha być noszony na rękach i jest świetnym zwierzaczkiem dla małych dzieci.
Stowarzyszenie stara się obalać mit o podnoszeniu króliczka za uszy, karmieniu kapustą czy trzymaniu w małej klatce. Promuje profilaktykę w postaci szczepień oraz zabiegi kastracji/sterylizacj w celu zmniejszenia rosnącej w niekontrolowany sposób populacji zwierząt. Aby dotrzeć do jak najszerszego kręgu przygotowano specjalne broszurki. Znaleźć je można w dobrych lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych.
Stowarzyszenie Pomocy Królikom to tętniący życiem organizm. To spotkania, zloty, oraz dyskusje internetowe setek miłośników tych zwierząt – dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych. W dyskusjach o królikach wiek nie gra roli, liczy się pasja. Będzie okazja się o tym przekonać już od 8 do 10 września na ZOOMARKET 2006. Specjalny punkt Stowarzyszenia Pomocy Królikom czeka na Państwa z radą i pomocą.